αλλο ενα φθινοπωρο στα ιδια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016

    αλλο ενα φθινοπωρο στα ιδια...

    αλλο ενα φθινοπωρο στα ιδια...

    τα λεω μονο για να τα βγαλω απο μεσα μου...νιωθω οτι δεν μου αξιζει πια κανενα ειδος συμπαραστασης...
    για να μετρησω....
    ειναι το 6 κατα σειρα φθινοπωρο που με βρισκει παχυσαρκη...
    ειναι το 3 φθινοπωρο που ειμαι στο φορουμ στην ιδια ακριβως θεση...

    φοβαμαι πως ουτε και φετος ειναι για μενα τα ομορφα μοδατα χειμωνιατικα ρουχα...ουτε απ εξω δεν θελω να περασω απο το ζαρα. μονο να βλεπω κουραστηκα...δεν ειμαι πια καθολου αισιοδοξη.

    διαιτες σ αυτα τα 6 χρονια? για να θυμηθω....δυσκολο....σιγουρα πανω απο 20!
    ολων των ειδων! με διαιτολογο! με ενδοκρινολογο! με ολοκληρη ομαδα σε ειδικο κεντρο!απ ολα δοκιμασα!
    γυμναστικη σ αυτα τα 6 χρονια? φυσικα! κολυμβητηριο, γυμναστηριο, αερομπικ, περπατημα ολα τα δοκιμασα!

    κι ομως ειμαι ακομα εδω
    κι αυτο το φθινοπωρο

    ισως τελικα πρεπει να το παρω απλα αποφαση.
    θα ειμαιγια παντα εδω. θα ειμαι για παντα χοντρη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Γεια σου koritsaki !Δεν ειμαι νομίζω η κατάληλη να σε συμβουλεύσω,μιας και εγω έχω κανει αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες στην ζωη μου.Απο ότι ειδα τα εχεις δοκιμάσει όλα,μήπως τελικα φταίει αυτο?Μηπως ο οργανισμος σου θέλει ένα διάλειμμα?Αν δεν κανω λάθος εχεις χάσει 10 κιλα..το οτι τα διατηρεις ειναι πολυ σημαντικο γι αυτο μην το βαζεις κατω.Ολοι στην ζωη μας καποια στιγμη θελουμε λιγο να "ξεκουραστουμε" για να συνεχίσουμε..Ελπιζω να σε βοήθησα εστω και λιγο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    κοριτσακι μου γλυκο!!! αν διαβαζες κατι που ειδα στο face πριν θα εβλεπες ποσο τρομερα αδικο προς τον εαυτο σου ειναι αυτο που λες!!! ο καλος θεουλης εδωσε μια δευτερη ευκαιρια.......το αυριο!!!! γνωμη μου ΞΕΧΝΑ τη διαιτα.Ακομα κ σαν λεξη αρνητικη ειναι. γιατι δε κανεις κατι απλο φαε απλα κ καθαρα λ ασε το σωμα σου να σσου μιλησει.πιστεψε με ουτε τα τραγικα κιλα εχεις αλλα ουτε κ ειναι οτι χειροτερο μπορουσε να σου συμβει!!!! χαλαρωσε κ ξεχνα το φαγητο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    γλυκια μου επλιδα σωστα παρατηρησες. εχω χασει 10 κιλα απο τα 95 που ηταν το μεγιστο μου και το οποιο διατηρησα ευτυχως για ενα μονο καλοκαιρι.
    ομως απο το φθινοπωρο του 09 ως σημερα φθινοπωρο του 12 κινουμε μεταξυ 80-88 συνεχεια.
    τον τελευταιο χρονο ας πουμε μεταξει 82-86.
    αυτη τη στιγμη ειμαι στα 85 παρα κατι.
    δεν θελω να ξεκουραστω...
    να φανω για μια φορα στη ζωη μου δυνατη σ αυτο το θεμα θελω...
    σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    koritsaki mou, αναφέρεις ότι έχεις δοκιμάσει δίαιτα " με διαιτολογο! με ενδοκρινολογο! με ολοκληρη ομαδα σε ειδικο κεντρο!απ ολα δοκιμασα!". Τι πιστεύεις ότι δεν έχει πάει καλά, δεν σου έχουν ταιριάξει τα είδη διατροφής που ακολούθησες, είχες κάποια ψυχολογικά βάρη που σε έστρεφαν στο φαγητό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Το ιδανικο ειναι να ηρεμησεις λιγακι,να σταθεροποιησεις τα κιλακια σου και να συνεχισεις(αυτό στο λεω επειδη εχεις κουραστει και απογοητευτει).Αν παλι βλεπεις οτι δεν μπορεις να συμβιβαστεις με τα κιλα που εισαι τωρα,παρε την αποφαση και ξεκινα μια καινουργια αρχη.Μπορείς να οργανώνεις απο την προηγουμενη ημερα την διατροφη σου,ρφροντιζε να τρως τακτικα μεσα στην ημερα.Μαθε να ακους το σωμα σου και τις αναγκες του (αυτο θα σου¨"πει" ποτε πεινας πραγματικα),αγαπησε το,δωσε του ολα αυτα που χειαζεται για να λειτουργει σωστα..Το στομαχι μας δεν πρεπει να ειναι σκουπιδοτενεκες..Τελευταία συμβουλη και σημαντικοτερη (κατα την γνωμη μου σου εξασφαλιζει το 90% της επιτυχιας):ΘΕΤΙΚΕΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ,ΜΠΟΡΕΙΣ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Originally posted by Mak
    koritsaki mou, αναφέρεις ότι έχεις δοκιμάσει δίαιτα " με διαιτολογο! με ενδοκρινολογο! με ολοκληρη ομαδα σε ειδικο κεντρο!απ ολα δοκιμασα!". Τι πιστεύεις ότι δεν έχει πάει καλά, δεν σου έχουν ταιριάξει τα είδη διατροφής που ακολούθησες, είχες κάποια ψυχολογικά βάρη που σε έστρεφαν στο φαγητό?
    Ειναι κατι που θα ηθελα να ρωτήσω και εγω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    σιγουρα εχω διαφορα αλλα θεματα που με απασολουν και κανουν την ψυχολογια μου ασανσερ εκτος του φαγητο. οπως εχουμε ολοι μας. αλλα δεν θελω να τα βλεπω σαν δικαιολογια. ποιος δεν εχει προβληματα αλλωστε κοριτσια μου??? ομως δεν ειναι ολοι παχυσαρκοι.
    ειναι αληθεια οτι τα κιλα αρχισαν να μπαινουν απο οταν μπηκε και το στρες στη ζωη μου.
    ομως αυτο δεν μπορω να το αποβαλω. εχω μαθει να ζω μ αυτο. δεν ειναι ηρεμη η ζωη μου και δεν εχει καμια σταθεροτητα. ουτε το που μενω. ουτε το με ποσους μενω. ουτε το που δουλευω. ουτε η οικονομικη μου κατασταση. ολα αυτα μεταβαλλονται συνεχως σχεδον 2 φορες το χρονο. και φυσικα μου προκαλουν αγχος ολα αυτα. αλλα δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο. γιαυτο προσπαθω να δωσω τη μαχη με το φαγητο. ανεξαρτητα με οτι αλλο συμβαινει στη ζωη μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Koritsaki λες ξεκινησες απ τα 95 , ετα κυμαινόσουν 80 με 88 , τώρα 82-86.
    Λοιπόν εγώ ξεκίνησα απ τα 108 , πήγα 96 , γυρισα 103 , ξαναπήγα 94 , ξαναγύρισα 100 . Αυτό το σκαμπανεύασμα πήρε 3 χρόνια , ώσπου να βρώ τη δύναμη για την μεγάλη κατηφόρα , και κάθε φορά που ανέβαινε για να μην κοπανήσω το κεφάλι μου στο τοίχο , έλεγα πάλι καλά δεν ξαναγύρισα στα ίδια .
    Λοιπόν δες κι εσύ το θετκό , δεν έχεις ξαναγυρίσει στα ίδια ή ακόμη χειρότερα να τα είχες ξεπεράσει και πάρε το χρόνο σου . Δες τι δεν λειτουργεί . Μήπως αλήθεια οι τόσες διαφορετικές δίαιτες ? Άν πχ είναι στερητικες τότε λογικό είναι οτι καποια στιγμή θα τις σταματούσες και δεν φταις εσύ σ΄αυτό , αλλά οι δίαιτες , άν όχι μήπως βιάζεσαι , μήπως δεν δίνεις χρόνο στο σώμα σου ?
    Ακόμη μήπως δεν έχεις βρει το σωστό λόγο που θες ν΄αδυνατίσεις ? Τα όμορφα μοδάτα ρούχα του ΖΆΡΑ , δεν λέω είναι ένας λόγος , είναι όμως ο λόγος ?
    Για ψάξτο λίγο καλύτερα κι είμαι σίγουρη οτι θα τη βρεις την άκρη του νήματος .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Σιγουρα ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει τον μεγαλυτερο ρολο.Ολη αυτη η ρευστοτητα στην ζωη σου ειναι λογικο να σου δημιουργει ανησυχια και εσωτερικη ενταση,μπορει το φαγητο να αποτελει μια διεξοδο,ενα ξεσπασμα.Τοτε μια λυση ειναι να βρεις καποιες αλλες διεξοδους και τροπους εκτόνωσης.Πραγματα που σε ευχαριστουν και σε γεμιζουν.Κανε κατι που σε ευχαριστει,βγες με φιλους,διαβασε βιβλια,ξεκινα χορο..υπαρχουν τοσα πολλα να κανεις..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Κοριτσάκι, ξερω πως σου φαινονται ολα μαυρα και εχεις κουραστει αλλα τα παιδια σου λενε σωστα πραγματα.
    Εγω θα σου πω το εξης: κανε μια λιστα με τους λογους που θες να αδυνατισεις. Όταν εχεις ισχυρο κινητρο σε βοηθα περισσοτερο. Εκτιμησε τα οσα εχεις καταφερει ως τωρα -δεν ειναι και λιγα! Γεμισε τον χρονο σου με δραστηριοτητες που σε γεμιζουν και σε κανουν να νιωθεις εσυ η ιδια καλα.
    Κι εγω εχω ψυχολογικα σκαμπανεβασματα αλλα σημερα ειδα τη ζωη λιγο διαφορετικα. Εμαθα κατι ασχημο για ενα παιδακι που εχω αναλαβει (ειμαι εκπαιδευτικος) και πιστεψε με για μια στιγμη ειδα καθαρα ποσο υπερβολικη ημουν απεναντι στον εαυτο μας. Δεν υποβαθμιζω το προβλημα σου, απλα λεω πως παντα θα υπαρχει καποιος που βρισκεται σε χειροτερη κατασταση απο εμας, στην οποια μπορει καποια στιγμη να βρεθουμε κι εμεις (η και σε ακομη χειροτερη). Μηπως, λοιπον, πρεπει να εκτιμαμε αυτο που εχουμε?? Δε λεω να μην προσπαθουμε για το καλυτερα αλλα να σκεφτομαστε και το χειροτερο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    κοριτσάκι...πριν διαβάσω ολόκληρο το μήνυμά σου,θεώρησα ότι έχω να κάνω με ένα άτομο που είναι πάνω από τριψήφιο αριθμό..επειδή αυτά που περιγράφεις τα έχω νιώσει,ως άτομο που υπήρξα πολύύύύ πιο πάνω από τα 100..Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι δείχνουν. Είσαι 84 κιλά..Όνειρο για πολλούς πίστεψέ με.Έχεις να χάσεις αλλά δέκα για να γίνεις υπέρβαρη και λίγα ακόμα για να έρθεις στα ίσα σου που λέμε..Ξέρω ότι στα λόγια όλοι καλοί είμαστε.Αλλά είναι ένα κλικ.Ένα κλικ που το καταλαβαίνω τώρα και εύχομαι να συνεχίσω να το καταλαβαίνω και σύντομα να φτάσω στα κιλά σου..Η ζωή είναι τόσο όμορφη και στο λέω εγώ..που πιο απαισιόδοξο άτομο δεν υπάρχει νομίζω..και μπες στα μαγαζιά που λες..εδώ βρίσκω εγώ στα 90 κιλά..δε θα βρίσκεις εσύ???είναι όλα θέμα οπτικής..ότι χρειαστείς εδώ θα είμαστε..καλή αρχή!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    αναστασια μου σ ευχαριστω για την οπτικη που μου προσεφερες. η αληθεια ειναι οτι λογο επαγγελματος βρισκομαι καθημερινα διπλα σε ανθρωπους με πολυ σοβαρα προβληματα υγειας και νομιζω μπορω να εκτιμησω το γεγονος οτι δεν εχω η ιδια καποιο απο αυτα. σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι οι δυσκολιες που αντιμετωπιζω ειναι οι μεγαλυτερες και δεν τις χρησιμοποιω σαν δικαιολογια. ο μονος λογος που ανεφερα τα ψυχολογικα μου σκαμπανευασματα ειναι για να δωσω μια απαντηση στην μακ.
    δυστυχως το γεγονος οτι υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα απο το δικο μου δεν ειναι μια σκεψη που μπορει να μου παρει το αγχος.

    η ιδεα για τη λιστα με τους λογους παντως μου φαινεται πολυ καλη! ευχαριστω!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    δωρα εσενα τι ηταν αυτο που σου εκανε το κλικ που λεμε και μετα απο 3 χρονια με σκαμπανεαυσματα μπορεσες να παρεις φορα κατηφορα?
    οχι μωρε ξερω πως ο ζαρας δεν ειναι οο πιο σημαντικος λογος για να χασω κιλα. αλλα δεν ειναι κι ασημαντος ετσι?:P
    πιο πολυ απο ολα ειναι οτι δεν νιωθω καλα με τον εαυτο μου. δεν μου αρεσω. κι ακομα περισσοτερο με απογοητευω παρα πολυ που δεν μπορω να τα καταφερω!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    λυπημενη μου νομιζω εθεσες πολυ σωστα το προβλημα μου! το θεμα μου ειναι οτι νιωθω και βλεπω τον εαυτο μου οχι σαν να ειμαι 84 αλλα σαν να ειμαι 110 κιλα.
    στη δικη σου περιπτωση πως εγινε το κλικ? τι αλλαξε και αρχισε η απωλεια και συνεχιστηκε κιολας?
    επισης ενταξει αν παω στο ζαρα κατι θα βρω να μου μπει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα μου αρεσει κιολας.
    ασε που βλεπω διαφορα και στα ηδη ρουχα που εχω. θα με πειτε τρελη αλλα εχω ελαστικη μπλουζα που τη φοραω στα 82 κιλα και νομιζω οτι μου παει και στα 85 δεν τη φοραω γιατι νομιζω με κανει τερας

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •