Δίαιτα και βότανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223

    Δίαιτα και βότανα

    Αρχίζω σήμερα να πίνω ένα τσαί κρύο βοτανικό αντί για νερό καθώς το νεράκι δεν κατεβαίνει με τίποτα κάτω. Στόχος μου είναι 1,5 λίτρο την ημέρα. Βρήκα ένα χύμα τσάι που περιέχει κενταύριο, κυνόροδο, ηλίανθο, γλυκόριζα, ρόιμπος και ελίχρυσο. Το τσάι απ'έξω γράφει fitness και ελπίζω να μου δώσει ενέργεια. Έλεγα να πιω άλλα αδυνατιστικά βότανα όπως λουίζα, ιβίσκο, ταράξακο κτλ αλλά το συγκεκριμένο τσάι με βολεύει ιδιαίτερα γιατί είναι από μόνο του γλυκό και δν χρειάζετι μέλι ή ζαχαρίνη. Από μιά γρήγορη ματιά στο ίντερνετ είδα και το τι κάνει το κάθε βότανο.

    ΚΕΝΤΑΎΡΙΟ

    Το Κενταύριο είναι πολύτιμο βότανο, βοηθητικό της πέψης. Διεγείρει την έκκριση των πεπτικών υγρών τα οποία βοηθούν στη διάσπαση της τροφής. Η δράση αυτή προκαλεί το "σφίξιμο" του οισοφαγικού σφικτήρα, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της παλινδρόμησης.

    ΚΥΝΟΡΟΔΟ
    Δυναμωτικό σε περίπτωση εξάντλησης και έλλειψης βιταμινών, καθώς και διουρητικό. Το κυνόροδο περιέχει πολλή βιταμίνη C. Είναι καλό για το δέρμα και βοηθά στην αποκατάσταση της διαταραγμένης ορμονικής ισορροπίας καθώς και στην ακανόνιστη περίοδο

    ΗΛΙΑΝΘΟΣ
    Ενυδατώνει τον οργανισμό και βοηθά στον έλεγχο του σωματικού βάρους προκαλώντας το αίσθημα κορεσμού.

    ΓΛΥΚΟΡΙΖΑ
    Είναι γλυκαντικό, τονωτικό και βοηθά στις ασθένειες του ανοσοποιητικού και πεπτικού συστήματος, είναι ένα εξαιρετικό τονωτικό για το ενδοκρινικό σύστημα και είναι ειδικό για το αναπαραγωγικό σύστημα.Έχει στοιχεία που είναι παρόμοια σε λειτουργία με τα στεροειδή φυσικά στο ανθρώπινο σώμα.

    ΡΟΙΜΠΟΣ
    Το ροιμπός απ'οσο γνωρίζω είναι αντιοξειδωτικό και τσάι χωρίς καφείνη.

    ΕΛΙΧΡΥΣΟΣ
    ο ελίχρυσος έχει άριστες επουλωτκές ιδιότητες, επαναφέρει το δέρμα σε πιο υγιή κατάσταση και καθυστερεί τη γήρανση χάρη στην ισχυρότατη κυταρρο-αναπλαστική του δράση.
    Είναι αντιφλεγμονώδης,αντιλοιμώ� �ης, αιμοστατικός, επουλωτικός, ευστόμαχος, λιπολυτικός.
    Κατά των δερματικών παθήσεων, επιταχύνει τη θεραπεία δερματίτιδας, εγκαυμάτων, ακμής, έρπητα, πληγών, μωλώπων, εκζεμάτων και φιλτράρει τις υπεριώδεις ακτίνες.

    Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει άνετα αν όχι για να χάσω κιλά για να λειτουργεί καλά το πεπτικό μου σύστημα και να μην πέσω κάτω. Όταν θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για τα αποτελέσματα θα σας ανεβάσω τις εμπειρίες μου.
    Εν το μεταξύ θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες αν έχετε από βότανα. Καθώς το θέμα των βοτάνων με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Εγω πινω Maria Luiza 2-3 φορες την ημερα. Ειναι διουρητικο και μετα το μεσημεριανο που με επιανε η χαζομαρα για γλυκο με συμπληρωνε. Δεν βαζω μελι η ζαχαρη ειναι απο μονο του αρωματικο και ευγεστο.
    Ταραξακο ξερεις που μπορω να βρω??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by mitsimou
    Εγω πινω Maria Luiza 2-3 φορες την ημερα. Ειναι διουρητικο και μετα το μεσημεριανο που με επιανε η χαζομαρα για γλυκο με συμπληρωνε. Δεν βαζω μελι η ζαχαρη ειναι απο μονο του αρωματικο και ευγεστο.
    Ταραξακο ξερεις που μπορω να βρω??
    Εγώ δουλέυω σε μια κάβα που έχει πάρα πολλά βότανα αλλά είναι μάλλον μακρυά σου. Είναι στην Ελευσίνα. Ταράξακο ή σε μαγαζί με βότανα και μπαχάρικα μπορείσ να βρείς ή να το μαζέψεις μόνη σου. το ταράξακο είναι το άγριο ραδίκι. Το αποξηραίνεις και το πίνεις. Διάβασα ότι τα ζώα που έτρωγαν άγρια ραδίκια έχασαν το 30% του βαρους τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Ορισμενα βοτανα ανεβαζουν λιγακι την πιεση..Καλο ειναι να τη μετρατε που και που ετσι να ειμαστε σιγουρη.
    alikaki καλη επιτυχια με το τσαι αλλα δυστυχως δε νομιζω να αντικαθιστα το νερο..εχει διουρητικες ιδιοτητες οποτε η αυξημενη ουρηση αντισταθμιζει την ενυδατωση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Και πως ειναι τα άγρια ραδικια??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    129
    καλημερα να ρωτησω κατι εχω προβλημα με την καφεινη και δεν πινω τσαι υπαρχει κατι παραπλησιο με το τσαι που να μην περιεχει καθολου καφεινη???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by mitsimou
    Και πως ειναι τα άγρια ραδικια??
    Tα άγρια ραδίκια δεν είναι αυτά που μαζεύουμε στα χωράφια και τα φτιάχνουμε φρικασε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by marina21
    καλημερα να ρωτησω κατι εχω προβλημα με την καφεινη και δεν πινω τσαι υπαρχει κατι παραπλησιο με το τσαι που να μην περιεχει καθολου καφεινη???
    Kαλημέρα μαρίνα υπάρχουν διάφορα τσάι όπως το ροιμπός το οποίο είναι το κόκκινο τσάι και δεν περιέχει καφείνη. Η λουίζα που έχει λεμονάτη γεύση και είναι διουρητική αλλά και λιποδιαλυτική. Ο ιβίσκος που είναι το παραδοσιακό τσάι που πίνουν στην αίγυπτο και είναι κατά της δυσκοιλιότητας και κατά της παχυσαρκίας. Το μελισσόχορτο είναι επίσης διουρητικό και κάνει κάθαρση του οεγανισμού. Το τσάι honeybush το οποίο είναι από κορμό δέντρου και επίσης δεν υπάρχει καφείνη και είναι αντιοξειδωτικο . Μέντα που είναι διουρητική ή σημύδα που είναι έξτρα διουρητική και δρα κατά της κυτταρίτιδας. Αυτά μου έρχονται στο μυαλό μέχρι στιγμής. Ξεκίνα με λουίζα που έχει και πολύ ωραία γεύση και είναι και εύκολο να την βρεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by mitsimou
    Και πως ειναι τα άγρια ραδικια??



    ελπίζω να σε βοήθησα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    129
    μπως γνωριζεις που μπορω να βρω την λουιζα???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    λουίζα σε μαγαζιά με βότανα. Αλλά η λουίζα είναι πολύ διαδεδομένο φυτό. ρώτα την μητέρα σου ή φίλες αν έχουν στον κήπο τους. επίσης μπορείς να πας σε ένα ανθοπωλείο να πάρεις μια γλαστρόυλα και να την φυτεψεις και να παίρνεις τα φύλλα μόνη σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    129
    καταλαβα οκ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!!:blush:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    δεν κάνει τίποτα φιλάκια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Ευχαριστω για φοτο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •