SUPERMARKET. ποιοτικα/οικονομικα τροφιμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    SUPERMARKET. ποιοτικα/οικονομικα τροφιμα.

    σκεφτομουν αν ενδιαφερεστε, να μοιραζομασταν "ανακαλυψεις" μας που αφορουν ποιοτικα (διατροφικως) τροφιμα που ειτε μας δωσαν λυσεις σε προβληματα πεινας, η ευκολιας σε περιεργες συνθηκες οπως φαγητο εκτος σπιτιου, Η τετοια τροφιμα που βρηκαμε σε καλες τιμες (πόσο/που).

    η ιδεα μου ηρθε με την προσφατη επισκεψη μου σε καρφουρ, οπου λογω της επικειμενης νηστειας, βρηκα κατι σωρους απο τρομερα τουρσακια και ελιες σε φανταστικες τιμες.
    πηρα ετσι μερικα βαζα ψημμενες-ξεφλουδισμενες πιπεριες φλωρινης σε αλμη (και οχι σε λαδι), κατω απο 2 ευρω /βαζο, μια μεγαλουτσικη συσκευασια σκετο καροτακι τουρσι, απιθανο σνακ με μηδεν θερμιδες για τις ωρες της πεινας, με μονο ενα ευρω!! (το καροτακι).πηρα επισης καπαρη που παντα βαζω σε σαλατες και τις νοστιμιζει φανταστικα και δεν παχαινει καθολου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    2sweet2b4go10 πολυ καλη ιδεα και εχει και το φθηνοτερο χαλβα !!!!!! ο χαλβας ειναι υγειηνο snack se lογικη ποσοτητα ...........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Πολύ καλή ιδέα κορίτσια αυτό το τόπικ!!!

    Για να δούμε τι ανακαλύψεις θα κάνουμε...Μόνο προιόντα να βάζουμεή και ιδέες για σνακ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    2sweet2b4go10

    Πολύ καλή ιδέα!

    Επειδή είμαι πολύ γλυκατζού κατά τα χρονικά διαστήματα που κάνω διατροφή για να ικανοποιήσω την ανάγκη αυτή έτρωγα μπάρες,πλέον έχω ανακαλύψει τα digestive με επικάλυψη μαύρης σοκολάτας τα οποία είναι πιο υγιεινά κ φθηνότερα απο τις μπάρες κ το σημαντικότερο μεκαλύπτουν στο θέμα γλυκό!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ναι και ιδεες ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΝΗ.
    γενικα οτι τροφες μας βοηθουν στην διατροφη με οτι πληροφοριες εχουμε ,πχ αν τις βρηκαμε καπου σε καλη τιμη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Λοιπόν απλώς καταθέτω πως το νοστιμότερο γλυκό που έχωφάει τα τελευταία χρόνια είναι κάτι απολύτως υγιεινό, κατάγλυκο, νόστιμο, με βιταμίνες και φυτικές ίνες.... Οι φρέσκοι χουρμάδες!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ωραια ιδεα αυτη για γλυκο break. ποσες θερμιδες περιπου εχουν ?ειναι οντως ελαφρια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by ASTEROSKONI
    Λοιπόν απλώς καταθέτω πως το νοστιμότερο γλυκό που έχωφάει τα τελευταία χρόνια είναι κάτι απολύτως υγιεινό, κατάγλυκο, νόστιμο, με βιταμίνες και φυτικές ίνες.... Οι φρέσκοι χουρμάδες!!!!!
    δεν θυμαμαι αν εχω φαει .τι εποχη εχει φρεσκους?
    εμενα μ αρεσουν πολυ τα σταφυλια και τα γλυκα κερασια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    ωραια ιδεα αυτη για γλυκο break. ποσες θερμιδες περιπου εχουν ?ειναι οντως ελαφρια?

    Έχουν 84 θερμίδες/μπισκότο, προτιμώ με τη μαύρη σοκολάτα γιατί με καλύπτουν κ σταματάω στο ένα ενώ μια μέρα είχα πάρει με σοκολάτα γάλακτος κ τα είχα φάει σε τρείς μέρες δεν κρατήθηκα! :lol:


    Επίσης απο οικονομικής απόψεως αυτά έχουν 1,5? κ περνάς 12 μέρες νομίζω δηλ πως έχουν μέσα 12τεμ, ενώ οι μπάρες 2,7? κ το πακέτο έχει 6 τεμ (μήπως είμαι λίγο σκρουτζ?)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    Originally posted by ASTEROSKONI
    Λοιπόν απλώς καταθέτω πως το νοστιμότερο γλυκό που έχωφάει τα τελευταία χρόνια είναι κάτι απολύτως υγιεινό, κατάγλυκο, νόστιμο, με βιταμίνες και φυτικές ίνες.... Οι φρέσκοι χουρμάδες!!!!!
    δεν θυμαμαι αν εχω φαει .τι εποχη εχει φρεσκους?
    εμενα μ αρεσουν πολυ τα σταφυλια και τα γλυκα κερασια

    Οι χουρμάδες απ΄ όσο γνωρίζω είναι αποξηραμένοι κ υπάρχουν όλο το χρόνο.

    Το γλυκό κεράσι κ σταφύλι δεν ξέρω πόσες θερμίδες έχουν αλλά το γλυκό κυδώνι που φτιάχνει η μαμά μου κ γι' αυτό άλλωστε το είχα κοιτάξει έχει 65 θερμίδες/κουταλιά σούπας!
    Επίσης το υποβρύχιο - η βανίλια δηλ έχει 100 θερμίδες/κουταλάκι γλυκού!
    Οικονομικές επιλογές στα παραπάνω γλυκά δεν έχω να προτείνω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Λοιπόν...οι χουρμάδες (φρέσκοι), δεν έχουν εποχή καθότι εισαγόμενοι από τις θερμές χώρες...!!!!

    Τους βρίσκεις σε καταστήματα με ξηρούς καρπούς (Τύπου Ματσούκα) αλλά δεν είναι οι αποξηραμένοι, είναι οι "βασιλικοί" νομίζω.Οι πιό ακριβοί τέλος πάντων σε σχέση με τους αποξηραμένους...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Οι φρέσκοι χουρμάδες πως είναι?

    Καλά τώρα μπερδεύτηκα :crazy: έχει δηλ αποξηραμένους κ βασιλικούς κ φρέσκους?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Originally posted by break
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    ωραια ιδεα αυτη για γλυκο break. ποσες θερμιδες περιπου εχουν ?ειναι οντως ελαφρια?

    Έχουν 84 θερμίδες/μπισκότο, προτιμώ με τη μαύρη σοκολάτα γιατί με καλύπτουν κ σταματάω στο ένα ενώ μια μέρα είχα πάρει με σοκολάτα γάλακτος κ τα είχα φάει σε τρείς μέρες δεν κρατήθηκα! :lol:


    Επίσης απο οικονομικής απόψεως αυτά έχουν 1,5? κ περνάς 12 μέρες νομίζω δηλ πως έχουν μέσα 12τεμ, ενώ οι μπάρες 2,7? κ το πακέτο έχει 6 τεμ (μήπως είμαι λίγο σκρουτζ?)
    break εν μεσω κρισης καλα εκανες και το εγραψες εμενα με έπεισες γιατι εχω ξεπουληθη με τις μπαρες!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Από άποψης ποιότητας δεν υπογράφω όμως εμένα τουλάχιστον από άποψη ευκολίας με βολεύουν

    Cottage cheese από Lidl με 0.99? το κεσεδάκι, μακράν το φθηνότερο και με τις λιγότερες θερμίδες της αγοράς
    Κατεψυγμένο φιλέτο κοτόπουλο πάλι από Lidl <4? το πακέτο(500γρ.) με βολεύει γιατί ψωνίζω σε στοκ και ξέρω οτι έχω πάντα φιλέτο κοτόπουλο που είναι η πιο συχνή τροφή μου. Είναι και μαριναρισμένο, αρκετά γευστικό.
    Τρίτο από Lidl καπνιστός σολωμός με 4 ευρώ τα 200γρ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Πρόσφατα ανακάλυψα ένα παστέλι που είναι μέσα στη συσκευασία δύο λεπτες φέτες. Η καθεμια έχει 89 θερμίδες και είναι πολύ ωραίο, υγιεινο και η μια φετούλα ειναι αρκετά χορταστική για σνακ/γλυκάκι.
    Είναι σε λευκό χαρτί δεν θυμαμαι το ονομα τωρα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •