'Εχει κάνει κανείς θεραπεία γονιμότητας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131

    'Εχει κάνει κανείς θεραπεία γονιμότητας;

    Είτε με φάρμακα, είτε με βότανα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου Μαίρη, εγώ έχω πρωτοπαθή αμμηνόρροια, δλδ. ποτέ περίοδος χωρίς χάπια. Προσπαθούμε με τη διατροφολόγο που με παρακολουθεί να βελτιώσουμε τη γονιμότητα μου που είναι ανύπαρκτη όπως καταλαβαίνεις, γερασμένες ωοθήκες, χαμηλά οιστρογόνα κτλ.
    Από τον Ιανουάριο παίρνω σε καθημερινή βάση εκχύλισμα νυχτολούλουδου σε κάψουλα και επίσης κάνω μια διατροφή που βασίζεται στα φυτο-οιστρογόνα, δλδ. σε τροφές που ανεβάζουν τα οιστρογόνα άρα και τη γονιμότητα. Τέτοιες τροφές είναι:
    -σόγια
    -σουσαμι ή σουσαμέλαιο
    -λιναρόσπορος
    -τόφου
    -φαβα και ρεβυθια
    -σκορδο
    -γλυκοπατατα
    -αχλαδια
    -φασολια πρασινα
    -πατατες
    -κερασια
    -μηλα

    αποφεύγω:
    -λιπαρα, ζαχαρη, κουνουπιδι,, λαχανο, σπαραγγια,, σελινο,συκα,μπανανες,, οστρακοειδή, αλκοολ, αυγα γιατί κατεβαζουν τα οιστρογόνα.

    Αυτές είναι οι γενικές γραμμές της διατροφής, εγώ να πω την αλήθεια δεν τις κακολουθω πολύ πιστά, ό,τι μου αρέσει μόνο από αυτά. Σίγουρα όμως καθημερινά παιρνω την καψουλα με το νυχτολουλουδο. (Evening Primrose)

    Είδα περίοδο χωρίς χάπια για πρώτη φορά τα τελευταία 20 χρονια πριν ένα μήνα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    ax να'σαι καλα! εχει να πεσει λιναροσπορος και ταχινι (σουσαμι) συννεφο!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Μακ συγχαρητήρια που τα κατάφερες χωρίς χάπια! Αυτό το έχει μία φίλη μου, την θαυμάζω αφάνταστα, απίστευτα δραστήριο άτομο με πρωτοβουλίες και ενάντια στο ρεύμα, προσπαθώ χρόνια να της μοιάσω

    Λοιπόν, δεν μου έχει χρειαστεί προς το παρόν να κάνω κάτι για γονιμότητα (στο μέλλον δεν ξέρω), οπότε θέλω να σας πω κουράγιο και το ότι η σόγια είναι καταπληκτική

    http://www.livestrong.com/article/51...-progesterone/
    http://www.testcountry.org/how-to-in...-your-body.htm

    Η σόγια λειτουργεί σαν βιάγκρα στις γυναίκες.
    Δεν θα αποκαλύψω την πηγή της πληροφορίας αυτής, αλλά έχω ακούσει ότι εάν φας σόγια (την σάλτσα αλλά με μειωμένο αλάτι γιατί είναι λύσσα ή σε φασόλια σόγιας ή σε χάπια) για λίγες συνεχόμενες μέρες υπάρχει πιθανότητα να δεις ευχάριστα "αποτελέσματα"
    Επίσης, τυχαία έπεσε στην αντίληψη μου :smirk: ότι 2-3 μέρες με σόγια είναι αρκετές για να αναστήσουν και νεκρούς. Δεν αποκαλύπτω πηγές! Μην με πιέζετε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    και το Maca κανει το ιδιο....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Να ρωτήσω κάτι, κορίτσια; Τι εννοούμε λόγοντας θεραπεία γονιμότητας; Ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί και δεν τα καταφέρνουμε; Ότι βλέπουμε ότι ξεπερνούμε σιγά σιγά την αναπαραγωγική ηλικία και αγχωνόμαστε; Για τι ακριβώς μιλάμε;
    Το πιο σίγουρο δεν είναι να πάμε σε ένα κέντρο εξωσωματικής και να τελειώνουμε μια και καλή και στη μία και στην άλλη περίπτωση, από το να τρώμε διάφορα; Δε γνωρίζω, ρωτώ για να μάθω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by Ava
    Να ρωτήσω κάτι, κορίτσια; Τι εννοούμε λόγοντας θεραπεία γονιμότητας; Ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί και δεν τα καταφέρνουμε; Ότι βλέπουμε ότι ξεπερνούμε σιγά σιγά την αναπαραγωγική ηλικία και αγχωνόμαστε; Για τι ακριβώς μιλάμε;
    Το πιο σίγουρο δεν είναι να πάμε σε ένα κέντρο εξωσωματικής και να τελειώνουμε μια και καλή και στη μία και στην άλλη περίπτωση, από το να τρώμε διάφορα; Δε γνωρίζω, ρωτώ για να μάθω.
    avaki, αν μπορεί η διατροφή να βελτιώσει τη γονιμότητα ή την καλή λειτουργία των ωοθηκών, ή τη συχνότητα περιόδου, νομίζω η διατροφή με βάση τα φυτο-οιστρογόνα είναι μια χαρά. Άλλωστε πρόκειται για τροφές που κάνουν καλό στην υγεία, δεν ενέχουν κινδυνους.
    Τώρα, για βαριές περιπτώσεις , που ο γιατρός έχει αποκλείσει σύλληψη με άλλους τρόπους, τα κέντρα εξωσωματικής είναι η ύστατη αλλά αναγκαία λύση. Κοστίζουν βέβαια ο κούκος αηδόνι. Και παίρνεις και τις ορμόνες με το κιλό.
    Στα 29 μου που με είχε πιάσει μεγάλη επιθυμία για να τεκνοποιήσω, ήμουν έτοιμη να πάω σε τετοιο κέντρο, ήμουν έτοιμη να τα δοκιμάσω όλα, ενέσεις, εξωσωματική, ό,τι θα μου έλεγαν. Τώρα στα 38 μου που δεν έχω πια τόσο δυνατή επιθυμία, μου αρκεί να δουλεύει το σύστημα μου από μόνο του, να εχω περίοδο επειδή το σώμα μου την παράγει, να μη χρειάζεται να χαπακώνομαι. Όχι απλά μου αρκεί, πετάω από τη χαρά μου και είμαι υπερηφανη! Αν , έστω και στο ελάχιστο, οι τροφές αυτές καθώς και το νυχτολούλουδο, φέρνουν καποιο θετικό αποτέλεσμα στο να λειτουργεί το σώμα μου σαν των άλλων φυσιολογικών γυναικών, εγώ είμαι 100% ευχαριστημένη, ακόμη και αν δεν κάνω παιδιά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Το νυχτολούλουδο κι ο λιναρόσπορος μεγάλες ποσότητες ω3 λιπαρών οξέων. Η πλούσια πηγή στον κόσμο είναι ένας καρπός που λέγεται σάβι, savi seed.
    Παραπάνω πληροφορίες εδώ http://www.iherb.com/Vega-Sequel-Nat...oz-142-g/43620

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by Ava
    Να ρωτήσω κάτι, κορίτσια; Τι εννοούμε λόγοντας θεραπεία γονιμότητας; Ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί και δεν τα καταφέρνουμε; Ότι βλέπουμε ότι ξεπερνούμε σιγά σιγά την αναπαραγωγική ηλικία και αγχωνόμαστε; Για τι ακριβώς μιλάμε;
    Το πιο σίγουρο δεν είναι να πάμε σε ένα κέντρο εξωσωματικής και να τελειώνουμε μια και καλή και στη μία και στην άλλη περίπτωση, από το να τρώμε διάφορα; Δε γνωρίζω, ρωτώ για να μάθω.
    Στη δικη μου περιπτωση, απλα δε πιανω παιδι (περαν απο μια επιβεβαιωμενη αποβολη στις 6 εβδομαδες και 2 που υποπτευομαστε στις 4 εβδομαδες αλλα δεν ειχα τη ψυχη να παω στο γιατρο, ουτοσιαλλος, ιδια ηταν τα συμπτωματα, δε θα γινοταν κατι) εδω και 9 χρονια.

    Ολες οι εξετασεις, εχουν βγει καθαρες... και σαλπιγγογραφια, και ορμονικες, και του αντρος μου, φυσιολογικες.

    Τωρα που το ψαχνω για πολυ σοβαρα, λεω να το κοιταξω λιγο βοτανολογικα, μηπως και υπαρχει κατι που κανει υπέρ-ωοριξια (να ωριμασουν πανω απο 1 ωαριο και να ελευθερωθει) και βρηκα το Μακα, αλλα ειναι κυριως για "ορεξη" οχι για γοννιμοτητα, που με κανει να σκεφτομαι.. εεεεεεεε... αν σ'ανοιξει η ορεξη... πως να μη... τεσ'πα..


    αλλιως παιζει να καταλληξω, ειτε σε παρενθετη μανα, ειτε σε υιοθεσια. Δεν θα κανουμε εξωσωματικη γιατι οι ορμονες που δινουν ειναι πολυ βαρβατες και υπαρχει μεγαλος κίνδυνος καρκινου για μενα, λογω του οτι απο τη μερια του πατερα μου -ολοι- απο καρκινο πηγαν. Τα αδερφια μου και εγω, φαινομαστε να'χουμε παρει απο τη μανα μου, που εχει αιωνοβιους, αλλα δε το ρισκαρουμε.

Similar Threads

  1. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΣΠΑΣΜΟΘΕΡΑΠΕΙΑ?
    By holfork in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 4
    Last Post: 12-07-2020, 18:55
  2. εχει κανει κανεις τη μεθοδο μαγνητικου ερεθισμου?
    By joanna22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2017, 16:31
  3. Δευτερη θεραπεια με φαρμακα μετα απο υποτροπη!εχει κανεις εμπιρεια??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2013, 18:51
  4. Replies: 0
    Last Post: 29-05-2011, 09:47
  5. Ένα παιχνίδι (όταν δεν έχει τι να κάνει κανείς...:)
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2007, 05:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •