ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621

    ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!!!!!

    Σε μια εβδομάδα μέσα πηρα 6 κιλα.... μπορεί να το χωρεσει το μυαλο σας? 6 κιλά!
    κι ολα αυτα ενω λεω... προσεχω, κανω διαιτα...

    εχω 3 χρονια.... που ολο διαιτα κανω κι ολο κιλα παίρνω..

    ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΟΣ Η ΔΙΑΙΤΑ....

    τέλος οι δηλώσεις του τύπου από Δευτερα θα ξαναρχίσω,
    τέρμα στις διαιτες τύπου ατκινς, 23 ημερών, ντουκαν κ όλα τα σχετικά........

    βαρέθηκα τα πάντα κ κυρίως τον εαυτό μου....

    Τέλος... κι ας γίνω 150 κιλά.........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Ρια σε νιωθω οσο δεν μπορεις να φανταστεις!!! Αλλα δεν ειναι λυση να τα παρατησεις ολα! Κι εγω για χρονια ξυπναω και κοιμαμαι με το ιδιο θεμα στο μυαλο μου, πως θα χασω τα κιλα μου??? Και σημερα ξυπνησα και ειμαι 1 κιλο πανω απο την προηγουμενη εβδομαδα που υποτιθεται ξεκινησα παλι διαιτα... Χαλια!!!

    Αλλα.... ελα μην σταματας! Ελα να κανουμε απλα σωστη διατροφη, χωρις ατκινς, χωρις ντουκαν, χωρις τιποτα περιεργο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Ria mou μην το σκέφτεσαι έτσι..κάνε ένα διάλειμμα για 1 με 2 εβδομάδες και μετά ξαναπροσπάθησε,μην τα παρατάς!
    Είσαι 82 κιλάκια θα τα καταφέρεις!
    Και αυτό με τα 150 κιλά μην το λες..είμαι 130 περίπου και περνάω πολύ δύσκολα με αυτό το βάρος..
    Ξεκουράσου και ξαναξεκίνα.Μπορείς!! :wink1:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    brazil μου γλυκό, έχω κάνει τα πάντα....
    διαιτολογους εχω πληρωσει,
    ψυχολογους εχω πληρωσει,
    εγγραφες σε ολων των ειδων τα γυμναστήρια (ετησια... μη χάσω)
    οργανα γυμναστικής εχω αγοράσει
    ποδήλατο αγόρασα
    μέχρι σκουφάκι κ γυαλια για να πάω κολυμβητήριο... που πήγα το ζωντόβολο κ ενιωθα σαν σουτζουκακι που πέφτει στη σαλτσα ντομάτας

    .....τι άλλο να κάνω πια δεν ξέρω.... ειλικρινά αυτο το κλικ δεν βλέπω να συμβαίνει....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    ελαφακι... δεν το λεω υποτιμητικά για τα 150 κιλά... το λέω με την εννοια οτι βλέπω πως εχω χάσει τον έλεγχο... οπότε... αν ειναι να γινω 150... ε , ας γίνω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    ρια μπες αν θελεις στο τσατ να τα πουμε απο κει!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καλημέρα Ρία,

    λύπαμαι πραγματικά που έχεις απογοητευτεί τόσο. Έχω ξαναγράψει και παλιότερα οτι η τακτική που ακολουθείτε πολλές κοπέλες με τις συνεχόμενες δίαιτες εμένα μου φαίνεται εξουθενωτική και συντελεί στο να αποτυγχάνουν αυτές οι δίαιτες


    Για μένα παίρνεις τη σωστή απόφαση να μη τρέξεις αμέσως να κάνεις την επόμενη προσπάθεια και να πάρεις το χρόνο σου, όχι φυσικά για να αφήσεις τον εαυτό σου αλλά για να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις λίγο, να σκεφτείς και να οργανώσεις το επόμενο βήμα σου και όταν είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις με πολύ καλύτερες προϋποθέσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    καλημέρα Θεέ Φιλιππάρα!

    Θαυμάζω τη προσπάθειά σου... κ θα κρατησω αυτο που λες στο μυαλο μου...

    σε ευχαριστω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    9
    καλημερα σε ολους και καλη βδομαδα!!!
    ειμαι νεα στο φορουμ αλλα παλια στις διαιτες :bisou: απο ολες αυτες τις διαιτες εξαλλου εφτασα στα κιλα που ειμαι, με εξερεση τα τελευταια 8 που τα πηρα μεσα στους τελευταιους 5 μηνες επειδη εκοψα το καπνισμα και πολυ χαιρομαι.
    Γλυκια μου Ρια σε καταλαβαινω απολυτα, καταλαβαινω την απογοητευση σου , τις προσπαθειες σου και την απογνωση σου... εχω περασει απο εκει που εισαι και εξακολουθω να ειμαι στην ιδια θεση πολυ συχνα και ξερω οτι δεν ειναι καθολου ευχαριστη, αλλα μην σταματας...
    Πιστεψε με ελεγα το ιδιο με σενα οταν ειμουν 80 κιλα( 5 χρονια πριν) οτι δεν με νοιαζει να φτασω 100 και να με που τα καταφερα και εφτασα 110 και αν συνεχισω να απογοητευομαι και να τα παραταω θα φτασω και 120 και 130 κ.ο.κ.
    και δεν το λεω ουτε εγω υποτιμητικα... αλλα ειναι δυσκολα οταν ξεπερασεις τα 100 και ερχονται και αλλα προβληματα περα απο το αισθητικο.
    Σταματα τις διαιτες αυτου του τυπου αλλα αφου εχεις συνδρομη σε γυμναστηριο πηγαινε χωρις να σε νοιαζει πως φαινεσε στους αλλους, σκεψου οτι κανεις δωρο στον εαυτο σου μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και σκεψου οτι εσυ εχεις τα κοτσια να γυμναζεσε και να προσπαθεις να βελτιωθεις και οτι δεν πηγαινεις γυμανστηριο για να μοστραρεις τους κοιλιακους σου(οπως κανουν πολυ αλλοι). Προσεξε λιγο την διατροφη σου και θα δεις οτι ο συνδιασμος και των δυο θα σου φερει αποτελεσματα, αρκει να εχεις υπομονη....και να θυμασε οτι εμεις των ανω των 100 πολυ σε ζηλευουμε και θα θελαμε να ειμαστε σαν κι εσενα :kiss:

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    9
    καλησπερα..θα ηθελα να σου πω και γω την γνωμη μου μπας και σε βοηθησω λιγακι..παντα ειχα παραπανω κιλα αλλα πριν 2 χρονια το παρακανα...ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα και πηρα 25 κιλα μεσα σε ενα εξαμηνο ( τραγικο ετσι.? ) . εφτασα λοιπον τα 95 κιλα με υψος 1,60......το πως ειχα γινει δεν λεγεται....η καθημερινη μου ζωη ηταν βασανο......καποια στιγμη λοιπον λεω τερμα δεν παει αλλο και ξεκιναω μονη μου διαιτα...αλλα αυτη την φορα το εννοουσα...ημουν σιγουρη...δεν αντεχα αλλο τον εαυτο μου..ξεκινησα λοιπον να τρωω σωστα , μικρες μεριδες ..ετρωγα 5-6 γευματα την ημερα αλλα μικρα.το μεσημερι και το βραδυ ετρωγα να φανταστεις στο μικρο πιατο....ξεκινησα και γυμναστηριο....και αυτο με βοηθουσε...γιατι εσφιξε το σωμα μου λιγο και καθε φορα που γυρνουσα απο το γυμναστηριο , ενιωθα καλυτερα...πιο ομορφη...και ασε που μετα ελεγα τζαμπα χτυπιομουνα τοση ωρα στο διαδρομο..? για να γυρισω και να τα παρω ολα με ενα σουβλακι..? οχι...!!!!! θα φαω μια σαλατα και θα πιω ενα χυμο...με αυτα και με αυτα...καταφερα και εχασα 15 κιλα μεσα σε μισο χρονο περιπου....αλλα απο τοτε δεν εχω παρει ουτε 10 ουτε 20 κιλα παρολο που εχουν περασει αρκετοι μηνες και με δυστυχως αρκετες παρασπονδιες..και ολα αυτα γιατι εχασα τα κιλα αργα αλλα σταθερα και υγειινα...!!!! σκεψου το..!!!!:eureka:

  11. #11
    Ρια χαλάρωσε κορίτσι μου. Συμφωνώ με το Φιλιπάρα!
    Εχεις δοκιμάσει τα πάντα...αλλά προφανώς κάτι στη διαδικασία δεν πήγε καλά.
    Πάρε το χρόνο σου και σκέψου τι σου ταιριάζει να κάνεις.

    "ενιωθα σαν σουτζουκακι που πέφτει στη σαλτσα ντομάτας"

    Θα σου δωσω τη συμβουλή του αιώνα...τουλάχιστον τη μόνη που δούλεψε σ εμένα, που πίστεψε με ειχα δοκιμάσει τα πάντα όπως εσυ ακριβώς.Τα πάντα!!!
    Και τωρα είναι η πρώτη φορά που κάνω διατροφή μόνη μου, χωρις ειδικούς, συνειδητα χωρις να με κουράζει και χωρίς υπερβολές. Αυτό ακριβως έλεγα εγω πριν 2-3 μήνες. Βαρέθηκα να είμαι άλλο χονδρή, να ξεκινάω διαιτες που να τις χαλάω, να κάνω μια ζωή διαιτες και να μην αδυνατίζω. Με έπιανε αηδία!

    Η συμβουλή είναι:
    Δούλεψε την αυτοπεποίθηση σου και θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Ρία μου καλό μου κοριτσάκι. Θα πρέπει κατ'αρχήν να αγαπήσεις τον εαυτό σου εσύ η ίδια γι'αυτό που είσαι. Μην ακούς τι σχολιάζουν οι τριγύρω, η ουσία είναι εσύ τι σχολιάζεις για τον εαυτό σου. Βάζε μικρούς στόχους κάθε φορά. Δεν γίνεται να χάσουμε βάρος απ'την μια στιγμή στην άλλη. Κι εγώ άρχισα ενθουσιασμένη για μια ακόμη φορά την προσπάθεια μου, υπήρξαν όμως προβλήματα και δυσκολίες μες το σπίτι μου κι αυτό με έκανε να τρώω, δυστυχώς ανήκω στην ομάδα των ανθρώπων που όταν αισθάνονται χάλια ξεσπάνε στο φαγητό. Πήρα κάτι παραπάνω απ'τα κιλά που έχασα. Όμως έβαλα το φρένο την στιγμή που έπρεπε. Και συνεχίζω εκεί που σταμάτησα, δηλώνοντάς το αυτό για μένα σαν μια νέα αρχή. Στη ζωή μου το ανώτερο που ζύγιζα ήταν 95 κιλά. Ποτέ δεν μπορούσα να με φανταστώ ότι κάποια στιγμή θα έφτανα τα 136. Δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα στον καθρέφτη, ώσπου άρχισαν τα πρώτα δείγματα ότι κάτι δεν πάει καλά στην υγεία μου. Έτρωγα λοιπόν λίγο κι απ'όλα. Δεν μου στέρησα τίποτε (το ίδιο κάνω και τώρα). Κάπου κουράστηκα και ξαναπήρα κιλά ευτυχώς όχι όλα. Απ'την αρχή της χρονιάς υποσχέθηκα στον εαυτό μου να το παλέψω αργά και σταθερά. Δεν το έχω μετανιώσει. Δεν βιάζομαι να χάσω τα κιλά μου γρήγορα. Αυτό είναι το μυστικό. Μάλιστα στην διατροφή που ακολουθώ (Weight Watchers FlexPoints) υποστηρίζουν πως η αργή απώλεια είναι η καλύτερη επιλογή για ένα μόνιμο αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι έχουν δίκιο. Απόλαυσε το φαγητό σου σε μικρά γεύματα και περπάτα. Όταν νιώσεις έτοιμη συνεχίζεις με το γυμναστήριο. Μην παραιτήσε! Δώσε απλά χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει. Ξεκουράσου και προχώρα όποτε εσύ νομίζεις!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Μη το βαζεις κατω
    μη σε παιρνει απο κατω
    χαλαρωσε και ξεχνα τις διαιτες λιγακι
    και αργοτερα οποτε εισαι ετοιμη κανε μια νεα αρχη
    παρε δυναμεις και ξεκινα
    μη βιαστεις να χασεις κιλα ,αλλαξε τη καθημερινη διατροφικη σου ρουτινα και να τρως πιο υγιεινα αποφευγοντας πολλα λιπαρα και υδατανθρακες
    κανε τη σωστη διατροφη τροπο ζωης σου
    και αλλαξε διατροφικες συνηθειες
    στο τελος δεν θα σου φαινεται οτι κανεις διαιτα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Καλήμέρα σε όλους!
    Πραγματικά με συγκίνησε η ανταπόκρισή και σας ευχαριστώ όλες τις κοπέλες (κ το αγόρι μας φυσικά) που μου δίνετε θάρρος και τις πολύτιμες συμβουλές σας που πηγάζουν από τις προσωπικές σας εμπειρίες. Η κάθε εμπειρία είναι πραγματικά μοναδική κ μου δίνει μια διαφορετική οπτική στον ίδιο προβληματισμό....

    Όλες όμως πιστευω πως συγκλίνουν στην ίδια λογική . Στο να το σκεφτώ πάλι με ηρεμία, και να ξεκινήσω πάλι τον αγώνα γιατί όπως ευστοχα είπε και η dimi_d
    ''εμεις των ανω των 100 πολυ σε ζηλευουμε και θα θελαμε να ειμαστε σαν κι εσενα ''

    μάλλον θα είναι πιο δύσκολο εαν πάρω κι αλλο βάρος να το χάσω.... και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παρακαλάω το Θεό για να γίνω όπως είμαι τώρα!!!

    μαρία και γιώργο.... έχεις απόλυτο δίκιο... μικρά γευματα ολιγοθερμικά και συχνά σε συνδιασμό με γυμναστική ειναι η ιδανική απώλεια .... θέλει όμως κ πολυ υπομονή και κουράγιο! ευχομαι να συνεχίσεις χωρίς να κουραστείς και να πετύχεις το στόχο τελικά! Το ίδιο θα προσπαθήσω κι εγώ!

    mariao σε ευχαριστώ πολυ για τη συμβουλη! Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια, μου ειναι πολυ δύσκολο να πετύχω αυτο που λες ειδικά τωρα που λεφτα για ψυχολόγο δεν υπάρχουν... αλλα θα δω εναλλακτικά πως μπορώ να το δουλέψω.
    Το κλειδί της επιτυχίας είναι η εικόνα που έχουμε εμεις για τον εαυτό μας, τι πιστευουμε οτι αξίζουμε για να το διεκδικησουμε κιολας...

    Μαρία. Όντως είναι σοφό πολύ να το παλευεις με υπομονή δίνοντας πίστωση χρόνου για το πολυπόθητο αποτέλεσμα... αλλα κι αυτο θέλει πολυ δουλεια για να το πετύχει κανεις! Μπράβο σου που το πετυχαίνεις και ευχομαι να σε ακολουθήσω! Καλή συνέχεια!

    Synnefia η ψυχολόγος ήταν ιδανική, αλλα η θεραπεία παιρνει σε ορισμένες περιπτώσεις πολυ χρόνο (πχ σε εμένα) οπότε εγω σταμάτησα λόγω οικονομικής δυσχέριας πριν ολοκληρωθει.... γι αυτο δεν κατάφερα πολλα πραγματα.

    angelaorangel τα είπες ολα σε λίγες γραμμές... θα κάνω αυτο ακριβώς! Σε ευχαριστώ!


    Σας ευχαριστώ και πάλι όλες και όλους !

    Σήμερα ξημέρωσε μια άλλη μέρα...
    χαλάρωση, ανασυγκρότηση και ορθή σκέψη δίχως αρνητικές και παρορμητικές σκέψεις!

    Μεσα απο τη καρδια μου ευχομαι υγεία και χαμόγελα σε ολους μας!:starhit:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Χαιρομαι πολυ που σε βλεπω να γραφεις με αισιοδοξια
    ξερεις ολοι μας καποιες μερες ειναι λιγο μαυρες η περναμε φασεις ,ειναι πολυ λογικο
    απλα σκεψου οτι ηταν μια ''μαυρη '' φαση
    μια καινουργια μερα ξεκινα
    και να σκεφτεσαι παντα

    ''ενα ταξιδι πολλων χιλιομετρων αρχιζει παντα με ενα βημα'' η καπως ετσι ειπε ο Κομφουκιος!:smug:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •