Απορία σχετικά με τον δακτύλιο και παρόμοιες εγχειρίσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    Απορία σχετικά με τον δακτύλιο και παρόμοιες εγχειρίσεις

    Καλημέρα σε ολους Όχι οτι με ενδιαφέρει το θέμα προσωπικά ή τουλάχτιστον άμεσα , αλλά γενικώς ψάχνω λίγο το θέμα των διάφορων βαριατρικών επεμβάσεων και μου έχει δημιουργηθεί μια απορία , ίσως χαζή , προειδοποιώ :smirk:
    Έστω λοιπόν ότι κάποιος κάνει μια επέμβαση , για παράδειγμα by pass (που απ ότι έχω καταλάβει είναι και η πιο αποτελεσματική) και μειώνει το στομάχι του . Αναγκάζεται να τρώει απότομα υπερβολικά μικρότερη ποσότητα τροφής απ' ότι είχε συνηθίσει μέχρι τώρα (και μιλάω για ποσότητες που έτσι κι αλλιώς θεωρούνται πολύ μικρές οχι μικρές σε σχέση με το τι έτρωγε πριν) . Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος . Ο οργανισμός γενικότερα δεν περνάει ένα σχετικό σοκ απο την απότομη μείωση των θρεπτικών συστατικών ; Κάποιος που κάνει μια τέτοια επέμβαση δεν έχει τουλάχιστον τον πρώτο καιρό λίγο και τα συμπτώματα της αφαγίας (εκτος της πεινας που δεν υπαρχει); ζαλάδες, υποτονικότητα, τασεις προς λιποθυμια κλπ ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by stellou1989
    Καλημέρα σε ολους Όχι οτι με ενδιαφέρει το θέμα προσωπικά ή τουλάχτιστον άμεσα , αλλά γενικώς ψάχνω λίγο το θέμα των διάφορων βαριατρικών επεμβάσεων και μου έχει δημιουργηθεί μια απορία , ίσως χαζή , προειδοποιώ :smirk:
    Έστω λοιπόν ότι κάποιος κάνει μια επέμβαση , για παράδειγμα by pass (που απ ότι έχω καταλάβει είναι και η πιο αποτελεσματική) και μειώνει το στομάχι του . Αναγκάζεται να τρώει απότομα υπερβολικά μικρότερη ποσότητα τροφής απ' ότι είχε συνηθίσει μέχρι τώρα (και μιλάω για ποσότητες που έτσι κι αλλιώς θεωρούνται πολύ μικρές οχι μικρές σε σχέση με το τι έτρωγε πριν) . Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος . Ο οργανισμός γενικότερα δεν περνάει ένα σχετικό σοκ απο την απότομη μείωση των θρεπτικών συστατικών ; Κάποιος που κάνει μια τέτοια επέμβαση δεν έχει τουλάχιστον τον πρώτο καιρό λίγο και τα συμπτώματα της αφαγίας (εκτος της πεινας που δεν υπαρχει); ζαλάδες, υποτονικότητα, τασεις προς λιποθυμια κλπ ;

    Λοιπόν τον πρώτο καιρό υπάρχει μία γενική αδυναμία αλλά όχι λόγω αφαγίας αλλά λόγω ταλαιπωρίας του οργανισμού στο χειρουργείου,όπως και κάποιες ψιλοζαλάδες επίσης,τον πρώτο καιρό πίνουμε ένα συμπλήρωμα πρωτείνης πχ frezubin καθώς επίσης κ μία σκόνη πρωτείνης που την διαλύουμε μέσα σε γάλα.νερό.γιαούρτι αυτό το κάνουμε ώστε ο οργανισμός μας να μην αντιμετωπίζει προβλήματα κ να μπορεί να ανταπεξέλθει,εγώ προσωπικά για 2 εβδομάδες περίπου μπορούσα να περπατήσω μικρή απόσταση κ κουραζόμουν,μετά τις 25 ημέρες όπου κ έκοψα τα ράμματα σίγα-σιγά η όποια αίσθηση κούρασης εξαφανίστηκε κ πολύ σύντομα ήμουν ακόμα πιο δυνατή από ότι προ επέμβασης ζαλάδες μερικές φορές νιώθουμε για αρκετούς μήνες μετά την επέμβαση είτε γιατί μας πέφτει απότομα η πίεση είτε το σάκχαρο,εκεί χρειάζεται λίγο προσοχή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Στελλου καλως ηρθες! Του '89 εισαι;!; Και εγω!!!
    Λοιπον στην αρχη ο οργανισμος (τουλαχιστον ο δικος μου!) ηταν μια χαρα, ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα! Μολις αρχισαν να φευγουν αρκετα κιλα μαζεμενα (τον πρωτο μηνα εχασα 12 και τον 2ο 10!) αρχισαν οι ζαλαδες και να ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και μαυριζουν τα παντα και λεω αυτο ειναι λιποθυμαω!!! Αλλα ευτυχως δεν το εχω παθει ακομα!!
    Ενα μεγαλο σοκ το περναει ο οργανισμος και απο την επεμβαση και απο την απωλεια κιλων και απο την υπερβολικα μικρη ποσοτητα τροφης που λαμβανουμε μετα την επεμβαση!!
    Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανουμε τοσες βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ μετα και πρεπει να προσεχουμε πολυ! Ειδικα τα κοριτσια πριν την περιοδο και κατα την διαρκεια εχουμε πολλες ζαλαδες λογω ελλειψης σιδηρου (πολλες κοπελες οπως και φιλη μου λαμβανει σιδηρο κατα την διαρκεια της περιοδου της γιατι ζαλιζεται!!)!!!
    Εχουμε δυναμεις, επιστρεφεις στην κανονικη σου ζωη γρηγορα αλλα πρεπει να προσεχεις γιατι ο οργανισμος αποδυναμωνεται πιο ευκολα και γρηγορα απο οτι παλιοτερα!!
    Αλλα πραγματικα αξιζει αυτη η επεμβαση!! Δεν θα αλλαζα την αποφαση μου για την καμια!!!
    Και αν το σκεφτεσαι, σταματα! Αν θες να χασεις κιλα, μπορεις και με διαιτα εννοειτε! Αν χρειαζεσαι ενα σπρωξιμο οπως χρειαζομουν εγω (γιατι θελει πολυ δουλεια και προσπαθεια και μετα την επεμβαση, δεν ειναι η ευκολη λυση!!) καντην!! Θα χαρεις τις απωλειες τοσο γρηγορα που δεν θα το πιστευεις!!!
    Τωρα δεν με χορταινω πως να το εξηγησω;!;! Ειμαι ο εαυτος μου επιτελους!! Αν και εχω αρκετα ακομα να χασω!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Τάσο να επαναλάβω ακόμα μια φορα πως μια επέμβαση δεν είναι η εύκολη λύση..poses φορες ακόμα πρέπει να το πούμε άραγε για να το κατανοήσετε?

    η μονη ευκολία τις επέμβασης είναι πως πλέον δεν πεινας...εκτος και αν είσαι στο ένα μικρό ποσοστό (στα τόσα άτομα που γνώρισα εδώ μονο 3 έχουν αίσθημα πεινας την οποια όμως μπορούν να την κορέσουν γρήγορα αφού η χωρητικότητα του στομάχου είναι μικρή)

    όσο για το έντερο δεν ακρωτηριάζεται και πετιέται Τάσο μου, απλά το "ανακατευθινουνε"...κει μέσα είναι ..θα το φτιάχνανε...
    επίσης τάσο μου υπάρχει και η λύση του sleeve που δεν σου κόβουν το έντερο καθόλου


    Όσο για την αδυναμία: εγώ ζαλάδες δεν είχα, μια αδυναμία την είχα όπως και ο καθένας που έχει κάνει μια επέμβαση 4 όρον. Όταν έκανα δουλειές στο σπίτι με βοηθούσε ο σύντροφος μου και δεν σήκωνα βαριά πράγματα. κούραση του τύπου πως δεν μπορούσα να καθαρίσω το σπίτι σε 1.5 ώρα όπως έκανα πριν την επέμβαση ναι..σκούπιζα , καθόμουν και ξεκουραζόμουν..σφουγγάριζα ...καθόμουν ..σιγά σιγά και με metro όλα. ακόμα και η βόλτα μου έγινε μια βδομάδα μετά την επέμβαση και σιγά σιγά γιατί ναι υπάρχει μια κούραση..όμως εάν έκανα πχ μια άλλη επέμβαση δεν θα ένιωθα το ίδιο? ότι επέμβαση και να κανεις δεν αρχίζεις την επομενη μέρα να "τρος" σαν τον γλάρο (αμάσητα) και πολύ όπως πριν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    [quote]Originally posted by Tassos67


    [quote] Αναγνωριζω οτι το δελεαρ μεγαλο κι οτι να υποκυψεις εγω τουλαχιστον δε θα θεωρουσα οτι διαλεξες τον ευκολο δρομο.[quote]


    Εδώ ήταν η αντίρρηση μου Τάσο μου!!!!!!

    έτσι όπως το έγραψες βρε τάσο άλλο κατάλαβα και εγώ ζητω συγγνώμη διά την παρεξηγεί

    Γνωρίζω πως ο Kalf, έχει κάνει 4 επέμβασης επιστροφής διότι οι επέμβασης έγιναν σε άτομα που δεν χρειάζονταν επέμβαση από γιατρούς ιδιώτες και τα άτομα αυτά συνέχισαν να χάνουν και να χάνουν και να χάνουν ...το πως λειτουργούν αυτά τα άτομα δεν το γνωρίζω. πάντως γίνετε μονο στο bypass αυτό αφού στο sleeve σου αφαιρούν τελείως το στομάχι που δεν χρησιμοποιείτε όπως έμαθα τελευταία..βεβαια ενώ στο bypass το καινούριο στομάχι δεν μεγαλώνει στο bypass παίρνει ένα 20% πίσω από το στομάχι που ο γιατρός άφησε στην επέμβαση (το 10% αφήνουν + 20% που θα πάρει 30% τις παλαιάς χωρητικότητας του στομάχου σε ένα χρόνο περίπου)
    Μπορείς φαντάζομαι να κλείσεις ένα ραντεβού και να μάθεις για αυτές τις επέμβασης και πως είναι οι άνθρωποι αυτοί τώρα Τάσο μου..κατευθείαν από την πηγή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    Βλεπω εμφανισες μια ταση δυσπιστιας ως προς την ικανοτητα σου να αδυνατισεις με προσεγμενη διατροφη και ασκηση...................................... ......................Εγω που ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης κι εχω διανυσει περισσοτερο απο το μισο της ζωης μου ειμαι πολυ καλος υποψηφιος για επεμβαση.
    Εσυ εισαι μορφωμενη διατροφικα, εφαρμοζεις καλες αρχες, εχεις πολυ καλη ψυχολογια οπως φαινεται απο τα κειμενα σου και εισαι ακομη πολυ νεα. Εχεις πολυ καλες προοπτικες.


    Αν παλι θεωρεις οτι χανεις πολυ χρονο προσπαθωντας να αδυνατισεις και θελεις να συντομευσεις τοτε ψαξε και τις περιπτωσεις ατομων που τελικα απετυχαν σε βαθος χρονου ακομη και με μικρο bypass. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν δεν εχεις "αποφοιτησει" διατροφικα οταν ληξει η μακροχρονη περιοδος εντονης επιδρασης της επεμβασης τοτε ξαναγυρνας σχεδον στα ιδια. Και φυσικα ο κυριος αιτιος πιστευω οτι ειναι η συναισθηματικη υπερφαγια. Αν αυτο το τερας δεν εχει πεθανει τοτε ολα ειναι ματαια.
    κράτησα κάποια αποσπάσματα καταπέλτες από το μήνυμα σου, φοβερός :thumbup:

    Μόνο με την τελευταια παραγραφο, δλδ αν το τέρας επηρεάζει και τους εγχειρισμένους δεν ξέρω και δεν μπορώ να συμφωνήσω/διαφωνήσω, νομίζω κάπου είχα διαβάσει Τάσο ότι δεν πεινάνε, αλλά δεν με ενδιέφερε για να το ψάξω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by Tassos67

    Υπαρχει καταγεγραμμενη περιπτωση να εχει γινει αναιρεση της αναστομωσης; Κι αν ναι λειτουργησε το εντερο και πως απεδιδε;
    την παραμονή της επέμβασής μου ρώτησα τον καθηγητή αν μπορεί να γίνει αναστροφή της επέμβασής μου και μου είπε πως ναι γίνεται,αλλά στις 1800 επεμβάσεις που έχω κάνει μόνο 3-4 αναστρέψαμε για λόγους υγείας,επομένως υποθέτω πως το έντερο λειτουργεί μια χαρά για να μου πει κάτι τέτοιο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by Tassos67
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν δεν εχεις "αποφοιτησει" διατροφικα οταν ληξει η μακροχρονη περιοδος εντονης επιδρασης της επεμβασης τοτε ξαναγυρνας σχεδον στα ιδια.
    αυτό είναι σαφέστατα αλήθεια!!!αν δεν μάθεις να τρως σωστά οποιαδήποτε επέμβαση και αν κάνεις τα κιλά επιστρέφουν τα όποια συμπτώμτα αναφέρεις με την τουαλέτα ή απαγόρευση κατανάλωσης φλουδιών,σποριών κλπ ισχύει μόνο στην παράκαμψη,στην σλήβ δεν υπάρχουν αυτοί οι περιορισμοί

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ωχ παιδιά συγνώμη που δεν απάντησα τώρα είδα ότι αυτό το θέμα ξαναηρθε στην επιφάνεια. θα απαντήσω λίγο σύντομα γιατί μπαίνω απ το κινητό . Αυτές οι απορίες μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας διαφορα για τις επεμβάσεις στο φόρουμ γενικά . Δεν εχω σκεφτεί ποτε σοβαρά να κάνω επέμβαση , όσο μπορώ να τα χάσω μόνη με τον παλιό καλό τρόπο και όσο δεν υπάρχει θέμα υγείας που να το επιβάλλει άμεσα . Ακόμη εχω την υπομονη να το παλεψω χωρίς επέμβαση και απ τη στιγμή που βλέπω ότι πάει καλά δεν ψαχνομαι. Απλώς μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα τα θέματα του φόρουμ και ρωτάω απορίες που μου δημιουργούνται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Τάσο μου πιστεύω πως έχεις μεγάλα αποθέματα ακόμα ...αποθέματα ψυχής να προσπαθήσεις μονος σου και επίσης πιστεύω πως μπορείς και έχεις ήδη αλλάξει την διατροφή σου. πιστεύω πως δεν θα χρειαστείς επέμβαση ποτε λόγο αυτόν τον αποθεμάτων ψυχής που έχεις. εκτος και αν προκύψει άλλο πρόβλημα υγείας που θα πρέπει να αναγκαστείς κάτι που το απεύχομαι πραγματικά μέσα από την ψυχή μου. Η αλήθεια είναι πως το πάλευα και εγώ μέχρι telautaia στιγμή. όταν άρχισα να παίρνω κιλά από την ινσουλίνη και να μην χάνω με οποια δίαιτα η διατροφή και εάν έκανα λόγο τις ινσουλίνης με κίνδυνο τις ζωής μου κυριολεκτικά άρχισα να βάζο 10 μονάδες τι φορα λιγότερες ινσουλίνη .το σύνολο δηλαδή 50 μονάδες τι μέρα λιγότερες αφού έβαζα 5 φορες τι μέρα. έτσι ενώ όταν η γιατρός μου έδωσε το ok για την επέμβαση και άρχισε να στέλνει τα χαρτιά, ενώ λοιπόν τότε ήμουν 127 κιλά όταν άρχισα το (αναγκαστικό) milk sake 1 μηνα πριν την επέμβαση ήμουν 122 (έστω και αν αυτά τα 5 κιλά έφυγαν σε 10μήνες...) με το sake έχασα αλλα 4 κιλά αφού επίσης είχε κατεβει η ποσότητα τις ινσουλίνης και δεν έτρωγα τίποτα άλλο εκτος από αυτό το sake 3 φορες τι μέρα και το μονο που μπορούσα να φάω άλλο ήταν μαρούλια και ντομάτες ..αλλα εννοώ σαν το κατσίκι ..όχι σαλάτα..έτσι μαρούλια και ντομάτες lol το sake μου το έδωσαν γιατί είχα πολύ λίπος στο συκώτι οποτε να χάσω έστω λίγα κιλά για να μπορεί να γίνει η επέμβαση.

    Η επέμβασης αυτές δεν αναφέρονται σε άτομα που έχουν να χάσουν πχ 30 κιλά..αναφέρονται σε άτομα που είναι παθολογικά παχύσαρκα η παχύσαρκα με προβλήματα υγείας. για αυτό και ο δακτύλιος δεν είναι δωρεάν ..αν θέλει κάποιος να κάνει δακτύλιο θα πρέπει να τα πλήρωση όλα εκτος apo τον δακτύλιο που τον παρέχει το ταμείο. ούτε και το μπαλονάκι παρέχεται από την ασφάλεια για τους ιδιους λόγους.

    Πάντως να πω ξανά πως εγώ δεν είχα υπερφαγικα με την έννοια που έχω διάβαση εδώ στο φόρουμ. δεν ξέρω αν εσύ είχες ;υπερφαγικα; η έχεις ακόμα η ακόμα το πολεμάς η μήπως απλά πεινας όπως πεινούσα εγώ ...

    σου εύχομαι όλα τα καλά Τασούλη και σύντομα να είσαι υγιής και να αρχίσεις πάλι να χαίρεσαι τι ζωή σου.


    Στέλλου μου μια χαρά τα πας μανάρι μου συνέχισε έτσι και να έρθεις και σου διακοπές μαζί μας να γεμίσει γοργόνες το αιγαίο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by -wow-
    Στελλου καλως ηρθες! Του '89 εισαι;!; Και εγω!!!
    Λοιπον στην αρχη ο οργανισμος (τουλαχιστον ο δικος μου!) ηταν μια χαρα, ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα! Μολις αρχισαν να φευγουν αρκετα κιλα μαζεμενα (τον πρωτο μηνα εχασα 12 και τον 2ο 10!) αρχισαν οι ζαλαδες και να ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και μαυριζουν τα παντα και λεω αυτο ειναι λιποθυμαω!!! Αλλα ευτυχως δεν το εχω παθει ακομα!!
    Ενα μεγαλο σοκ το περναει ο οργανισμος και απο την επεμβαση και απο την απωλεια κιλων και απο την υπερβολικα μικρη ποσοτητα τροφης που λαμβανουμε μετα την επεμβαση!!
    Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανουμε τοσες βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ μετα και πρεπει να προσεχουμε πολυ! Ειδικα τα κοριτσια πριν την περιοδο και κατα την διαρκεια εχουμε πολλες ζαλαδες λογω ελλειψης σιδηρου (πολλες κοπελες οπως και φιλη μου λαμβανει σιδηρο κατα την διαρκεια της περιοδου της γιατι ζαλιζεται!!)!!!
    Εχουμε δυναμεις, επιστρεφεις στην κανονικη σου ζωη γρηγορα αλλα πρεπει να προσεχεις γιατι ο οργανισμος αποδυναμωνεται πιο ευκολα και γρηγορα απο οτι παλιοτερα!!
    Αλλα πραγματικα αξιζει αυτη η επεμβαση!! Δεν θα αλλαζα την αποφαση μου για την καμια!!!
    Και αν το σκεφτεσαι, σταματα! Αν θες να χασεις κιλα, μπορεις και με διαιτα εννοειτε! Αν χρειαζεσαι ενα σπρωξιμο οπως χρειαζομουν εγω (γιατι θελει πολυ δουλεια και προσπαθεια και μετα την επεμβαση, δεν ειναι η ευκολη λυση!!) καντην!! Θα χαρεις τις απωλειες τοσο γρηγορα που δεν θα το πιστευεις!!!
    Τωρα δεν με χορταινω πως να το εξηγησω;!;! Ειμαι ο εαυτος μου επιτελους!! Αν και εχω αρκετα ακομα να χασω!!
    Καλησπέρα ! ναι του 89 είμαι κι εγώ ! Ξέρεις τι γίνεται , πολλές φορές διαβάζοντας και τα διάφορα εδώ σχετικά με τις επεμβάσεις έχω "φαντασιωθεί" ας πούμε πω θα ήταν να έχανα όλα μου τα κιλά σε λίγο χρονικό διάστημα και ακούγεται τέλειο . Δεν το βρίκω την εύκολη λύση παρ' όλα αυτά , πιστεύω οτι και οι επεμβάσεις έχουν διάφορες ψυχολογικές και σωματικές επιπτώσεις και παραμέτρους . Εκτός αυτού ας πούμε οτι το βλέπω και λίγο σαν "στοιχημα" με τον εαυτό μου ή άσκηση δύναμης και υπομονής αν θες , το να χάσω τα κιλά μου σιγά σιγά με διατροφή και γυμναστική . Χαίρομαι που το καταφέρνω (μέχρι τώρα τουλάχιστον) χωρίς κάποιο "σπρώξιμο" ή κάτι τέτοιο . Για μένα μιλάω πάντα έτσι , δεν κατακρίνω κανενα για τις επιλογές του .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    εγώ ειλικρινά σας χαίρομαι όλους εσάς που έχετε ακόμα το κουράγιο κ το παλεύετε με διατροφή κ έχετε σούπερ αποτελέσματα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Originally posted by stellou1989
    Originally posted by -wow-
    Στελλου καλως ηρθες! Του '89 εισαι;!; Και εγω!!!
    Λοιπον στην αρχη ο οργανισμος (τουλαχιστον ο δικος μου!) ηταν μια χαρα, ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα! Μολις αρχισαν να φευγουν αρκετα κιλα μαζεμενα (τον πρωτο μηνα εχασα 12 και τον 2ο 10!) αρχισαν οι ζαλαδες και να ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και μαυριζουν τα παντα και λεω αυτο ειναι λιποθυμαω!!! Αλλα ευτυχως δεν το εχω παθει ακομα!!
    Ενα μεγαλο σοκ το περναει ο οργανισμος και απο την επεμβαση και απο την απωλεια κιλων και απο την υπερβολικα μικρη ποσοτητα τροφης που λαμβανουμε μετα την επεμβαση!!
    Το θεμα ειναι οτι δεν λαμβανουμε τοσες βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ μετα και πρεπει να προσεχουμε πολυ! Ειδικα τα κοριτσια πριν την περιοδο και κατα την διαρκεια εχουμε πολλες ζαλαδες λογω ελλειψης σιδηρου (πολλες κοπελες οπως και φιλη μου λαμβανει σιδηρο κατα την διαρκεια της περιοδου της γιατι ζαλιζεται!!)!!!
    Εχουμε δυναμεις, επιστρεφεις στην κανονικη σου ζωη γρηγορα αλλα πρεπει να προσεχεις γιατι ο οργανισμος αποδυναμωνεται πιο ευκολα και γρηγορα απο οτι παλιοτερα!!
    Αλλα πραγματικα αξιζει αυτη η επεμβαση!! Δεν θα αλλαζα την αποφαση μου για την καμια!!!
    Και αν το σκεφτεσαι, σταματα! Αν θες να χασεις κιλα, μπορεις και με διαιτα εννοειτε! Αν χρειαζεσαι ενα σπρωξιμο οπως χρειαζομουν εγω (γιατι θελει πολυ δουλεια και προσπαθεια και μετα την επεμβαση, δεν ειναι η ευκολη λυση!!) καντην!! Θα χαρεις τις απωλειες τοσο γρηγορα που δεν θα το πιστευεις!!!
    Τωρα δεν με χορταινω πως να το εξηγησω;!;! Ειμαι ο εαυτος μου επιτελους!! Αν και εχω αρκετα ακομα να χασω!!
    Καλησπέρα ! ναι του 89 είμαι κι εγώ ! Ξέρεις τι γίνεται , πολλές φορές διαβάζοντας και τα διάφορα εδώ σχετικά με τις επεμβάσεις έχω "φαντασιωθεί" ας πούμε πω θα ήταν να έχανα όλα μου τα κιλά σε λίγο χρονικό διάστημα και ακούγεται τέλειο . Δεν το βρίκω την εύκολη λύση παρ' όλα αυτά , πιστεύω οτι και οι επεμβάσεις έχουν διάφορες ψυχολογικές και σωματικές επιπτώσεις και παραμέτρους . Εκτός αυτού ας πούμε οτι το βλέπω και λίγο σαν "στοιχημα" με τον εαυτό μου ή άσκηση δύναμης και υπομονής αν θες , το να χάσω τα κιλά μου σιγά σιγά με διατροφή και γυμναστική . Χαίρομαι που το καταφέρνω (μέχρι τώρα τουλάχιστον) χωρίς κάποιο "σπρώξιμο" ή κάτι τέτοιο . Για μένα μιλάω πάντα έτσι , δεν κατακρίνω κανενα για τις επιλογές του .
    ΩΩΩΩ τελεια!!
    Μην νομιζεις και εγω σε αυτο το σταδιο ειμαι αυτη την στιγμη! Παρολο που εκανα την επεμβαση, 10 μηνες μετα οι ποσοτητες ειναι σαφεστατα πιο μεγαλες και πρεπει να συγκρατω μερικες φορες τον εαυτο μου!! Βασικα αυτο εγινε απο τοτε που ξαναρθα Λονδινο (εδω σπουδαζω!) που απο εκει που ειχα συνηθισει Ελλαδα καθε μερα εξω, εδω με τα χιονια εμεινα ολη μερα σπιτι! Και απο εκει που ξεχουσα να φαω στην Ελλαδα και με μαλωναν ολοι τωρα ολο τρωω γιατι βαριεμαι!! Ναι μεν εχω απαλαχτει απο την καταναλωση τροφης της βαρεμαρας αλλα βλεπω οτι τσιμπαω και τρωω μεγαλυτερες ποσοτητες ΞΑΦΝΙΚΑ και αυτο μου σπαει τα νευρα!!
    ΠΟλυ καλα κανεις και εχεις βαλει στοιχημα με τον εαυτο σου και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το κερδισεις!! Ουτως η αλλως στο ΧΕΡΙ ΣΟΥ ειναι!!!
    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙς 2 ΜΑΣ!!!! :smilegrin:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    ΩΩΩΩΩΩ Λονδίνοοοοοοο αγαπάααααωωωω :bouncy::bouncy::bouncy: είχα πάει πριν 3-4 χρόνια καλοκαίρι γιατί σπούδαζε η αδερφή μου εκει Είναι τέλειο ! Κάτι είχα διαβάσει και για τα Nando's που είχες γράψει τις προάλλες , είχαμε πάει μια φορά στα nando's στο Uxbridge , ωραία ήταν ! ΑΑΑΑΑ τι μου θύμησεεεες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Ναι τα Ναντος τα αγαπουσα!!! Πηγα παλι τωρα.. Ανοστα μου φανηκαν ρε γαμωτο!!! Παλια μου ετρεχαν τα σαλια!! Οι υπολοιποι μου ειπαν οτι οχι τα ιδια ειναι!!! :/
    Αλλαξαν οι γευστικοι καλυκες απο οτι φαινεται!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •