Arthur,
Να σου πώ εξαρχής το λάθος μου.
Το μύνημα το krino που είχα δει και συμφωνούσα μαζί του (και δεν μπορούσα να καταλάβω και γιατί διαφωνούσες με το ύφος του) ήταν αυτό
Originally posted by krino
Originally posted by Sofia

Κρινοντας απο τον εαυτο μου κ οχι μονο, θα ελεγα οτι τετοια συμπεριφορά έχω οταν νιωθω οτι καταπιέζομαι, οτι έχω μαζεμενα απο καιρο κ δεν τα εκφράζω ωσπου ερχεται η στιγμη που ξεσπάω κ βρισκομαι εκτος εαυτου.

αμα εχεις μαζεμενα απο καιρο και ερθει η στιγμη να ξεσπασεις οπου και οπως, θα ερθει και η στιγμη της πληρωμης, οπου και οπως....

Να συνεχίσω δε ειλικρινά λέγοντάς σου ότι ούτε σε κατηγορώ ούτε σε θεωρώ υπαίτιο για ότι σου συμβαίνει. (για το θέμα της χρήσης βίας θα γράψω παρακάτω κάποια πράγματα). Απλώς ήθελα αλήθεια να δώ τις απαντήσεις σου γιατί εκείνα τα τίποτα και τα ποτέ δεν μπορώ να τα δεχτώ (γενικώς). Εξάλλου μου είναι πολύ δύσκολο να μιλήσω για την γυναίκα σου και την δική της συμπεριφορά (αλλά αυτό είναι κάτι επίσης γενικό που έχω. Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι για κάποιον ειδικά όταν δεν έχω την δυνατότα να ακουσω αυτόν αλλά ακούω ΓΙΑ αυτόν τον άνθρωπο. Anyway.) Οπότε μιας και μόνο μαζί σου μπορούσα να μιλήσω είπα να μου διευκρινήσεις για να καταλάβω ένα δύο πραγματάκια που σε ρώτησα. Πίστεψέ με δεν είμουν προκατηλημένος (αλλά πάλι τρίτο μου πρόβλημα γενικώς είμαι διστακτικός απέναντι σε κάθε άνθρωπο μέχρι να τον καταλάβω).
Επέτρεψέ μου (κατόπιν των εξηγήσεών μου) να σχολιάσω (πάλι καλόπιστα και εν παση περιπτώση μόνο με σκοπό την βοήθειά μου (αν νομίζεις ότι τα γραφόμενά μου αποτελούν τέτοια για σένα) λίγο μερικά από αυτά που γράφεις μιας και ...... (μπα άσε το έσβησα δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσω το γιατί.....)

Originally posted by arthur
........
Παρόλα αυτά δεν θα υποστηρίξω ποτέ οτι είμαι ο τέλειος άνθρωπος, ναι, όπως όλοι κάνω λάθη όχι όμως εσκεμένα και ποτέ κακόβουλα.
.......
έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω (πιθανώς και λάθος) ότι όταν έστω και κάτι μικρό δεν διορθωθεί μπορεί να εξελιχθεί σε μεγάλο πρόβλημα κάποια στιγμή στο μέλλον. Με αυτό δεν εννοώ ότι έχεις κάνει κάιτ σοβαρό και φταίς για ότι αντιμετωπ΄ζεις τώρα και μας περιγράφεις. Απλά σου λέω ότι έστω και μόνο για να τα έχεις καλά με τον ευατό σου ξεκαθάρισε ακριβώς τι λάθη έχεις κάνει εσύ, και τουλάχιστον ζήτα μία συγνώμη. Μπορεί να μη λύσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις άμεσα αλλά είναι μία καλή αρχή γενικώς.

Originally posted by arthur
........
Προσπαθώ για τον γάμο μου, προσπαθώ γιατί θέλω να υπάρχει μια γαλήνια και αρμονική συνύπαρξη με αγάπη και ομόνοια, ανασύρω κάθε περιθώριο υπομονής γιατί δεν μου αρέσει ο \'\'τομαρισμός\'\', αν μου άρεσε σήμερα 9 Αυγούστου θα βρισκόμουν σε κάποιο νησί κυνηγώντας πιπίνια. Η συμβίωση και ο γάμος δεν βασίζεται στο \'\' δεν μου αρέσει - έφυγα \'\' ούτε στο \'\'φωνάζουμε κι οι δύο ποιός θα ακουστεί περισσότερο\'\' αλλά στην αμοιβαία υποχωρητικότητα και κατανόηση. Το παράπονό μου είναι οτι προσπαθώ αλλά μάταια, στο μήνυμα της η Θεοφανία με άφησε άφωνο γιατί κατάλαβε, η παρομοίωση με τα βήματα με άφησε άφωνο γιατί έτσι ακριβώς νοιώθω, πάντα προσπαθώ να ικανοποιήσω κάθε αίτημα και πάντα φυτρώνουν καινούργια και εγώ εμπλέκομαι σε έναν αγώνα που πάντα με παρουσιάζει ως ανεπαρκή. Τελειώνοντας θα πω το εξής το οποίο έχει να κάνει με το ερώτημα που μου θέτεις, περί δικών μου ευθυνών, καμμιά φορά λοιπόν justme που παίρνω τα πράγματα απο την αρχή βλέπω οτι το μέγα λάθος μου ήταν και είναι η έλλειψη του \'\'οχι\'\' , κάθε φορά που έπρεπε να το πω αλλά δεν το έκανα συμπεριφερόμουν στον εαυτό μου σαν ένα λάστιχο που λίγο λίγο το τέντωνα ώσπου τώρα κοντεύει να σπάσει.
Φιλικά arthur
Τόνισα κάποιες λέξεις από αυτά που έγραψες και θα ήθελα να σου πώ τι πιστεύω εγώ.
Το να προσπαθείς για το γάμο σου δε σημαίνει (όπως καταλήγεις και μόνος σου στο τέλος) να είσαι ένας yesman.
Χρειάζεται και ο καυγάς. Χρειάζεται και η διεκδίκηση. Και μπορεί να έχεις την υπομονή του Ιωβ αλλά όταν δεν υπάρχει αυτό το \"αμοιβαίο\" έ πρέπει να το διεκδικήσεις για να το πάρεις.
\'Οσο για την βία χμμμμμ ναι καταρχήν έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει ανάγκη στην βία να απαντήσει κανείς με βία. Όμως πρέπει να δείξεις ότι δεν την ανέχεσαι και να την υφίστασαι. Την όποια μορφή βίας.
Αλήθεια, πίστεψέ με η γυναίκα σου είναι τυχερή που σε έχει αλλά μπορεί να γίνει ακόμα πιό τυχερή αν ΤΗΝ βοηθήσεις και το ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σου συμπεριφέρεται αλλιώς.

Edit:
Και για να απαντήσω με μία δύο σκέψεις στο αρχικό σου ερώτημα
Originally posted by arthur
..... Ξέρει κάποιος τι μπορεί να προκαλεί τέτοια συμπεριφορά? Ειλικρινά πολλές φορές είναι σαν αγρίμι.
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως υπάρχουν κανα δύο ενδεχόμενα
1) αν ΜΟΝΟ σε εσένα συμπεριφέρεται έτσι είναι γιατί της το έχεις επιτρέψει ή/και γιατί έχεται κάποια βασική διαφωνία την οποία αδυνατεί να την εκφράσει
2) Αν συμπεριφέρεται έτσι γενικώς τότε μάλλον χρειάζεται κάποια βοήθεια
Τέλος Edit

(εξαρχής) φιλικά