ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΕΔΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206

    ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΕΔΩ

    καλησπερα κοριτσια.να σας πω οτι κανω dukan ,μπαινω συνεχως στο site και νιωθω καλυτερα.ειμαι χαρουμενη που εχουμε η μια την αλλη.
    στο θεμα μας τωρα,χθες μου πε ο γυναικολογος οτι εχω πολυκυστικες.
    το θεμα μου ειναι οτι με την ακμη ,την τριχοφυια και τα κιλα ν ανεβαινουν η αυτοπεποιθηση μου θα πιασει πατο.φοβαμαι τα χειροτερα...
    πηρα που πηρα 14 κιλα το καλοκαιρι αν μου δωσει και ορμονες ζητω που καηκαμε...
    θελω να μου πειτε διαφορες που εχετε δει στο βαρος σας με τις πολυκυστικες και συμβουλες,
    καθως και αν βλεπετε αποτελεσματα με διαιτα και γυμναστικη και κατα ποσο εχουν σχεση με τα προ-πολυκυστικων...περιμενω μ αγωνια....κουραγιο σε ολες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    ξεχασα να σας πω οτι εριξα το κλαμα της αρκουδας...με πιεζω συνεχεια για να μην ειμαι down...ας γινω επιτελους αισιοδοξος ανθρωπος...σιγα σιγα τουλαχιστον...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    επισης μηπως παιζει ρολο το οτι απο το τελος μαρτιου μεχρι τωρα η διατροφη μου ηταν μονο dukan φαση πρωτη και βουλιμικα με τεραστιες ποσοτητες;λετε να μου κανε αυτο τις πολυκυστικες;οι εξετασεις αιματος παντως χαλια απο τις πρωτεινες ουρικο οξυ αφηστε το...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Καλησπέρα!
    Ομοιοπαθούσα εδώ και αρκετά χρόνια...σχεδόν 6 τώρα που το σκέφτομαι...:sniff:
    Καταρχήν για να μην τρομάζεις με τα χάπια, τα καινούρια πλέον τα ''2ης γενιάς'' είναι πολύ πιο βελτιωμένα και έχουν πολύ μικρές επιπτώσεις στο θέμα βάρους!Δεν πρόκειται να βάλεις κιλά λόγω των χαπιών με λίγα λόγια.Αντε να σου δημιουργήσουν κάποια μικρή κατακράτηση όπως συμβαίνει με πολλά άλλα χάπια, αλλά τίποτα ιδιαίτερο.Επίσης δεν είναι απαραίτητο να εμφανίσεις όλα τα συμπτώματα των πολυλυστικών.Εγώ π.χ. δεν εμφάνισα ποτέ μου ακμή ούτε τριχοφυία.Από την άλλη δυσκολεύομαι να χάσω κιλά, και έχω μια μικρή ινσουλινοαντίσταση η οποία με σωστή και λίγο πιο προσεκτική διατροφή ελέγχεται.Βέβαια άνθρωποι είμαστε και ξεφεύγουμε καμιά φορά και τότε είναι λίγο δύσκολα.Σχετικά με τη βουλιμία και αν σου επέφερε αυτή τις πολυκυστικές νομίζω πως όχι.Αυτό το οποίο ισχύει είναι ότι τα βουλιμικά επεισόδια μπορεί να συμβάλουν έπειτα,δηλαδή εφόσον έχεις διαγνωστεί με πολυκυστικές ωοθήκες.Όσο πιο καθαρή και ισορροπημένη διατροφή έχεις,τόσο λιγότερα τα προβληματάκια που θα σου εμφανίσει.Το βάρος επίσης έχει σημασία,εμένα για παράδειγμα η γυναικολόγος μου είχε πει ότι αν χάσω λίγα κιλά θα δω να αλλάζει και ο κύκλος μου προς το καλύτερο,και ίσως να μην χρειάζεται να κάνω θεραπεία με χάπια κάθε μήνα,αλλά πιο αραιά.Και η αλήθεια είναι ότι στα 75 κιλά το πρόβλημα ήταν πολύ πιο έντονο σε σύγκριση με τώρα.Οπότε ένα υγειές βάρος βοηθάει πολύ.Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να τρομάζεις!Είναι κάτι πολύ σύνηθες πλέον,και από τη στιγμή που αντιμετωπίζεται με χάπια γιατί είσαι down??
    Αν ξέχασα κάτι ή έχεις άλλη απορία εδώ είμαστε!Μπορείς επίσης να διαβάσεις και το αντίστοιχο τόπικ ''πολυκυστικές ωοθήκες και παχυσαρκία'' ή κάπως έτσι,εδώ στο φόρουμ, είναι πολύ κατατοπιστικό!
    φιλιά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    μπορείτε να γράφετε και στο http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1599από όσο θυμάμαι έχει διάφορες πληροφορίες

    cherie τώρα είδα πως είχες ποστάρει κ εσύ το άλλο θρέντ,σόρυ :saint:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    και εγω με πολυκυστικες!! στα 18 τις ανακαλυψα, τωρα ειμαι 25! δεν θα φυγιυν ποτε!
    καταρχην οντως χαλαρωσε δεν ειναι τπτ φοβερο! εμενα με επηρεασαν μονο στο βαρος και στην τριχοφυια. ακμη και τριχοπτωση στο κεφαλι δεν ειχα.
    στα 18 μου πηρα ορμονες για 2 χρονια. τοτε που ξεκινησα οπμονες συνεπεσε να ξεκινησω και διαιτα, την πιο πετυχημενη της ζωης μου ως τωρα.
    μπορω να σου πω οτι προσωπικα οι ορμονες με βοηθησαν να χασω βαρος!βεβαια δεν ξερω αν ηταν οι ορμονες η η διαιτα κ=η και τα 2.παντως σε καμια περιπτωση δεν με δυσκολεψαν.
    πολυκυστικες και περιττα κιλα κανουν εναν φαυλο κυκλο.
    ποσο χρονων εισαι?η γνωμη μου ειναι πριν τις ξεκινησεις να συμβουλευτεις και εναν δευτερο γιατρο.
    εγω προσωπικα πριν 3 μηνες εκανα εξατασεις και ξαξαδιαπιστωθηκε το προβλημα. η μια γιατρος μου ειπε να παρω ορμονες οπωσδηποτε. η δευτερη να μην παρω και να το παλεψω χανοντας κιλα.
    εγω ειχα σοβαρους λογους να προσπαθησω να αποφυγω τις ορμονες οσο μπορω και ετσι αποφασισα να το προσπαθησω χανοντας κιλα! ελπιζω να χασω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    224
    Originally posted by aggeloydaki
    μπορείτε να γράφετε και στο http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1599από όσο θυμάμαι έχει διάφορες πληροφορίες

    cherie τώρα είδα πως είχες ποστάρει κ εσύ το άλλο θρέντ,σόρυ :saint:
    Δεν έγινε τίποτα!:starhit:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •