ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6

    ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

    Καλημερα σας.
    Ειμαι νεο μελος στο φορουμ αλλα σας διαβαζω εδω και καιρο. Κι εγω οπως και πολλοι εχω κακη σχεση με τη ζυγαρια μου, αν και πολλες φορες εχω παρει την αποφαση να μπω σε προγραμμα ολες οι προσπαθειες μου πηγαν στραφι.
    Ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για την εγχειριση στο στομαχι και ειδικοτερα για την περιοχη της Θεσσαλονικης, υπαρχει καποιος γιατρος που να την κανει μεσω ταμειου? Χρειαζεται αμοιβη επιπλεον? Ποια ειναι η διαδικασια?
    Επισης θα ηθελα να ρωτησω οι λιποδιαλυτες που παιρνουν οι αθλητες αν βοηθουν στο καψιμο λιπους, αν εχει παρει κανεις τετοια σκευασματα και κατα ποσο ειναι ασφαλες να παρει κανεις τετοια.
    Ευχαριστω πολυ και ανυπομονω να διαβασω τις απαντησεις σας!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    129
    πολυ καλημερα χρυσα μου, να σε ρωτησω ειναι πολλα τα κιλα που θες να χασεις???

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    ναι. πανω απο 50. Καλυπτω τις προυποθεσεις για εγχειριση απο θεμα κιλων. ηλικια εχω 30.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    129
    αν ηταν λιγοτερα θα σε συμβουλευα αλλα να ειναι τοσα πολλα τα κοριτσια εδω θα σε βοηθησουν σιγουρα!!!!!καλη επιτυχια σου ευχομαι αν τελικα την κανεις!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Μακριά από λιποδιαλύτες Χρύσα... οι αθλητές τα χρησιμοποιούν για να χάσουν το τελευταίο λίπος, είναι άχρηστα και επικίνδυνα αυτά τα σκευάσματα για μας που έχουμε πολλά κιλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    οι bodybuilders (2 που ξερω τουλαχιστον) κανουν διαιτα που χρησιμοποιει τη κετωση (παρομοια με ατκινς, αλλα οχι ακριβως, ιδια φιλοσοφια, διαφορετικη μεθοδο, μπαινεις σε κετωση αλλα αν δε κανεις γυμναστικη, παιρνεις λιπος, αυτοι χανουν λιπος και χτιζουν μυς)

    Απο χαπια μου εχουν πει και οι 2 μακρια. Τα περισσοτερα λειτουργουν για ψυχολογικους λογους

    (μερικοι νιωθουν καλα οταν καταπινουν ενα χαπι που υποσχεται οτι διπλασιαζει τη αποδοση της γυμναστικης. Κανουν τη 1-2 ωρες γυμναστικη τους με το σκεπτικο οτι θα ειναι σαν να κανανε για 4 ωρες και εχουν motivation ετσι. Ενω στη πραγματικοτητα, ο,τι διαφορα βλεπουν ειναι λογω αυτης της 1-2 ωρες γυμναστικης και της σωστης διατροφης)

    αυτοι που τα παιρνουν και δεν κανουν γυμναστικη/διατροφη, δεν βλεπουν αποτελεσματα γιατι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Για αυτο "σε αλλους κανει δουλεια, σε αλλους δεν κανει".

    Η κουμπαρα μου ηταν παλαιοτερα αθλητρια στιβου, ειναι στεκα ακομα, τη ρωτησα και εγω περι λιπους κτλ, και μου ειπε οτι ουδε ποτε τους δωσανε χαπια, μονο τη διατροφη που τους δινανε και τη γυμναστικη που κανανε στη προπονηση, τωρα που ειναι 33 χρονων και δεν ειναι πλεον αθλητρια, διατηρει τα χαμηλα κιλα γιατι μολις κανεις τη κινηση, τροπος ζωης, δεν μπορεις να καθεσαι παραπανω απο 2 ωρες σε ενα σημειο. Παει πεζοπορεια οοοοοοοταν εχει καιρο, κατεβαινει 1-2 στασεις πριν τον προορισμο της καθημερινα και περπαταει, οταν ειναι στο σπιτι και καθαριζει, βαζει μουσικη και χορευει τη ιδια στιγμη.

    Οταν της ειπα οτι εγω νιωθω πολυ κουρασμενη τον περισσοτερο καιρο, μου ειπε οτι μετα τη πρωτη βδομαδα, δεν θα ξανανιωσω κουραση αν το παλεψω.

    Και ετσι και εγινε. Αν καθομαι πολυ ωρα σε ενα σημειο, εκνευριζομαι και νιωθω ασχημα. Οταν βλεπω ταινιες ή παιζω κανα παιχνιδι, σηκωνομαι κανα 20λεπτο και κανω δουλειες η βγαινω εξω και παιζω με τον σκυλο κανα 10λεπτο. Και τωρα που χρειαστηκα να παρω βαρος, ψιλοζοριστικα να βαλω, επαιρνα ενα κιλο, το'χανα σε 2-3 μερες. Αυξησα κατα πολυ τους υδατανθρακες και κατι κρατησα τωρα. Θα μου δωσει ο αντρας μου τη ζυγαρια μου αρχες Μαρτη να δω ποσο πηρα.



    Σν συντομια:

    Αν το σκεφτεσαι σαν "προγραμμα" και κατι που "πρεπει" να κανεις, δεν θα το κρατησεις για πολυ. Πρεπει να γινει "συνηθειο" και η κινηση, και η διατροφη. Οπως ο πρωινος καφες και το τσιγαρο για μερικους, που αν δεν πιουν καφε το πρωι και καπνισουν το τσιγαρο τους, δεν μπορουν, ειναι βαρβατη "συνηθεια", η οποια συνηθεια, οπως και με τη κινηση και τη ψυχολογια της καλης διατροφης, δεν τη αποκτησανε μετα απο 1-2 μερες.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    merry - maker μου έδωσαν θάρρος τα λόγια σου!!!!!!!κι εγώ θέλω να το παλέψω αλλά κάθε μέρα το αναβάλλω!!!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Μια ενημερωση για την εγχειρηση και για το ποσο κοστιζει, αν γινεται Θεσσαλονικη και που, μπορει να μου δωσει καποιος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    220
    χρυσα μου καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ.εχω να σου συστησω γιατρο εδω στη θεσσαλονικη οπου και μενω και εκανα και το χειρουργειο (σλιβ γαστρεκτομη).ειμαι πολυ ευχαριστημενη, η εγχειρηση πηγε περιφημα, χωρις καμια επιπλοκη, κοντευω να κλεισω μηνα και εχω επανελθει στους κανονικους ρυθμους της ζωης μου οπως ηταν πριν το χειρουργειο.ειναι εξαιρετικος γιατρος, σου λυνει καθε απορια, κουβεντιαζετε μαζι και καταληγετε στην επεμβαση που σου ταιριαζει γιατι η ιδια επεμβαση δεν μπορει να κανει για ολους.εκτος απο καλος γιατρος ειναι πανω απ ολα ανθρωπος και μου εχει δωσει το ελευθερο να τον παιρνω τηλ. οποιαδηποτε ωρα και οποιαδηποτε στιγμη.θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα να σου πω ποιος ειναι γιατι ενας απο τους κανονες του φορουμ ειναι να μην αναφερουμε ονοματα.πιστεψε με αξιζει μια επισκεψη στο ιατρειο του, θα σε κανει αμεσως να νιωσεις ασφαλεια και εμπιστοσυνη.εχω δει και απο κοντα και μια αλλη κοπελα που την χειρουργησε και εχει χασει ολα της τα κιλα.λοιπον σου στελνω το προσωπικο μηνυμα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    Ε υχαριστω πολυ για την ανταποκριση Ροζετα. Το μηνυμα ομως δεν εχει ερθει ακομα. αν θελεις μπορεις να μου το στειλεις στο μαιλ μου [email protected]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    220
    καλημερα και καλο μηνα.προσπαθησα χθες αρκετες φορες να σου το στειλω και τωρα το πρωι αλλα καποιο προβλημα εχει η σελιδα σου. μπες sta mail σου σου εστειλα πληροφοριες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    220
    χρυσα μου τι γινεται, το ελαβες το mail;στειλε μου αν πας να μου πεις εντυπωσεις ακομη κι αν δεν ειναι καλες, μπορει εσενα να μην σου ''κατσει'' καλα ο συγκεκριμενος γιατρος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Originally posted by MerryMaker_Misery
    οι bodybuilders (2 που ξερω τουλαχιστον) κανουν διαιτα που χρησιμοποιει τη κετωση (παρομοια με ατκινς, αλλα οχι ακριβως, ιδια φιλοσοφια, διαφορετικη μεθοδο, μπαινεις σε κετωση αλλα αν δε κανεις γυμναστικη, παιρνεις λιπος, αυτοι χανουν λιπος και χτιζουν μυς)

    Απο χαπια μου εχουν πει και οι 2 μακρια. Τα περισσοτερα λειτουργουν για ψυχολογικους λογους

    (μερικοι νιωθουν καλα οταν καταπινουν ενα χαπι που υποσχεται οτι διπλασιαζει τη αποδοση της γυμναστικης. Κανουν τη 1-2 ωρες γυμναστικη τους με το σκεπτικο οτι θα ειναι σαν να κανανε για 4 ωρες και εχουν motivation ετσι. Ενω στη πραγματικοτητα, ο,τι διαφορα βλεπουν ειναι λογω αυτης της 1-2 ωρες γυμναστικης και της σωστης διατροφης)

    αυτοι που τα παιρνουν και δεν κανουν γυμναστικη/διατροφη, δεν βλεπουν αποτελεσματα γιατι δεν κανουν αυτο που πρεπει. Για αυτο "σε αλλους κανει δουλεια, σε αλλους δεν κανει".
    Σόρι καλή μου, αλλά αυτοί οι bodybuilders είναι φίλοι σου?
    Επειδή έχω 3 φίλους body-builders και αυτά τα χάπια και οι ενέσεις που παίρνουν, είναι οι ίδιες που μου δίναν και μένα όταν ήμουν αθλητής αλλά και κάποια πράματα χειρότερα.

    Αναβολικά στεροειδή παίρνουν οι bodybuildεράδες και σόρι αλλά ας μην προσπαθούν να κρυφτούν πίσω απ΄το δάκτυλό τους.
    Καλά κάνουν και λένε σε άλλους να μην τα παίρνουν, αλλά μη δουλευόμαστε κιόλας, είμαστε μεγάλα παιδιά πλέον.

    Η διατροφή που κάνουν 9 στους δέκα, είναι ελάχιστο λίπος και άπειρη πρωτείνη.

    Πχ: πρωινό: 12 ασπράδια αυγών, δεκατιανό: 1 σάντουιτς με τόνο, μεσημέρι: 1 στήθος κοτόπουλο με σαλάτα και υδατάνθρακα (ρύζι ή μακαρόνια), απογευματινό: 1 γιαούρτι 0%, βραδινό: το ίδιο με το μεσημέρι χωρίς τον υδατάνθρακα.

    Το υπόλοιπο είναι αβέρτα φαρμακίλα και καμιά ωρίτσα γυμναστήριο μέρα παρά μέρα.
    Ο ένας μποντιμπιλντεράς είναι κολλητός φίλος και τα παράτησε επιτέλους.
    Παλιά τον θυμάμαι σε 3 μήνες, έπαιρνε 25 κιλά σε μυς και γινόταν τέρας.
    Ε ποια διατροφή φυσιολογική και γυμναστική το κάνει αυτό σε 3 μήνες?
    Καμία.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FOΡΟΥΜ !!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ας ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ:
    1. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ''ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ';
    2.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΓΑ ;
    βασικά έχω κανονίσει να κάνω στο Ιπποκράτειο επέμβαση ''γαστρική παράκαμψη'' έχω ασφάλεια ΟΓΑ και έχω περάσει την πρώτη έκκριση .....
    το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να περάσω και την επιτροπή του ΟΓΑ ..... που σκ... στεγάζεται ;;;;;
    ποια είναι η διαδικασία;;;;
    είναι απίστευτα ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ αυτή η ΑΝΑΜΟΝΗ!!!!!!!!!!!!
    όποιος έχει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ....ας με βοηθήσει
    Υ.Γ. ευχαριστώ προκαταβολικά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Originally posted by Χρυσα
    Μια ενημερωση για την εγχειρηση και για το ποσο κοστιζει, αν γινεται Θεσσαλονικη και που, μπορει να μου δωσει καποιος?
    Καλωσήρθες
    Επειδή δεν μπορούμε να δημοσιεύουμε πληροφορίες με ονόματα στο φόρουμ,σου έστειλα μήνυμα στο μαίηλ σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •