Νεο μελος με την δικια του ιστορια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Νεο μελος με την δικια του ιστορια..

    Καλησπερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος στην παρεα και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη δικια μου ιστορια.....
    Ισως να μην "ανηκω" εδω,οπως και πουθενα δεν ανηκα στη ζωη μου....αλλα ειναι το μοναδικο site που ισως με καταλαβει καποιος...φανταζει λιγακι σαν το κρυφο σχολειο εδω...μιας και μπαινω εδω στα κρυφα απ το τηλ μου(ας ειναι καλα και αυτο)...
    Λοιπον για να μην σας κουραζω χωρις να το θελω...Ειμαι 22χρονων 1.67υψος και 104κ αυτη την στιγμη.... οσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα τον υποβαλω σε συνεχεις διαδικασιες διαιτας..τις περισοτερες φορες χωρις καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα......εφτασα σε σημειο να ειμαι 120κ....με μεγαλη προσπαθεια διαιτα και γυμναστικη καταφερα να φτασω στα 93κ.... δυστηχως ο χρονος αφομοιωσεις του βαρους απ τον οργανισμο μου ηταν περισσοτερος απ οτι αντεχα με αποτελεσμα να ξαναπαρω τα κιλα και να φτασω στα 104κ παλι...αλλα βαθια απογοητευμενη...πολυ κουρασμενη και χωρις αντοχες και υπομονη πια....το καλο ειναι οτι παρ ολα τα κιλα μου δεν εχω ακομα καποιο προβλημα υγειας.... Απ το καλοκαιρι ως τωρα παλαβευω σε καταθληπτικες φασει....αλλες φορες βουλιμικες και αλλες ανορεξικες τασεις....με τον ψυχολογικο μου κοσμο να γκρεμιζεται....και φυσικη φοβος να κανω κακο στον ιδιο μου τον εαυτο.....με ουσιαστικη βοηθεια ανυπαρκτη θα ελεγα.... Μεσα σε ολα αυτα βρηκα μεσα μου εστω αυτη τη δυναμη για μια ακομα προσπαθεια...αλλα με χειρουργηκη βοηθεια...βρηκα καποιο γιατρο(απ το ιποκρατειο-δεν ξερω αν επρεπε να το πω αυτο)...και μου προτεινε σαν μεθοδο το γαστρικο μανικη... δεχομαι "πυρα" απ ολους γυρο μου...αλλα νομιζω οτι κατι τετοιο θα με βοηθησει πολυ....

    Θα ηθελα να ζητησω αν ειναι εφικτο την συμβουλη σας....τι θα κανατε εσεις?
    Υ.Γ. θα θελα να ρωτησω αν ξερετε τη γινεται με τη διαδικασια απ τα ταμεια...τι χαρτια χρειαζονται?

    Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ αλλα δεν ειχα σε ποιον αλλο να τα πω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    chalkida
    Posts
    118
    Γειά σου και καλώς ήρθες.
    Καταρχήν για το θέμα της επέμβασης για το γαστρικό μανίκι θα βρεις αρκετά στο forum ψάξε το λίγο. Κάτι καλό θα βγάλεις.
    Γενικά εδώ μέσα παίρνεις υποστήριξη από ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν γιατί περνάνε το ίδιο λούκι με εσένα.
    Για τα πυρρά που δέχεσαι σου προτείνω να μην τους δίνεις σημασία. Ο κόσμος είναι κακός με τους παχύσαρκους ανθρώπους ακόμη και αν είναι και οι ίδιοι. Έχουμε γράψει ιστορίες σε ένα τοπικ εδώ για σχόλια που μας έχουν κάνει για τα κιλά μας. Θα κλαις από τα γέλια και σίγουρα θα συναντήσεις πολλές οικείες καταστάσεις.
    Είσαι μικρό κορίτσι 22 χρονών πως λες δεν έχω άλλη δύναμη ή παθαίνω κατάθλιψη? Είσαι μοναδική. Αγάπα τον εαυτό σου. Μόνο αυτόν έχεις. Κάνε διατροφή μην κάνεις δίαιτα. Χάσε τα κιλά σε 12 μήνες όχι σε 6. Βγες από το σπίτι και περπάτα. Μην λες σε κανέναν πάω να γυμναστώ θα σου βάλουν "εμπόδια" θα σε αποπάρουν, μπορεί και να σε ειρωνευτούν.
    Πήγαινε το λάου λάου το πράγμα. Μην σοκάρεις το σώμα σου και μην πιέζεσαι.

    Προσωπικά σου λέω τα εξής. Έχουμε το ίδιο ύψος κάπνιζα 16 χρόνια, πέρυσι τον Φεβρουάριο ήμουν 100 κιλά και είχα να γυμναστώ μια 20ετία. Α! και είμαι 37. Στο χειρουργείο δεν θα έμπαινα για κανέναν λόγο. Σιγά σιγά μείωσα τις χαζομάρες που έτρωγα και περπάταω. Κάθε μέρα εκτός και αν βρέχει τον κατακλυσμό του Νωε ή χιονίζει. Ξεκίνησα τα Χριστούγεννα 92+ και τώρα είμαι 78,5. ʼμα μου λένε γνωστοί μου Ααααχ αδυνάτισες κούκλα φτου φτού και τέτοια μου έρχεται να κλαίω. Χαλάλι λέω τα χιλιόμετρα και οι σοκολάτες που δεν έφαγα.

    Όλα γίνονται. :wink2: Υπομονή και επιμονή οκ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω την μυστικοπαθεια. Φανταζομαι οτι η οικογενεια σου ξερει οτι εχεις ενα προβλημα και οτι πρεπει καποια στιγμη να το αντιμετωπισεις. Τωρα για την εγχειρηση δεν ξερω τι να σου πω... Εγω πριν 2 χρονια εχασα 30 κιλα με διαιτα και γυμναστικη... Αρα θα σ πω οτι δεν χρειαζονται εγχειρησεις. Επισης εσυ εισαι 22 χρονων. Δεν εχεις εξαντλησει τα περιθωρια προσπαθειας. Δεν εισαι δλδ μια γυναικα 38 χρονων ας πουμε που θελει να κανει παιδι και δεν μπορει... Αρα νομιζω οτι αν εισαι αποφασισμενη να χασεις κιλα μπορεις να κανεις μια σοβαρη προσπαθεια πρωτα με διαιτα οχι για κανενα αλλο λογο αλλα πειδη το μανικι απο οσο ξερω θα σε βαλει σε διαιτα με πολυ χαμηλες θερμιδες... αρα και παλι πρεπει να ζοριστεις με το φαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    369
    καλημερα κ καλως ηρθες στην παρεα μας.Ειμαι η Μαρια η οποια ειμαι 35 ετων εχω 2 παιδια 14 ετων κ 8 αντιστοιχα κ εδω κ 2 μηνες εχω κανει το γαστρικο μανικι.Απο τα 22 μου παλευω με διαιτες..μετα απο καποιο χρονικο διαστημα τα επαιρνα εις διπλουν..ταλαιπωρια για τον οργανισμο σωματικα κ ψυχολογικα..κ παντα πεινα..κ στερηση.Τωρα ζω το απολυτο θαυμα.Εχω χασει 30 κιλα σε 2 μηνες χωρις πεινα..χωρις στερηση.Ειχα προβλημα υγειας με το ποδι μου το οποιο δεν εχω πια..ολοι μου λενε Μαρακι..ξαναζεις τη δευτερη νεοτητα ενω πριν με ελεγαν μεαγλυτερη απο την ηλικια μου..Δεν θα σου πω ναι πηγαινε για επεμβαση αλλα θα σου πω οτι ΑΞΙΖΕΙ και δεν το μετανινωνω ουτε λεπτο..οτιδηποτε αλλο θες ρωτα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    συμφωνω με τα κοριτσια αστερακι,εισαι μικρο κοριτσακι και στεναχωρηθηκα που τα ζεις τοσο δυσκολα.
    φυσικα ειναι δυσκολο να μη σε καταλαβαινουν και να μη μπορεις να κανεις τον εαυτο σου να υπακουει...ξερω κι εγω πως ειναι

    ακουσε ομως,εισαι 22 χρονων,μικρο κοριτσακι.
    εμεις ειμαστε εδω να βοηθησουμε και να συμπαρασταθουμε,απλα πριν κανεις χειρουργειο δοκιμασε αυτο που λεν τα κοριτσια,λαου λαου κοψε σιγα σιγα τα "κακα" τροφιμα,βγες περπατησε,πηγαινε για καφε και μη λες οτι κανεις διατροφη.
    θα δεις πως ολα θα αλλαξουν και η διαθεση σου-το σημαντικοτερο- και το σωμα σου και το μυαλο σου!!!

    μια συμβουλη ακομα,
    ακολουθα ενα διαιτολογιο 5 γευματων.
    μην αφηνεις τον οργανισμο σου χωρις ενεργεια και μη τον εξαντλεις,θα ενθουσιαστεις βλεποντας,οτι τρωγοντας χανεις!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    ααα και καλως ηρθες

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    57
    Καλως ήρθες και καλή αρχή στην προσπάθεια σου ! όποια κι αν επιλέξεις!

    Συμφωνώ με όλους είσια πολύ μικρή και έχεις πολλά μπροστά σου για να παθαίνεις κατάθλιψη από τώρα και μάλιστα με τα κιλά!

    Ευτυχώς το νούμερο της ζυγαριάς διορθώνεται δύσκολα αλλά διορθώνεται...

    Πάρε την απόφαση να κάνεις κάτι για σένα και υποστήριξέ το!!! Μην αφαήνεις κανέναν να σε επηρρεάζει και να σου χαλάει την ψυχολογία

    Εδώ θα είμαστε !!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Αστερακι καλως μας ηρθες πρωτα πρωτα!Οσο για το μανικι αν νιωθεις μεσα σου ετοιμη να το κανεις.Οτι θα σε βοηθησει θα σε βοηθησει αλλα φυσικα θελει παλι προσπαθεια κ αποχη απο γλυκα κ λιπαρες τροφες.Εγω θα την κανω σε 3 μηνες κ λεω μακαρι να ηξερα γιαυτες τις επεμβσαεις απο τα 25 μου που κανω γιο γιο απο τα 65-70 στα 120 -130 κ παλι.Να ξερεις ομως οτι ειναι επεμβαση,δεν ειναι κοψαμε τα μαλλια μας δεν μας ταιριαζουν δεν πειραζει μωρε θα ξαναμακρυνουν.Σκεψου καλα κ ενημερωσου πριν κανεις οτι δηποτε.Μεχρι να μαθεις τα παντα κ να αποφασισεις κανε παλι μια προσπαθεια με καλο διαιτολογο ισως κ με βοηθεια ψυχολογου.Σου ευχομαι οτι καλυτερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Καλη αρχη στη νεα σου προσπαθεια...Επειδη ειμαστε συνομιλικες εγω θα σε συμβουλευα να μη καταφυγεις σε χειρουργειο.Ξερω οτι τα κιλα που θες να χασεις ειναι αρκετα αλλα εισαι μικρη ακομα και δεν εχεις εξαντλησει ολες τις επιλογες.Στο χειρουργειο συνηθως καταφευγουν σε μεγαλυτερες ηλικιες που εχουν δει οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος να χασουν τα κιλα.:grin:

  10. #10
    KAΛHΣΠEPA ΣE OΛOYΣ KAI ΣAΣ EYXAPIΣTΩ ΠOΛY ΓIA TO KAΛOΣOPIΣMA..

    chrikos
    EXΩ HΔH ΔIABAΣEI KAΠOIA ΘEMATA ΓIA TO ΓAΣTPIKO MANIKI EΔΩ AΛΛA KAΘE MEPA ΣKAΛIZΩ KAI AΛΛA NAI AN KAI MOY ΠHPE ΛIΓO XPONO MEXPI NA ME ΠEIΣΩ OTI ONTOΣ YΠAPXEI ΣT AΛHΘEIA TO forum..ΠPOΣΠAΘΩ NA MHN ΔINΩ ΣHMAΣIA ΣE ΣXOΛIA,AΛΛA OTAN AYTA ΠPOEPXONTAI AΠ TO ΠOΛY ΠOΛY ΣTENO OIKOΓENEIAKO KYKΛO ΔEN EINAI ΠOΛY EYKOΛO..(ΘA ΨAΞΩ ΓIA TO TOΠIK ΠOY ANAΦEPEIΣ).EIMAI 22XP NAI AΛΛA BIΩNONTAΣ KAΠOIEΣ KATAΣTAΣEIΣ ΣXETIKEΣ KAI AΣXETEΣ ME TO ΘEMA,NIΩΘEIΣ ΠOΛY MEΓAΛYTEPOΣ..TOYΣ ΠHPE XPONO AΛΛA KATAΦEPAN NA ME KANOYN NA ME MIΣIΣΩ..ΔEN ΨAXNΩ NA XAΣΩ TA ΚΙΛΑ ΜΟΥ MAΓHKA,AΛΛA EXΩ ANAΓKH NA ΔΩ TO KANONTAΣ MIA A ΠPOΣΠAΘEIA EXEI ENA B AΠOTEΛEΣMA..TO ΘEMA EINAI OTI ΠPOΣΠAΘΩ KAI ΦΩΣ ΔEN BΛEΠΩ..

    penelope1985
    H MYΣTIKOΠAΘEIA ΓIATI ΔEN ΘEΛOYN NA KATAΛABOYN OTI EXΩ ENA A ΠPOBΛHMA..KAI TO NA MOYN KANOYN "ΠΛAKA" M AYTO EINAI TO TEΛEYTAIO ΠOY ΘEΛΩ ΣTHN ΠAPOYΣA ΦAΣH..TO ΠPOBΛHMA ΔEN EINAI AN ΘA ZOPIΣTΩ H OXI,TIΠOTA ΔEN EINAI EYKOΛO..AΛΛA TO NA ΠIΣTEΨΩ OTI YΠAPXEI EΛΠIΔA!

    monadiki1
    KATAPXAΣ NA XAIPEΣAI TA ΠAIΔAKIA ΣOY AΠ TO ΔHMOTIKO ΠAΛEYΩ ME ΔIAITEΣ KAI TETOIA,ΠANTA "MIΣH" ZΩH..KAI ΓΩ KAΠΩΣ ETΣI EIMAI KAI AYTO TO ΓIO-ΓIO ΠIΣTEYΩ OTI EINAI OTI XEIPOTEPO ΓIA TON OPΓANIΣMO MOY.

    lineal
    KANENOΣ H ZΩH ΔEN EINAI EYKOΛH..AΛΛA OTI ΔEN ΣE ΣKOTΩNEI ΣE KANEI ΠIO ΔYNATO!EΛΠIZΩ NA ANTEΞΩ OΣO XPEIAΣTEI..NOMIZΩ TO MEΓAΛYTEPO ΠAIXNIΔI EINAI NA KATAΦEPEIΣ NA AΠOΔEXTEIΣ TON EAYTO ΣOY OXI NA ΣYMBHBAΣTHΣ M AYTO!EXΩ ΔΩΣEI ΣTON EAYTO MOY MIA ΔIOPIA AKOMA AN ΔEN TA KATAΦEPΩ... EXΩ ΣYNHΘIΣEI TON OPΓANIΣMO MOY ΣTA 2ΓEYMATA ME TO ZOPI..OTAN EKANA THN ΔIATPOΦH KAI EΠPEΠE 4 ME ΠOΛY ZOPI TA EΦEPNA BOΛTA..ΠOΛΛEΣ ΦOPEΣ ME TO ZOPI TA ΣYΓKPATOYΣA ΣTO ΣTOMAXI MOY..KAΠΩΣ ETΣI MAΛΛON TPEΛANA TON METABOΛHΣMO MOY..

    enigeva
    ΔEN ΞEPΩ TI NA ΠΩ AΛΛA ΨYXOΛOΓIKA AIΣΘANOMAI XEIPOTEPA TΩPA KAI AΠ TA 120K ΠOY HMOYN..MOY
    MOY XEI ΓINEI EMONH OΛO AYTO..THN AΠOΦAΣIΣH THN ΠIO ΣHMANTIKH OTI ΔEN MΠOPΩ NA ΠPOXΩPHΣΩ AΛΛO ETΣI THN EXΩ ΠAPEI..AΛΛA EINAI ΔYΣKOΛO NA ΠOΛEMAΣ TO "TEPAΣ" MONOΣ TΩPA IΣΩΣ EINAI ΔIAΦOPETIKA..

    ΓΛAYKH
    ME TO ENA ΠOΔI EIMAI NA TO TOΛMHΣΩ..ME T AΛΛO ME ΠEΛEKAN KAI ME ΓEMIZOYN ΦOBO KAI ENOXEΣ ΓIA KATI ΠOY OI IΔIOI ΦOBOYNTAI NA ANTIMETOΠIΣOYN...ΞEPΩ OTI MIA EΠEMBAΣH ΔEN EINAI ΓIA ΠΛAKA AΛΛA ANHΣYXΩ ΓIA XEIPOTEPO KINΔYNO AΠ TON EAYTO MOY TON IΔIO..TO "ΛAΘOΣ" TOY ΨYXOΛOΓOY ΘA ΔΩΣEI TO ΛIΓOTEPO TPOΦH ΓIA TIΣ XAZEΣ "ΣKEΨEIΣ" TOYΣ..H ΠPOΣΠAΘEIA ΠOTE ΔEN ΣTAMATA.. EYXOMAI OTI KAΛYTEPO KAI ΓIA ΣENA..

    asteropi
    ΔEN ΞEPΩ AKOMA TO ΣKEΦTOMAI,AN KAI TO ΨAXNΩ ΠOΛY KAIPO..EXΩ ΔOKIMAΣEI APKETA ΠPAΓMATA XΩPIΣ MEΓAΛH EΠITYXEIA..

    ΥΓ ζητω συγνωμη για τά κεφαλαια εγινε καταλαθος!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Από ένα σημείο και μετά ο οργανισμός δεν ανταποκρίνεται σε δίαιτες δυστυχώς....Όσο για την αναφορά ότι επεμβάσεις γίνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες...είναι αστείο,οι επεμβάσεις γίνονται όταν χρειάζονται ανεξαρτήτου ηλικίας όταν υπάρχει νόσος και η παχυσαρκία είναι νόσος....Θέλει όμως ψάξιμο εφόσον πας για χειρουργείο,καθώς για διάφορους λόγους μπορεί να μην σου ταιριάζει το μανίκι ή άλλη επέμβαση αλλά να είναι προιόν απόφασης του εκάστοτε γιατρού γιατί πχ αυτή ξέρει να κάνει,από αυτή μπορεί να βγάζει περισσότερα και χίλια δυο άλλα που παίζουν στον κόσμο της παχυσαρκίας.Επίσης για άλλους λόγους μπορεί να μην την κάνει ακριβώς όπως πρέπει με αποτέλεσμα της πρόσληψη βάρους αργότερα.Σε κάθε περίπτωση είναι ένα σοβαρό εργαλείο ώστε να καταπολεμηθεί η νόσος με μικρή δική μας συμμετοχή,τουλάχιστον μικρότερη από το να κάνουμε δίαιτα,εφόσον βέβαια έχουμε κάνει τη σωστή επέμβαση,που να ταιριάζει στο διατροφικό και ιατρικό μας ιστορικό και όχι μία φασόν για όλο τον κόσμο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Stelio δεν ειμαι ειδημων και σορυ αν ηταν λαθος αυτο που ειπα.Απλως σκεφτομαι οτι οταν εισαι σε μικρη ηλικια εχεις ακομα περιθωριο να προσπαθησεις,οπως και να το κανουμε ενα χειρουργειο ειναι ενα χειρουργειο και καλο θα ηταν να το αποφυγει καποιος οσο μπορει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Συγχωρεμένη χαχαχ,ούτε εγώ είμαι ειδήμων,αλλά τα κιλά με μαθηματική ακρίβεια αυξάνονται,δυστυχώς.ελάχισ τοι είναι αυτοί που τα καταφέρνουν μόνο διατροφή,να τα χάσουν και πολύ περισσότερο να τα διατηρήσουν που είναι ο στόχος.Τα προβλήματα στο μεταξύ,αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.Η προσπάθεια αξίζει,ακόμη κι αν πάει κάποιος για χειρουργείο,ότι χάσει,κέρδος είναι.αλλά δυστυχώς,η προσπάθεια,δύσκολα επιβραβεύεται σε ατό το θέμα...

  14. #14
    Καλώς ήρθες κ καλή ΝΕΑ αρχή,ξεκίνα την προσπάθεια με ένα σωστο πρόγραμμα διατροφής χωρίς στερήσεις κ να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου κ να τον βλέπεις σαν ναό σαν κάτι που αξίζει πολλά!
    ʼρχισε το περπάτημα,τις βόλτες καλύτερα θα λεγα να προσπαθείς να βγαίνεις συνέχεια έρχεται καλοκαίρι κ είναι υπερ σου,με βασανίζεσαι άλλο κ μη μαραζώνεις...διασκέδασέ το κ την επόμενη φορά που θα σε πιάσει βουλιμία σκέψου αν πραγματικά αξίζεις τέτοια ταλαιπωρία ξεμπέρδεψε με το θέμα μια για πάντα μάθε να ζεις με φυσιολογικό κ υγιεινό φαγητό κ πρόσθεσε λίγο κίνηση στη ζωή σου δε μιλάμε για υπερβολές αλλά για μικρά κ σταθερά βήματα κ αν κάποτε θες να φας κάτι λαχταριστό φάτο αλλά μετά περπάτησε κ προσεξε το επόμενο γεύμα να είναι ελαφρύ..αυτά απο μένα κ εγώ στο ίδιο λούκι είμαι απο 20 χρονών 28 τώρα δηλ 8 χρόνια χαμένα τώρα πλέον ωρίμασα δε ζητάω πολλά κ με τις παρέες μου βγαίνω κ περνάω καλά η ζωή θέλει μέτρο κ μικρά αλλά σταθερά βήματα δεν χρειάζεσαι ούτε επέμβαση ούτε μαγικά απλά σκέψου τον εαυτό σου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    ναι αλλα η λυση χειρουργειο δεν ειναι πανακεια,δηλαδη να ξερεις οτι αν κανεις χειρουργειο θα πρεπει να μαθεις να τρως και σωστα,γιατι τα κιλα οπως λεει και ο στελιος μπορει να ξαναγυρισουν,ακομα και χειρουργειο να κανεις.οποτε ετσι ή αλλιως το θεμα ειναι να μαθεις να τρως σωστα.δυσκολο μεν το ξερω καλα αλλωστε απο πρωτο χερι ,αλλα σιγουρα οχι ακατορθωτο.
    το σωμα και ο οργανισμος σου ειναι στα καλυτερα τους,οποτε θελοντας και μη θα σε υπακουσουν,λιγο πεισμα θελει και υπομονη...
    σαμπως ποιος εδω μεσα δε τραβηξε ή δε τραβαει τα ιδια;αλλος περισσοτερο,αλλος λιγοτερο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •