Επίτευξη δίαιτας με υποστήριξη απο όλους μας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    7

    Επίτευξη δίαιτας με υποστήριξη απο όλους μας!

    Σκέφτηκα για όσους προσπαθούν να κάνουν δίαιτα και μάταια φτάνουν στον στόχο τους, να εφαρμόσουμε όποιοι θέλουν ένα προγραμματάκι σαν και το δικο μου που θα διαβάσετε στην συνέχεια, γράφοντας τα στοιχεία σας, τα εμπόδια και τους στόχους σας! Έτσι λοιπόν αποφάσισα μήπως και αυτος ο τρόπος με/μας βοηθήσει! :wink1:Το ημερολογιο που κρατω και οι μερες που σβήνω πήγαν άδικα! Μαζί σας ευελπιστώ να τα καταφέρω! Οπότε ξεκίνω ένα διαιτολόγιο που έχω απο τα πολλά που μου έχει δώσει η διαιτολόγος μου.... των 1150 θερμίδων και γράφοντας συναμα τους στόχους μου οπου πήρα την ιδέα απο κάποιο site. (καλό θα ήταν να μην ξεκινάμε δίαιτες κάτω των 1000 θερμίδων!)

    Ηλικία: 23
    Υψος: 1.62
    Βάρος: 60,3
    BMI: 22.976 - φυσιολογική (ετσι λέει, τα ψωμάκια μου όμως άλλο δείχνουν)
    Ιδανικό βάρος: 57
    Επιθυμητό βάρος: 55

    1.Για ποιο λόγο θέλω να χάσω βάρος:
    Για να μπώ σε πιο μικρο νούμερο στα ρούχα, να βρίσκω εύκολα παντελόνια, να φορέσω φούστα άνετα και το καλοκαίρι να βγω στην παραλία χωρίς ντροπές! Να νιώθω άνετα! :yes:

    2.Πόσα κιλά θα ήθελα να χάσω σε ένα μήνα για να είμαι ευχαριστημένη;
    3???

    3.Πιθανά εμπόδια στη διαδικασία απώλειας και διατήρησης του βάρους :
    I: Εξοδος με το αγόρι μου και θέλει να φάει.
    ΙΙ: Ξαφνικά γενέθλια/γιορτή/κεράσματα/έξοδος με φίλες κλπ
    ΙΙΙ: Θυμήθηκε σήμερα η μαμα να φτιάξει κάποιο έξτρα φαγητο/γλυκό που να πάρει δεν μπορω να αντισταθώ
    ΙΙΙΙ: Βαριέμαι δεν έχω τι να κάνω και θέλω να φτιάξω ένα γλυκό η φαγητό
    V: Κοιμάμαι και ξυπνάω το μεσημέρι ενω έχω φάει το απογευματινό, θέλω κατι γλυκό.
    VI: Φτου! Σήμερα δεν έχω σχολή η για κάποιο λόγο είμαι όλη μέρα σπίτι! Τι να κάνω για να μην σκέφτομαι το φαγητό???
    VII: Χριστούγεννα/Πασχα/ Διάφορες άλλες εορτές αργίες! Που περιέχουν κρέας, κοντοσούβλι, παϊδάκια, κοκορέτσι, λουκάνικα, μελομακάρονα, κουραμπιέδες, τσουρέκια, σοκολατένια αυγά, δίπλες, βασιλόπιτα, λαγάνες, ταραμοσαλάτες και και και!!!!!:smilegrin:

    4.Πιθανές ώρες παρασπονδίας:
    Μετα το απογευματινό και το βραδινό.....(μπορει και μετά το βραδινό):smilegrin:

    5.Σύνδεση συναισθήματος και κατανάλωσης φαγητού:

    Συνήθως μετά απο νεύρα, στεναχώρια και βαρεμάρα του τύπου: δεν έχω τι να κάνω! δεν ανοίγω το ψυγείο; (φυσικά όχι γι να δροσιστώ):spin: Σπάνια μπορεί να οδηγηθώ και στην πρόκληση εμετού, αλλά στόχος είναι να μην οδηγηθω εκει ποτε ξανα.

    6. Γυμναστήριο:
    3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον ακόμα και αν βαριέμαι.

    Σε περίπτωση που νιώσω κάτι απο τα παραπάνω εμπόδια...3,4 και 5, Θα σπεύσω αμέσως να ποστάρω εδώ και να μοιραστω τον πόνο μου και τις επιθυμίες μου, για να μην υποκύψω εις την ακολασία και την αμαρτία καμιας κρέπας, σοκολάτας, βάφλας, σουβλακι, πατατάκι και οτιδήποτε άλλο καταραμένο, αλλα απολαυστικό ειναι αυτό που ξεπερνάει το επιτρεπτό όριο κατανάλωσης μου!

    Ημερομηνία Έναρξης δίαιτας: 23 Οκτώβρη 2012
    Επόμενο Ζύγισμα: 30 Οκτωβρη 2012

    Έχω να τηρήσω δίαιτα απο το χειμώνα του 2010, αμα τα καταφέρω έτσι θα είνα κατόρθωμα! (Θα σας κεράσω όλους σουβλάκια) οικολογικά! χαχαχαχα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Καλωσήρθες και καλή αρχή να έχεις!!!
    Ξεκίνα αποφασιστικά και όλα θα έρθουν πιο εύκολα.
    Να θυμάσαι σε κάθε παρασπονδία και απογοήτευση να μην χάνεις τον έλεγχο αλλά να συνεχίζεις κανονικα το προγραμμά σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    καλημερα!! καλη επιτυχια καλη αρχη.

    δες αν εχεις χρονο ενα τοπικ με τριαδες - δυαδες γευματων.
    θα σου δωσει καλες ιδεες για σωστη διατροφη.

    φιλια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    7
    Originally posted by anastasia__
    Καλωσήρθες και καλή αρχή να έχεις!!!
    Ξεκίνα αποφασιστικά και όλα θα έρθουν πιο εύκολα.
    Να θυμάσαι σε κάθε παρασπονδία και απογοήτευση να μην χάνεις τον έλεγχο αλλά να συνεχίζεις κανονικα το προγραμμά σου!
    Ευχαριστώ πολύ! Ναι θα τα εξερευνήσω όλα σιγα σιγά!
    εχω να τηρησω διαιτα 1 μιση χρονο και ενω παντα ξεκιναω παντα την χαλαω και αυτο με εχει κανει να παρω κιλα και να νιωθω χαλια!
    Το θεμα ειναι οταν κανω παρασπονδια ΧΑΝΩ τον ελεγχο! και τρωω κι αλλο. δε μπορω να συνεχισω απο εκει που ειχα μεινει. Ενω παλια και να εκανα, ξεκινουσα την διαιτα και την τηρουσα για μερες, τωρα το πολυ μεχρι την τριτη μερα και αν! Πρεπει να προσπαθησω! Γτ τα παντελονια σφιγγουν! :sniffle:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •