Μέτρημα φαγητού!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202

    Μέτρημα φαγητού!

    Γεια σε όλους! Όλοι καλά?Διαβάζω πολλά από αυτά που γράφετε και αρκετοί από εσάς μετράτε το φαγητό σας.Θέλω να ρωτήσω αν είστε πολλοί εσείς που το κάνετε αυτό, και πόσο σας βοηθάει?Αυτό το λέω γιατί από προσωπική εμπειρία τουλάχιστον στο παρελθόν που μετρούσα, δε με βοήθησε ιδιαίτερα μιας και κουράστηκα και τα παράτησα.Βέβαια τώρα δε μετράω, αλλά με το μάτι κόβω, και ναι μεν κατεβαίνουν κιλά, αλλά κυρίως σε αργό ρυθμό, πράγμα που αποτελεί βασανιστήριο.Σίγουρα μία απάντηση στο ερώτημά μου είναι''ότι βολεύει τον καθέναν'', αλλά πιστεύω πως αν συγκεντρώσω απόψεις, ίσως βοηθηθώ..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    31
    Γεια!Σιγουρα ειναι προσωπικο θεμα καθαρα το πως θα μπορεσει καποιος να πολεμησει τα κιλα του..δοκιμαζει διαφορα πραγματα μεχρι να δει τι του ταιριαζει..Προσωπικα μετραω θερμιδες...τωρα που κανω μια ανθρωπινη προσεγμενη διατροφη βεβαια γιατι εχω κανει και εγκληματα τρωγοντας μονο 200 θερμιδες την ημερα..ΤΕΛΟςΠΑΝΤΩΝ να επανελθω στο θεμα...Για μενα σημασια δεν εχει μονο η θερμιδικη αξια ενος τροφιμου αλλα η θρεπτικη του..500 θερμιδες εχει μια σοκολατα αλλα ειναι τιγκα στακορεσμενα λιπαρα,ζαχαρη κ.τ.λ 500 θερμιδες εχει ενα γευμα με ολες τις ομαδες τροφων πρωτεινη,υπατανθρακα,καλα λιπαρα,κτ.λ...Ειναι πασιφανες πως το δευτερο λοιπον ειναι η καλυτερη επιλογη.Σου προτεινω να εξξεταζεις πρωτα την ποιοτητα αυτου που τρως και δευτερευοντα την θερμιδικη του αξια..Ευχομαι απο καρδιας να βρεις τον τροπο,τον δικο σου μοναδικο τροπο που θα σε οδηγησει στο στοχο σου

    Φιλικα...
    :starhit:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις δίκιο στο θέμα των θρεπτικών αξιών..ps.συγχαρητήρια που έφτασες σε αυτό το τέλειο νούμερο.Πόσο χρονικό διάστημα σου πήρε?Με βοήθεια διαιτροφολόγου ή μόνη?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    31
    Μην μου λες ευχαριστω χαρουμενη(εγω αρνουμε να σε φωναζω με το νικ σου!να μην εισαι λυπημενη!)δεν εκανα τιποτα.Εδω ο ενας βοηθα τον αλλον οταν και οπου μπορει!
    Παμε σε με λοιπον..εγω αρχισα την προσπαθεια απο τις 7 ιουλιου του 2011(δεν την ξεχναω την ημερομηνια ποτε..χαχα)
    Αρχισα πολυ ασχημα..επι 2 μηνες ετρωγα μονο γιαουρτια !ω ναι εκανα αυτη την ηλιθιοτητααα!Πεινα,εξαντλη ση και ολα τα σχετικα στο φουλ...μειον 38 κιλα σε αυτο το σημειο..

    ΠΡΟΣΟΟΟΧΗΗΗ!

    ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ.


    Στη συνεχεια και αφου εκανα μια ωραιοτατη αληθινη και επωδυνη συζητηση με τον εαυτο μου..Αρχισα προσπαθεια μονη μου με πρωτεινη,σαλατα,οσπρια γενικα απο ολες τις ομαδες τροφων 1.150 θερμιδες τη μερα.Αλατι,ζαχαρη.ασπρο αλευρι κομμενα.μαχαιρι.ΕΓω που ετρωγα 2 κιλα ψωμι την ημερα ανακαλυψα το κορεσμο που σου δινει μια φετα πολυσπορου καλου ψωμιου..

    πεπατημα καθημερινα ανελλειπως βρεχει χιονισει τουλαχιστον 7 χιλιομετρα..ΑΣΚΗΣΕΙς στο σπιτι με dvd και βαρακια.μΕΙΟΝ 22 κιλα...

    Αυυτη ειναι η ιστορια μου..εχω δρομο ακομα..ελπιζω καποια στιγμη να δω το 57...

    εσυ πες μου χαρουμενη(ειπαμε αρνουμαι!) πως παει η προσπαθεια σου,ναντιμετωπιζεις καποιες δυσκολιες,εχεις βρει αυτο που σου ταιριαζει?
    συγχαρητηρια για την προδο σου και εις κατωτερα με υγεια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Όντως το πρόγραμμα που ακολούθησες ήταν πολύ δύσκολο και νομίζω πως δεν θα άντεχα με τίποτα να το ακολουθήσω, θα είχα σταματήσει γρήγορα.Γενικά τρώω από όλα και από λίγο που λέμε.Σίγουρα κάνω τα παραστρατήματά μου και από γυμναστήριο τώρα τον τελευταίο καιρό συμμορφώθηκα, μιας και τώρα τον τελευταίο καιρό άρχισα καθημερινά(μέχρι πριν λίγο καιρό πήγαινα αλλά όχι και κάθε μέρα).Γενικά δε μετράω αλλά βλέπω πως χρειάζομαι κάτι πιο πιεστικό για τα μέτρα μου που θα μου δώσει μία γερή ώθηση προς τα κάτω γιατί, δεν είναι θέμα κούρασης,μιας και δε κουράζομαι, είναι απλά θέμα ότι θέλω να κατέβω, όσο το δυνατόν περισσότερο.Λογικά θα έχεις γίνει άλλος άνθρωπος ε?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    31
    Το ξερω καλα αυτο το συναισθημα..Να ψαχνεις να βρεις την ωθηση για παρακατω..Οσο χαμηλωνουν τα κιλα ομως τοσο σου αρεσει....Εισαι πολυ κοντα μια ανασουλα απο το μεγαλο πανηγυρι!Διψηφιοοοοοοο!Θα Κανεις παρτι!Εγω ουρλιαζα 2 μερες απο τη χαρα μου...Αυτο το συναισθημα θα σου δωσει ωθησηη!
    Κανεις πολυ καλα που πας γυμναστηριο μπραβο σου!
    Οσο για το αν εχω γινει αλλος ανθρωπος..Ναι σιγουρα εχω αλλαξει πολυ..ολοι μου το λενε αλλοι δεν με γνωριζουν καν,εγω ομως σαν μαριαννα δεν το εχω συνειδητοπιησει ακομα..Αυτο ειναι κατι που με ανησυχει..Με βλεπω στον καθρεφτη και λεω οκ εισαι ακομα γεματη...ενω οταν ημουν 128 ελεγα ενταξει εισαι!τρελλα παιχνιδια του μυαλου!Στις φωτο φαινεται..Εκει παθαινω σοκ και η ιδια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    Μαριαννα συνχαριτηρια ενα μεγαλο μραβο και απο εμενα !!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    31
    Originally posted by xristinatz
    Μαριαννα συνχαριτηρια ενα μεγαλο μραβο και απο εμενα !!!
    να σαι καλα χριστινα σε ευχαριστω..καλη επιτυχια και σε εσενα...να φευγουν τα κιλα σα νερακι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Μαριάνα ατέλειωτα μπράβο κι από μένα . 68Kg ????????? Συγχαρητήρια !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Lipimeni ( μωρε αλλαξε το πια αυτό το nick - γίνε χαρούμενη επιτέλους - δεν έχεις καταφέρει και λίγα ) δεν πειράζει που φεύγουν σιγά σιγά , τόσο πιο εύκολα θα τα κρατήσεις μετά . Κι εγώ σιγά σιγά χάνω τώρα . Μήν ξεχνάς οτι αλλαγές στη διατροφή μας κάνουμε , τις κάνουμε για να τις κρατήσουμε για πάντα και όχι για ένα διάστημα . Κόιταζε να χαίρεσαι το κάθε κιλό που φεύγει και μην αγωνιάς για τα επόμενα . Σιγά σιγα παίρνει και ο οργανισμός μας το χρόνο του να συνηθίζει το νέο σώμα που κατοικεί . Υπομονή κι επιμονή και θα φύγουν .
    Καλή συνέχεια σε όλες κορίτσια !!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    31
    Ντορα σε εσενα μπραβο....17 κιλα μεινανε....μακαρι για ολες μας κοριτσια οι στοχοι μας να γινουν πραγματικοτητα..ΜΑΚΑΡΙ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εγώ ζυγίζω το φαγητό μου και ξέρω προσεγγιστικά και τι θερμίδες/μακροστοιχεία/θρεπτικά συστατικά/βιταμίνες κλπ λαμβάνω, για μένα προσωπικά είναι πια μέρος της καθημερινότητας μου και δε με δυσκολεύει. Η αλήθεια είναι οτι στην αρχή που έχτιζα τη βάση δεδομένων μου ήθελε αρκετή δουλειά, τώρα σπάνια πια να προσθέσω κάτι νέο.

    Εμένα με βοηθά γιατί έχω μια σχετική ιδέα του τι να περιμένω, δλδ κάθε Κυριακή που θα ζυγιστώ ξέρω περίπου τι θα δείξει. Διαισθητικά προσωπικά δε νιώθω πως έχω τον έλεγχο και θα με τρόμαζε σε αυτή τη φάση να πηγαίνω τυφλά. Βλέπω βέβαια πως αρκετοί τα καταφέρνετε πολλοί καλύτερα από μένα σε αυτό το κομμάτι και δε χρειάζεστε τη ζυγαριά να σας υποδείξει τις σωστές μερίδες. Για μένα αυτό που κάνει η Μαριάννα π.χ. να τρώει συγκεκριμένο(στο περίπου φυσικά) αριθμό θερμίδων χωρίς να μετράει είναι πέρα από τη πιο τρελή μου φαντασία, πραγματικά υποκλίνομαι!

    Οπως βολεύει τον καθένα και όπως λειτουργεί καλύτερα ο καθένας στη τελική...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    dora χαχααχα το νικ θα το αλλάξω όταν κατέβω από το τριψήφιο νούμερο με το καλό..αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως να αρχίζω να ζυγίζω?με βάλατε σε σκέψεις και ειδικά εσύ Φίλιππε, έχεις ένα δίκιο σε σχέση με το ότι ξέρεις τι να περιμένεις.Το ζήτημα είναι πως κατάφερες να μη σε κουράζει όλο αυτό?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    λοιπον
    εγω ξεκινησα "με το ματι"... τοσο το ειδος οσο και την ποσοτητα της τροφης.
    εχασα ετσι καποια αρχικα κιλα.
    αλλα επειδη το "ματι" ειναι μια πολυ περιεργη υποθεση και οπως εχουμε πει κι αλλες φορες, μας κανει να τα βλεπουμε μια πολλα και μια λιγα, χωρις να ειναι απαραιτητα η πραγματικοτητα, κι επειδη εχω δει απο αλλες φορες, οτι η στιγμη που ξανακυλαω γινεται ΠΟΛΥ υπουλα και σταδιακα, αποφασισα
    1) να καταγραφω και σε δικο μου ημερολογιο και εδω, ωστε να εχω τουλαχιστον παντα ολη την εικονα μπροστα μου
    2) να μετραω τουλαχιστον μεχρι να ξερω απο μνημης τι ακριβως τρωω
    3) δεν ζυγιζω. μετραω ποσοτητες με καλη προσσεγγιση ομως, γιατι τα υπολογιζω με βαση κουπες, κουταλιες, μεριδες εστιατοριου ,ακομα και γραμμαρια αν χρειαστει , τα οποια ομως ποτε δεν ζυγιζω γιατι μπορω να τα υπολογισω στο περιπου.

    εχω διαπιστωσει οτι μεχρι τωρα τρωω απο οσο πρεπει εως πιο λιγο μερικες φορες.
    δεν τρελαινομαι με την αργη απωλεια.
    εχω παρατηρησει οτι η διατηρηση ολη οφειλεται στην μονιμη αλλαγη διατροφης. ειτε αργα τα χασεις ειτε γρηγορα, παλι θα τα βαλεις.
    οποτε αυτη τη φορα, επελεξα γρηγορη αρχη, γιατι με την αργη, χανω το κουραγιο μου πριν δω αποτελεσμα.
    το στοιχημα μου ειναι αν θα διατηρησω τα χαμενα κιλα. και τα τωρινα και οσα εμειναν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    καταλαβαίνω.Χμ θα το συλλογιστώ λιγάκι γιατί είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by lipimeni

    dora χαχααχα το νικ θα το αλλάξω όταν κατέβω από το τριψήφιο νούμερο με το καλό..
    Ξεκίνα να ψάχνεις θετικό username!Είναι πλέον θέμα ημερών!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •