διαφωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34

    διαφωνια

    Καλησπέρα σας φίλοι μου !! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την διαφωνία που είχα σήμερα με έναν γιατρό- χειρούργο που έτυχε να γνωρίσω σε ένα εξεταστικό κέντρο. Είχα πάει να κάνω καμπύλη ζαχάρου στην κόρη μου και καθόμουνα σε μια φίλη μου ακτινολόγος μέχρι να περάσει η ώρα για την επόμενη λήψη. Κάποια στιγμή ήρθε μια γνωστή μου,που η κόρη της έχει κάνει εδώ και 3 χρόνια δακτύλιο και έχει πάει πάρα πολύ καλά . Λέγαμε τα νέα μας πως πάω εγώ αν έκανα ι θα κάνω χειρουργείο και της έλεγα πως είμαι σε καλό δρόμο με την ενδοκρινολόγο μου ξεκίνησα και θεραπεία και ήδη έχω χάσει 7 κιλά κλπ. Πως έχω και υπερινσουλιναιμία και πράγματα που τα έχω μοιραστεί μαζί σας εδώ και λίγο πολύ τα ξέρετε. Όλη αυτή την συζήτηση την παρακολουθούσε ο γιατρός χωρίς να τον πάρω είδηση και μπήκε ακάλεστος στην συζήτηση να μου πει πως λάθος μου που δεν έκανα την επέμβαση και ότι σκέφτομαι λάθος, πως δεν θα αδυνατίσω μόνο με την θεραπεία μου και διατροφή λέει και ότι θα κάνω 5 χρόνια να χάσω τα κιλά μου αν τα χάσω . Πως αυτό είναι το μοντέλο δείχνοντας μου την κόρη της γνωστής μου και γενικά όλο σε τέτοιο στιλ ειρωνικά και με υπεροψία. Εγώ φυσικά δεν έμεινα σιωπηλή και του απάντησα πως αμφισβητεί την συνάδελφό του ενδοκρινολόγο και πως εκείνη με απέτρεψε να κάνω το χειρουργείο και να έρθει να με δει του χρόνου αν έχω χάσει ι δεν έχω χάσει τα κιλά αν θέλει. Είχα νευριάσει τόσο πολύ με την στάση του , έλεγα έλεος λες και όλοι πρέπει να πιστεύουμε μόνο στα χειρουργεία και οι υπόλοιποι που κάνουμε διατροφή να πάμε για φούντο????!!!! Με έχει πιάσει το παράπονο αντί να σου δίνουν κουράγιο οι γιατροί μερικοί κάνουν τα αδύνατα δυνατά να σου ρίξουν την ψυχολογία για να αποτύχεις !! Μπράβο σε όσοι κάνουν κάτι για να αλλάξουν την ζωή τους είτε αυτό είναι με κάποια επέμβαση είτε είναι με διατροφή και γυμναστική. Δεν θα με λυγίσω με αυτό που συνεβει αντιθέτως θα πεισμώσω ποιο πολύ!! Αμάν πια !!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση ......καληνύχτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Silvia, τώρα είδα το θεματάκι σου. Έχεις δίκιο, οι γιατροί είναι ή πολύ θετικοί ή πολύ αρνητικοί απέναντι στις επεμβάσεις. Κανείς πάντως δεν δικαιούται να βάλει ασθενή σε επέμβαση, πριν ο ίδιος ο ασθενής δεν νιώσει την ανάγκη να κάνει αυτό το βήμα. Καμία επέμβαση δεν είναι η μαγική λύση. Είναι βοήθημα, είναι εργαλείο, αλλά όχι αυτόματος πιλότος.
    Ναι, πρέπει να πεισμώσεις! Ακόμη και αν κάποια στιγμή κρίνεις πως τέρμα οι δίαιτες και πρέπει να αναζητήσεις χειρουργική λύση, να αποφύγεις τέτοιους αρνητικούς τύπους γιατί θα σε ρίχνουν πίσω σε κάθε εμπόδιο! Για την ώρα, άκου την ενδοκρινολόγο σου, κάνε τον αγώνα σου και να θυμάσαι, πως αν η ψυχολογία είναι σκατά, δεν πετυχαίνει καμία προσπάθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    εγώ πιστεύω πως όλα είναι μέρος του συστήματος...δηλαδή προφανώς και θα είχε να σου πασάρει κάποιο φίλο του γιατρό να κάνεις την επέμβαση κτλ κτλ κτλ....μην αφήνεις κανέναν να σε ρίχνει.Δεν αξίζει.Είσαι εσύ και ο εαυτός σου αυτή τη στιγμή..ότι κάνεις το κάνεις για εσένα και για κανέναν άλλο..συνέχισε με αυτό τον τρόπο και θα δικαιωθείς..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Gerakas
    Posts
    205
    Originally posted by lipimeni
    εγώ πιστεύω πως όλα είναι μέρος του συστήματος...δηλαδή προφανώς και θα είχε να σου πασάρει κάποιο φίλο του γιατρό να κάνεις την επέμβαση κτλ κτλ κτλ....μην αφήνεις κανέναν να σε ρίχνει.Δεν αξίζει.Είσαι εσύ και ο εαυτός σου αυτή τη στιγμή..ότι κάνεις το κάνεις για εσένα και για κανέναν άλλο..συνέχισε με αυτό τον τρόπο και θα δικαιωθείς..
    αυτό πιστεύω και εγώ , υπάρχει ενδεχόμενος δόλος στην όλη συζήτηση και κάτι ακόμα , πως μπορεί αυτός ο γιατρός με το που βλέπει εναν άνθρωπο να κρινει ποιος είναι κατάλληλος για χειρουργείο και ποιος όχι , το χειρουργείο σίγουρα είναι η έσχατη λύση και χρειάζεται πολύ σκέψη και εξετάσεις πριν το αποφασίσει κάποιος , δεν μπορεί ελαφρά την καρδία να προτρέπει σε κάποιον κάτι τόσο σοβαρό όπως είναι το μαχαίρι. πάντως σου εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου όχι για να του μπεις στο μάτι αλλά για εσένα και μόνο και για τους ανθρώπους γύρω σου που σε νοιάζονται πραγματικά

    με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by pagratios2
    το χειρουργείο σίγουρα είναι η έσχατη λύση και χρειάζεται πολύ σκέψη και εξετάσεις πριν το αποφασίσει κάποιος , δεν μπορεί ελαφρά την καρδία να προτρέπει σε κάποιον κάτι τόσο σοβαρό όπως είναι το μαχαίρι.
    Ξαναπέστο! Το χειρουργείο δεν είναι η ΕΥΚΟΛΗ λύση, είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση που πρέπει να έχουμε στο νου μας.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    Σας ευχαριστώ όλους και εγώ είμαι της άποψης, πως το χειρουργείο είναι η τελευταία λύση, αν και ήμουν πριν 2 μήνες έτοιμη να το κάνω. Και να σας πω και μια κακία ούτε ο γιατρός ήταν ιδιαίτερα αδύνατος ας κρίνει πρώτα τον εαυτό του και στο κάτω κάτω δεν του ζήτησα και την γνώμη του,αλλά μου χάλασε την διάθεση για αρκετή ώρα επειδή μέσα μου φοβάμαι πως θα βγει αληθινός και πως δεν θα καταφέρω ούτε σε 5 χρόνια να τα χάσω....Ευτυχώς αυτό το φόρουμ τον διαψεύδει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    silvia, συμφωνώ κι εγώ με όλα τα παιδιά και με σένα 100%
    εάν αυτό βοηθάει έχω 2,3 φίλους ιατρικούς επισκέπτες, και οι 3 λένε τα χειρώτερα για τον κλάδο...
    να πουλήσουν θέλουν και μάλιστα με το χειρώτερο τρόπο, εκμεταλλευόμενοι την υγεία μας.
    Δεν είναι όλοι τους έτσι, αλλά δυστυχώς σπανίζουν οι γιατροί-άνθρωποι....

    και κάτι ακόμα, όποτε πάω να συμπληρώσω κάποιο φυλάδιο, γυμναστηρίου ή γιατρού υπάρχει πάντα η ερώτηση εάν έχουμε κάνει χειρουργείο....τυχαίο???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    εμ τι θα εκανε ο "γιατρος";δε θα διαφημιζε τη δουλεια του;
    αληθεια η φιλη σου η ενδοκρινολογος τι ειπε;
    φυσικα οποιος κανει χειρουργειο καλα κανει,πραγματικα,αλλα οχι κι ετσι να σου κανει τετοια επιθεση επειδη προτιμησες το δυσκολο δρομο απο το να σε πετσοκοψει...

    αν ο ιδιος γιατρος ηταν γυναικολογος θα ειχε προβλημα με τις γυναικες που γενναν φυσιολογικα και δε κανουν καισαρικη-εγω εχω κανει καισαρικη- απλα στο λεω για να μη σε ριχνει μια γνωμη,ενος χαμενου επαγγελματια.
    οι γιατροι θα πρεπε να ειναι λειτουργοι και οχι επαγγελματιες,αλλα δυστυχως στην ελλαδα ζουμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •