Ξύλα για τζάκι στην Αθήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663

    Ξύλα για τζάκι στην Αθήνα

    Είπα να ξεκινήσω μία έρευνα αγοράς για καυσόξυλα, μιας και χειμώνας αναμένεται βαρύς και δύσκολος.
    Μένω στην Αθήνα κοντά στο ΟΑΚΑ και θέλω να προμηθευτώ ξύλα για τον χειμώνα που μας έρχεται πριν αρχίσουν οι βροχές και βαρύνουν.
    Έχω κάνει και παλιότερα έρευνα αγοράς αλλά οι τιμές που βρίσκω δεν πέφτουν ποτέ κάτω από 180?/ τόνο (0,18 λεπτά το κιλό).
    Γνωρίζει κανείς στα Βόρια ή στα Δυτικά προάστια κάποια μάντρα που να πουλάει καλά κομμένα ξύλα σε χαμηλότερη τιμή;
    Επίσης έχω ακούσει ότι το καλοκαίρι πουλάνε τα ξύλα σε χαμηλότερες τιμές αλλά στην περιοχή μου η μάντρα από την οποία προμηθευόμαστε στην λεωφόρο Κύμης δεν έχει κάνει κάποια προσφορά.

    Αυτά που συνήθως αγοράζουμε είναι ελιά, δρυς και οξιά.

    Συνήθως όταν αγοράζουμε ένα τόνο παίρνουμε και δύο σακούλια δαδί (5 ή 7 ? το σακί) και πληρώνουμε και 20? για να μας τα μεταφέρουν επάνω στο σπίτι. Σύνολο λοιπόν ο τόνος μας βγαίνει 210? περίπου, τιμή που αυτή την εποχή πλέον την βρίσκω ασύμφορη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Ελακι μου γλυκο θα σε απογοητεύσω.....
    οι τιμές είναι πανω κάτω παντού οι ίδιες!
    είχαν βγάλει πριν 10 μέρες ενα deal αλλά με τουτα και με κείνα καπου εκει εβγαινε το θεμα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Αγγελική μου το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι καλύτερο και εγώ. Πέρυσι είχα κάνει έρευνα αγοράς μέσω χρυσού οδηγού και είχα πάρει αρκετά τηλέφωνα και πράγματι δεν είχα βρει χαμηλότερη τιμή εκτος απο μία μάντρα που τα έδινε 170 τον τόνο αλλά όταν κάναμε την παραγγελία δαπιστώσαμε ότι τα ξύλα ήταν υγρά και πολύ μεγάλα

    Ο άντρας μου είχε ακούσει ότι το καλοκαίρι κάποιες μάντρες βγάζουν προσφορές και ρίχνουν τις τιμές τους ακόμη και στο μισό! Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό γι αυτό ζητάω να μου δώσετε τα φώτα σας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Το χειμώνα που μας πέρασε δεν εμεινε ούτε σπιρτόξυλο στις μάντρες γι' αυτό και δεν εχουν βάλει προσφορες!! παντώς τώρα πρέπει να παρετε ξύλα για να είναι στεγνα και να σας έρθουν περισσότερα κομμάτια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Εεεεμ γι αυτό και το ψάχνω Αγγελική μου γιατί θέλουμε να τα πάρουμε στεγνά, αλλά με αυτές τις τιμές μάλλον τον μπ... θα πάρουμε :lol:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    ελακι εχω διπλα μου μια μαντρα θα ρωτισω αλλα δε νομιζω για πιο φτηνα οπως ειπε και η αγγελικουλα δεν ειχε μεινει τιποτα απο το χειμωνα και τωρα μολις το ξαναγεμισε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Στη Βόρεια Ελλάδα έχουν τις μισές τιμές (100-120 ο τόνος), γιατί έχουν γεμίσει με καυσόξυλα Βουλγαρίας - σε κάποιες περιοχές, τα παραδίδουν κατευθείαν βουλγάρικα αυτοκίνητα στο σπίτι, σε ακόμη καλύτερες τιμές (65-70). Αν δεν κατέβουν και στην Αθήνα τα βουλγάρικα, δεν βλέπω να υπάρξουν καλύτερες τιμές, γιατί φέτος έχει ανέβει πολύ η ζήτηση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Καλλιόπη μου σε ευχαριστώ, αν περάσεις κάνε μία ερώτηση. Φαντάζομαι όμως ότι δεν θα έχει καλύτερη τιμή από την Κύμης....

    Άννα μου έτσι είναι όπως τα λες, έχω φίλους στην Θεσσαλονίκη που αγοράζουν στις τιμές που λες. Και στο Λιτόχωρο που είναι το χωριό μου αν θυμάμαι καλά έχει και καλύτερες τιμές από 100-120?/τόνο, εδώ όμως μας έχουν ξετινάξει!

    Πάντα θεωρούσα το 180-200?/ τόνο πολύ υψηλή τιμή αλλά τώρα δεν παλεύεται! Και το κακό είναι ότι άντε πες ότι θα πάρουμε ξύλα, τους πολύ κρύους μήνες δεν μπορούμε να την βγάλουμε μόνο με τζάκι, ανάβουμε και το καλοριφέρ. Οπότε διπλά έξοδα. Πέρυσι που είχε κρύο κάψαμε 2 - 2,5 τόνους σίγουρα μέσα στον χειμώνα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    2
    ρίχτε και μιά ματιά εδω για τιμες για ξύλα για τζάκι
    www.kafsoxyla.gr

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    2
    και εδω
    xilagiatzaki.gr

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •