φεύγει ποτέ η βουλιμία; θα μπορέσω να αδυνατίσω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3

    φεύγει ποτέ η βουλιμία; θα μπορέσω να αδυνατίσω;

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ
    το ανακάλυψα χτες, λίγο αργά,αλλά ενιωσα κατευθείαν την ανάγκη να μοιραστώ κάποια πράγματα από τη ζωή μου

    Είμαι 27χρόνων, γύρω στα 90 κιλά και ύψος 1.70
    ξεκίνησα ταβουλιμικά επεισόδια (με πρόκληση εμετου) από την Α Λυκείου,όπου και ξεκινησα συστηματικά δίαιτα ούσα τότε 103 κιλά. Κατόρθωσα να φτάσω στα 75 όταν έγινα 18 μεεντάσεις και υφέσεις στα βουλιμικά επεισόδια.
    Στη φοιτητική ζωή ποτε έκανα δίαιατα σε διαιτολόγο,πότε άφηνα τον εαυτό μου στη βουλιμία.
    Πρόσφατα ξεκίνησα δίαιτα με τεστ δυσανεξίας, η οποία με έχει βοηθήσει πολύ. Απλοά πρέπει να είμαι πάντα σταθερή στο πρόγραμμα,αλλιώς μετάαπό άσχημα επεισόδια στη δουλειά ή ψυχολογικά με πιάνει βουλιμια,τρώω πολύ και κάνω εμετό, σαν ψυχολογική διέξοδο.
    Το καλοκαίρι παντρεύομαι και θέλω να φτάσω στα 70 κιλά. Δεν ξέρω αν θα προλάβω,ξερω μονο ότι όποτε τηρω τη δίαιτα είμαι ευτυχισμένη

    Θα τα καταφέρω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3
    Ναπροσθέσω ότι πηγαίνω εδώκαι 3 χρόνια σε θεραπεία αυτογνωσίας,ενώ πάω και γυμναστήριο 3 φορές τηνεβδομάδα΄μέσοόρο, αλλά όταν με πιάνει καταθλιψη τα παρατάω όλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Γεια σου marlene μου και καλωσόρισες :)
    Η νευρική βουλιμία που έχεις γλυκιά μου θέλει χρόνο για να ξεπεραστεί. Πράγματι γίνεται να απαλλαχθείς από αυτή αλλά πρέπει να το θέλεις πολύ και παράλληλα θα πρέπει να φέρεις κάποιες αλλαγές στην ζωή σου και στον τρόπο διατροφής σου. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν κάνεις καθημερινά εμετούς αλλά περιστασιακά ανάλογα με την φάση που βρίσκεσαι διατροφικά και ψυχολογικά. Η νευρική βουλιμία και η υπερφαγία είναι φαύλοι κύκλοι οι οποίοι για να σταματήσουν θα πρέπει κάπου να τους διακόψεις. Δυστυχώς στις διατροφικές διαταραχές και η δίαιτα βρίσκεται μέσα σε αυτό τον φαύλο κύκλο συνεπώς το πρώτο που θα σου πρότεινα να κάνεις, αν και ξέρω ότι μπορεί να σου ακουστεί παράξενο είναι να σταματήσεις να κάνεις δίαιτα. Οι διατροφικές διαταραχές πάντα ξεκινάνε με μία δίαιτα και από τις δίαιτες διαιωνίζονται. Παράλληλα θα πρέπει να δώσεις βάση στην διατροφή σου αλλά με μία άλλη οπτική. Όχι της υποθερμιδικής διατροφής για να χάσεις κιλά αλλά της ισορροπημένης διατροφής για να θρεύεσαι σωστά για να μπορέσεις να αποφεύγεις τα βουλιμικά επειδόδια και τους εμετούς. Καταλαβαίνω ότι στρεσάρεσαι με το γεγονός ότι θα μπεις σε λίγους μήνες σε ένα νυφικό αλλά σκέψου τι είναι πιο σημαντικό, να είσαι μία αδύνατη νύφη ή μία υγιής νύφη; Προσωπικά διάλεξα το δεύτερο και σε πληροφορώ ότι το φόρεσα το νυφικό μου ούσα στα 97 κιλά με 1.70 ύψος και ένιωθα πανέμορφη και πέρασα και υπέροχα και μόνο όμορφα λόγια και κοπλιμέντα άκουγα γύρω μου! Και για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν θα πίστευα ότι σε αυτά τα κιλά θα μπορούσα να είμαι μία όμορφή νύφη και κυρίως ευτυχισμένη και παρόλα αυτά ήμουν και τα δύο και πέρασα και υπέροχα! Είναι όλα μέσα στο μυαλό μας καρδιά μου. Μην χαραμίζεις την ζωή για μερικά περιττά κιλά, προσπάθησε να βελτιώσεις την διατροφή σου και θα έρθει και αυτό, αλλά αργά και σταθερά, χωρίς δίαιτες πείνας και κυρίως εμετούς.
    Σου συνάπτω δύο άρθρα το ένα για τις συνέπειες της δίαιτας στις διατροφικές διαταραχές
    http://keadd.gr/wb/pages/arthra/diet...iataraches.php

    και το άλλο για την σημασία των συχνών γευμάτων για την καταπολέμηση της υπερφαγίας
    http://keadd.gr/wb/pages/arthra/i-si...n-gevmaton.php

    ξέρω ότι μπορεί να μην σε ευχαριστούν εκ πρώτης όψεως αυτά που σου γράφω, αλλά δυστυχώς marlene μου σε ότι αφορά τις διατροφικές διαταραχές και την απώλεια κιλών, δεν υπάρχουν μαγικοί και γρήγοροι τρόποι για να απαλλαγείς από τον βραχνά τους. Θέλει θέληση, υπομονή και επιμονή, σωστή ισορροπημένη διατροφή και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Ένας εξαιρετικός τρόπος για να απαλλαγείς από αυτόν τον εφιάλτη είναι να κάνεις διατροφή με γεύματα ανά τρίωρα με δυάδες και τριάδες, όπως θα δεις ότι κάνουμε σε αντίστοιχο τόπικ στην ενότητα της βουλιμίας. Ρίξε μία ματιά για να πάρεις μία ιδέα και θα τα λέμε μέσα στο φόρουμ!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3
    :post:
    Aγαπητή Έλι,
    το κείμενό σου ήταν ειλικρινά ένα πολύ μαλακό χάδι,κάτι που είχα ανάγκη σαν απάντηση.
    Διάβασα και τα κείμενα που μου επισύναψες, έχεις δίκιο...υπομονή και τρόπο.
    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απάντησή σου... αυτό προς το παρόν μου αρκεί:love:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Marlene μου μήπως τελικά έχεις ανάγκη από ένα χάδι πιο πολύ από ένα χαμηλότερο σωματικό βάρος; Μην κατηγορείς τον εαυτό σου καλή μου για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, απλά δεν έχεις βρει ακόμη τον σωστό τρόπο να την αντιμετωπίσεις. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις κοπέλες που παλεύουν με την νευρική βουλιμία και τα καταφέρνουν να ελέγχουν την διατροφή τους και να μην κάνουν εμετούς. Ψάξτο με ηρεμία και καλή διάθεση και κυρίως ανοιχτό μυαλό και θα βρεις τρόπους να βοηθηθείς ;). Ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε να τα λέμε!
    Χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα να ηρεμήσεις. Προς το παρόν χάιδεψε τον εαυτό σου και προσπάθησε να τον συγχωρήσεις και να του δώσεις μία ευκαιρία για μία νέα αρχή ;).
    Φιλιά και καλό βράδυ :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    447
    marlene δηλώνω ομοιοπαθούσα...
    Χρειάζεται προσπάθεια γλυκιά μου.....μεγαλώνουμε και πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες ως μεγάλες γυναίκες και όχι να το ρίχνουμε στο φαγητό ή στους εμετούς ....

    Σε λίγο καιρό θα παντρευτείς, ίσως γίνεις και μανούλα και πρέπει να είσαι δυνατή γιατί πολλές δυσκολίες θα απαιτούν το να είσαι δυνατή....όλες για το ίδιο παλεύουμε...
    Τα κιλά μας δυστυχώς δεν είναι το πρόβλημά μας....τα προβλήματά μας δεν είναι τόσο επιφανειακά! Μακάρι να ήταν....
    Έχεις βρει τι είναι αυτό που σε βασανίζει? Σίγουρα η θεραπεία αυτογνωσίας θα σε έχει βοηθήσει σημαντικά....αν θες μοιράσου μαζί μας πράγματα που σε έχει διδάξει, για να διδαχθούμε κι εμείς μέσα από 'σένα....

    Φιλάκια πολλά, καλή βδομάδα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •