εχω προβλημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    25

    εχω προβλημα?

    σημερα εφαγα το πρωι δημητριακα με γαλα κ το μεσημερι τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα λογαδι..
    πριν λιγο δοκιμασα μια πιρουνια μηλοπιτα που ειχαμε σπιτι .. νιωθω αμεσως τυψεις λες και χαλασα τη διαιτα μου.. δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου κ ας ξερω οτι αυτο που λεω ειναι λαθος.. φοβαμαι οτι μου εχει γινει εμμονη..τοσο καιρο που κανω διαιτα δεν εχω υποκυψει σε κανεναν πειρασμο..τι μου συμβαινει? εχω προβλημα?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    25
    μπορει καποια-ος να μου μιλησει; μην βλεπετε το ποστκαι απαξιειτε.. σαιτ αλληλοβοηθειας ειναι . . μια κουβεντα θελω μονο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    natalie, κανείς δεν απαξιεί νομίζω σε αυτό το φόρουμ, αλλά 2 η ώρα το πρωί, τι περιμένεις, δεν έχει και πολλά μέλη online..
    Όσο για αυτό το γράφεις, τίποτα δεν τρέχει με σένα, κανένα πρόβλημα δεν έχεις, ένας φυσιολογικός άνθρωπος είσαι που λιμπίστηκες κάτι και το έφαγες, ούτε έγκλημα έκανες , ούτε τη δίαιτα σου κατέστρεψες, ούτε τίποτα άλλο τραγικό. Αφύσικο για μένα θα ήταν, να κάνεις για καιρό δίαιτα(που από τη φύση της μας στερεί ευχαρίστηση) και ποτέ να μην έδινες στον εαυτό σου τη χαρά να φας κάτι που να το επιθυμείς. Δεν υπάρχουν απαγορευμένα πράγματα στις σωστές διατροφές, απλά πράγματα που πρέπει να τρώγονται συχνά και άλλα που οφείλουμε να τα καταναλώνουμε με μέτρο. Μην δαιμονοποιείς μια πηρουνιά μηλόπιτα ή ό,τι άλλο δοκίμασες σε μικρή ποσότητα. Μείνε σταθερή στο στόχο σου, χωρίς όμως να τρελαίνεσαι ότι όλα πρέπει να πηγαίνουν με στρατιωτική ακρίβεια, δεν είσαι ταγμένος στρατιώτης, άνθρωπος είσαι που ακόμη και όταν κάνει μια παρασπονδία, πάντα υπάρχει η επόμενη μέρα για να τη διορθώσεις.
    φιλικά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by natalie12

    σημερα εφαγα το πρωι δημητριακα με γαλα κ το μεσημερι τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα λογαδι..
    πριν λιγο δοκιμασα μια πιρουνια μηλοπιτα που ειχαμε σπιτι ...


    ...εχω προβλημα?
    Καλημέρα συνονόματη!
    Το πρόβλημα είναι πως αυτά που τρως είναι πολύ λίγα.Το σώμα σου χρειάζεται ενέργεια
    και το καημενούλικο την αναζήτησε σε μία πιρουνιά μηλόπιτα!Και πολύ λίγο ήταν!Να σε ρωτήσω...
    Εσύ,ποιό θεωρείς πως είναι το πρόβλημα σου;Παρατηρώ πως επέλεξες το τόπικ της ανορεξίας...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    25
    ναι δικιο εχετε.. σας ευχαριστω για τις απαντησεις.. ειναι το πιο σχετικο πιστευω γιατι ουτε βουλιμικα επεισοδια εχω ουτε υπερφαγικα.. και τα κιλα μου ειναι φυσιολογικα..το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου και φοβαμαι οτι πλεον δεν βλεπω καθαρα και μου εχει γινει εμμονη .. μηπως πρεπει να μιλησω σε καποιον?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    δεν χανεις τιποτα. Και μενα με στειλανε να μιλησω σε καποιον, βοηθαει, αλλα επειδη πηγα μονο 2 φορες, δεν ξερω αν βοηθαει η οχι βραχυπροθεσμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αφού συνειδητοποιείς πως τίθεται κάποιο θεματάκι,το οποίο δυσκολεύεσαι μόνη σου
    να διαχειριστείς,είναι μια πολύ καλή ιδέα να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικευμένο
    στα ζητήματα αυτά.Οι περισσότεροι σε κάποια φάση της ζωής μας χρειαστήκαμε βοήθεια.
    Δεν είναι ένδειξη αδυναμίας.Το αντίθετο μάλιστα!Δείχνει ώριμη και θετική στάση!Ψάξ'το!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    25
    σ ευχαρστω πολυ συνονοματη!! πρεπει να αποκτησω μια πιο υγειη σχεση με το σωμα μου και με το φαγητο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •