για οσες κάνουν εμετό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    για οσες κάνουν εμετό

    Ήθελα να δώσω μια συμβουλή στα κορίτσια που κάνουν εμετό περιγράφοντας αυτό που εχω πάθει..η αληθεια είναι πως οι δικοι μου εμετοι ηταν κατα προσέγγιση 1-2 φορες την εβδομάδα είτε από αλκοολ ειτε γτ με πόναγε το στομάχι από κάτι που έφαγα είτε επειδή έφαγα παραπάνω και δεν θα θελα να πάρω βάρος..χωρίς όμως να ειμαι βουλιμική ή ανορεξική..
    πριν 3 μηνες με ποναγε ο λαιμος παρα πολυ, πηγα ωρλ μου λεει σε ποναει η καρωτιδα (μπαρουφες οι καρωτιδες δεν πονανε) δεν ειναι τπτ θα περασει μονο του..περναει πριν 1 μηνα με πιανει πονος και κλαθε μερα πιο πολυ καθε μερα να με ποναει ο λαιμος πηγα σε 2 ωρλ τιποτα..εκει στα ιατρεια π πηγα με βλεπει ενας παθολογος που με συμπαθει και μου λεει να δω και εγω λιγο..η αμυγδαλη σου ειναι χαλια η αριστερη και πρησμενη οι λεμφαδενες απο τα αριστερα..παω στο νοσοκομειο το σαββατο με ψαχνουν εξωνυχιστικά, τους λεω και εγω πως ειναι τα πράγματα και ειναι από τους εμετους ο λαιμος μου από τα αριστερα ειναι χάλια γιαυτο έχω πρηστει βεβαια ειμαι απύρετη ελπίζω να περάσει..δεν ξερω πως δεν θα ξανακάνω εμετο πιστεύω να τα καταφέρω σήμερα ας πουμε δεν πήγα δουλειά και επειδή κοιμήθηκα το μεσημερι ξύπνησα με λιγούρα βαρυστομάχιασα εφαγα λιγο σούπα, 1 πτι μπερ με μερεντα και ενα λωτό και από τις 3 που έφαγα δεν εχω χωνέψει αν δεν συνέβαινε αυτό θα έκανα εμετό..
    κορίτσια ότι δεν είναι φυσική λειτουργία δημιουργεί πρόβλημα..έχω μία αμφιβολία για το αν θα μου περάσει σύντομα αυτό ελπίζω..
    ο γιατρος είπε οτι τα οξινα υγρα του στομάχου μπορούν να προκαλέσουν έγκαυμα στο λαιμό ακόμη και προκαρκινικές αλλοιώσεις στον οισοφάγο και στο λαιμό γιαυτό προσοχή..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω εκανα επι ενα χρονο κ την πατησα γι αυτο το εριξα στα καθαρτικα μετα εκανα 2 φορες καυτηριασεις πολυ απαισια κ εχει πρηστει ο οισοφαγος μου κ δεν μπορω πλεον να ξερασω οπως παλια με τα χιλια ζορια κ βγαινει αιμα ασε που το δαχτυλο μου το εχει παρει μια κλιση κ εχει ακομα σημαδι απο τα δαγκωματα
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    λακρυμοσα μπορεις να με βοηθήσεις δλδ;
    εγω πέρνω αντιβίωση και δεν νιωθω καλύτερα, αφού προσπαθω να την βγαζω με 2-3 τσιγαρα τη μερα γτ υποφέρω..τι καυτηριάσεις έκανες και πως έκρυναν οτι πρεπει να γινει καυτηρίαση..εγω νοσηλευτηκα μια μερα ειδαν οτι δεν ειναι ογκος η θρομβωση και μου παν συντηρητικα αν δεν περασει ομως;εσυ τι εκανες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ειχε πρηστει ο οισοφαγος εμενα κ δεν μπορουσα να μιλησω κ εκανα 2 φορες καυτηριασεις στην καυτηριαση σου χωνει ο γιατρος με μια λαβιδα στο λαιμο ενα βαμβακι εμποτισμενο με betadine αλλα ειναι πολυ αηδιαστικο ολο αυτο εγω θα σου λεγα να συνεχισεις την αντιβιωση κ να το συζητησεις με το γιατρο αυτο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    το μπενταντιν καυτηριάζει?
    φαντάζομαι με μεθη θα στο κάναμε για να μην 3ερασεις..εμενα το στομα μου απο την αριστερη πλευρα μεσα ειναι κοκκινο..αχ μακαρι να θεραπευτει δεν το αντεχω ουτε ενα τσιγαρο δεν μπορω να κανω και με γεμιζει και αγχος μην εχω κανει καμια ζημια..
    ακόμη ηθελα να σου πω πως μου πε να μασαω μαλοξ γτ επουλώνει;
    Last edited by elirene; 30-11-2011 at 17:01.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    το betadine καυτηριαζει ναι πριν στο κανει αυτο σου βαζει xylocaine (λιδοκαινη ) ενα αναισθητικο για να μην ξερασεις αυτο με το μαλοξ δεν το ηξερα ισως κανει καλο παντως παιρνε την αντιβιωση κ κανε ελαφρια τσιγαρα πχ εγω κανω τα νταβιντοφ τα σλιμς τα ασπρα που ειναι στην ουσια σαν να ρουφας αερα δεν τον νιωθεις καν τον καπνο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Κ εγω καπνιζω 0,1 τα φιλιπ μορις αλλα ποναω παρα πολυ με το καπνισμα..ασε ειδα οτι ειναι κοκκινο το στομα κ εχω τρελαθει..ο γιατρος μου τα ψαλε για τον εμετο, ειπα οτι μεχρι εγκαυμα μπροεις να παθεις..εχει ακουσει το συνδρομο του οισοφαγου που λεγγεται μπαρετ ειναι οταν αλλαζουν τα κυτταρα μορφη λογω τον οξεων του στομαχου και γγυνονται προκαρκινικα το ιδιο μπορει να συμβει και στο λαρρυγοφαρυγγα ; καποτε ειχα κανει γασστροσκοπηση και ειχα μπαρετ αλλα μετα απο 2 χρονια ξανακανα αλλα ειχα κοψει τους εμετους και περασε ε μετα ξαναρχισα..
    τελος παντων μαλλον ττα κοβω ολα αρκει να μην παχυνω, εμετος ποτε ξανα και αλκοολ κοβω γτ μ λιγο μου ρχετε να 3ερασω την αλλη μερα παω να κλειστω σε μοναστηρι καλυτερα να τελειώνουμε..χαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τον εμετο καλυτερα σταματα τον εγω πλεον κ να θελω δεν μπορω να κανω με τα χιλια ζορια τσιγαρο μπορεις να κανεις ελαφρια κ 2-3 τη μερα (τσιγαρα οχι πακετα :p) το αλκοολ σε πειραζει κ συτο στον οισοφαγο?? ασχετο η κοκα κολα βοηθαει να ξερασεις η να μην ξερασεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    λακρυ δεν εχω προβλημα στον οισοφαγο στο φαρυγγα εχω ..το αλκοολ μου φερνει να ξερασω την αλλη μερα.. δλδ ειναι στανταρτ αμα πιω πανω απο ενα ποτο και να σου πω με τα χιλια ζορια βγαινω δεν γουσταρω αλλα προσπαθω να ακολουθησω τον δικο μ κ καταληγω να 3ερναω την αλλη μερα..εγω ως τωρα εκανα 1 πακετο
    τωρα χτες 5 σημερα 1 ως τωρα..εσυ δλδ ολο αυτον τον καιρο κανεις 2-3 γινεται;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω κανω ενα πακετο νταβιντοφ σλιμς αλλα δεν με επηρεαζει τοσο το τσιγαρο οσο ο εμετος.. ειναι πολυ ελαφρια τα τσιγαρα που κανω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    μπορει εμενα να μην φταιει μονο ο εμετος αλλα και το τσιγαρο..μακαρι να μπορουσα να καπνιζω 2-3 τωρα το κανω γτ ποναω..

Similar Threads

  1. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΤΡΩΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΡΟΧΥΤΗ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 38
    Last Post: 19-04-2011, 11:24
  2. τασεις προς εμετο
    By kiriakos1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2010, 01:48
  3. Αν φύγω τι θα μου κάνουν?
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 14:18
  4. τάση για εμετό...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 12-08-2009, 16:25
  5. Αγοραφοβία με τάση για εμετό
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 01-07-2008, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •