Γλυκά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Γλυκά

  1. #1

    Γλυκά

    Γεια σας!Εύχομαι να μην υπάρχει κάπου ίδιο θέμα.Όσο κοίταξα δεν το πήρε κάπου το μάτι μου.Όταν θέλετε να φάτε γλυκό,τι προτιμάτε?Τι διαλέγετε ώστε να μην έχει αρκετά λιπαρά-θερμίδες τα μπερδεύω αυτά.Έχω ακούσει για σοκοφρέτες,μπάλες παγωτού..έχετε κάτι διαφορετικό από αυτά?Επίσης πόσο συχνά τρώτε γλυκά?Έτυχε κάποτε κάποιος διατροφολόγος να μου βάλει να τρώω και σχεδόν κάθε μέρα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    γεια σου θάνο! προσωπικά προσπαθώ να αποφεύγω τα γλυκά, γιατί "εθίζομαι" εύκολα. παρόλα αυτά αν είναι να φάω κάτι, τρώω ένα κομμάτι σοκολάτα υγείας ή αποξηραμένα δαμάσκηνα ή μαύρο ψωμί με μέλι. γενικά οι διαιτολόγοι συστήνουν γλυκά του κουταλιού, σπιτική μαρμελάδα και ζελέ φρούτων, που έχει λίγες θερμίδες. επίσης και η κομπόστα είναι καλή επιλογή, όλα αυτά βέβαια σε μικρή ποσότητα. αν ψάξεις στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές συνταγές για light γλυκά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Εγω προτιμω το ζελε κερασι light, ενα παγωτο ξυλακι βανιλια 0% (το καλοκαιρι) και αν θελω να φαω κατι με ζαχαρη τρωω την αγαπημενη μου γνωστη σοκοφρετα (και πασις Ελλαδος).Τωρα αν βγω εξω θα προτιμησω μια μπαλα παγωτο σορμπε (εχει ζαχαρη μεν αλλα δεν εχει κρεμα γαλακτος)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Τα καλύτερα γλυκά που μπορείς να φας είναι:
    Μέλι
    Σοκολάτα πικρή, (χωρίς γάλα).
    Ταχίνι με μέλι, κακάο και κανέλα, αναλογία 100γρ/100γρ/10γρ/5γρ.
    Αποξηραμένα φρούτα όπως, σταφίδες, κράνμπερις, μούρα γκότζι, σύκα, βερίκοκα, δαμάσκηνα.
    Μη μου πείτε παχαίνουν. Η ποσότητα παχαίνει. Τρώμε πιο λίγο κι αν γίνεται στην κατάλληλη ώρα, όπως το πρωί που έπονται καύσεις.

    Πάντα η ταπεινή μου άποψη για το χειρότερο γλυκό που μπορείς να φας:
    Σοκολατίνα ζαχαροπλαστείου, διότι δε βλέπεις-ξέρεις τι έχει μέσα. Εκτός από τα τρανς λιπαρά βέβαια.
    Ζελέ. Δροσιστικό η μη, έχει μέσα ζαχαρίνες με τις οποίες ξεγελάμε το πνεύμα αλλά όχι και το σώμα. Έχει επίσης γουρουνάκι ή αγελαδίτσα, κυρίως γουρουνάκι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    καλησπερα .Εγω νομιζω οτι τα γλυκα του κουταλιου ειναι τα πιο ακηνδινα στης διαιατες .εγω οταν με πιανη λυσα για γλυκο γιατι μονο ετσι μπορω να την αποκαλεσω τρωω μια εως δυο κουταλιες γλυκακι χωρις το συροπι τους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Εγω τρωω σχεδον καθε μερα κατι γλυκο.Κυριως σοκολατα,ή ζελε τωρα που καλοκαιριασε ή κρέμα καραμελε.Ολα αυτα εννοειται χωρις ζαχαρη.Απο τοτε που ξεκινησα τη διατροφη μου δεν εκοψα το γλυκο γιατι αλλιως δε θα την κραταγα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Επίσης όποτε χαλάνε φρούτα, σπανιώς τα πετώ. Ακόμη και λίγο μουχλιασμένα να είναι (μούχλα = φάρμακο πάντα προσωπική άποψη) τα πολτοποιώ και τα βάζω για 20 λεπτάκια να βράσουν σε αντικολλητικό κατσαρολάκι. Έχω βρει και ένα βότανο, θα έχετ ακούσει φαντάζομαι το stevia είναι σαν γλυκαντική ουσία, ρίχνω και λίγο απ' αυτό και βγαίνουν κάπως γλυκόξινα.

    Ξέχασα να σας πω ότι στα γλυκά κατατάσσω και τα φρούτα. Τα γλυκά φρούτα.

  8. #8
    το γλυκό είναι περίεργη υπόθεση.Είναι ωραίο που δίνετε όλοι κάποιες εναλλακτικές.Εγώ έχω να φάω 3 μέρες και με έχει πιάσει μία ανάγκη και αύριο λέω να φάω.Αυτό που πόνεσε λίγο είναι το γλυκό του κουταλιού χωρίς το σιρόπι.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    57
    α δε ξέρω τι λέτε, αλλά για μένα τα γλυκά είναι προϋπόθεση για να συνεχίζω την προσπάθεια μου.
    Βλέπετε είμαι από τους ανθρώπους που θα μπορούσα να τρέφομαι αποκλειστικά με γλυκάυγείας!!!!
    Εγώ λοιπόν όλους αυτούς τους μήνες της διατροφής τρώω συχνά πυκνά γλυκά!
    Μερικά από αυτά ειναι:
    κρέμα καραμελέ λάιτ (S&B)
    ζελέ
    κομπόστα
    σοκολάτα υγείας
    σοκοφρέτα υγειας
    μους σοκολάτα και βανίλια με απαχο γαλα

    ΥΓ Δε με ενδιαφέρει να αποφύγω τη ζαχαρη τελείως γιατί πάντα κάπου τριγύρω θα είναι, προτιμώ να ξέρω ότι όταν θα τη θελήσω θα τη φάω και δε θα γίνει και κάτι φοβερό!!! Δε θα κάνω μια ζωή διάιτα, απλά μαθαίνω να ευχαριστιέμαι πια με τις ποσότητες πυ πρέπει και όχι με όλο το περιεχομενο του οτιδήποτε που έκανα πιο πριν... Δε λέω υπερβολές!!! Το βάζο με το γλυκό του κουταλιού μόλις το τελείωνα το γύρναγα να πιω το σιρόπι... Σημειωτέον ότι δεν είμαι ο τύπος του γλυκού του κουταλιού!!! προτιμώ άλλα όπως σοκολάτες κτλ αλλά αυτόν το τελευατιο διάστημα το παλευώ με τα παραπάνω και είμαι σουπερ ευχαριστημένη!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    chalkida
    Posts
    118
    Ούτε εγώ μπορώ, ούτε και θέλω να ζω χωρίς γλυκά.
    Τρώω γλυκά του κουταλιού (τα λατρεύω), σοκολάτα υγείας και κέικ. Απλα από τα κεικ τρωω λίγο, μέχρι 50γρ.
    Επίσης τρελαίνομαι για ένα γλυκό που λέγεται μωσαικό αλλά το φτιάχνω σπάνια γιατί δεν μπορώ να του αντισταθώ εύκολα....

    Το παν είναι να κρατάμε ένα μέτρο. Όλο το ζαχαροπλαστείο μπορείς να φας. Είναι ανάγκη? Όχι βέβαια. Το θέμα είναι να μάθουμε να ζούμε με το μισό παστάκι π.χ. και να είμαστε και ευχαριστημένοι. Δεν χρειάζεται και παραπάνω αν το σκεφτείς λογικά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Γλυκά! Η πονεμένη ιστορία της δίαιτας, γιατί συνήθως για κάτι γλυκό χαλάω ΠΑΝΤΑ τη δίαιτά μου! Λάθος, βέβαια, μια παρασπονδία να σε βγάζει από το πρόγραμμα, αλλά για μένα το λίγο φέρνει το πολύ, δεν μπορώ να αντισταθώ. Εξάλλου με τα γλυκά βάζω κιλά, ανέκαθεν δεν τρώω ποσότητες φαγητού ή λιπαρές τροφές.
    Το μόνο που με βοηθά κάποιες φορές είναι μια κουταλιά μέλι στα πρωινά δημητριακά, οπότε ξέρω ότι έκανα την κατανάλωση της ημέρας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Πολυ ωραιο αυτοσχεδιο παγωτο ειναι: βαζω στη καταψυξη μπανανες και φραουλες.Οταν παγωσουν τις βαζω στο μπλεντερ και γινεται σαν "μους".
    Ο αδελφος μου στο δικο του βαζει και λιγο μελι μεσα καμμια φορα.Γινεται και με διαφορα φρουτα του δασους και μανγκο φανταζομαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι να φας σοκολατα υγειας ή σοκοφρετα υγειας?Τι αλλαζει?Την ιδια ζαχαρη θα βαλεις στον οργανισμο σου.Εκτος βεβαια και αν καποιος προτιμαει τη γευση τους.
    Μας εχουν παραμυθιασει με το "υγειας" και νομιζουμε οτι οποτε κανουμε διαιτα πρεπει να τρωμε τετοια.Καθόλου υγείας δεν είναι.Αν ειναι να βαλω ζαχαρη στον οργανισμο μου θα φαω μια λακτα,μια ιον να το ευχαριστηθω βρε παιδι μου :bigsmile:!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •