Τα έχω κάνει ένα μάτσο χάλια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Τα έχω κάνει ένα μάτσο χάλια...

    Καλησπέρα και από μένα.. Ξέρω το φόρουμ εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά αποφάσισα και εγώ να σας γράψω.. Είμαι 33 ετών και από μικρό παιδάκι έχω πολλά παραπάνω κιλά από το φυσιολογικό.. Πάντα πήγαινα σε διαιτολόγους, γιατρούς, ψυχολόγους αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάθε μου επίσκεψη με έδειχνε σταθερά 1 κιλό παραπάνω! Στα 26 μου έφτασα στο προσωπικό ρεκόρ των 135 κιλών.. και ύστερα από έναν καυγά με έναν δικό μου άνθρωπο, κάποιο καμπανάκι φαίνεται πως χτύπησε και πήρα την μεγάλη απόφαση.. Τον επόμενο 1 με 1.5 χρόνο έχασα πολλά κιλά μόνη μου και έφτασα τα 85 κιλά.. Μην με ρωτήσετε τί έκανα και πως τα κατάφερα γιατί έχω ένα τεράστιο κενό μνήμης.. όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ τί διατροφή ακολουθούσα, μου είναι αδύνατο. Κάποια στιγμη επειδή προφανώς κουράστηκα είπα να κάνω ένα μικρό διάλειμμα.. το οποίο με κατέστρεψε.. 6 χρόνια μετά έχω πάρει και έχω χάσει πολλά ακόμα κιλά και σήμερα είμαι 111 (με ρεκόρ τα 115). Οι συγκυρίες της ζωής μου δυστυχώς δεν βοηθάνε καθώς οι περισσότεροι τομείς δεν πάνε και τόσο καλά.. Παρόλα αυτά, νομίζω πως αν ξανακάνω μια προσπάθεια, θα νιώσω πολύ καλύτερα και θα πάρω κουράγιο για να αντιμετωπίσω και τα υπόλοιπα προβλήματα.. Χρειάζομαι λίγη έμπνευση.. και υποστήριξη... Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    57
    Γεια σου Cher... Είμαι κι εγώ πολύ καινούρια εδώ και καταλαβαίνω πολύ καλά πως αισθάνεσαι... Εγώ κάνω προσπάθειες μόνη μου εδώ και περίπου 5 μήνες αλλά μόλις την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα το forum και αποφάσισα να το χρησιμοποιησω... Εγώ προσωπικά την εμπνευση την πήρα από τον εαυτό μου. Γιατί αυτό που κάνω θέλω να είναι πρώτα για μένα και ύστερα ας το χαρεί και όποιος αλλος θέλει. οπότε θα σου πρότεινα καταρχάς να κάνεις focus στα θέλω σου και να θέσεις τον πρώτο σου μικρό στόχο. ο οποίος για παράδειγμα να είναι η απόφαση να ξεκινήσεις μια διατροφή που θα είναι καλή για τον οργανισμό σου... Στη συνέχεια να συγχωρέεσεις τον εαυτο σου που όπως λες τα έχει κάνει ένα μάτσο χάλια και να τον βοήθησεις να το πρσπεράσει σε πρώτη φάση. Μετά μόλις αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα το αναλύεις κιόλας. Προς το παρόν δεν χρειάζεται. επίσης λες ότι οι περισσότεροι τομείς της ζωής σου δεν πάνε καλά. Προσπάθησε να τα βάλεις σε μια σειρά και να ξεκινήσεις από αυτό που μπορείς να κάνεις κάτι άμεσα. άσε για πιο μετά τα πιο δύσκολα. Επικεντρωσου σε ένα κάθε φορά και να δεις που σιγά σιγά θα αρχίσουν ολα να είναι πιο γκρι και να φύγει τελείως το μαύρο...
    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
    Είναι ο δικός μου τρόπος αντιμετώπισης γιατί κι εγώ δεν εχω πολλά πράγματα ρόδινα αλλά δε θα τα αφήσω να με πάρει κι από κάτω!
    όσο για υποστήριξη πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα είναι διατεθειμένοι να την προσφέρουν και επίσης οι περισσότεροι την αναζητούν.
    Join the club λοιπόν κι όλα θα πάνε καλά!!!

  3. #3
    χμμμ νομιζω πως καταλαβαινω...
    Ισως δεν εχω ποσοτικα το ίδιο προβλημα... αλλα ποιοτικά ΝΑΙ.

    Όταν προσπαθεις και βλέπεις οτι χάνεις καποια κιλα, μετα η αυτοπεποιθηση σου ανεβαινει τοσο πολυ, και νιωθεις τοσο όμορφα σε όλα σου!
    Και μετα... θες ενα "διαλλειμα" (εγω εχω κενο σε καθε μου διαλλειμα)..μια ατασταλια... και μετα ερχεται η κατω βολτα...
    Και ανεβαινεις και εισαι παλι στα ιδια η χειροτερα... και λες.. ουφ αντε παλι απο την αρχη.. και δεν εχεις διαθεση και ορεξη, ουτε την αυτοπεποιθηση....

    Εμενα αυτο που με βοηθαει ειναι να σταματησω να σκεφτομαι τις αποτυχημενες προσπαθειες.
    Να παρω μια μεγαλη ανασα.. Να διαβασω τις εμπειριες ανθρωπων σαν εμενα που τα καταφεραν.
    Και να πω ΤΩΡΑ θα το καταφερω.
    Στηριξη καλυτερη απο αυτην που μπορεις να δωσεις στον εαυτο σου δεν υπαρχει!
    Κοιταξου στο καθρεφτη και πες το μεχρι να το πιστεψεις εσυ η ιδια,εστω και αν σε παρει μιση ωρα. "Θα τα καταφερω" στην αρχη θα σου φανει χαζο, αλλα πες το ακομα και αν δεν το πιστευεις,θα το πιστεψεις καποια στιγμη!

    Εχουμε τοση πολυ δυναμη μεσα μας... Αν ειχαμε και εμπιστοσυνη σε μας θα καναμε θαυματα!!
    Αλλωστε το να χασεις κιλα δεν ειναι εξισωσεις μαθηματικων....
    Ειναι δυσκολο γιατι εμεις οι ιδιοι το κανουμε δυσκολο..
    Δες εδω μεσα.. υπαρχουν τοσα πολλα ατομα που εχουν καταφερει να χασουν πολλα κιλα με επιμονη, υπομονη και πιστη στον εαυτο τους!
    (εγω προσωπικα αυτα βλεπω και παιρνω κουραγιο!)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    chalkida
    Posts
    118
    krustalenia τα μαθηματικά είναι ευκολότερα από το να χάσεις κιλά. Ειδικά όταν μιλάμε για 20+.

    Η' το παίρνεις απόφαση και λες τώρα θα χάσω κιλά ΤΕΛΟΣ. Ή μπορείς να βρεις χίλιες δικαιολογίες για να μην συνεχίσεις.
    Και να κάνεις μια ατασθαλία οκ, δεν θα σου πάρει κανείς το κεφάλι. Θα καθυστερήσεις να φτάσεις τον στόχο σου. Και στο λέει κάποια που είναι 6 κιλά εκτός προγράμματος. Θα επρέπε να είμαι 75 και όχι 81. Το σκέφτηκα, μου είπαν και 5 (πολύ σωστές) κουβέντες εδώ μέσα και έκοψα τις υστερίες όταν δεν έπιανα τον στόχο του εβδομαδιαίου ζυγίσματος.
    Βάζω μυαλό και συνεχίζω.
    Και ναι! Η ικανοποίηση του να μπαίνεις σε size 33 jean (και να σου πλέει) είναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑ :yes:
    Keep walking κορίτσι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    cher δε τα χεις κανει ενα ματσο χαλια,και αφου δε πηγες οσο ησουν πριν χασεις τα κιλα,ή δε πηγες παραπανω,ειναι ολα οκ.
    συνεχισε κι απο δω που εισαι και οσο για την αμνησια μην ανησυχεις,σιγουρα μεσα σου,ξερεις τι πρεπει να τρως ,ποσο και τι οχι ετσι δεν ειναι;
    ολοι πια ειμαστε εξπερ στις διαιτες.
    μη σε παιρνει απο κατω,κι αποτι βλεπω ειμαστε στα ιδια κιλα περιπου-με μενα βαρυτερη -
    ελα να συνεχισουμε ολοι μαζι και να δινουμε κουραγιο να φτασουμε εκει που θελουμε ε;

  6. #6
    cher, η lineal έχει απόλυτο δίκιο.
    Αφού δεν επέστρεψες στα 135 κατάφερες κάτι σημαντικό-πολυ σημαντικό. Μην αγχώνεσαι όλοι οι υπέρβαροι αυτό το πρόβλημα έχουν. Χάνω - παίρνω και συνήθως παίρνουν παραπάνω από ότι έχασαν. Το θέμα δεν είναι να τα χάσεις το θέμα είναι να μην τα ξαναβρείς. ΚΑι εσύ τουλάχιστον μένεις σταθερή τώρα και είσαι 20 λιγότερα από πρίν. Είναι περισσότερο επιτυχια παρά αποτυχία.
    Καλη επιτυχία

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Athens
    Posts
    6
    Τελικά έκανα τόσο καλά που αποφάσισα να σας γράψω.. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολυ!!! Καλή συνέχεια!!!!!! ) Θα σας κρατάω ενήμερους..!!!

  8. #8
    Καλημέρα σε όλους. Εγώ θα ήθελα να σημειώσω κάτι σε όλες τις απόψεις που διαβάζω οι οποίες έχουν πολύ καλή βάση αλλά δεν υπογραμμίζουν το πιο σημαντικό σημείο κατά τη γνώμη μου σε όλη αυτή την προσπάθεια. Όταν μιλάμε για την ανάγκη κάποιου να χάσει βάρος σημαίνει πως η σχέση του με το φαγητό και την άσκηση δεν ήταν σωστή(εξαιρούνται φυσικά ορισμένες περιπτώσεις με άλλα προβλήματα υγείας που οδήγησαν στην πρόσληψη βάρους). Όταν αποφασίσουμε λοιπόν να χάσουμε βάρος για να αποκτήσουμε ένα σώμα υγιές το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αλλάξουμε είναι η σχέση μας με το φαγητό. Το πως σκεφτόμαστε απέναντι στο φαγητό, το τι τρώμε, το ΓΙΑΤΙ τρώμε και φυσικά το πόσο κινούμαστε. Όταν μπω σε μία τέτοια διαδικασία δεν είναι "δίαιτα" δεν είναι μία περίοδος στην οποία χτυπιέμαι, δεν τρώω, υποφέρω ούτως ώστε να είμαι αδύνατος/η και όταν εν τέλει το πετύχω σταματάω. Δυστυχώς για όσους ανθρώπους έχουν υπάρξει υπέρβαροι δεν υπάρχουν "διαλείμματα". Θα πρέπει να συνεχίσουμε να τρεφόμαστε σωστά για μια ζωή. Ας το δούμε σαν μια εξάρτηση. Το τσιγάρο ή το ποτό ας πούμε. Δεν παύεις ποτέ να είσαι αλκοολικός. Μια ζωή παλεύεις με αυτό. Και ναι είναι δύσκολο. Και σαφώς θα υπάρξουν και δύσκολες μέρες που θα αφήσεις τον εαυτό σου να φάει περισσότερο απ αυτό που χρειάζεται. Ωστόσο δεν θα πρέπει τέτοιες μέρες να αποτελούν το τροχοπέδη μιας συνολικής προσπάθειας.
    Όλα αυτά είναι η δική μου οπτική και δική μου άποψη επάνω στο ζήτημα. Εύχομαι καλή αρχή Cher(μέσα στο φόρουμ) να μην απελπίζεσαι και είμαστε εξαιρετικά δυνατά πλάσματα οι άνθρωποι. Μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι μπορούμε να φανταστούμε.

    Και πάλι καλημέρα σε όλους και ένα γλυκό χαμόγελο. :bisou::bisou:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    40
    Γεια σου cher κι απο εμενα!!!!
    Το κινητρο θα εισαι εσυ μονο εσυ και ο εαυτος σου!!!κατα την αποψη μου ολα ειναι ενα κλικ και ξαφνικα αποφασιζουμε να αλλαξουμε!!!!

    Σε εμενα το κλικ ηταν η επιθυμια να με κοιταω στον καθρεφτη και να μου αρεσω!!!ειπα τελος στις μαυρες μερες απο δω και μπρος μονο χαμογελα και σε λιγο σκοπευω να ξαναμπω σε 30νουμερο παντελονι!!!!!!!!

    Οπως θα σου πουν και τα κοριτσια ξεκινα με μικρους στοχους...πχ απο τα 111 στα 105 και μετα σε διψηφιο/.......αυτο θα σε βοηθησει πολυ και θα σου δινει δυνβαμη!!!!]

    Καλη αρχη και ειμαστε ολες εδω...να σε ακουμε και αν σε βοηθαμε!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Gerakas
    Posts
    205
    Originally posted by goldfish09
    Καλημέρα σε όλους. Εγώ θα ήθελα να σημειώσω κάτι σε όλες τις απόψεις που διαβάζω οι οποίες έχουν πολύ καλή βάση αλλά δεν υπογραμμίζουν το πιο σημαντικό σημείο κατά τη γνώμη μου σε όλη αυτή την προσπάθεια. Όταν μιλάμε για την ανάγκη κάποιου να χάσει βάρος σημαίνει πως η σχέση του με το φαγητό και την άσκηση δεν ήταν σωστή(εξαιρούνται φυσικά ορισμένες περιπτώσεις με άλλα προβλήματα υγείας που οδήγησαν στην πρόσληψη βάρους). Όταν αποφασίσουμε λοιπόν να χάσουμε βάρος για να αποκτήσουμε ένα σώμα υγιές το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αλλάξουμε είναι η σχέση μας με το φαγητό. Το πως σκεφτόμαστε απέναντι στο φαγητό, το τι τρώμε, το ΓΙΑΤΙ τρώμε και φυσικά το πόσο κινούμαστε. Όταν μπω σε μία τέτοια διαδικασία δεν είναι "δίαιτα" δεν είναι μία περίοδος στην οποία χτυπιέμαι, δεν τρώω, υποφέρω ούτως ώστε να είμαι αδύνατος/η και όταν εν τέλει το πετύχω σταματάω. Δυστυχώς για όσους ανθρώπους έχουν υπάρξει υπέρβαροι δεν υπάρχουν "διαλείμματα". Θα πρέπει να συνεχίσουμε να τρεφόμαστε σωστά για μια ζωή. Ας το δούμε σαν μια εξάρτηση. Το τσιγάρο ή το ποτό ας πούμε. Δεν παύεις ποτέ να είσαι αλκοολικός. Μια ζωή παλεύεις με αυτό. Και ναι είναι δύσκολο. Και σαφώς θα υπάρξουν και δύσκολες μέρες που θα αφήσεις τον εαυτό σου να φάει περισσότερο απ αυτό που χρειάζεται. Ωστόσο δεν θα πρέπει τέτοιες μέρες να αποτελούν το τροχοπέδη μιας συνολικής προσπάθειας.
    Όλα αυτά είναι η δική μου οπτική και δική μου άποψη επάνω στο ζήτημα. Εύχομαι καλή αρχή Cher(μέσα στο φόρουμ) να μην απελπίζεσαι και είμαστε εξαιρετικά δυνατά πλάσματα οι άνθρωποι. Μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι μπορούμε να φανταστούμε.

    Και πάλι καλημέρα σε όλους και ένα γλυκό χαμόγελο. :bisou::bisou:
    :thumbup::thumbup::thumbup:

    καλησπερα και απο εμενα , αυτο που εγραψες επιασε κατευθειαν κεντρο (bull's eye που λένε και στα ξενα) παντα εχω ειχα μια διαστρεβλωμενη σχεση με το φαγητο , αισθανομουνα χαρουμενος , θα το γιορτασουμε με μια πιτσα , ειχα τις μαυρες μου , ας φαμε καμια μεριδα να περασει η μελαγχολια , το φαγητο για μενα ηταν καταφυγιο , διασκεδαση , ο πιο πιστος μου φιλος , ωσπου το περασμενο ιουνιο εγινε το κλικ , και αποφασισα να αλλαξω τη θεωρηση που ειχα με το φαγητο , το βλεπω σαν μεσο επιβιωσης , κανω και τις παρασπονδιες μου αλλά μονο και μονο για να αντιμετωπισω την μονοτονια , και παντοτε εχω στο μυαλο μου οτι αυτη η θεωρηση πρεπει να ειναι για μια ζωή , για να μην ξαναπαθω τα ιδια που επαθα πριν απο 10 χρονια που σταματησα τον στιβο και απο 67 κιλα πηγα στα 108 . Ειναι αρρωστια και πρεπει να το αντιμετωπίζουμε σαν αρρωστια να μαθουμε να ζουμε με αυτό , να μαθαινουμε καθε μερα πως το αντιμετωπίζουμε , για να φτάσουμε σε ενα θεμιτο στοχο και να τον διατηρησουμε .

    Καλη επιτυχια σε ολους

    με αγωνιστικους χαιρετισμους

  11. #11
    Originally posted by Cher
    Καλησπέρα και από μένα.. Ξέρω το φόρουμ εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά αποφάσισα και εγώ να σας γράψω.. Είμαι 33 ετών και από μικρό παιδάκι έχω πολλά παραπάνω κιλά από το φυσιολογικό.. Πάντα πήγαινα σε διαιτολόγους, γιατρούς, ψυχολόγους αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάθε μου επίσκεψη με έδειχνε σταθερά 1 κιλό παραπάνω! Στα 26 μου έφτασα στο προσωπικό ρεκόρ των 135 κιλών.. και ύστερα από έναν καυγά με έναν δικό μου άνθρωπο, κάποιο καμπανάκι φαίνεται πως χτύπησε και πήρα την μεγάλη απόφαση.. Τον επόμενο 1 με 1.5 χρόνο έχασα πολλά κιλά μόνη μου και έφτασα τα 85 κιλά.. Μην με ρωτήσετε τί έκανα και πως τα κατάφερα γιατί έχω ένα τεράστιο κενό μνήμης.. όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ τί διατροφή ακολουθούσα, μου είναι αδύνατο. Κάποια στιγμη επειδή προφανώς κουράστηκα είπα να κάνω ένα μικρό διάλειμμα.. το οποίο με κατέστρεψε.. 6 χρόνια μετά έχω πάρει και έχω χάσει πολλά ακόμα κιλά και σήμερα είμαι 111 (με ρεκόρ τα 115). Οι συγκυρίες της ζωής μου δυστυχώς δεν βοηθάνε καθώς οι περισσότεροι τομείς δεν πάνε και τόσο καλά.. Παρόλα αυτά, νομίζω πως αν ξανακάνω μια προσπάθεια, θα νιώσω πολύ καλύτερα και θα πάρω κουράγιο για να αντιμετωπίσω και τα υπόλοιπα προβλήματα.. Χρειάζομαι λίγη έμπνευση.. και υποστήριξη... Σας ευχαριστώ!
    Γλυκειά μου Cher σε νιώθω και ξέρω πως είναι από μικρό παιδάκι να αντιμετωπίζεις πρόβλημα βάρους. Νομίζω δεν είμαι ειδική για να συμβουλεύσω κάποιον γιατί ακόμα είμαι στην αρχή του ταξιδιού μου απλά θα σου πω τι με βοηθάει εμένα γιατί ίσως να βοηθήσει κι εσένα. Σταμάτα να σκέφτεσαι το νούμερο στη ζυγαριά όσο σοκαριστικό κι αν είναι αυτό (στο λέει κάποια που κτύπησε 181 κιλά). Στάσου για ένα λεπτό και σκέψου πόσο πιο όμορφη θα είναι η ζωή σου αν χάσεις βάρος. Μην σκέφτεσαι με αριθμούς ούτε με τελικούς στόχους. Σκέψου απλά την ουσία. Για παράδειγμα "αν χάσω κιλά (αόριστα) πόση παραπάνω ενέργεια θα έχω, πόσα πράγματα θα μπορώ να κάνω που δεν κάνω τώρα γιατί δεν μπορώ, ντρέπομαι, δεν με παίρνει κλπ".

    Μετά σκέψου τι είναι αυτό που σε κρατά πίσω. Το 99,9% από εμάς έχουμε αντιμετωπίσει στη ζωή μας πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις από ένα πρόγραμμα διατροφής. Γιατί κολάμε εδώ όμως. Εγώ συνειδητοποίησα ότι ένα αδύνατο σώμα θα είναι για μένα σαν ένα ξένο σπίτι. Ήμουν πάντα χοντρή. Έτσι είπα στον εαυτό μου να χάσω κιλά για το καλό της υγείας μου και για να μπορώ να κάνω κάποια πράγματα που οι άλλοι παίρνουν δεδομένα ανεξάρτητα από το πόσο χαμηλά θα πέσει η ζυγαριά. Μπορεί αυτός ο αριθμός για μένα να είναι 120 κιλά, μπορεί να είναι 100 ή 80. Έβαλα στόχο τα 90 αλλά ειλικρινά αν αρχίσω να νιώθω ότι κοροιδεύω πάλι τον εαυτό μου, θα κάνω διάλειμμα, συντήρηση και μετά βλέπουμε. Ξέρω ότι πολλοί θα πούν ότι και το 110 είναι υπερβολικά παχύσαρκο. Όμως θα έχω ξεφορτωθεί 60 κιλά.

    Ο καθένας κτίζει μόνος του το σπιτάκι του. Το σημαντικό είναι να αγαπούμε αυτό το σπιτάκι και να το φροντίζουμε. Να μην βλέπουμε το φαγητό ως εχθρό και τη δίαιτα ως τιμωρία. Κάθε μέρα σκέφτομαι "Τι καλό θα φάμε σήμερα" και ενθουσιάζομαι αν και ξέρω ότι το γεύμα μου θα αποτελείται από κοτόπουλο σχάρας ή φασόλια βραστά. Όμως αγαπώ αυτή την τροφή γιατί με αγαπά κι αυτή. Και όπως ειπες κι εσύ η βοήθεια εδώ στο φόρουμ είναι ανεκτίμητη. Έχω ούτε ενάμιση μήνα στο πρόγραμμα κι έχασα 13,5 κιλά. Την περασμένη εβδομάδα, όπως είναι αναμενόμενο, έχασα μόνο 1 κιλό. Κάτω από άλλες συνθήκες θα μπορούσα να απογοητευτώ και να πάω να παγιδέψω μόνη μου τον εαυτό μου. Σκεφτόμουν ότι θα απογοητεύσω τους φίλους μου εδώ και κρατήθηκα και αυτή τη βδομάδα έχασα ακόμα ένα κιλό και νιώθω καλά. Τι 1, τι 2, τι 3. Σημασία έχει ότι κατηφορίζω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Cher
    Καλησπέρα και από μένα.. Ξέρω το φόρουμ εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά αποφάσισα και εγώ να σας γράψω.. Είμαι 33 ετών και από μικρό παιδάκι έχω πολλά παραπάνω κιλά από το φυσιολογικό.. Πάντα πήγαινα σε διαιτολόγους, γιατρούς, ψυχολόγους αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάθε μου επίσκεψη με έδειχνε σταθερά 1 κιλό παραπάνω! Στα 26 μου έφτασα στο προσωπικό ρεκόρ των 135 κιλών.. και ύστερα από έναν καυγά με έναν δικό μου άνθρωπο, κάποιο καμπανάκι φαίνεται πως χτύπησε και πήρα την μεγάλη απόφαση.. Τον επόμενο 1 με 1.5 χρόνο έχασα πολλά κιλά μόνη μου και έφτασα τα 85 κιλά.. Μην με ρωτήσετε τί έκανα και πως τα κατάφερα γιατί έχω ένα τεράστιο κενό μνήμης.. όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ τί διατροφή ακολουθούσα, μου είναι αδύνατο. Κάποια στιγμη επειδή προφανώς κουράστηκα είπα να κάνω ένα μικρό διάλειμμα.. το οποίο με κατέστρεψε.. 6 χρόνια μετά έχω πάρει και έχω χάσει πολλά ακόμα κιλά και σήμερα είμαι 111 (με ρεκόρ τα 115). Οι συγκυρίες της ζωής μου δυστυχώς δεν βοηθάνε καθώς οι περισσότεροι τομείς δεν πάνε και τόσο καλά.. Παρόλα αυτά, νομίζω πως αν ξανακάνω μια προσπάθεια, θα νιώσω πολύ καλύτερα και θα πάρω κουράγιο για να αντιμετωπίσω και τα υπόλοιπα προβλήματα.. Χρειάζομαι λίγη έμπνευση.. και υποστήριξη... Σας ευχαριστώ!
    ειναι ακριβως οπως το ειπες:
    ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
    μην σκεφτεσαι τον ογκο των κιλων που θελεις να χασεις.
    να σκεφτεσαι μονο οτι και με τα 5 πρωτα κιλα, αντε 7, θα νοιωσεις ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
    αρκει να κανεις μια καλη αρχη και θα σου ξαναρθει το κεφι, μην φοβασαι.
    απλα, μολις αισθανθεις λιγο καλυτερα, να βαλεις καλα στο μυαλο σου και ν αρχισεις ηδη να δουλευεις το πλανο να βρεις την σωστη διατροφη που θα γινει η μονιμη διατροφη σου. οσο αντιμετωπιζουμε τα κιλα με διαιτες που μετα παραταμε, δυστυχως θα ξανακυλαμε

    καλη αρχη και καλη δυναμη
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Διαβασα αυτα που γραψατε και πολυ ωραια τα ειπατε στην συναδελφο που τα εκανε ενα ματσο χαλια και λεω να το ακολουθησω και εγω!!

    Παρομοια υποθεση ξανακυλησματος-εγκαταλειψης της προσπαθειας (οσοι με θυμουνται) μετα απο τσιγαροδιακοπη 9 μηνων(αυτο το κρατησα)

    Ανασυνταξη δυναμεων να ευχηθω και εγω στην φιλη και
    Ο Θεος ,το συμπαν και το στομα βοηθοι!!!!!!!:saint:

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    57
    συγχαρητήρια για τη τσιγαροδιακοπή petalouditsaa!!!
    Ανήκω και εγώ και στα δύο κλαμπ που είσαι κι εσύ... Συνάδελφοι λοιπόν!!!
    Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν από 8 μήνες!
    Και Διατροφή εδώ και 6 μήνες και γυμναστική ευελπιστώ από σήμερα!!!
    Επίσης για μένα βοηθοί είναι και πολλοί από εδώ μέσα που με εμπνέουν και μου δίνουν πολύ δύναμη και όρεξη να προχωρήσω τον αγώνα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    cher κανα νεο εχουμε;πως εισαι τι κανεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •