ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 155
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40

    ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    Καλησπέρα σε όλους!είμαι καινούργια στο forum αν και πολλές φορές σας διάβαζα. πήρα λοιπόν την απόφαση να μπω και εγώ στην παρέα. σας!
    είμαι 32 χρόνων και έχω μια υπέροχη οικογένεια και 2 πανέμορφα κοριτσάκια!
    είμαι 1,67 και 120 κιλά.(δεν έφταιγαν οι εγκυμοσύνες, είμουν πάντα χοντρούλα).πάντα αγαπούσα και εξακολουθώ να αγαπάω τον εαυτό μου.
    έκανα πολλές δίαιτες (χημικές, θερμιδικές, αποτοξίνωσης, atkins, φαγητό στο σπίτι απο εταιρεία κλπ κλπ κλπ) με αποτέλσμα να χάνω 10 και να βάζω 20.ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ και τα παράτησα.
    πλέον όμως η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. βλέπω οτι πλέον αρχίζω και κλατάρω,δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω με τα παιδιά μου. ντρέπομαι τον άντρα μου (που ΠΟΤΕ δεν με έχει κάνει να αισθανθώ άσχημα).
    οι γονείς μου μονίμως σκασμένοι απο στεναχώρια.
    το σουτιέν μου (1000 συγνώμη) να με ενοχλεί ΟΛΗ μέρα και τα πιο φαρδιά μου ρούχα να έχουν γίνει κολάν. η παραλία ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ.
    Είμαι τρομερά υπερκινητικό άτομο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα υγείας ούτε συναναστροφών.ποτέ δεν με έκαναν να νιώσω χοντρή.πάντα μέσα σε όλα.έζησα και ζω τη ζωή μου στο φουλ. αλλά πλέον το πρόβλημα είναι...το μέλλον.
    θέλω κι άλλο χρόνο με τα παιδιά μου.θέλω επιτέλους ποιότητα ζωής 1000 φορές καλύτερη απο πριν. (βέβαια ήθελα και τα έπαθα.αλλά...μόκο τώρα και έσχατη προσπάθεια).
    ψάχνω για γιατρό που να κάνει τη γαστρική πτύχωση σε δημόσιο νοσοκομείο.γιατί το οικονομικό είναι χάλια και κάτι άκουσα πως δεν καλύπτεται πλέον στα δημόσια νοσοκομεία (καήκαμε).
    έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?διαδικασία?κόστος ? κλπ κλπ
    ή έστω σε ιδιωτικό αν μπορείτε να με ενημερώσετε για κόστος?
    Σας παρακαλώ βοηθήστε με! έχω πελαγώσει!
    ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο Post.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Αυτά που γράφεις τα έχουμε περάσει πολλοί/ές εδώ μέσα. Και γω είπα "θέλω να χαρώ τα παιδάκια μου" καθώς βρέθηκα 120 κιλά διαβητική με 2 μωρά. Όσο για τους γονείς σου, αυτοί σκασμένοι θα παραμείνουν - μόλις αρχίσεις να χάνεις κιλά, θα είναι οι πρώτοι που θα σου πουν "φάε κάτι, αδυνάτισες"!
    Με 43 ΒΜΙ περνάς άνετα την επιτροπή, που τώρα λόγω του ΕΟΠΠΥ είναι για όλους στο ΙΚΑ στην πλ.Θεάτρου. Γιατροί σε δημόσια νοσοκομεία υπάρχουν αρκετοί, πχ Αθήνα γαστρική πτύχωση και όχι μόνο ξέρω άτομα του φόρουμ που έκαναν στον Ευαγγελισμό και στο Ιπποκράτειο. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα νοσοκομεία.
    Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι η γαστρική πτύχωση είναι η καταλληλότερη επέμβαση για σένα; Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ, υπάρχουν πολλά σχετικά thread:
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3962
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=5747
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1274

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    να σου πω και εγω τη γνωμη μου ?
    σιγουρα πρεπει πρωτα να ξεκινισεις απο καποιο γιατρο που θα σου πει τι χρειαζετε η περιπτωση σου
    εγω ξεκινισα απο τον ευαγγελισμο ο γιατρος εκει ουτε με ρωτισε τιποτα ουτε με ζυγισε ουτε καν πηρε ενα ιστορικο για τα ματια βρε αδερφε εγραψε ενα χαρτι οτι χρειαζετε να κανω σληβ και μου ειπε να τον παρω τηλ για τα παρακατω!
    τελικα αφου ετρεξα μονη μου και βρηκα ακρη περασα επιτροπη και μετα πηγα στο ιπποκρατειο ο γιατρος εκει μου πηρε ιστορικο μιλισαμε και μου εξηγησε οτι η σληβ δεν ειναι για μενα ( εχω πολλα κιλα παρα πανω και ειμαι και μεγαλη) οποτε πιο καλη λυση ηταν το μινι μπαι πας
    ξερω γιατι λες πτυχωση δεν θες να αφαιρεσεις κοματι απο το στομαχι σου αλλα το θεμα ειναι αν φτασεις να χειρουργηθεις να εχεις και σωστα αποτελεσματα ! για αυτο λοιπον ψαξε το οσο μπορεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. και βέβαια θα το ψάξω!ήδη το ψάχνω! και έχω διαβάσει οτι κάθε ασθενής θέλει κάτι διαφορετικό.απλά λόγω κόψιμου στομάχου και ξένου σώματος θα προτιμούσα την πτύχωση.
    διαβάζω πολλά (ευχαριστώ και για τα Link) και δυστυχώς μπερδέυομαι ακόμα πιο πολύ.πάνω που πάω να καταλήξω απο που να αρχίσω διαβάζω κάτι αρνητικό για τον τάδε γιατρό κλπ.
    βλέπω πάντως οτι στο Ριο τα ποσοστά και τα σχόλια είναι πολύ καλά.θα το ψάξω και εκεί...πολύ μεγάλη αναμονή όμως...
    ξέρετε τι κοστολόγια παίζουν στα ιδιωτικά? και κάποιον καλό γιατρό στην Αθήνα?φφφφφφφφφφφφφφφφ....... ...........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    mermaid εσύ τελικά ποιά επέμβαση έκανες και που?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Ρε παιδια μην κολλατε με το Ριο!
    Το Ριο ηταν το 1ο που εκανε αυτου του ειδους επεμβασεις και ο γιατρός εχει κανει και ο ιδιος αυτην την επεμβαση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ο ΜΟΝΟς που 3ερει να κανει την δουλεια του σωστα!
    Επισης δεν χειρουργει πλεον ο ιδιος!
    4α3ε γιατρους κανε ραντεβου μαζι τους και αυτος που θα σου κανει το ΚΛΙΚ σε αυτον πηγαινε!!!!
    Εγω ειχα δει 5 γιατρους μεχρι να καταλη3ω!
    Και μην κολλας και μονο στην πτυχωση! Εγω για σληβ πηγαινα αλλα ειχα ενα προβλημα στο στομαχι μου (ενα λιπωμα το βρηκαμε στην γαστροσκοπιση που εκανα!) και εκανα σληβ μαζι με μικρο μπαι πας!!
    Με την Καλλιοπη (mermaid) ειμασταν στο ιδιο δωματιο κι ολας!!
    Επισης η πτυχωση ειναι καινουρια μεθοδος στην θεση σου δεν θα γινομουν πειραματοζωο και γι'αυτο δεν σκεφτηκα καν ν ατην κανω!! Οτι ερωτηση παντως εχεις ρωτα ελευθερα! ΚΑΛΩς ΗΡΘΕς στο φορουμ!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. πραγματικά με βοηθάτε πολύ και κυρίως ψυχολογικά!(μια λέω ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ και μια το μετανιώνω).
    πάντως έχεις απόλυτο δίκιο για τους γιατρούς και τις νέες μεθόδους!
    απλά το πήρα τώρα απόφαση και ψάχνομαι.θα μπορούσες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα ποιούς γιατρούς είδες και τελικά με ποιον έκανες την επέμβαση? (που,κόστος κλπ).συγνώμη που σας ζαλίζω γενικότερα αλλά θέλω γνώμες και εμπειρίες...
    ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Καλωσήλθες kelly80
    Καταλαβαίνω την ψυχολογική σου κατάσταση και το φόβο σου για την επέμβαση. Δική μου άποψη να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς για την κάθε επέμβαση κι όχι μόνο από το φόρουμ εννοείται. Ψάξε σε σελίδες επιστημονικές για να έχεις μια τεκμηριωμένη άποψη. Το επόμενο βήμα είναι να επισκεφθείς κάποιους γιατρούς για να δεις τι θα σου πουν. Μη βιαστείς να αποφασίσεις. Η επέμβαση δεν είναι μπλουζάκι που αν δε σου κάνει το επιστρέφεις. Πρέπει να γίνει η επιλογή του σωστού χειρουργείου για να έχει επιτυχία σε βάθος χρόνου. Στο λέω από προσωπική εμπειρία καθώς είχα την ατυχία να κάνω 2 επεμβάσεις εξαιτίας αποτυχίας της πρώτης.
    Όσον αφορά τους γιατρούς είμαι σίγουρη πως ο καθένας από εμάς που έχει δει τη ζωή του να αλλάζει προς το καλύτερο έχει μόνο καλά πράγματα να πει για τον γιατρό του. Εμείς οι του Ρίο είμαστε φαν όχι μόνο του γιατρού αλλά ολόκληρου του team του οποίου η οργάνωση είναι πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι γιατροί που κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους
    wow δε γνωρίζω πού έχεις ακούσει ότι ο γιατρός στο Ρίο δε χειρουργεί ο ίδιος αλλά πίστεψέ με δεν ισχύει αυτό. Απλά λόγω της φύσης της επέμβασης και ειδικά σε πολύωρα και πολυσκελή χειρουργεία οι βοηθοί του που είναι και οι ίδιοι εξαιρετικοί χειρούργοι πιθανόν αναλαμβάνουν κάποια σκέλη όπως η αφαίρεση της χολής ή της σκωληκοειδίτιδας. Ας μη ξεχνάμε εξάλλου πως το Ρίο είναι ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο και σίγουρα γίνεται εκπαίδευση σε ένα σημείο. Υπάρχουν τα πρακτικά της επέμβασης τα οποία ο καθένας μπορεί να πάρει μετά από αίτηση και στα οποία αναφέρονται ακριβώς οι ενέργειες που έγιναν και από ποιον γιατρό. Καλό θα ήταν λοιπόν να μη λέμε πράγματα που δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις χωρίς να γνωρίζουμε τα πράγματα από πρώτο χέρι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Στο Ριο χειρουργει ακομη ο ιδιος ο καθηγητης,για ποσο ακομη δεν ξερω.Το θετικο με το Ριο ειναι η συνεχης ,για παντα παρακολουθηση απο ολη την ομαδα,διαιτολογο κλπ που απο οτι βλεπω στα αλλα νοσοκομεια δεν γινεται.Ιδιως απο αυτα που βλεπω να γραφουν στη διατροφη ουτε 5 γευματα ουτε πρωτα πρωτεινη κ μετα υδατανθρακες.......ουτε καν τις πρωτες μερες διατροφικες οδηγιες δεν υπαρχουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,705
    Originally posted by ΓλαύκηΤο θετικο με το Ριο ειναι η συνεχης ,για παντα παρακολουθηση απο ολη την ομαδα,διαιτολογο κλπ που απο οτι βλεπω στα αλλα νοσοκομεια δεν γινεται.Ιδιως απο αυτα που βλεπω να γραφουν στη διατροφη ουτε 5 γευματα ουτε πρωτα πρωτεινη κ μετα υδατανθρακες.......ουτε καν τις πρωτες μερες διατροφικες οδηγιες δεν υπαρχουν.
    δεν ισχυει για ολους τους γιατρους αυτο.ο δικος μου γιατρος με βλεπει καθε 3 μηνες τον πρωτο χρονο και μετα μια φορα το χρονο.μου ειχε δωσει οδηγιες τοσο για τον πρωτο μηνα οσο και για τη συνεχεια.πρωτα πρωτεινη και μετα ολα τα αλλα.επισης με ειχε ενημερωση πριν την εγχειρηση οτι θα πρεπει να σταματησω τη ζαχαρη τα αναψυκτικα και να μειωσω πολυ τα λιπαρα.οτι μετα την εγχειρηση θα πρεπει να αλλαξω συμπεριφορα απεναντι στο φαγητο και οτι απο μονη της η επεμβαση δεν κανει μαγικα.αν θα μπεις στο σληβ και διατροφη θα δεις οτι εγω τηρω ευλαβικα τα 5 γευματα και ολες τις οδηγιες τοσο του γιατρου οσο και της διαιτολογου μου.οτι ειναι γλυκο στη διατροφη μου ειναι με γλυκαντικο η σπανια με μαυρη ακατεργαστη ζαχαρη και ελαχιστο σε ποσοτηταπολλες φορες οι γιατροι μας ενημερωνουν για το τι ακολουθει και τι πρεπει να κανουμε ομως εμεις ακουμε οτι μας συμφερει.εκει το φταιξιμο το εχουμε εμεις οχι ο γιατρος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Λιλα μου δεν ειπα οτι ολοι οι γιατροι ειναι ετσι.Το εγραψα βιαστικα κ δεν το διατυπωσα ισως σωστα.Βλεπω ομως πολλα απο καποιους αλλους.Καποιοι δεν ξερουν τι επιτρεπετε ,πορτολαλαδα ας πουμε ,η βλεπω 1 μηνα εγχειρησμενους να τρωνε πατατες χωρις καθολου πρωτεινη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,705
    Γλαυκη ξερω οτι δεν το ειπες για να κατηγορησεις καποιο γιατρο.Ειναι αυτο που ελεγα και παραπανω.μερικοι ακουν μονο οτι τους συμφερει ακομα και αν ο γιατρος δεν το εχει καν πει.ο γιατρος μου ειπε γλυκο θα τρωω στις γιορτες και καμια φορα που θα το εχω πολυ μεγαλη αναγκη.βλεπω οτι καποιοι τρωνε καθημερινα σχεδον.εκει δεν φταιει ο γιατρος πιστευω αλλα ο ασθενης.κοινη λογικη ειναι οτι το γλυκο δεν αντικαθηστα ενα γευμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Δεν ξέρω πως κατέληξες ως γιατρός να αποφασίσεις για πτύχωση,αλλά σε αυτό το βάρος-αλλά και σε πολύ μικρότερο-δεν έχει δείξει αποτελέσματα....Πρόσεξε γιατί υπάρχουν πολλοί γιατροί που δουλεύουν φασόν μια επέμβαση και προσπαθούν να πείσουν ότι αυτοί ταιριάζει.Ο τύπος της επέμβασης κρίνεται από το ιατρικό ΚΑΙ το διατροφικό σου ιστορικό.Οι περισσότεροι γιατροί-για δικούς του λόγους ο καθένας-βγάζουν απόφαση μόνο με το δμσ και μετά καληνύχτα ή κάνουν κάτι λιγότερο από αυτό που αρμόζει ή δεν την κάνουν με το σωστό τρόπο.Για αυτό και στο Ρίο,επειδή δεν κάνουν τέτοιου είδους μ@#$κίες,έχει αυτή τη φήμη και την αναμονή.Υπάρχει γιατρός που εκπαιδεύτηκε στο Ρίο και χειρουργεί ιδιωτικά όμως.

    WOW:μαζί τα έχουμε πει πολλές φορές,δεν είναι θέμα 'κολλήματος' με το Ρίο,όμως όλα αυτά που γίνονται,κάθε μέρα ισχυροποιούν τη θέση του.Και όλο και περισσότερο αμφιβάλλω για τη γνώση των άλλων γιατρών όχι μόνο για το χειρουργείο αλλά και το μετά.
    Όταν εχθές έμαθα για γνωστό ότι με δμσ μεγαλύτερο κατά πολύ του δικού μου,του έκαναν κάπου μπαι πας κι όχι χολοπαγκρεατική εκτροπή-10 λάθος γιατί σε 4 χρόνια θα φανούν τα αποτελέσματα- και του έχουν δώσει για 15 μέρες να τρώει γιαούρτι,γάλα και ΦΙΔΕ! αυτά είναι εγκλήματα!γιατί έτσι στενά που είναι όλα εκεί μέσα-αν του την έκαναν σωστά-και κολλήσει το ζυμαρικό,την έκατσε με διαφυγή/ειλεό και αρχίζει το ντόμινο και είναι 1 εβδομάδας χειρουργημένος!Και του είπαν και ότι ξεκίνησε λαπαροσκοπικά-κάτι που ποτέ δεν έγινε- και κατέληξε με τομή!Όταν άλλος γιατρός δεν βγάζει τη χολή για να τα πάρει μετά,άλλος δεν βάζει αντιθρομβωτικές κάλτσες κτλ κτλ όλα αυτά είναι άγνοια κινδύνου!Όταν βλέπω να γράφονται για γεμιστά και γιαχνί πατάτες και διάφορα χαζά από τον 1ο μήνα,που κάθε μπουκιά είναι πολύτιμη σε πρωτείνη,ασβέστιο κτλ,είναι μ@#$κίες διατροφικές και φανερώνουν άγνοια του θέματος και μάλλον κακή συρραφή πληροφοριών από δω κι από κει,όχι γνώση της διατροφής του χειρουργείου....Τα παραδείγματα καλών και μεγαλοπιασμένων γιατρών,άπειρα.Και σε 10 γιατρούς αν πάει κάποιος,αν είναι ημιμαθείς,τις ίδιες απαντήσεις θα πάρει,οπότε θα διαλέξει,το φθηνότερο/που θα του τα πει ποιο ωραία/που θα του κάνει κλικ/που,που....Όλα όσα έχουν γίνει κατά καιρούς και κάποιοι κάνουν πως δεν τα βλέπουν,είναι από ημιμάθεια,ξαφνικά όλοι έγιναν χειρουργοί παχυσαρκίας και παίζουν παιχνιδάκια στην πλάτη μας...

    Kelly sorry για το μεγάλο ποστ,αλλά είναι τόοοοσα πολλά που παίζουν ρόλο σε αυτές τις επεμβάσεις,που δεν φαντάζεσαι....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    μη με μαλώνετε καλέέέ!είπα οτι θα "ήθελα" πτύχωση οχι τι κάνει για μένα σίγουρα! ποιός είναι αυτός που εκπαιδεύτηκε στο Ριο?
    λέω να πάω σε 2 γιατρούς σε δημόσιο (ιπποκράτειο και ευαγγελισμό) και να πάω και σε 2 ιδιωτικούς. και απο εκεί και πέρα θα δω...
    δεν ξέρω τι γίνεται και με το ΙΚΑ κλπ γιατί πλέον έχει γίνει μπάχαλο και δεν νομίζω οτι δικαιολογεί πλήρως τέτοιες επεμβάσεις.μπορεί οι επιτροπές να μην ασχολούνται με τέτοια...και εγώ δεν έχω το οικονομικό για ιδιωτικά...κοντεύω να ΣΚΑΣΩ απο το άγχος...

    stelio ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. και μη ζητάς συγνώμη για το μεγάλο Post. μακάρι όλοι να είναι έτσι κατατοπιστικοί. χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια καθώς δεν ξέρω καν απο που να αρχίσω.
    φαντάζομαι πάω στο ραντεβού με το γιατρό και μετά μου λέει τι να κάνω.
    ή μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία έγκρισης απο μόνη μου?ώστε να μην καθυστερήσω πολύ?
    (χαζό μου φαίνεται αν δε ξέρω γιατρό και νοσοκομείο αλλά αν μπορείτε πείτε μου).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    kelly εφόσον ο ΒΜΙ είναι άνω του 40 το ΙΚΑ δικαιολογεί βαριατρική επέμβαση (είχαν πει πως μπαίνοντας η χρονιά θα τα σταματούσαν αλλά ακόμα και τώρα γίνονται επιτροπές και δίνονται εγκρίσεις ),μην αγχώνεσαι τόσο πολύ απλά πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις γιατρούς και από εκεί και πέρα να βάλεις σε μία σειρά τι πρέπει να κάνεις με το ικα καθώς ο κάθε γιατρός και το κάθε νοσοκομείο έχουν διαφορετική τακτική όσο αφορά τις εξετάσεις που θέλουν.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •