ΙΣΧΥΕΙ ?????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6

    ΙΣΧΥΕΙ ?????????

    Καλησπέρα και από μένα διαβάζω διάφορα στο site εδώ και καιρό αλλά ποτέ δεν είχα γράψει κάτι.
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση για να μου πείτε την γνώμη σας. Εγώ σαβουριάζω ότι βρω το σαββατοκύριακο που σημαίνει ότι όσοι προσπάθεια και αν κάνω να χάσω κιλά μέσα στη βδομάδα καταστρέφεται μέσα σε δύο μέρες. Αν κάνω μία δίαιτα με 1700 θερμίδες τη μέρα σημαίνει ότι τη βδομάδα θα τρώω 11.900 θερμίδες . Η ερώτηση είναι η εξής : αν τρώω καθημερινές 1.180 θερμίδες περίπου ? και το σαββατοκύριακο τρώω από 3.000 το σύνολο είναι πάλι το ίδιο ? μπορώ να χάσω και έτσι κιλά ή άκυρη η ιδέα μου ?
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    προσωπικα πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα

    αρκει να μη ξεπερνας το σ-κ τα θερμιδικα ορια

    τωρα οι αλλες κοπελες

    μπορει να γνωριζουν και καλυτερα για να σου πουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    μπορεί να τα χάσεις, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστός τρόπος αυτός
    οχι οτι είμαι ειδική, να μην παρεξηγηθώ, αλλά σημασία έχει πιστεύω να αποκτήσεις σωστές διατροφικές συνήθειες. Όχι να λιμοκτονείς για να τρως 2 μερες...
    Κι εγώ πέρασα από εκεί, γι'αυτό στο λέω. Έτσι έκανα, αλλά δεν μπορούσα φυσικά να τα κρατήσω για πολύ. Όπως λένε οι περισσότεροι εδώ μέσα, σημασία έχει να αλλάξεις τρόπο ζωής.
    Φυσικά, καταλαβαινω ότι ειναι εξαιρετικά δύσκολο, ίσως και αδύνατο να το κάνεις αυτό μέσα σε μια βδομάδα. Οπότε προσπαθησε σιγά σιγά να υιοθετήσεις κπ καλές συνήθειες μέρα με τη μέρα, βδομάδα με τη βδομάδα, μήνα με τον μήνα.Και έτσι θα σου γίνει τροπος ζωής και δεν θα είναι δίαιτα πια( διότι δίαιτα συνηθως συνεπάγεται αίσθημα στέρησης, κατάπτωση, νεύρα, απογοήτευση κλπ)

    Συγγνώμη που παίρνω και το θάρρος και στα λέω, δεν σε ξέρω κιόλας, ούτε καν πώς ειναι οι διατροφικές σου συνήθειες, αν έχει δοκιμάσει παλιότερα πολλές δίαιτες κλπ...

    για να κλείσω, καλό θα ήταν να "ξεδίνεις" το σαββατοκύριακο, αλλά με την έννοια ότι θα φας κάτι παραπάνω, κάτι πιο λιπαρό, αλλά όχι ότι θα βγάλεις όλα τα απωθημένα της βδομάδας. Διότι, πιστεύω, μακάρι να κάνω λάθος, αυτό δεν θα μπορέσεις να το κρατήσεις για πολύ. Καλύτερα υγιεινά μέσα στη βδομάδα και το σ/κ ένα σουβλάκι/πίτσα/γλυκό ή ό,τι άλλο επιθυμείς. Ως επιβράβευση περισσότερο, όχι ως απωθημένο..
    φιλικά!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6
    Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση σας , το θέμα είναι ότι το χω προσπαθήσει αρκετές φορές αλλά το αποτέλεσμα κρατάει το πολύ 6 μήνες. Απέκτησα βέβαια κάποιες ποιο υγιεινές συνήθειες αλλά δεν βλέπω προκοπή , το πρόβλημα βέβαια είναι ότι και μέσα στο σπίτι μου έχω γλυκά για 3 μήνες τα οποία αν δεν τα είχα δεν θα τα ξεπάστρευα όλα , και αυτό γιατί συγκάτοικο με το αγόρι μου το οποίο αγοράζει συνέχεια γλυκά, του έχω πει χιλιάδες φορές ότι δεν θέλω γλυκά εδώ μέσα γιατί καταλήγω να τα τρώω όλα εγώ αλλά τίποτα το μόνο που έχει γίνει είναι να τσακωθούμε χιλιάδες φορές και να συνεχίζει να παίρνει με τη λογική επειδή δεν τρως εσύ θα πρέπει να μην τρώω και γω ? οεο ? αν και έχει κάποιο δίκιο αλλά το θέμα είναι ότι θα ανοίξει ένα πακέτο μπισκότα και θα φάει δύο , εγώ θα ανοίξω ένα πακέτο μπισκότα και θα φάω το πακέτο?. Αλλά τις καθημερινές επειδή πάω δουλειά όλο και κάτι θα χω να κάνω μετά να πάω από δω να πάω από κει κλπ μπορώ να φάω λίγο αλλά το σκ άστα να πάνε που δεν δουλεύω και κάθομαι σπίτι και θα μου πεις βγες από το σπίτι ? οκ να βγω και να πάω που ? Αλλά κάτι πρέπει να κάνω γιατί έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι ότι ή θα χάσω κιλά ή θα πρέπει να αγοράσω ρούχα γιατί μόνο κάτι φόρμες που έχω μου μπαίνουνε πια , ούτε συζήτηση να φορέσω το τζιν που είχα?.. δεν ξέρω ίσως το πρόβλημα να είναι το μυαλό μου και όχι ο φίλος μου που αγοράζει γλυκά αλλά αισθάνομαι ότι εκείνο το ντουλάπι που έχουμε και βάζουμε τα γλυκά με κυνηγά?.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    βασικα κοιτα....ετσι κ αλλιως με 1700 θερμιδες τη μερα δεν χανεις κιλα!!! να ξεκινησουμε απο κει!!εκτος αν εισαι οκ με το να χανεις 1 κιλο καθε 3-4 βδομαδες...αλλα ακομα κ ετσι να ειναι, σημασια δεν εχει μονο η ποσοτητα της τροφης που προσλαμβανουμε αλλα κ η ποιοτητα.. κ φανταζομαι οτι οι 3000 θερμιδες το σκ δεν γινονται απο μαρουλια κ μπροκολα... :wink1: οποτε αφ'ενος δεν θεωρω ότι θα χανεις (μην σου πω ότι μπορει κ να παρεις κιολας απο το κοκομπλοκο που θα παθει ο οργανισμος)..

    εγω τα 10 περιπου κιλα απο αυτα που ειχα παρει τα εβαλα ουσα σε φαση διαιτας :shocked2: λογω των υπερφαγικων που δεν ηταν συχνα αλλα ηταν αρκετα ωστε να κανουν ζημια...αργοτερα μου ειπε διαιτολογος ότι αν ολη τη βδομαδα πχ κανεις διαιτα ο οργανισμος νιωθει στερηση κ αναγκαζεται να μπει στη διαδιακασια του τι θα κανει, αν σνεχισεις τη διαιτα ως γνωστον καει το λιπος του, αν ομως αρχισεις κ του δινεις εστω κ 1 φορα τη βδομαδα πολλη τροφη θεωρει ότι πρεπει να την αποθηκευσει για τις δυσκολες ωρες που επονται...σαν κατοχικο συνδρομο ενα πραγμα...οποτε ολη η δουλεια που κανεις εσυ τις 5-6 μερες ερχεται κ καταστρεφεται απο τη 1 αυτη μερα που επαναλαμβανεται συστηματικα..

    καταρχην εννοειται ότι κ εσυ εχεις δικιο που εχεις συνεχεια τον πειρασμο μεσα στο σπιτι σου, απο την αλλη ειναι κ για τον φιλο σου αδικο να μην μπορει να εχει σπιτι του αυτα που θελει...ισως αν προσπαθουσατε να βρειτε μια μεση λυση??να παιρνει για παραδειγμα γλυκα αλλα όχι τοσα πολλα, κ εσυ απο την αλλη να προσπαθεις να ελεγξεις τον εαυτο σου κ αν θες οπωσδηποτε να φας να τρως 1-2...

    συμφωνω με την Redish ότι ο μονος τροπος για να αδυνατησεις κ να κρατησεις τα κιλα ειναι να αποκτησεις σωστες διατροφικες συνηθειες (κ αυτο στο λεμε ολοι απο πολλα πολλα πολλα προσωπικα παθηματα)... προσωπικα επειδη οπως σου ειπα εκανα κατα καποιο τροπο την δικη σου διατροφη, θα σου ελεγα να ακολουθεις καθημερινα μια διαιτα υποθερμιδικη 1200-1400 θ που να περιλαμβανει τα παντα κ το σκ να ανεβαινεις μεν αλλα οχι στις 3000 κ με καλο ποιοτικα φαγητο, πχ φτανε τις 2000 αν δεν μπορεις παρα κατω αλλα να ειναι ολα ελεγχομενα (κ με στοχο βεβαια σταδιακα να τις μειωσεις)...να τρως πχ σουβλακι με κοτοπουλο αλαδωτη πιτα μουσταρδα ντοματα (το πολυ 350)..μην σκεφτεσαι οτι "ελα μωρε ενα σουβλακι ειναι ας το φαω κανονικα", γτ ετσι θα παρεις 600+ θερμιδες.... αν πηγαινετε για ποτο, παιρνε κρασι (~ 60 θ το μικρο ποτηρακι) ή 1 μπυρα (~ 250 θ το μεγαλο μπουκαλι)...στα σφηνακια σταματα στο 2 μην πιεις 10 κοκ....αν απτε για κρεπα μην βαλεις κ μπεικον κ πατατες κ αυγο κτλ, αλλα παρ'την με γαλοπουλα τυρι απαχο κ μανιταρια...το σαντουιτς ζητησε το χωρις βουτυρο κτλ...γενικα βγαλε απο το μυαλο σου την λογικη του "ΕΛΑ ΜΩΡΕ..."...αν θες γλυκο οπωσδηποτε ενσωματωσε το ακομα κ καθημερινα στη διατροφη σου αλλα με μετρο...οι γρανιτες εχουν 60-90 θ... 1 σοκοφρετα εχει ~ 180 θερμιδες εναντι των 500+ που εχει η lacta choc 'n" choc... υπαρχουν μπισκοτα με 50 θ το 1.... τα νεα πατατακια της τσιπιτα εχουν ολο το μικρο σακουλακι 135 θ (αυτο το τιμω συχνα!!!!) γενικα λυσεις υπαρχουν για να κατευνασουμε τα παθη μας αρκει να ψαξεις να βρεις τι ειναι καλυτερο για σενα...

    με λιγα λογια τρωγε αυτο που σου ζηταει ο οργανισμος σου αλλα με επιλογες τετοιες που να μην σε επιβαρυνουν :) , κ πιστευω ότι αν ξεκινησεις ετσι σιγα σιγα θα ξεκινησεις να αποκτας κ σωστες διατροφικες συνηθειες

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6
    Βασικά δεν με ενδιαφέρει αν χάνω αργά αρκεί να χάνω?.
    Επίσης να σας πω ότι από την Παρασκευή είμαι επίσημα ΑΝΕΡΓΗ? να το πω εδώ να ξεδώσω πριν πάω και φάω κάνα τρίκιλο παγωτό απ τα νεύρα μου.
    Επίσης αυτό με το σουβλάκι το κάνω ήδη και δεν πίνω αλκοολούχα εκτός από καμιά μπύρα 10 φορές το χρόνο περίπου να πω ίσως?.
    Αυτό που ψάχνω είναι ένας τρόπος που να μπορώ να κρατήσω για πολύ καιρό έτσι ώστε να χάσω τα κιλά και ας είναι και 300γρ τη εβδομάδα δεν έχω πρόβλημα?. Αυτό με τα μπισκότα πάντως να φάω δύο δεν γίνεται? το χω προσπαθήσει θα φάω το πακέτο ή θα διαλύσω ότι υπάρχει γύρω μου και μετά θα πάω να φάω τα υπόλοιπα μπισκότα δυστυχώς ? δεν μπορώ να κρατηθώ .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •