η καινούρια της παρέας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6

    η καινούρια της παρέας!

    Γεια σας! Καλως σας βρήκα! Είμαι καινούρια στο phoroum και όπως είναι φυσικό κατέληξα σε αυτό τον ιστοτοπο αφού προβληματίζομαι για το βάρος μου και αυτό έχει επιπτώσεις στο οργανισμό μου και στην ψυχολογία μου. Δεν ξέρω αν θα ενδιαφέροταν κάποιος να ακούσει το δικό μου ιστορικό (βέβαια εγω θα κάνω μια μικρή παρουσίαση). Μέχρι τα 18 ήμουν πολύ γυμνασμένη και είχα πολύ ωραίο σώμα. Πλεόν στα 20 μου, είμαι 1.60 και 56κιλά. Μπορεί να μην ακούγεται προβληματικό, απλά εδω και 2 χρόνια έχω πάρει 10 κιλά. Ξεκίνησα λοιπόν διατροφή, όχι επειδή δεν μ αρεσει το σώμα μου απλά δεν θέλω να βγαίνω γιατί όλοι οι γνωστοί πετάνε υπονοούμενα πως έχω παχύνει. Ξεκίνησα λοιπον διαιτα. Εδώ και δέκα μέρες καταναλώνω 800 θερμίδες (γαλακτοκομικα, ψάρι, φρούτα, λαχάνικά και φυσικους λιποδιαλύτες). Επίσης ενώ τις πρώτες μέρες έχασα 3 κιλά μια βδομάδα τώρα είμαι σταθερή. Έπειτα κάθε 10 μέρες θα κάνω και ένα διατροφικό κακούργημα (οπότε χτες έφαγα μερέντα, πίτσα κα). Σήμερα όχι μονο ειμαι φοσυκωμένη αλλα έχω τάση για εμετό. Και διερωτάμαι αν πρέπει να κάνω αυτή την παρασπονδία κάθε 10ήμερο και γιατί η ζυγαριά μένει σταθερή μια βδομάδα τώρα, από τη στιγμή που ακολουθω υποθερμιδική δίαιτα. Φιλικά, Ειρήνη

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Destinity! Σε ευχαριστώ που μ απάντησες! Συγχαρητήρια για την υπομονή και τη θέληση σου! Την απόφαση μόνη μου την πήρα γι να τα χάσω μετά απο 2 χρόνια. Απλά επειδή δεν θέλω να χάσω πολλά μόνο 5 ίσως εχεις δίκιο και πρέπει να μην μπαίνω σε τρυπάκι οτι πρεπει να χασω κιλα, αλλα να ακολουθήσω μια πιο χαλαρή διατροφή. Αυτες τις μερες ομως αγχώνομαι επειδη η ζυγαρια μένει πλέον σταθερη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Έχεις δίκιο, ζυγίζομαι σχεδόν καθε μέρα. Και κάθε φορά λέω να μην το κάνω και κάθε φορά το κάνω χιχι.. έφυγα απο το σπίτι μου για σπουδές. Δεν ειχα σταθερό προγραμμα (η σχολή είναι απο το πρωι μεχρι το βραδυ, συν ότι αλλες δραστηριοτητες προσθετα) και παλια εκανα πρωταθλητισμο, ενω tvra το εκοψα τελειως. Επίσης έτρωγα τα βραδια και έτρωγα γλυκα (που εγω μέχρι τα 18 δεν ειχα φάει ποτε γλυκο, μια φορά το μηνα και πολύ μου ήταν). Πιο πολύ γιατί ξεμυαλιζόμουν απο τις φιλες μου. Χαιρομαι πολυ που μ δίνεις σημασια και ενδιαφέρεσαι, γιατι η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο γκρινιαζω στις φιλες μου κ δεν θελω, αυτες δεν αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα (σκεψου οτι η μια κανει κ μοντελινγκ) και οπως καταλάβαινεις με πιανει ακομα περισσοτερο η απαισιοδοξια για οτι ημουν κ ειμαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Ευχαριστώ! Νοιάζονται για μένα, αλλά ξέρω οτι τους σπάω τα νεύρα που τους κλαίγομαι συνεχως οποτε το σταμάτησα, πρώτα απο ολα γιατί ειναι ψυχοφθόρο για ολους. Και πρεπει να το αντιμετωπισω μονη μου επιτελους!Ανυπομονώ να τα χάσω ειναι η αλήθεια. Και αγχώνομαι.
    10 μερες ακολουθώ το εξης πρόγραμμα: γαλα κ δυο φρυγανιες/ αγγουρι, ντομάτα, ψαρι ή κοτοπουλο(μεχρι 100-150γρ), σούπα/γιαουρτι/2 φρουτα μονο χτες (κάθε δεκα μερες είπα πως θα εχω ενα free time, αλλα μαλλον δεν θα το ξανακανω γιατι σημερα με επιασε η κοιλια μου κ εχω ταση για εμετο ακομα κ τωρα) έφαγα δυο μπισκότα, δυο πουράκια, μια πάστα σοκολάτα και μια ατομικη πιτσα. Και σημερα με εχει πιασει υστερια, επειδη ποναω και επειδη εφαγα αρκετα! χιχι Σκεφτηκα να παω σε διατροφολογο, αλλά εχω ηδη τρεις φιλους και δεν θελω να απευθυνθω σε αυτους γιατι δεν θα δεχτουν χρηματα οποτε ειπα να το κανω μονη...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Σε ευχαριστώώ πολύ!! θα δω ολες τις ιστοσελίδες μια μια! Βασικά προσπάθησα με εναν απο απο αυτους αλλά με κοροιδευει - και καλα οτι εχω μια χαρα σωμα και δεν με βοηθα- οποτε θα απευθυνθώ στον αλλο... Σε ευχαρθστω τοσο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    141
    καλώς όρισες κορίτσι! Βασικα δεν πάσχεις από παχυσαρκία για να βασανίζεσαι τόσο! Εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα γυμναστική και θα έκανα ισορροπημένη διατροφή, όχι πολλές θερμίδες κάτω από αυτές σου καίει φυσιολογικά ο οργανισμός μου. Είσαι μια χαρά! Δεν πρέπει να αγχώνεσαι, απλά να προσεχείς τον εαυτό σου και παρασπονδίες δεν τις κάνουμε μια φορά στις δέκα μέρες και εκείνη τι φορά τρομε ακόμα και αυτα σου δεν χάσαμε! Θα τρως κάτι όταν το έχεις πραγματική ανάγκη, αλλά όχι κανονική μερίδα, τη μισή! Τόσο απλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Καλημερα Ειρηνη,

    Ειναι λιγα τα κιλα σου. Με ηρεμια θα τα χασεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε,lacrima!

    Θα ήθελα για άλλη μιά φορά να παρακαλέσω να προσέχουμε τι προτείνουμε σε κάποιον
    -όσο κι αν τυχόν νιώθουμε πως εμείς βοηθηθήκαμε.Οι περισσότεροι δεν είμαστε ειδικοί διατροφολόγοι
    ούτε μου ακούγονται ειδικοί οι μαθητές του Α2 υπό την επίβλεψη της φιλολόγου τους κ.Γισδάκη.
    (Destinity,σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω την καλή σου πρόθεση!)Ευχαριστώ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Θα κοψω την συνήθεια να ανεβαινω καθημερινά στην ζυγαριά. Τώρα θα ζυγιστώ την Παρασκευη. Συνεχίζω την διατροφή μου και αν δω οτι κολλάει η ζυγαρια (ακομα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο αφου καταναλωνω ελαχιτες θερμιδες) θα απευθυνθω σε διαιτολογο αναγκαστικα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •