Mικρά συχνά γεύματα... τι προσφέρουν τελικά; Είναι τόσο σημαντικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Mικρά συχνά γεύματα... τι προσφέρουν τελικά; Είναι τόσο σημαντικά;

    Διστάζω πραγματικά να γράψω για το συγκεκριμένο θέμα. Για μένα όλο το θέμα με τα οφέλη των μικρών συχνών γευμάτων αποτελεί ένα τεράστιο μύθο, δε καταλαβαίνω πως συντηρείται γιατί πραγματικά δε βλέπω να έχει και κάποιος κέρδος απ'αυτό... έχω όμως ισχυρή άποψη επί του θέματος και φυσικά επιχειρήματα και μελέτες που την υποστηρίζουν και θα παραθέσω παρακάτω. O λόγος που τελικά αποφάσισα να γράψω είναι ότι βλέπω καθημερινά σχεδόν να προτρέπεται κόσμος να τρώει πρωινό, να τρώει σνακ, να μη τρώει το βράδυ κλπ, συμβουλές που πάντα δίνονται καλοπροαίρετα, γι?αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά τελικά ίσως το μόνο που προσφέρουν είναι ακόμα ένα μπελά και μια έννοια στο μυαλό ανθρώπων που βολεύονται με 2-3 πιο μεγάλα γεύματα στημέρα τους. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι ο αριθμός των γευμάτων τελικά έχει ελάχιστη ως μηδενική σημασία και τελικά ίσως το καλύτερο είναι να τρώμε όπως μας βολεύει.

    Το πιο συχνό επιχείρημα υπέρ των μικρών συχνών γευμάτων είναι ότι κρατάνε σε λειτουργία το μεταβολισμό οπότε θα έχουμε και καλύτερα αποτελέσματα. Κάθε φορά που τρώμε ο οργανισμός ενεργοποιείται για τον καταβολισμό των θρεπτικών συστατικών, αυτό που παραλείπεται ότι η αύξηση του μεταβολισμού είναι χρονικά ανάλογη με τον αριθμό θερμίδων που καταναλώσαμε στο γεύμα μας. Έχει δημοσιευθεί μια μεγάλη έρευνα το 1997(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494) πάνω σε αυτό το θέμα η οποία από τότε δεν έχει αντικρουστεί επαρκώς. Μια άλλη έρευνα(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11319656) προχώρησε παραπάνω και έκανε σύγκριση πολλών διαφορετικών μοντέλων, ένα εκ των οποίων αφορά τη παράλειψη του πρωινού, και πάλι δε βρήκε διαφορές. Παραθέτω και μια ενδιαφέρουσα ανάλυση στα αγγλικά για όποιον ενδιαφέρεται.

    Συχνά ακούγεται επίσης ότι με τα συχνά γεύματα κρατάμε τα επίπεδα της γλυκόζης υπό έλεγχο. Η αλήθεια είναι ότι σε υγιή άτομα η γλυκόζη στο αίμα μας βρίσκει τον τρόπο να διατηρείται σε σωστά επίπεδα, η διατήρηση των επιπέδων στα σωστά επίπεδα είναι μεγάλης σημασίας για τη λειτουργία του οργανισμού μας ο οποίος βρίσκει τον τρόπο να προσαρμόζεται ακόμα και σε ακραίες συμπεριφορές και όχι απλά στην παράλειψη ενός γεύματος ή τη νηστεία για 5-6 ώρες ανάμεσα σε γεύματα. Για να πέσει η γλυκόζη μας από τα φυσιολογικά επίπεδα και να επηρεαστεί η εγκεφαλική λειτουργία μας χρειάζονται 48+ ώρες νηστείας και ακόμα και τότε μπαίνουν σε λειτουργία οι κετόνες. Η πείνα επηρεάζεται σαφώς νωρίτερα από το χαμηλό ζάχαρο αλλά και εκεί οι ισχυρισμοί περί των γευμάτων ανά 2-3 ώρες είναι υπερβολικοί, ο οργανισμός προσαρμόζεται στις συ νήθειες μας και έτσι κι αλλιώς ο μηχανισμός της πείνας είναι πολύ πιο σύνθετος και περιλαμβάνει τη γκρελίνη και άλλες ορμόνες. Παραθέτω και μια μελέτη, αφορά βέβαια υγιή, μη παχύσαρκα άτομα, που ισχυρίζεται ότι με 3 γεύματα τη μέρα έχουμε καλύτερη διαχείριση του σακχάρου σε σχέση με τα πολλά γεύματα!

    Τέλος, υποτίθεται ότι με τα πολλά γεύματα έχουμε καλύτερη διαχείριση της πείνας και της όρεξης μας, ιδιαίτερα σημαντικό για ανθρώπους που συχνά χάνουν τον έλεγχο. Κι όμως, αυτή η έρευνα υποδεικνύει το αντίθετο. Σε υπέρβαρους και παχύσαρκους άνδρες τα 3 γέυματα ανά ημέρα είναι ανώτερα στη διαχείριση της όρεξης σε σχέση με το παραδοσιακό πλάνω των 6 γευμάτων τη μέρα! Βλέπουμε βέβαια ότι τη πραγματική διαφορά τη κάνει η κατανάλωση περισσότερης πρωτεΐνης? γι?αυτό ίσως μιλήσουμε άλλη φορά.

    Disclaimer: Όπως ξέρετε δεν είμαι επιστήμονας του κλάδου και όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν προτροπή για να τα ακολουθήσετε, απλά ανοίγω μια συζήτηση. Απλά μέσα από τη δική μου(περιορισμένη) μελέτη δε καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα? αν κάνω λάθος μακάρι να πειστώ μέσα από αυτό το τόπικ και να βελτιώσω κι εγώ τη διατροφική μου συμπεριφορά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Ποτε μου δεν εχω κανει μικρα και συχνα γευματα.Τρωω το κυριως γευμα μου και χορταινω για αρκετες ωρες.Δε ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο,αλλα δε μπορω αλλιως.Μια χαρα λειτουργει το χασιμο και παλι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    σχετικα με τις ερευνες..... εχω διαβασει ενα σωρο ερευνες που υποδεικνυουν τη σημασια των μικρων συχνων γευματων.... αλλες τοσες που δεν τα θεωρουν κ τοσο σημαντικα..... αλλες τοσες που τονιζουν τα πλεονεκτηματα υπερπρωτεινικων προγραμματων για την απωλεια βαρους.... επισης αλλες τοσες που τονιζουν τη σημασια των φυτικων ινων (που ως γνωστο δεν βρισκονται στις πρωτεινες...) ερευνες που τονιζουν οτι χωρις πρωινο δεν αδυνατιζεις.... ερευνες που επισημαινουν οτι με πρωινο παχαινεις... (διοτι σημασα εχει το ισοζυγιο θερμιδων κ το πρωινο προσθετει θερμιδες..) κτλ... κτλ... κtλ....

    οι παραπανω ερευενες ειναι υπαρκτες... πραγματικα τις εχω διαβασει σε καποια στιγμη στο διαδικτυο... προφανως ειναι ολες αληθινες..

    αρα?
    τι?

    αρα, τιποτα!!!
    ο καθενας οπως βολευεται κ οπως βλεπει οτι λειτουργει καλυτερα στον ιδιο.....
    κ ο,τι του λεει η λογικη του οτι ειναι καλυτερα!!!

    εγω ξερω οτι αν αργησω να φαω- εστω λιγο, δε μιλαμε για τρομερη ποσοτητα- αρχιζω κ τρεμω, εχω αδυναμια, με πιανει πονοκεφαλος κ νευρα εκτος ελεγχου...
    κουραστηκα να προσπαθω να πεισω τον οποιο διαιτολογο, διατροφολογο, ενδοκρινολογο οτι τα συμπτωματα μου ειναι υπαρκτα!!!
    κουραστηκα να προσπαθω να πεισω τους ιδιους οτι εφαγα οτι ειχε το προγραμμα κ δεν εχασα ο,τι υπολογιζαν...
    αρα θα κανω αυτο που λειτουργει σε μενα καλυτερα ωστε σε πρωτη φαση τουλαχιστον να αισθανομαι καλα οργανικα!

    προφανως κ η ατκινς εχει αποτελεσμα κ η ντουκαν εχει αποτελεσμα.... το οτι εγω πχ δεν τις προτιμω δεν αναιρουν την αποτελεσματικοτητα τους!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    10
    Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ 5-6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗ ΜΕΡΑ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ 2-3. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ''ΤΟ ΣΩΣΤΟ'' ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ''ΤΟ ΚΑΚΟ''.
    ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ ΥΓΕΙΑΣ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΙ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 2,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ,ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΘΕΡΜΟΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

  5. #5
    Originally posted by christina1991ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ,ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΘΕΡΜΟΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
    :thumbup::thumbup::thumbup:
    Και εμένα προσωπικά με βολεύει 3 γεύματα την ημέρα και έχει λειτουργήσει...Περισσότερο με βοηθάει να έχω πειθαρχία, ξέρω οτι θα φαω 3 φορές την ημέρα άρα τις υπόλοιπες ώρες δεν σκέπτομαι μόνο αυτό.. Αν φάω έστω και ένα φρούτο ενδιάμεσα... μετά το μυαλό μου είναι κολλημένο στο φαγητό..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Φιλιππε δεχομαι ολα αυτα που γραφεις.......... Σεβαστα ................ Αλλα προσωπικα απο την ωρα που ξεκινησα να τρωω πρωινο και ενδιαμεσα μικρα γευματα .........δυσκολευομαι να φαω πολυ ............ τωρα που γραφω με το ζορι θα φαω το ενδιαμεσο απογευματινο......... εχω καλυτερη διαθεση , και ελεγχω το φαγητο μου ......... αυτα οσο αναφορα εμενα ..........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Μπράβο Alma, χαίρομαι που βρήκες ένα πρόγραμμα που σε βολεύει και δε νομίζω κανείς εδώ μέσα να σου έκανε υποδείξεις ποτέ ώστε να μη τρώς συχνά γεύματα ή να μη τρως πρωινό. Αντίθετα επανειλημμένα έχουμε δει φαινόμενα να συμβαίνει το αντίθετο, σε μένα έχει συμβεί σίγουρα πάνω από 5-6 φορές, επαναλαμβάνω οτι είμαι απόλυτα σίγουρος πως αυτό έγινε με τις καλύτερες των προθέσεων.

    Τουλάχιστον μέχρι τώρα δε βρέθηκε κάποιος να αναφέρει τους λόγους για τους οποίους γίνεται αυτό και μέχρι τώρα πάνω κάτω όλοι συμφωνούμε νομίζω ο, τι δεν έχει και τόση σημασία ο αριθμός και ο χρονισμός των γευμάτων αλλά η σύσταση τους και καλό είναι ο καθένας να λειτουργεί όπως τον βολεύει το πρόγραμμα, ο τρόπος ζωής και οι προσωπικές προτιμήσεις. Προσωπικά έχω δοκιμάσει αυτό το χρόνο πάνω από 2-3 διαφορετικούς τρόπους να τρώω και η διαπίστωση μου είναι οτι δεν υπάρχει διαφορά είτε με 3 γεύματα και 2 σνακ, είτε με 2 γεύματα και 1 σνακ είτε και άλλους συνδυασμούς. Όπως για εσένα λειτουργεί τόσο καλά αυτό το πρόγραμμα για μένα χωρίς να είναι πρόβλημα διατροφικά μου βάζει μπελάδες αχρείαστους μέσα στη μέρα μου όπως να χάσω από τον ύπνο μου για να φάω το πρωί, να πρέπει να προγραμματίζω τα σνακ μου όταν δεν είμαι σπίτι... ακόμα και να πλένω πιο πολλά πιάτα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Φιλιππε χρειαστηκε να "μετακομισω" στην αδελφη μου σ/κ και δεν με ενοχλησε καθολου που κουβαλουσα φαγητο μαζι μου ......... Τι εννοω ;;; Προκειμενου να φαω βλακεεις εκει, πηρα μαζι μου και ενα μπωλ σαλατα και ρυζογκοφρετες και φρουτα ........... Το θεμα ειναι οτι δεν το ειδα σαν αγγαρεια αλλα διασκεδασα την ολη φαση .......... Εφαγα μια χαρα το πρωινο μου , οπου εχω διαπιστωσει πλεον οτι με ξυπναει πραγματικα !!!! Στη συνεχεια το ενδιαμεσο και για πρωτη φορα δεν ενοιωσα τυψεις που παρεκτραπηκα λιγο παραπανω στο μεζεδοπωλειο......... Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο το ενδιαμεσο αν κινεισαι εξω , αλλα απο τη στιγμη που ξεκινησα τις τριαδες παντα στην τσαντα μου υπαρχει μια μπαρα ......... Τωρα οσο για αυτο που λες για τις υποδειξεις, περσι μου φωναζατε για την atkins αλλα αν δεν παθεις δεν μαθαινεις Φιλιππε ........ Τελος οτι λεγεται εδω μεσα ειναι καλοπροαιρετο γιατι ολοι ειμαστε "καμενοι" και προσπαθουμε να διαφυλαξουμε ο ενας τον αλλον με σωστες συμβουλες........... Εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει πολυ το forum......... Bλεπω οτι δεν παλευω μονο εγω ...............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Φιλλιππε παρακολουθησα προσφατα μια εκπαιδευση κ μιλησαμε για το θεμα αυτο. Θα σου πω ακριβως αυτα που μας ειπαν κ μετα θα σου προσωπικη πειρα.

    Όσον αφορα στο πρωινό: επειδη τη νυχτα (συνηθως :smilegrin: ) δεν τρωμε, το πρωι ξυπναμε με μια ταση προς υπογλυκαιμια... προφανως κ δεν παθαινουμε υπογλυκαιμια τοσο ευκολα, ομως ο οργανισμος όσο καθυστερεις το πρωινό νιωθει την αναγκη να εξοικονομησει αρκετη γλυκοζη (κ επειδη χρειαζεται αλλα κ επειδη των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν) οποτε λογικα θα σου δημιουργησει λιγουρα για κατι που ανεβαζει την γλυκοζη αποτομα (π.χ. σφολιατοειδη, κρουασαν, λοιποι επεξεργασμενοι υδατανθρακες, πολλα φρουτα κτλ) ... ως αποτελεσμα η γλυκοζη σου θα παρα-ανεβει, θα παθεις υπεργλυκαιμια (εκτος απο εμφραγμα οταν συνειδητοποιησεις οτι παλι χαλασες τη διαιτα) το οποιο με απλα λογια σημαινει 1) αποθηκευση λιπους λογω του πλεονασματος της γλυκοζης και 2) υπερπαραγωγή ινσουλινης -> αποτομη πτώση της γλυκοζης, αρα υπογλυκαιμια κ φτου κ απο την αρχη... αυτο υποτιθεται οτι ισχυει κ για τις περιπτωσεις μεγαλης αποχης απο το φαγητο...


    όσον αφορα τα συχνα γευματα: η λογικη ειναι ότι μετα απο 4 ωρες (που ειναι η διαρκεια που χρειζεται ο εγκεφαλος για να καταναλωσει τη γλυκοζη, η οποια ειναι η τροφη του) ο εγκεφαλος ξεκιναει να πειναει! κατ επεκταση θα ζητησει τροφη κ όσο του την καθυστερησουμε θα ζητησει ακομη περισσοτερο! οχι γτ πειναει περισσοτερο αλλά γτ όσο μένει νηστικος "φοβαται" ότι έρχονται περιοδοι πεινας αρα η τροφη που θα ζητησει θα ειναι περισσοτερη για να εχει κ για ωρα αναγκης!!! Αρα όταν ανα 3ωρο τρωμε ουσιαστικα ο εγκεφαλος έχει διαρκως καυσιμα (αρα δεν πειναει παραλόγως) κ όταν βεβαιωθει ότι δεν θα ξαναπεινασει αλλα ότι έχει μόνιμα προσβαση στο φαγητο, χορταινει μονο με το απαραιτητο κ δεν ζηταει παραπανω. ομοιως δεν νιωθει τη αναγκη να αποθηκευσει λιπος για ωρα αναγκης αλλα ενεργοποιειται ο μεταβολισμος κ καιει λιπος.

    Βεβαια τεραστια σημασια εχει κ η ποιοτητα της τροφης γτ υπογλυκαιμιες κ στερητικα συνδρομα(λογω αβιταμινωσης) μπορουν να προκαλεσουν κ οι κακες επιλογες

    Προσωπικα τωρα θα σου πω ότι όταν τηρουσα τη ληψη πρωινου κ τα πολλα γευματα, και παραπανω ετρωγα, και καλυτερο φαγητο, κ καλυτερα ενιωθα (πιο χορτατη) κ εχανα πιο γρηγορα(καλυτερος μεταβολισμος). οταν ετρωγα ενα μεγαλο γευμα την ημερα συστηματικα δεν έχανα καθολου, μονιμως πειναγα κ δεν ενιωθα καλα (ψυχοσωματικα). με απλη προσεκτικη διατροφη χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια στα γευματα χανω αργα εως καθολου κ πειναω αρκετα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ενδιαφέρον το τόπικ σου Φίλλιπε και κατανοώ την δυσκολία σου να μπεις στην διαδικασία των μικρών συχνών γευμάτων πόσο μάλλον να κατανοήσεις την αξία τους. Είσαι και άντρας και οι άντρες πιο δύσκολα μπαίνουν σε ένα τέτοιο μοτίβο διατροφής. Αυτό που γνωρίζω εγώ από έρευνες που έχουν γίνει σε άτομα που έχουν χάσει βάρος και έχουν καταφέρει να το διατηρήσουν είναι ότι έχουν εντάξει κάποιες συγκεκριμένες συνήθειες στην καθημερινότητα τους και αυτές είναι η καθιέρωση πρωινού γεύματος, η συχνή άσκηση, ο προγραμματισμός στην διατροφή και η καθημερινή κατανάλωση υπερτροφών.
    Δεν θέλω στην παρούσα φάση όμως να μιλήσω με έρευνες αλλά από προσωπική εμπειρία. Το έχω ξαναπεί ότι από τα 15 μου μέχρι και τα 33 μου χρόνια παλεύω με το βάρος μου. Μέσα σε αυτά τα χρόνια έχω υπάρξει αδύνατη, υπέρβαρη και παχύσαρκη με πολλές εναλλαγές μεταξύ αυτών των καταστάσεων. Η ζωή μου μέχρι τώρα ήταν μία συνεχής πάλη με το βάρος μου. Είτε για να χάσω, είτε για να διατηρήσω. Έχω κάνει πάρα πολλές δίαιτες οι περισσότερες εκ των οποίων δεν ήταν καν πολύ στερητικές. Χημική ή πρωτεινική δίαιτα ζήτημα να έχω κάνει 2 - 3 φορές στη ζωή μου και για λίγες μόνο ημέρες. Το αποτέλεσμα πάντα μα πάντα το ίδιο, έχανα κιλά τα κρατούσα για ένα διάστημα και μετά από λίγους μήνες ή λίγα χρόνια ξανά παχύσαρκη λίγο παραπάνω κάθε φορά! Μετά από ότι έχω τραβήξει διαπίστωσα ότι οι δίαιτες το μόνο που κατάφεραν να μου προσφέρουν εκτός από μία πρόσκαιρη απώλεια βάρους, ήταν περισσότερα κιλά, κάκιστη εικόνα σώματος, κατάθλιψη και αδηφαγική διαταραχή!!! Η μοναδική διατροφή με την οποία κατάφερα να επαναφέρω ισορροπίες στο σώμα μου και στον ψυχισμό μου είναι αυτή των συχνών γευμάτων. Θεωρώ ότι για άτομα με διατροφικές διαταραχές είτε αυτή είναι αδηφαγική διαταραχή, είτε νευρική βουλιμία, είτε ακόμη και ανορεξία δεν υπάρχει καλύτερη διατροφή! Και επειδή την κάνω εδώ και αρκετό καιρό μπορώ να έχω δυνατή άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Ναι δεν χάνω κιλά με τους ρυθμούς που θα ήθελα, δική μου επιλογή. Παρόλα αυτά έχω απαλλαγεί από τόσα άλλα πράγματα τοξικά για τον εαυτό μου που τα κιλά πλέον με απασχολούν πολύ λιγότερο. Νιώθω την σιγουριά ότι θα έρθει και η σειρά τους αλλά όταν θα φύγουν θα είναι για πάντα! Προσφέρει φοβερή ενέργεια, πνευματική διαύγεια, ευεξία, καλή διάθεση, αίσθημα αισιοδοξίας, καταστέλλει την υπερφαγία και τα βουλιμικά επεισόδια, βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου, την εικόνα σώματος, βελτιώνει τις πεπτικές λειτουργίες και καταπολεμά και την δυσκοιλιότητα ακόμη και τους κολικούς του εντέρου! Και όλα αυτά από προσωπική εμπειρία!
    Σαφώς οι επιλογές μας στα γεύματα για να έχουμε όλα αυτά τα καλά θα πρέπει να είναι υγιεινά και ισορροπημένα.
    Μπορεί όντως η γλυκόζη στο αίμα σε έναν φυσιολογικό μη ταλαιπωρημένο οργανισμό να μην πέφτει τόσο εύκολα, δεν είμαι γιατρός, ή διατροφολόγος για να το γνωρίζω αυτό. Μπορείς όμως να το πεις με βεβαιότητα αυτό για έναν οργανισμό που έχει ταλαιπωρήσει τον εαυτό του με μεγάλες αυξομειώσεις κιλών, με υπερφαγικά επεισόδια και με χρόνιες στερητικές δίαιτες;; Δεν νομίζω. Θεωρώ ότι άνθρωποι που είναι τόσο ταλαιπωρημένοι πρέπει να επανεκπαιδεύσουν τον εαυτό τους για να μπορέσει και πάλι το σώμα τους να επαναφέρει την λειτουργία της πείνας και του κορεσμού και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσα από μία διατροφή με συχνά γεύματα. Στην τελική προσωπικά εμένα αυτό που με ενδιαφέρει πλέον δεν είναι απλά να χάσω κιλά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι χάσω να το ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ και δεν πιστεύω ότι αυτό μπορεί να γίνει μέσα σε λίγους μήνες ή ακόμη και σε 1 ή 2 χρόνια. Αυτά βέβαια όλα αφορούν εμένα και το πως εγώ αντιμετωπίζω το πρόβλημά μου. Αυτό που ξέρω είναι ότι από τη στιγμή που ξεκίνησα αυτή τη διατροφή νιώθω φυσιολογικός άνθρωπος και μπορώ να χαρώ την ζωή μου και την τροφή μου όπως ποτέ άλλοτε, για εμένα λειτουργεί και με έχει βοηθήσει σε πολλά επίπεδα και θα συνεχίσω να το κάνω για μία ζωή.
    Όσο για τα σνακ δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να ρήξεις στην τσάντα ένα φρούτο και μία μπάρα δημητριακών, ή ένα ταπεράκι με αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρπούς . Με αυτό τον τρόπο έχεις σίγουρα καύσιμα για πολλές ώρες εκτός σπιτιού

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Παραθέτω ένα άρθρο το οποίο έχω ξανακοινοποιήσει και θεωρώ ότι εξηγεί πολύ καλά την σημασία των συχνών γευμάτων:
    http://keadd.gr/wb/pages/arthra/i-si...n-gevmaton.php

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Συμφωνώ απόλυτα για τη διατήρηση της απώλειας Eli, το πρώτο μου τόπικ εδώ μέσα αυτό αφορούσε και τα χαρακτηριστικά των ατόμων που τα καταφέρνουν για 1+ χρόνο είναι τα παρακάτω αντιγράφοντας από εκείνο το τόπικ:
    Ας ξεκινήσουμε με μερικά στοιχεία για το προφίλ των ατόμων.
    1. 80% είναι γυναίκες και 20% άνδρες, ο Μ.Ο. ηλικίας και το μέσο τωρινό βάρος είναι 45 και 70κιλά και 49 και 90 κιλά για γυναίκες και άνδρες αντίστοιχα.
    2. Το 98% των ατόμων έκαναν αλλαγές στη διατροφή τους για να χάσουν βάρος και το 94% αύξησαν τη φυσική τους δραστηριότητα
    3. Κάποιες συνήθειες που ενώνουν τη πλειοψηφία τους:
    -Το 78% τρώει πρωινό(σημείωση δική μου: σχεδόν ταυτόσημο με το ποσοστό του γενικού πληθυσμού που τρώει πρωινό)
    -Το 75% ζυγίζονται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα
    -Το 62% βλέπει λιγότερες από 10ώρες/εβδομάδα τηλεόραση
    -Το 90% ασκείται συστηματικά, κατά Μ.Ο. μια ώρα την ημέρα.
    Πηγή: http://www.nwcr.ws/default.htm
    Λίγο άσχετο, τι εννοείς υπερτροφές; Μέχρι τώρα τη λέξη την είχα ακούσει μόνο σε σκευάσματα-απάτες...


    Δε μου είναι και τόσο δύσκολο να ακολουθήσω μια τέτοια διατροφή, αρκεί να πειστώ για τα οφέλη. ʼλλωστε την έχω ακολουθήσει στο παρελθόν αλλά μιας και δεν παρατήρησα στον εαυτό μου τίποτα ανάλογο με αυτά που περιγράφεις θεωρώ περιττό μπελά να ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο. Όσο για τα σνακ αυτά όπως μπάρες και ξηροί καρποί προσωπικά τα θεωρώ μέτριες(ξηροί καρποί, αποξηραμένα φρούτα) έως και άσχημες(μπάρες) διατροφικά επιλογές και δε θα κατέφευγα σε τέτοιες λύσεις καθημερινά, τουλάχιστον όχι όσο βρίσκομαι σε περιορισμό θερμίδων, γιατί μετά δε θα έπαιρνα αρκετά θρεπτικά συσταστικά με τη διατροφή μου.

    Χαίρομαι καταρχάς που αφήνουμε στην άκρη τα περί μεταβολισμού και μιλάμε για το κομμάτι που έχει ουσία, αν και θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικά αυτά που αναφέρονται περί της ρύθμισης του σακχάρου.

    Τουλάχιστον απ'όσο ξέρω εγώ τα αποθέματα του γλυκογόνου επαρκούν για παραπάνω απ'όσο αναφέρει το άρθρο, περί τις 8-9 ώρες. Πέρα απ'αυτό, τα διαγράμματα που χρησιμοποιούνται παίρνουν τη χειρότερη δυνατή εκδοχή, μια δίαιτα φτωχή σε σύνθετους και πλούσια σε απλούς υδατάνθρακες, όπως φαίνεται και από το παρακάτω διάγραμμα.




    Βλέπουμε λοιπόν οτι με γεύματα ανά 5 ώρες, χωρίς σνακ, και πάνω από 12 ώρες κενού μεταξύ βραδινού και πρωινού δε παρατηρείται υπογλυκαιμία σε ένα υγιή ενήλικα σε κανένα σημείο της ημέρας εκτός και αν η διατροφή του αποτελείται από γλυκά και μακαρόνια!!! Θεωρώ λοιπόν οτι οι κίνδυνοι που αναφέρονται είναι υπερβολικοί, ειδικά το σημείο περί κετόνων μετά τις 4-5 ώρες μου φάνηκε σχεδόν αστείο, αλοίμονο αν κάθε φορά που μέναμε νηστικοί 5 ώρες ο οργανισμός μας μας δηλητηρίαζε με πολύ βλαβερές ουσίες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Ο Παπαγιανοπουλος γιατρος νηστειοθεραπευτης θεωρει τελεια τα 2 γευματα την ημερα.Αν δε το ενα γευμα με το αλλο εχουν διαφορα λιγοτερη απο 6 ωρες θεωρει οτι ειναι πολυ βλαβερο για τον οργανισμο.Οι θεωριες πολλες.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Νηστειοθεραπευτής; Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράμα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λέγοντας υπερτροφές εννοώ τροφές που είναι πολύ θρεπτικές, όπως ο συνδυασμός φρούτων με καρπούς. Όσο για τις μπάρες μάλλον θα έπρεπε να είμαι πιο συγκεκριμένη, σαφώς δεν μιλάω για αυτές του εμπορίου τις οποίες έχω καταργήσει εδώ και πάρα πολύ καιρό εφόσον είναι φτωχές σε θρέψη και πλούσιες σε ζάχαρη. Μιλάω για μπάρες που υπάρχουν στο εμπόριο με αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρπούς και μπισκότα βρώμης με ταχίνι και μέλι που φτιάχνω μόνη μου ή άλλα μπισκότα ανάλογα που επίσης φτιάχνω μόνη μου. Αυτές οι τροφές ως σνακ μπορεί να είναι υψηλές σε θερμίδες αλλά είναι πολύ θρεπτικές. Γενικά όμως όσο πιο ανεπεξέργαστες είναι οι τροφές που καταναλώνουμε τόσο πιο πολύ ενέργεια καταναλώνει και ο οργανισμός μας για να τις μεταβολίσει. Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι θερμίδες σε μία τροφή αλλά και η ποιότητά της. Θεωρώ μεγάλο λάθος να αποκλείονται από μία διατροφή λόγω του ότι έχουν πολλές θερμίδες. Στο κάτω κάτω τέτοιες τροφές δεν χρειάζεται να τις τρώμε σε μεγάλη ποσότητα.
    Ένας φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς τάσεις υπερφαγίας μπορεί να μην προγραμματίζει τα γεύματα του και να τρώει 3 φορές την ημέρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Για τους ανθρώπους με τάσεις υπερφαγίας και με νευρική βουλιμία αυτό απλά δεν παίζει. Οι πολύωρη αποχή από την τροφή οδηγεί μαθηματικά σε υπερφαγικό επεισόδιο συνεπώς θεωρώ ότι ανάλογα με το πρόβλημα πάει και το είδος της διατροφής. Υπάρχουν πολλές σχολές στο θέμα της διατροφής αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι αν η διατροφή αυτή "δουλεύει" ή όχι. Προσωπικά για εμένα αλλά και για πολύ άλλο κόσμο δουλεύει πολύ καλά.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •