υπομονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: υπομονη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    υπομονη

    Η προσπαθεια για αλλαγη-κ αυτο αφορα κ το χασιμο κιλων θελει ψυχραιμια επιμονη κ υπομονη.Και να μην απογοητευομαστε οταν τα πραγματα δεν πανε οπως εμεις θα θελαμε να πανε.Εγω προσωπικα εχω ενα θεματακι με αυτο το τριπτυχο.Εσεις πως τα καταφερνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ειμαι ανυπομονη να μου απαντηστε χα χα!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Καλημέρα lessing!
    Αν θέλει υπομονή λέει; Ουυυυ τόνους υπομονής :lol::lol:
    Αν και θεωρούμαι υπομονετικός άνθρωπος κατά κοινή ομολογία κάποια στιγμή είχα φρικάρει τόσο πολύ με τις συνεχείς αποτυχημένες προσπάθειες για απώλεια και διατήρηση βάρους που τα είχα παρατήσει για χρόνια και στο τέλος είχα πέσει και σε κατάθλιψη. Το κακό με εμένα είναι ότι είμαι ένας πολύ συναισθηματικός και αρκετά ευαίσθητος άνθρωπος και με την πρώτη στεναχώρια το έριχνα στο φαγητό.
    Τελικά διαπίστωσα ότι το λάθος που έκανα ήταν ότι έβαζα συνεχώς στόχους βάρους τους οποίους δεν μπορούσα να τηρήσω και μετά απογοητευόμουν. Οπότε έχανα την υπομονή μου και το κουράγιο μου και το έριχνα και πάλι στο φαγητό. Αλλά αυτό που δεν είχα καταλάβει είναι ότι το πρόβλημα μου δεν ήταν το βάρος μου. Τα περιττά κιλά ήταν το σύμπτωμα ενός πολύ μεγαλύτερου προβλήματος. Οπότε όταν προσανατολίστηκα προς άλλους στόχους που δεν είχαν να κάνουν με το περιττό μου βάρος και άρχισα να βλέπω τα πρώτα θετικά αποτελέσματα εκεί ήταν που μου έφυγε η μελαγχολία και πήρα τα πάνω μου! Δεν είναι ότι δεν έχουμε υπομονή είναι ότι θέτουμε λάθος στόχους πολλές φορές ανέφικτους και πάρα πολύ αυστηρούς. Και μετά αυτομαστιγωνόμαστε και λέμε ότι δεν είμαστε αρκετά δυνατοί. Είναι λογικό να χάνουμε την ψυχραιμία μας και την υπομονή μας όταν θέτουμε τόσο αυστηρούς στόχους.
    Είναι λάθος να θέτουμε στόχους του τύπου αυτό το μήνα θα χάσω 3 κιλά, η μέχρι το καλοκαίρι θα πρέπει να έχω χάσει 20 κιλά! Οι σωστοί στόχοι είναι αυτοί που έχουν να κάνουν με την αλλαγή των καθημερινών μας συνηθειών μόνο έτσι θα καταφέρουμε να χάσουμε κιλά αλλά κυρίως να τα διατηρήσουμε. Εγώ πλέον για να διατηρώ την ψυχραιμία μου και την υπομονή μου θέτω στόχους όπως το να εντάξω την καθημερινή άσκηση στην ζωή μου, το να τρώω σωστά και ισορροπημένα, το να ενημερώνομαι σωστά και να προσπαθώ να διαχειριστώ με άλλους τρόπους εκτός του φαγητού τις στεναχώριες και τις απογοητεύσεις μου. Έτσι νιώθω ότι έχω περισσότερες επιτυχίες παρά αποτυχίες, επιβραβεύω πολύ πιο συχνά τον εαυτό μου και νιώθω πιο δυνατή και περήφανη για αυτά που πετυχαίνω
    Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να ανακτήσω την ψυχραιμία μου και να αποκτήσω σοβαρά αποθέματα υπομονής αφού πλέον νιώθω μέσα μου ότι είναι στο χέρι μου να τα καταφέρω

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    Καλημέρα σας.!

    Για μένα η υπομονή lessing είναι ένα από τα μεγάλα μου μειονεκτήματα...΄
    Είμαι από τα άτομα που δεν έχουν καθόλου υπομονή... αν θέλω π.χ.
    να κάνω κάτι, θα πρέπει να το κάνω οπωσδήποτε στην επόμενη ώρα(ώρες) και δεν ησυχάζω αν δεν το τελειώσω.

    Επίσης για μένα η έλλειψη υπομονής θα έλεγα ότι είναι ένας από τους λόγους που ακόμα δεν έχω καταφέρει να μπω σε ένα πρόγραμμα χάσιμο κιλών αφού όπως καλά γνωρίζουμε πρόκειται για στόχο που απαιτεί χρόνο και προγραμματισμό αλλά η υπομονή μου με εγκαταλείπει στα μισά.

    Επίσης έχω διαπιστώσει ότι πολλές φορές η έλλειψη υπομονής με φέρνει πίσω και σε κάποια πράγματα στη δουλειά μου αφού καταναλώνω αρκετό χρόνο να βρω λύση π.χ. για ένα πρόβλημα που μπορεί να περιμένει αλλά δεν έχω την υπομονή εγώ να περιμένω και έτσι μου μένουν πίσω άλλα πιο σημαντικά πράγματα.

    Θα έλεγα ότι είμαι και άτομο της επιμονής αλλά η έλλειψη υπομονής είναι κατά πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Και για μένα η υπομονη είναι μεγάλο πρόβλημα .μετα απο ένα σημείο κουραζομαι ,πέφτω αλλα ξανασηκωνομαι και ξαναπροσπαθω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •