Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου... Είμαι η πιο άσχημη του κόσμου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829

    Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου... Είμαι η πιο άσχημη του κόσμου;

    Αυτό έγινε ξαφνικά, χωρίς εξωτερικό παράγοντα? Ή μήπως κάτι ενδιαφέρον παρουσιάστηκε στον ορίζοντα? Γιατί εκεί συνήθως ξυπνούν οι ανασφάλειές μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Συμβαίνει συχνά, νομίζω, όταν κάνουμε δίαιτα με μοναδικό ή κύριο κίνητρο την βελτίωση της εξωτερικής μας εμφάνισης να νιώθουμε όπως εσύ. Όσο, δε, πλησιάζουμε προς το στόχο μας και πάνω κάτω η απώλεια των κιλών δεν φέρνει πλέον φοβερές αλλαγές, στρεφόμαστε αλλού, στη βελτίωση άλλων χαρακτηριστικών.
    Αν σου γράψω λίστα των πλαστικών επεμβάσεων που έχω σκεφτεί να κάνω κατά καιρούς θα ξημερώσουμε και στο αποστακτήριο του Tennessee ακόμα θα παίζουν με τις τάπες. Ωστόσο, ένα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα από την προσωπική μου εμπειρία: Δε γεμίζει το κενό που νιώθουμε μέσα μας με λιγότερα κιλά, με αψεγάδιαστη μύτη και καλοσχηματισμένα φρύδια.
    ʼνθρωποι είμαστε και όχι εικόνες ρετουσαρισμένες στο photoshop. Συνεπώς κάθε άνθρωπος έχει ατέλειες και ταυτόχρονα κάθε άνθρωπος είναι όμορφος μέσα στη μοναδικότητά του.
    Δεν είναι εύκολο να παραμερίσουμε τις αναφάλειες μας, μην τις αφήνουμε όμως και να μας μαυρίζουν τη ζωή. Συνέχισε την προσπάθεια σου με τη διατροφή σου αλλά μην το μεγαλοποιείς. Προσπάθησε να βρεις άλλα πράγματα να σε γεμίζουν.
    Όπως και να 'χει όλες πάνω κάτω περνάμε μέρες που φεύγοντας από το σπίτι κοιτάζουμε στον καθρέφτη και λέμε "φτου σου κοπελάρα μου και τίποτα άλλο δε σου λέω!" καθώς και μέρες που νομίζουμε ότι μοιάζουμε έντονα στον Φρέντι Κρούγκερ με βλεβαρόπτωση και τυμπανισμό :P
    it's ok, απολύτως φυσιολογικό! Χαλάρωσε και κάνε όμορφη τη ζωή σου ανεξάρτητα από την εμφάνισή σου :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αν εσύ ανέφερες ότι ο πρώην σου έχει κάτι άλλο μικρό, πιστεύεις ότι θα έτρεχε για επιμήκυνση ή ότι θα σε χαρακτήριζε άσχημα? Προσπέρασε το, δεν αξίζει να τρέχεις σε χειρουργεία, εκτός αν πραγματικά το θέλεις. Συμβαίνει να γνωρίζω κοπέλα που, με το πρόχημα του διαφράγματος, έκανε πλαστική και ομόρφυνε πάρα πολύ.
    Όσο για το νέο ενδιαφέρον, κράτησε το ζωντανό όσο μπορείς. Είναι καλό κίνητρο για να βελτιωνόμαστε. Δεν εννοώ απαραίτητα μέσω πλαστικών χειρουργών. Απλά, μικρά πραγματάκια. Όμορφα ρούχα, ακόμη και μέσα στο σπίτι, περιποιημένη εμφάνιση, όλα όσα κάνουμε όταν δεν είμαστε μόνες μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Πραγματικα η μυτη μπορει να αλλαξει το προσωπο της γυναικας.Εμενα δεν ειναι μεγαλη,αλλα ειναι λιγο πιο πλατια και θα ηθελα να τη φτιαξω αλλα δε ξερω, υπαρχουν αλλα προβληματα που λυνονται με τοσα λεφτα...ειναι παρα πολλα τα λεφτα που θελουν,αν ομως ηταν γαμψη ή κατι που εκανε μπαμ θα πηγαινα οπωσδηποτε.Ο φιλος που ειχες ηταν πολυ βλακας,ακομα και αν το σκεφτοταν δε επρεπε να σου το πει.Ελεος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημέρα,Sethunya!Όχι,δεν είσια η ασχημότερη του κόσμου!Τη γνωρίζω την ασχημότερη κι είμαι εγώ! :tumble:

    Χωρίς να διαφωνώ με τα παραπάνω,ας μοιραστώ μαζί σου μια σκέψη μου.Ίσως σου κάνει νόημα...
    Μερικές φορές δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τη ζωή μας,κάτι μας λείπει,κάτι μας εμποδίζει από τα καλύτερα μας,κάτι φταίει...
    Είναι ευκολότερο να στραφούμε στα της εξωτερικής μας εμφάνισης παρά στα ενδότερα και δυσδιάκριτα.Πόσες φορές εναποθέσαμε
    σ'ένα κούρεμα την ανάγκη μας για αλλαγή,ωστόσο-όσο πετυχημένο κι αν ήταν-πόσο αλήθεια κράτησε ο απόηχος του στην καλή μας διάθεση;
    Εσύ μόνο μέσα σου κατέχεις την πηγή αυτής σου της ανάγκης!Είναι ελπιδοφόρο που το ψάχνεις!Εύχομαι σύντομα να το διαπιστώσεις.Φιλιά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •