Μαγαζι με βιολογικα προιοντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487

    Μαγαζι με βιολογικα προιοντα

    Θα ηθελα να μου προτινεται καποιο μαγαζι με βιολογικα προιοντα στην περιοχη κεντρου-νεου κοσμου.Θελω να παρω λιναροσπορο αλλα μεσω ιντερνετ εχει 5 ευρω μεταφορικα και η παραγγελια ειναι μονο 3 ευρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    σε ονλαιν χρησιμοποιω το ebio.gr. εχει και λιναροσπορο (σου προτεινω τον χρυσο, ο καφε εχει μια ψαριλα μυρωδια) εχει και πιτουρο βρωμης και πολλα αλλα. αντικαταβολη και ελαχιστη αγορα 30 ευρω και δωρεαν μεταφορικα. Οποτε μπορεις να παρεις 5-6 πραγματα να τα εχεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Να ρωτησω κατι παιδια, πως καταναλωνετε το λιναροσπορο και ποσο τρωτε την ημερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    εγω βαζω μια κουταλια της σουπας (η δυο) σε προβειο γιαουρτι (σε πηλινο με τη πετσα) και μεχρι το βραδυ εχει κανει τη πορεια του.
    Συνδυασμος της φυτικης του λιναροσπορου και τα προβιοτικα της πετσας του γιαουρτιου ειναι σουπερ.
    αλλες φορες το περναω στο μπαμιξ και το κανω αλευρι και φτιαχνω μαφιν στα μικροκυματα (λιναροσπορο-αλευρι-1 αυγο- κανελλα-γαριφαλλο-γλυκαντικο αν το θελω γλυκο), αλλα για καποιο λογο δεν εχει τις ευεργετικες ικανοτητες οσο εχει οταν ειναι ολοκληρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Τον λιναροσπορο τον αφηνεις ολη τη μερα στο γιαουρτι για να μαλακωσει?Σορρυ δεν εχω ξαναπαρει λιναροσπορο ,εχω δει αλλα δεν ξερω πως τρωγεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Εγω θελω να παρω αυτο που ειναι ηδη τριμμενο και εχει γινει σαν πιτουρο γιατι το θελω για να φτιαξω ψωμακι.Αυτα με τα ον λινε μαγαζια τα εχω δει αλλα δε θελω να παρω πραγματα αξιας 30 ευρω.Δε ξερω καν αν θα μου αρεσει δεν εχω ξαναφαει.Το σακουλακι εχει γυρω στα 3 ευρω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by angelaorangel
    Τον λιναροσπορο τον αφηνεις ολη τη μερα στο γιαουρτι για να μαλακωσει?Σορρυ δεν εχω ξαναπαρει λιναροσπορο ,εχω δει αλλα δεν ξερω πως τρωγεται.
    οχι, κατευθιαν, το ανακατευω με το γιαουρτι και δεν εχει γευση, ειναι σαν αγευστο σισαμι, (ο χρυσος). Οπως αναφερα, ο καφε μου δινει μια ψιλο-ψαριλα και επειδη δεν μ'αρεσει (σε ποιον αρεσει η κακη ψαριλα) αισθανομαι οτι παιρνω το φαρμακο μου το πρωι και δεν το ευχαριστιεμαι. Εχω ακομα μισο σακουλακι, ειχα παρει ενα απο το καθενα ειδος για δοκιμη, μολις τελειωσει και αυτο το σακουλακι, θα ξαναπαραγγειλω.

    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

    να σου πω, αν εισαι αθηνα, μπορω να παραγγειλω εξτρα σακουλακι και για σενα, και να στο δωσω καπου αθηνα. θησειο/συνταγμα/μοναστηρακι κτλ. 2-3 ευρω κανουν και ειναι καπου 400-500γρ.

    Επισης μπορεις να το βαλεις σε σαλατα σαν σισαμι απο πανω. (παντα για τον χρυσο μιλαω), και ετσι το ετρωγα το καλοκαιρι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Eυχαριστω merry maker αλλα ειμαι στην αλλη ακρη της Ελλαδας .
    Σημερα ειδα στη τηλεοραση σε ενα πρωιναδικο αυτο που ειπες χτες ,να μιλανε για διαιτες και για γιαουρτι σε πηλινο με τη πετσα του και λιναροσπορο.Τι εγινε?Συνεννοημενοι εισασταν?:smilegrin:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by angelaorangel
    Eυχαριστω merry maker αλλα ειμαι στην αλλη ακρη της Ελλαδας .
    Σημερα ειδα στη τηλεοραση σε ενα πρωιναδικο αυτο που ειπες χτες ,να μιλανε για διαιτες και για γιαουρτι σε πηλινο με τη πετσα του και λιναροσπορο.Τι εγινε?Συνεννοημενοι εισασταν?:smilegrin:

    aaaaaaaahahahhahah!!! ειμαι ενα βημα μπροστα!!!

    μαλλον πρεπει να πιασω δουλεια στη μοδα και να γινω πρωτοπορος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Πηρα σημερα απο το σουπερ μαρκετ λιναροσπορο χρυσο της e bio,αν δεν κανω λαθος ,και εβαλα 2 κουταλακια περιπου μεσα σε γιαουρτακι και θα το δοκιμασω αυριο.

    Μερικες ερωτησεις για οσους ξερουν περι λιναροσπορου.

    Θα μαλακωσει καθολου στο γιαουρτακι για να φαγωθει πιο ευκολα?
    Μπορω να δωσω και σε μωρακι 10 μηνων στη σουπιτσα του ?
    Πειραζει αν μαγειρευτει πχ σε σουπα η θα βγαλει καμια παραξενη γευση?
    Πως αλλιως μπορω να τον χρησιμοποιησω?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Μπορεις να μου πεις σε ποιο σουπερ μαρκετ βρηκες?
    Εγω δεν εχω παρει ποτε και δε ξερω την υφη του,αλλα ξερω οτι το αγοραζεις ειτε ετσι οπως ειναι ειτε τριμμενο ηδη,μαλλον το τριμμενο θα τρωγεται πιο ευκολα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Originally posted by angelaorangel
    Μπορω να δωσω και σε μωρακι 10 μηνων στη σουπιτσα του ?
    Πως αλλιως μπορω να τον χρησιμοποιησω?
    angela για το μωρο ρωτα καλυτερα τον παιδιατρο.Λιναροσπορο μπορεις να κανεις και μαφιν αν θες αλλα οχι με τοση επιτυχια με το πιτουρο(βεβαια αυτα ειναι γουστα).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by angelaorangel
    Πηρα σημερα απο το σουπερ μαρκετ λιναροσπορο χρυσο της e bio,αν δεν κανω λαθος ,και εβαλα 2 κουταλακια περιπου μεσα σε γιαουρτακι και θα το δοκιμασω αυριο.

    Μερικες ερωτησεις για οσους ξερουν περι λιναροσπορου.

    Θα μαλακωσει καθολου στο γιαουρτακι για να φαγωθει πιο ευκολα?
    Μπορω να δωσω και σε μωρακι 10 μηνων στη σουπιτσα του ?
    Πειραζει αν μαγειρευτει πχ σε σουπα η θα βγαλει καμια παραξενη γευση?
    Πως αλλιως μπορω να τον χρησιμοποιησω?
    για μενα ειναι αγευστο ο χρυσος, σαν υφη ειναι σαν σουσαμι. Θα ελεγα να μη το δωσεις σε μωρακι γιατι οπως το τρως, ετσι βγαινει. Ειναι δυσπεπτο. ειναι κατα 99% φυτικη ινα.

    Αν το βρασεις, κανει ενα αγευστο ζελε, μπορεις να το βαλεις σε σουπες, εγω το βαζω οταν εχω ξεμεινει απο λεφτα και δεν εχω αρκετο κρεας να κανω σουπα, ο ζελες αυτος δινει ογκο στο φαγητο και σε ξεγελαει. απλα εχω παρατηρησει οτι εχει καλυτερη επιρροη, σε μενα τουλαχιστον, σε πηλινο γιαουρτι με πετσα (αγοραζω το μικροτερο) ωμο, και ο χρυσος. Το'χω δοκιμασει σε φαγε 0% αλλα εκανε πολλες περισσοτερες ωρες να περασει. Το προβειο 2% κανει δουλεια.

    Αν ανησυχεις οτι το μωρο δεν προσλαμβανει αρκετες φυτικες ινες, καλυτερα να φαει φρουτα/λαχανικα.

    Οταν εκανα νταντα σε μια σουιδεζα και μου αφηνε το μωρο της μεχρι και 2 μερες (μεγαλη ιστορια αυτη η σουιδεζα), θυμαμαι οτι η μανα μου, μου ειχε πει να μην δωσω με τη καμια λαχανο στο μωρο (το προσεχα απο 6 μηνων μεχρι 14 μηνων) γιατι θα του προκαλεσει αερια και θα πονεσει το στομαχι του.

    Για να μην πω τιποτα στη τυχη γιατι πανε χρονια απο τοτε που ειχα τη μικρη, και εχω χασει το βιβλιαρακι με τις σημειωσεις, μπορω να σου βρω τηλεφωνο παιδιατρου η να ρωτησω μια που ειναι εδω κοντα, τι μπορει να φαει ενα μωρο 10 μηνων για τα εντερα του.

    Προσεχε μην φας πανω απο μια/δυο κουταλιες της σουπας και εσυ, οπως ειπα, οπως μπαινουν/βγαινουν. Παιζει να αισθανθείς ενοχληση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Ηρθαν επιτελους!! Πιτουρο και λιναροσπορος, δοκιμασα μια κουταλια του πιτουρου μονο του για να δω πως ειναι (και να παρω καμια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω εφοσον ειναι σαν αλευρι) ωραια γευση, ουτε τελεια, ουτε ασχημη και οταν ηπια απο τον καφε μου για να ξεπλυνω το στομα μου, να παει κατω. Εγινε σαν κρεμα και μου θυμιζε κρεμα-μοκα (ο καφες ειχε γαλα και δυνατο καφε).

    Μαλλον βρηκα το επομενο επιδορπιο μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by asteropi
    Μπορεις να μου πεις σε ποιο σουπερ μαρκετ βρηκες?
    Εγω δεν εχω παρει ποτε και δε ξερω την υφη του,αλλα ξερω οτι το αγοραζεις ειτε ετσι οπως ειναι ειτε τριμμενο ηδη,μαλλον το τριμμενο θα τρωγεται πιο ευκολα.
    Το βρηκα σε ενα τοπικο σουπερ μαρκετ εδω - δεν εχει τετοια αλυσιδα μαλλον εκει που εισαι - οποτε μπορει να το βρεις σε μεγαλα σουπερμαρκετ πχ Βασιλοπουλος,δεν ειμαι σιγουρη αλλα μπορει να το χει στα ειδη υγιεινης διατροφης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •