H τροφή μας μπορεί να γίνει το φάρμακο μας ή το φαρμάκι μας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663

    H τροφή μας μπορεί να γίνει το φάρμακο μας ή το φαρμάκι μας.

    Τον τελευταίο χρόνο προβληματίζομαι πολύ για την σχέση της υγείας μας με τη διατροφή μας. Η διατροφή είναι σαφώς άρρηκτα δεμένη με την υγεία μας αλλά ποιες είναι τελικά οι σωστές επιλογές που χρειάζεται να κάνουμε ώστε να διασφαλίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο μία καλύτερη ζωή χωρίς χρόνια νοσήματα, παχυσαρκία και κατάθλιψη;

    Θα ήθελα σε αυτό το τόπικ να συγκεντρώνουμε πληροφορίες σχετικές με την διατροφή από εμπειρίες προσωπικές, άρθρα, ντοκυμαντέρ, μελέτες και ότι άλλο θεωρούμε χρήσιμο ώστε να ενημερωθούμε και στην τελική να σκεφτόμαστε περισσότερο συνειδητά τι βάζουμε στο πιάτο μας προκειμένου να ζήσουμε μία πιο ευτυχισμένη και υγιή ζωή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663

    Food Matters

    Η σοφή φράση του Ιπποκράτη πραγματικά αντικατοπτρίζει την σημασία της καλής διατροφής και δίαιτας στην ποιότητα ζωής μας.
    Το Σούπερμαρκετ:
    Σύμβολο του υψηλού επιπέδου ζωής σήμερα. Αυτά τα προϊόντα έρχονται από φάρμες κι αγροκτήματα ανεξάρτητα απ' την απόσταση και την εποχή. Είναι αποτέλεσμα μίας θαυματουργικής γεωργίας, που διαφυλάσσει τη φρέσκια ποιότητα καθόλη τη διαδρομή μέχρι το τραπέζι σας.
    Πόσο παλιά είναι η τροφή σας;
    Αν το σκεφτείτε, η τροφή σας, στην καλύτερη περίπτωση ταξιδεύει γύρω στα 2.500 με 3.000 χλμ. πριν να φτάσει σε σας και είναι τουλάχιστον μίας εβδομάδας.

    Που γεννά το επόμενο ερώτημα:
    Πόση θρεπτική αξία αντλείτε από τροφή που είναι τουλάχιστον πέντε ημερών;
    Αν είστε τυχεροί, αντλείτε ίσως ένα 40% απ' αυτήν που έχετε ανάγκη.
    Σχεδόν κάθε τροφή που θα βρείτε στα καταστήματα μίας μεγαλούπολης έχει επεξεργαστεί, έχει φτάσει καθυστερημένα στα καταστήματα πολύ συχνά οι θρεπτικές ουσίες έχουν εκφυλιστεί ή εξαφανιστεί απ' την τροφή μέχρι να φτάσει στο πιάτο.

    Σκηνοθεσία: James Colquhoun, Carlo Ledesma
    Χώρα παραγωγής: Australia
    Δείτε ολόκληρο το Ντοκιμαντέρ FOOD MATTERS με Ελληνικούς Υπότιτλους:

    FOOD MATTERS - GREEK SUBS

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663

    Δείτε τι τρώμε | Μεταλλαγμένα τρόφιμα | Ντοκιμαντέρ (Το κουτί της Πανδώρας)


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Τα κυριότερα μεταλλαγμένα προϊόντα είναι το καλαμπόκι κι η σόγια. Είναι και οι κυριότερες ζωοτροφές.
    Κυρίως τα βρίσκουμε μέσω του κύκλου της ζωής στα ζωϊκά προϊόντα. Κρέας, γαλακτοκομικά. Εϊναι κι ο τρόπος των ζώων να μας εκδικηθούν.
    Καλή σας όρεξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λίγο τραβηγμένο ίσως αλλά έχει και πολλές χρήσιμες πληροφορίες...
    Σκόρδο - Ένα όπλο κατά πάντων

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Ωραίο τόπικ άνοιξες Eli!!

    Το πρώτο ντοκιμαντέρ το είχα δει και εγώ παλαιότερα αλλά τα άλλα όχι..είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Σε ευχαριστώ Ελαφάκι μου, ότι πληροφορία συναντάτε σχετική κάντε ένα ποστ!
    Έτσι για να έχουμε τροφή για σκέψη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Γιατί τα fast food είναι άκρως εθιστικά;
    http://proionta-tis-fisis.blogspot.c...fast-food.html

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Τροφές με υψηλό βαθμό τοξικότητας:
    http://proionta-tis-fisis.blogspot.c...post_6577.html

    Να δούμε πότε θα κόψω το αγελαδινό γάλα...
    έχω κάνει πολλές προσπάθειες να το γυρίσω σε κατσικίσιο αλλά μου μυρίζει να πάρει... και θέλω να πίνω το κεφίρ μου...
    Από βδομάδα θα κάνω μία ακόμη προσπάθεια

    Καλού κακού επίσης για να βοηθήσουμε την υγεία μας είναι καλό συστηματικά να λαμβάνουμε συμπληρώματα βιταμίνης D3 και αντιοξειδωτικών γιατί όσο και να προσπαθούμε δύσκολα θα αποφύγουμε κάποιες τοξικές τροφές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ακόμη δεν έχετε κόψει την cola;

    http://proionta-tis-fisis.blogspot.c...2/12/cola.html

    Ειδικά το μαγνήσιο είναι ένα από τα μεταλλικά στοιχεία στα οποία έχουμε ο περισσότερος κόσμος έχει έλλειψη...
    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2157

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Πόσοι επιλέγετε το επιτραπέζιο αλάτι σας να είναι φυσικό και ακατέργαστο;
    Ζούμε σε μία χώρα που το φυσικό αλάτι είναι άφθονο παρόλα αυτά επιλέγουμε να αγοράζουμε το κατεργασμένο αλάτι από τα σούπερ μάρκετ φουλ στο νάτριο και φτωχό σε οτιδήποτε άλλο...
    Δεν είναι το αλάτι ο εχθρός της υγείας μας, αλλά το νάτριο που βρίσκεται σε αφθονία στο επεξεργασμένο αλάτι.

    Συμβουλή: πετάξτε από τα ντουλάπια σας το αλάτι που είναι επεξεργασμένο και αντικαταστήστε με ανεπεξέργαστο φυσικό αλάτι χοντρόκοκκο ή και αλεσμένο. Είναι πλούσιο σε μεταλλικά στοιχεία ευεργετικά για τον οργανισμό μας και δεν κοστίζει! Υπάρχει το αλάτι Μεσολογγίου, Κυθήρων και δεν ξέρω και εγώ πόσα άλλα. Θα τα βρείτε σε βιολογικά καταστήματα ή κάποια σούπερ μάρκετ. Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και στους ανθρώπους που αγαπάτε . Όσο τρώμε φυσικό αλάτι και πίνουμε άφθονο νερό δεν έχουμε να φοβηθούμε για παθήσεις υπέρτασης.

    Εγώ το έχω κάνει ήδη ως δώρο στους γονείς μου.


    Υπέρταση και αλάτι, μύθοι και πραγματικότητες

    Αλάτι: Αθώος ο κατηγορούμενος

    Το αλάτι ως μέσο θεραπείας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Το σκόρδο σκοτώνει όλα τα μικρόβια. Γι αυτό αν τρως τον Χειμώνα, δεν αρρωσταίνεις με τίποτα.
    Επίσης είναι εξαιρετικό κατά των τσιμπημάτων. Το θυμάρι βέβαια είναι ακόμη πιο δυνατό αλλά για όσους δεν έχουν αιθέριο έλαιο μαζί τους, λίγο τριμμένο σκόρδο, απαλύνει τα συμπτώματα.
    Επίσης είναι ισχυρότατο αφροδισιακό και καθαρίζει το αίμα. Είναι προστάτης κατά των θρομβώσεων, εγκεφαλικών και γενικά καρδιαγγειακών νοσημάτων
    Με μάσημα μαϊντανού και του καρπού του γαρύφαλλου, φεύγει σχετικά η μυρωδιά.
    Αλλά τί χαζά λέω τώρα. Σκόρδο θα φάμε να βρωμίσουμε;

    ***Το καλύτερο το ξέχασα. Λιώνεις λίγο σκόρδο και το αναμιγνύεις σε ένα σκούρο μπουκαλάκι με χαμομηλέλαιο. Με ένα σταγονομετρητή ρίχνεις λίγες σταγόνες στο αυτί αρκετές φορές τη μέρα και ξεχνάς τι πάει να πει ωτίτιδα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Όταν κάνουμε μία σχετικά καθαρή διατροφή και οι λειτουργίες αποτοξίνωσης του σώματος μας είναι σε καλά επίπεδα η μυρωδιά του σκόρδου δεν κρατάει πολύ

    Αυτό για την ωτίτιδα ακούγεται τέλειο Γιώργο, δεν έχω πάθει ποτέ αλλά θα το έχω στα υπόψη μου μελλοντικά. Ξέρεις που βρίσκουμε το χαμομηλέλαιο; Σε βιολογικά να υποθέσω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Χαμομηλέλαιο Έλη,προσπάθησε να φτιάξεις, είναι πανεύκολο.
    Μάζαξε μια καλή ποσότητα από άνθη χαμομηλιού μια στεγνή μέρα (τον Μάη ανθίζει) που δεν θα έχει βρέξει τουλαχιστον για 2,3 μέρες. Βγες όσο μπορείς προς το μεσημέρι που ο ήλιος θα είναι ψηλά, τότε τα αιθέρια έλαια των βοτάνων είναι σε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις.
    Αφού το μαζέψεις βάλε το σε ένα γυάλινο διάφανο βάζο (Σαν αυτά που έχουν μέλι πχ), γέμισέ το με όσο πιο αγνό ελαιόλαδο μπορείς κι άφησέ το στο μπαλκόνι σου 15-20 μέρες που να έχει όμως ήλιο, αλλιώς λίγο παραπάνω. Μετά το σουρώνεις και το αποθηκεύεις σε σκούρα μπουκάλια (κρασιού πχ). που να κλέινουν καλά.
    Σου προτείνω να φτιάξεις γιατί είναι ασύγκριτη η ποιότητα του σπιτικού από αυτό του εμπορίου.
    Ακούγεται κι είναι τέλειο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Σε ευχαριστώ Γιώργο, θα το κάνω όταν πάω στο χωριό μου την άνοιξη και έχω πρόσβαση σε χαμομήλι Ολύμπου .
    Φαντάζομαι έχει αντισηπτική δράση. Αν έχεις πρόχειρο κάποιο άρθρο σχετικά με τη χρήση του πόσταρε το. Θα αναζητήσω και εγώ στο διαδίκτυο.
    Θα το δοκιμάσω στο έκζεμα μου που έχω στο χέρι μου. Τώρα βάζω βασλαμόλαδο και ένα άλλο λαδάκι που έχω πάρει από βιολογικά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •