Νεα στην παρέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395

    Νεα στην παρέα

    Γεια σας κι απο μένα . Σας βρήκα πριν μερικές μέρες και διαβάζοντας τα post σας είδα πόσο στηρίζετε η μία την άλλη .Επίσης απ τις ιστορίες σας κατάλαβα πολλα πράγματα για μένα και τους λόγους που το έριχνα στο φαγητό . Είμαι 46χρονών με ύψος 1.57 και 96 Kg .Τελευταία κάτι μου έκανε click και είπα είναι ίσως η τελευταία ευκαιρία να κάνω κάτι και για μένα . Πάντα έκανα για τους άλλους .Στόχος μου ? Σ΄αυτή τη φάση να μην κόψω την προσπάθεια στις 2 εβδομάδες όπως άλλες φορές και να αλλάξω τις συνήθειες χρόνων . Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία στην προσπάθεια τους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Καλώς ήρθες στη παρέα μας dora!
    Κ εγώ αυτό προσπαθώ, να αλλάξω τις κακές συνήθειες unk:unk:unk:
    Μακάρι να τα καταφέρουμε!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    καλή επιτυχία Δωρα! αφού είσαι από τους ανθρώπους που αντεχουν 2 βδομάδες, θα τα καταφέρεις! πιστεύω πραγματικά σε αυτο που λένει ότι απαξ και κάνεις κάτι 21 μέρες, τότε συνηθιζει ο οργανισμός και το μυαλό! οπότε είσαι τυχερή, χρειάζεσαι μόνο να επιμένεις άλλη μια βδομάδα, ωστε να εχεις 21 μέρες
    τι να πω κι εγώ, που αρχικά ούτε 24ωρο μπορούσα να πειθαρχήσω τον εαυτό μου! πιστεψέ με, είσαι τυχερη!!!! :bouncing:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Μακάρι , δεν είμαι στις 15 μέρες ακόμη . Σήμερα είναι η 9η μέρα σοβαρής προσπάθειας . Προηγήθηκαν 15 μέρες προσπάθειας να μπώ σε πρόγραμμα που ξεκονουσε το πρωι και το βράδυ κατέληγε σε πλήρη αποτυχία . Παρ΄ολα αυτά όμως και στις 2 αυτές εβδομάδες έχασα από 1 κιλό .Συνολικά 3 . Καί οδεύουμε για το 4ο . Όμως καμμια φορά κολλαέι το μυαλό μου . Σκέφτομαι συνέχεια το φαγητό . Αλλά λέω οι ναρκομανείς κόβουν τα ναρκωτικά , δεν θα κόψω εγώ το φαγητό .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλως ήρθες Δωρα μου!!!! σιγά σιγά θα επιτυχεις το στόχο σου..μην απογοητευεσαι και κυρίως να εχεις υπομονή, με όσο πιο αργό ρυθμό χασεις τα κιλά σου τόσο καλύτερα θα ειναι..΄οτιδηποτε θελήσεις εδω είμαστε για να στηρίξουμε η μια την αλλη, η καθεμία εχει και ενα στοχο εδω μεσα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε,Ντόρα!
    Αυτό με τους ναρκωμανείς κι εγώ το επιστράτευα για να με πιέσω,αλλά δε νομίζω να έπιασε ποτέ...
    Σκέψου καλύτερα τους δικούς σου σημαντικούς λόγους για τους οποίους θέλεις ένα ελαφρύτερο σώμα.
    Νομίζω τα δικά σου κίνητρα θα βοηθήσουν περισσότερο λειτουργικά.Όσο για τις μέρες,γνώμη μου είναι,
    να προσπαθήσεις να πάψεις να τις μετράς.Δες το όχι ως έναν αγώνα δρόμου,αλλά μια στροφή στη σχέση σου
    με την τροφή.Κάτι που σκοπεύεις να διατηρήσεις ανεξάρτητα από το πόσο ζυγίζεις.Κάνε εσύ ό,τι καλύτερο
    μπορείς και άσε κατά μέρους λέξεις τύπου δίαιτα κι αγχωτικά συνεχή ζυγίσματα.Τ'αποτελέσματα θα έρθουν!
    Επίσης καλό θα ήταν να διατηρείς τον εαυτό σου απασχολημένο,κυρίως με πράγματα που αγαπάς.Όσο η τροφή
    έχει αναλάβει το βαρύ φορτίο της αποκλειστικής ικανοποίησης μας δύσκολα να την εγκαταλείψουμε κι αυτήν!
    Χρειαζόμαστε υποκατάστατα του υποκατάστατου χαράς,που μέχρι πρότινος περιοριστικά μας επιτρέπαμε.
    Μικρά κλικ χαράς και θα δεις πόση μεγάλη δυναμική έχουν!Μη σε ζαλίσω άλλο...Καλή δύναμη στη μεταμόρφωση σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Nadine μου σ΄ευχαριστώ πολύ . Εδώ και δυο ώρες ενώ έχω φάει για μεσημέρι - δεν πεινάει το στομάχι μου - <<πεινούσε>> απελπιστικά το μυαλό μου . Διάβασα το post σου και ξαφνικά σαν να καθάρισε κάτι . Ναι όντως το φαγητό είναι υποκατάστατο κι όχι ανάγκη . Την στομαχική ανάγκη την ικανοποίησα , οι άλλες όμως ? ( ποιες αλήθεια ? ) που έμαθα να δείχνω σε όλους απο γονεις ως φίλους ( ? ) και συνεργάτες ότι είμαι καλά άσχετα αν μέσα μου ούρλιαζα . Έμαθα να γελάω και μέσα μου να κλαίω .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έμαθες να καταπίνεις τα συναισθήματα σου και τώρα καλείσαι να μάθεις να τα εξωτερικεύεις και να τα διαχειρίζεσαι διαφορετικά.
    Να βάλεις προτεραιότητα εσένα κι όχι όλους όσους τα ύδατα των οποίων προστατεύεις να μη διαταραχθούν!Εδώ σε θέλω μάστορα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Για κοίτα τι καλή που είσαι στις συμβουλές.... εσύ τρελοκόριτσο τα κατάφερες???? Αναρωτιέμαι !!!!!!!

    Γιόρταζες και δεν σε πήρα.... θέλω ξύλο, αλλά το έμαθα 2-3 εβδ μετά.... θα σε πάρω να σε ακούσω....

    Ax dora.... δεν είσαι μόνη σε αυτόν τον δρόμο, και της προσπάθειας για απώλεια και της προσπάθειας να νοιάζεσαι και για τον εαυτό σου....

    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου και από μένα..... μαζί σου προσπαθώ και εγώ, αλλά δεν το ανακοινώνω επίσημα... περιμένω να δω κάποιο έστω ελάχιστο αποτέλεσμα !!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    184
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας Δώρα.
    Δεν είσαι μόνη. Διάβασα κάπου ότι "ΤΡΩΜΕ ό,τι δεν ΖΟΥΜΕ!!". Προσπαθούμε να καλύψουμε άλλες ανάγκες και όχι τις στομαχικές. Εδώ θα βρεις βοήθεια. Μοιάζουμε όλες λίγο πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Σ΄ευχαριστώ και σένα για την εμψύχηση σου και στο εύχομαι ολόψυχα . Κάτι μου λέει οτι αυτή τη φορά θα τα καταφέρω .
    Δυστυχώς δεν μου είναι εύκολο ούτε συναισθήματα να εκφράσω , ούτε να ξεσπάσω . Έχει περάσει στο dna μου πλέον
    οτι δεν πρέπει να δείχνω αδύναμη , ούτε καν στιγμες αδυναμίας επιτρέπω στον εαυτό μου να δείξει στους άλλους .
    Να μην στενοχωρήσω τους γονεις μου , να μην τον αδερφό μου , φίλους δεν έχω και πολλους κι όχι κολλητούς . Για να κατάλάβεις πέρασα 1 χειμώνα χωρίς δουλεια πριν μερικά χρόνια , δεν κοιμόμουνα , τρελαινόμοουνα απ΄το αγχος και δεν είχε καταλάβει κανεις τίποτε . Κι απ΄την άλλη όλοι έχουν μάθει να ζητάνε και ν' απαιτούν . Το ρήμα θέλω τους έχει γίνει δευτέρα φύσις . Και βέβαια δίνοντας μόνο δεν είχα ποτέ χρόνο να σκεφτώ για μένα , δεν μου έμενε να δώσω σε μένα . Αδιαφορούσα και συγχρόνως με τιμωρούσα . Όμως εδώ και λίγο διαστημα νοιώθω κάτι άλλαξε . Θέλω να φωνάξω enough !!! Φτάνει ! Θα ασχοληθώ και με μένα . Τέλος .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Σήμερα πήγα να την πατήσω
    Το πρωι έφαγα ένα γιαουρτι με λίγα fitness
    Snack 1 μηλο
    Μεσημέρι 1 σαντουιτσ με 3 φέτες σικάλεως βγάζοντας την κόρα με 2 φέτες milner , 2 φέτες ζαμπον και μαρούλι
    Αλλά πεινούσα ακόμη και είπα ας φάω και μια μπάρα δημητριακών . Και κάτι μου ήρθε και ήμουν έτοιμη να φάω όλο το κουτί . Αλλά πηγαίνοντας να πάρω τη δεύτερη άρχισαν να χτυπάνε χίλια καμπανάκια και σταμάτησα . Ήπια 1 ποτήρι νερό και συνήλθα . Αμέσως μετά ήμουνα εντάξει και μου έφυγε . Αλλά για πολύ ώρα ήμουνα σαν μουδιασμένη . Σαν να πήρα μια μεγάλη τρομάρα κι έφυγε .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •