Αλάτι κ εναλλακτικές του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Αλάτι κ εναλλακτικές του

    Θα παραθέσω τη δική μου ανησυχία των τελευταίων εβδομάδων. Από τότε που ξεκίνησα αυτή την προσπάθεια αλλαγής του τρόπου σκέψης μου απέναντι στο φαγητό πρόσεξα -πολλά μεταξύ των οποίων και- τη μεγάλη ποσότητα αλατιού που χρησιμοποιώ για το φαγητό μου. Οτιδήποτε κ αν βρίσκεται στο πιάτο μου θα πρέπει να εμπλουτιστεί με αλάτι ούτως ώστε να το νιώθω εύγευστο. Προς το παρόν δεν έχω κανέναν πρόβλημα με την πίεση μου ωστόσο επειδή υπάρχει ένα ιστορικό στην οικογένεια καλό θα ήταν να προσέχω. Επιπλέον η κατακράτηση που προκαλείται από τη συγκέντρωση του αλατιού μόνο καλή δεν μπορεί να είναι.
    Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις-λύσεις που χρησιμοποιείτε στο φαγητό σας γιατί πραγματικά μπορώ να αντιμετωπίσω την έλλειψη λιπαρών αλλά όχι την παντελή έλλειψη γεύσης-αλατιού.:wow:

    Για τη (μαρουλο)σαλάτα κάπου διάβασα πως μια έξυπνη επιλογή αντί λαδιού και αλατιού είναι η μουστάρδα. Το εφήρμοσα και ομολογώ καθόλου δε με χάλασε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    γιασ να καταλαβω.... βαζεις πολυ αλατι κ θες να το περιορισεις η βαζεις σε λογικες ποσοτητες κ θελεις να το κοψεις εντελως?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Νομιζω υπαρχουν καποια υποκαταστατα αλατιου(της fytro πρεπει να χω δει στο σουπερ).Γιατι ομως δε κοιτας απλως να μειωσεις την ποσοστητα που βαζεις?

  4. #4
    Να το κόψω τελείως θα ήταν φύσει αδύνατο.

    Αν υπολογίσουμε πως το ανώτερο όριο κατανάλωσης αλατιού την ημέρα είναι 2300mg δηλαδή ένα κουταλάκι του γλυκού, εγώ όπως το υπολογίζω πρέπει να καταναλώνω 3 ή και 4 φορές αυτή την ποσότητα( βέβαια το αλάτι δεν βρίσκεται μόνο όπου το προσθέσω εγώ).
    Στόχος είναι φυσικά να το μειώσω. Τον τρόπο αναζητώ.
    Το να μη βάζω απλά αλάτι είναι σαν να λέω σε κάποιον "Έχω πρόβλημα με το βάρος μου" και να μου απαντά "Ε, μείωσέ το"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Γειά σου Αριάδνη, ωραίο όνομα!

    Επειδή δεν έτρωγα ποτέ αλάτι με το φαγητό(με τα χαζολοϊδια που έτρωγα σαφώς έπαιρνα άπειρο βέβαια) δε με έχει απασχολήσει το ζήτημα. Ξέρω οτι υπάρχουν υποκατάστατα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και νομίζω πως το κάλιο στη διατροφή σου μπορεί να αντισταθμίσει κάποιους από τους κινδύνους του νατρίου από το αλάτι. Tροφές πλούσιες σε κάλιο είναι γενικά τα λαχανικά και φρούτα, ιδιαίτερα καλή πηγή είναι η μπανάνα.

    Για το οίδημα-κατακράτηση νομίζω πως μια καλή λύση είναι να πίνεις αρκετό νερό και δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Κοριτσια εγω εχω καταργηση για λογους υγειας το αλατι και πρωτον δεν εχω καμμια παρενεργεια γιατι τα φαγητα ολα περιεχουν αλατι........... και δευτερον πιστεψτε με ειναι συνηθεια ........... Στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο ,μετα δεν σε νοιαζει καθολου αντιθετα σε ενοχλει το επιπλεον αλατι .............

  7. #7
    -Φίλιππε (υποθέτω ισχύει) ευχαριστώ κ ανταποδίδω.

    Ειλικρινά κάνω φιλότιμες προσπάθειες να το μειώσω. Υποθέτω ότι αυτό που ψάχνω είναι υποκατάστατα γεύσης.Επιπλέον μπαχαρικά ίσως...τι να πω. Με χαλάει το να τρώω κάτι κ να μην μου αρέσει γευστικά. Προτιμώ να μη το φάω καθόλου. (Θα μου πεις ούτε αυτό είναι κακό στην περίπτωση μου )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    goldfish09 καλό θα είναι αν καταναλώνεις πολύ αλάτι να κάνεις μία προσπάθεια να το ελαττώσεις. Προσωπικά προσπαθώ να νοστιμίσω τα φαγητά με μπαχαρικά, μουστάρδα, ξύδι, λεμόνι, μαϊντανό, άνηθο και βεβαίως κρεμμύδι και σκόρδο. Αν αυξήσεις τα μυρωδικά και τα μπαχαρικά στα φαγητά σου θα δεις ότι το αλάτι δεν θα το θέλεις τόσο πολύ. Επίσης να συμπληρώσω για το θέμα της υπέρτασης σε σχέση με το αλάτι ότι καλό είναι για να μην έχουμε μελλοντικά προβλήματα να αντικαταστήσουμε όλοι μας το επεξεργασμένο αλάτι που χρησιμοποιούμε με αλάτι ακατέργαστο μη ραφιναρισμένο. Σου παραθέτω ένα σχετικό άρθρο:

    http://www.drtsoukalas.gr/subject.php?id=87

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Η καλύτερή μου φίλα αναγκάστηκε πριν περίπου ένα χρόνο να εγκαταλείψει το αλάτι για περίπου 3 μήνες λόγω θεραπείας με κορτιζόνη. Τότε είχαμε βρει κάποια κολπάκια για να κάνουμε το φαγητό της πιο νόστιμο. Περισσότερα μπαχαρικά και αρωματικά όπως προείπαν τα παιδιά, κρεμμύδι και σκόρδο σε σκόνη (πιο πικάντικα από τα κανονικά), βούτυρο χωρίς αλάτι (λίγο αλλά πραγματικά δίνει ωραία γεύση στο φαγητό) και καπνιστή πάπρικα.

  10. #10
    Την καπνιστή πάπρικα δεν την είχα καν υπ' όψιν μου. Όμορφες πολύ και ποικίλες οι εναλλακτικές Ευχαριστώ πολύ όλους!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •