ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕΤΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1

    ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕΤΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕΤΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ 24/10/2004 ΕΧΑΣΑ 68 κιλα ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ . ΚΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΟΥΠΕΣ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ ? ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    TI EINAI H KAΘΕΤΗ ΔΙΑΜΕΡ.ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ;SLEEVE?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    αν δε κανω λαθος δεν ειναι το μανικι,ειναι μια τεχνικη που σπανια χρησιμοποιουν πια.εχει δακτυλιο κ κ χωριζουν το στομαχι . αν ειναι αυτο μαλλον λογικο οι εμετοι,οπως κανουν κ τα ατομα με το δαχτυλιδι. αν θες βασιλικη εξηγησε μας τι ακριβως ειναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Εχω κάποιον που την έκανε πριν από πέντε χρόνια και έχει πάρει πίσω 7 κιλά και από ότι μου είπε αν προσέχει λίγο τα χάνει. Και εκτός από τον πρώτο καιρό δεν έχει πρόβλημα με εμετούς και τρώει απ΄όλα. Δεν ξέρω ουτε εγώ ακριβώς τι είδους επέμβαση είναι παρα μόνο ότι μοιάζει αρκετά με τη σλιβ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου Βασιλική και καλώς σε βρίσκουμε,αν και ο λόγος της εγγραφής σου μόνο ευχάριστος δεν είναι...
    Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία,που περνάς,τόσο σχετικά με την επανάκτηση βάρους όσο και με την ποιότητα ζωής σου.
    Ο γιατρός που σε χειρούργησε τι λέει σχετικά;Απευθύνθηκες ενδεχομένως σε κάποιον άλλο βαρίατρο;
    Είμαστε πολύ λίγοι που έχουμε κάνει επεμβάσεις πριν χρόνια πολλά και δυστυχώς(σ'επίπεδο πληροφόρησης)
    δεν έχω υπόψιν μου κάποιο μέλος που να έχει παρόμοια εμπειρία.Αν κάποιος μπορεί να σου απαντήσει
    λογικά κινείται στο τόπικ του Ρίο.Αν θέλεις απευθύνσου εδώ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΡΙΟΥ
    Τέλος,παράκληση και όρους του φόρουμ η χρήση ελληνικών μικρών χαρακτήρων.Να είσαι καλά και χρόνια πολλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Η κάθετη γαστροπλαστική (διαμερισματοποίηση).
    Είναι η πιο παλιά επέμβαση αυτής της κατηγορίας (2ης γενιάς). Περιγράφηκε για πρώτη φορά το 1982 από τον καθηγητή E.Ε. Mason
    Ενδείξεις: Η κάθετη γαστροπλαστική είναι κατάλληλη για άτομα με ΔΣΒ 40 - 45 που έχουν κάποια αυτοκυριαρχία και δεν είναι εθισμένα στην κατανάλωση γλυκισμάτων ή snacks.
    Σχετικές αντενδείξεις: Κακοήθης παχυσαρκία (ΔΣΒ>55), ανεξέλεγκτη βουλιμία, εθισμός σε γλυκίσματα, κακή συνεργασία και απροθυμία συμμόρφωσης με τα μετεγχειρητικά διαιτολογικά δεδομένα της επεμβάσεως.
    Από τα τέλη της δεκαετίας του '90 η επέμβαση αυτή δέχτηκε έντονη κριτική λόγω της σταδιακής ανάκτησης βάρους (το 40 - 70% των ασθενών ανακτά αρκετό βάρος στα 3?5 χρόνια μετά την επέμβαση), των συχνών επεισοδίων εμετού και της ανάγκης για συμμόρφωση με "σκληρούς" διαιτητικούς κανόνες. Η λαπαροσκοπική διαμερισματοποίηση παρουσιάζει σοβαρές τεχνικές δυσκολίες. Σήμερα η μέθοδος έχει πρακτικά εγκαταληφθεί και έχει αντικατασταθεί από το γαστρικό δακτύλιο.
    http://www.paxysarkia.net/obesity_surg_restrict.htm
    Στα τέλη του 20ου αιώνα η επέμβαση δέχτηκε έντονη κριτική λόγω του υψηλού ποσοστού επενεγχειρήσεων (15-20%) και επειδή είναι ιδιαίτερα απαιτητική ως πρός τη συμμόρφωση με διαιτητικούς κανόνες
    http://www.skrekas.net/surg_mm.htm


    Είναι πιο παλιά επέμβαση από το δακτύλιο, και τη συνιστούσαν μόνο σε άτομα με ΔΜΣ 40-45 με 'αυτοκυριαρχία'. Τα 68 κιλά που έχασες Βασιλική, με κάνουν να υποψιάζομαι ότι σε τοποθετούσαν πάνω από αρχικό ΔΜΣ 45, και ενδεχομένως δεν σε παρακολούθησε κανείς στη συνέχεια. 68 κιλά δεν τα (ξανα-)παίρνεις μέσα σε λίγους μήνες. Έχω δει και στο Ρίο άτομα, που εμφανίστηκαν στην επανεξέταση μετά από χρόνια, μόνο και μόνο γιατί ξαναείδαν το αρχικό βάρος στη ζυγαριά. Μια ετήσια εξέταση θα προλάβαινε τη ζημιά στα αρχικά στάδια.
    Σίγουρα στο Ρίο αναλαμβάνουν παλιότερες αποτυχημένες επεμβάσεις. Δεν έχω υπόψη μου άλλους χειρούργους που δέχονται να βάλουν το χέρι τους στην αποτυχία άλλου. Σίγουρα η επέμβαση δεν ήταν η κατάλληλη για σένα, αλλά δεν ξέρω αν είσαι ψυχολογικά έτοιμη να περάσεις μια νέα διαδικασία ξανά, όπως και ποιά τεχνική θα μπορούσε να έχει αποτελέσματα στην περίπτωσή σου. Καλό κουράγιο στη νέα αναζήτησή σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε που έκανες την επέμβαση και κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι.Δεν έχω δει κάποιον σε φόρουμ που να έχει κάνει αυτό τον τύπο επέμβασης.Αν και δεν είναι πολύ μακρυνό παρελθόν,δεν ήταν ποτέ στα φόρτε της στην Ελλάδα αυτή η επέμβαση.Απ'όσο ξέρω γινόταν στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα από 2-3 χειρουργούς.Πλέον για να χάσεις όλο αυτό το βάρος μάλλον κάτι πολύ δραστικό θα μπορέσει μόνο να σε βοηθήσει-μάλλον χολοπαγκρεατική εκτροπή- αν φυσικά είσαι έτοιμη να κάνεις μια επέμβαση που θα διορθώσει την τωρινή κατάσταση.Με διατροφή μόνο,είναι σαν να έχεις ξεκινήσιε με το αρχικό σου βάρος να κάνεις δίαιτα-άνισος ο αγώνας και συνήθως αποβαίνει κατά μας-.
    Στο Πανεπιστημιακό του Ρίο υπάρχει η μεγαλύτερη εμπειρία σε αρχικές και διορθωτικές επεμβάσεις παχυσαρκίας(έχουν κάνει πολλά revision δακτυλίου,για κάθετη διαμερισματοποίηση δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιος θα έχει κάνει).
    Το μείον είναι ο μεγάλος χρόνος αναμονής,υπάρχει όμως χειρουργός που ειδικεύθηκε στο Ρίο και έχει τις ίδιες τεχνικές γνώσεις ώστε να εκτιμήσει την κατάσταση σου.Σε κάθε περίπτωση δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ραντεβού με γιατρούς γιατί οι κίνδυνοι που είχες λόγω του βάρους,κάπου παραμονεύουν πάλι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    παντως πρεπει να κανουν ακομα στην αθηνα τετοιες επεμβασεις,οταν ημουν επιτροπη γνωρισα μια κοπελα που θα εκανε.ηταν η πρωτη φορα που ακουσα για την επεμβαση αυτη κ παραξενευτηκα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Μάλλον πολύ 'παλιάς κοπής' ήταν ο χειρουργός για να χρησιμοποιεί σήμερα τέτοια μέθοδο.ακόμη και η Μαρσώ που είναι αναγνωρισμένη από τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας,ενέχει περισσότερες πιθανότητες επιπλοκών-εκ 'κατασκευής','όχι ότι γίνεται κάτι λάθος-εν σχέση με την τεχνική του Ρίο που λειτουργεί συνδυαστικά κρατώντας τα υπέρ των 2 επεμβάσεων και εξαλείφοντας σχεδόν τα 'κακά' τους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Δεν μπορω να μιλησω για τον εαυτο μου αλλα ο Φιλιππος εχασε 60 κιλα μονο με διατροφη κ περπατημα. Απλα στο αναφερω σαν μια αλλη ενναλακτικη.Γραψε μας πως εισαι τι σκεφτεσαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •