Παιδάκια καλησπέρα σας,

Έχω γραφτεί στο forum εδώ και 2 χρόνια περίπου αλλά μόλις τον τελευταίο καιρό κάθισα να διαβάσω πολλά threads, να σας γνωρίσω καλύτερα... Θέλω να πω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε καταπληκτικοί άνθρωποι και με τεραααστια διάθεση να βοηθήσετε-πράγμα σπάνιο στις μέρες μας. Και μέσα από τις εμπειρίες σας έχω βοηθηθεί κι εγώ πολύ και σας ευχαριστώ όλους γι'αυτό.

Παλεύω με τη βουλιμία εδώ και αρκετά χρόνια. Τον πρώτο καιρό δεν το είχα συνειδητοποιήσει και περίμενα με κάποιο μαγικό τρόπο να περάσει από μόνο του. Εδώ και δύο χρόνια περίπου το παλεύω μόνη μου, πιο συστηματικά και χωρίς ψυχολόγο ή κάποια άλλη εξωτερική βοήθεια.

Παρόλο που διάβασα ποικιλία θεμάτων στο forum έψαχνα απεγνωσμένα να βρω και κάποια μαρτυρία για το πως αλλάζει η ζωή αν καταφέρει κάποιος να το ξεπεράσει.

Εγώ φαντάζομαι πως έχω καιρό ακόμα για να πω πως το ξεπέρασα, ωστόσο θα ήθελα να μοιραστώ πως αισθάνομαι μετά από περίπου ένα μήνα που έχω να πέσω σε τέτοια συμπεριφορά.

Νιώθω ευδιάθετη, με περισσότερη αυτοπεποίθηση και θα ακουστεί λίγο περίεργο αλλά απολαμβάνω ακόμα και τις άσχημες στιγμές μου, τα άσχημα γεγονότα που μου συμβαίνουν, τα αρνητικά συναισθήματα. Τα απολαμβάνω όλα γιατί πλέον καταφέρνω να τα αναγνωρίζω και να τα ζω χωρίς να τα "αναβάλλω" για αργότερα. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...

Επίσης θα ήθελα να πω, πως όποιος ξεκινάει την προσπάθεια να κόψει τους εμετούς, είναι πολύ πιθανό η πρώτη εβδομάδα να είναι δύσκολη με πολλά φουσκώματα και αρνητικά συναισθήματα αλλά αν επιμείνει στο στόχο του, η δεύτερη εβδομάδα είναι πιο εύκολη και η τρίτη ακόμα πιο εύκολη.

Τέλος, εγώ προσωπικά-και το λέω έτσι ώστε να μη θεωρηθεί ότι είναι καμια σούπερ συμβουλή κ.λ.π- κατάφερα να "απέχω" τόσες μέρες από εμετούς και όλα αυτά τα ωραία, έχοντας προαποφασίσει ότι δε με απασχολεί το διατροφικό κομμάτι τόσο, ούτε η εμφάνισή μου αλλά κυριότερα να δουλέψω το συναισθηματικό και ψυχολογικό μου κομμάτι.

Γι'αυτό κιόλα έχω ήδη βάλει 2-3 κιλά αλλά αναβάλλω την έναρξη δίαιτας για όταν θα έχω απέχει 2-3 μήνες από τα βουλιμικά.

Φαντάζομαι πως δε σας είπα κάτι καινούργιο αλλά όπως και να έχει καλό αγώνα σε όλους μας...το απαιτεί και η μέρα σήμερα άλλωστε.

Καλή Κυριακή και να είστε όλοι καλά!