Καλησπέρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    36

    Καλησπέρες

    Καλησπέρα παίδες. Είπα να πω και εγώ την ιστορία μου σιγά σιγά περισσότερο για παρέα και αν πάρω και καμιά συμβουλή καλά είναι.

    Που λέτε είμαι 129 κιλά και ύψος 1,84. Πριν τρία χρόνια κατάφερα και έπεισα τον εαυτό μου να κάνει δίαιτα. Είμουν τότε ακριβώς όσα είναι και τώρα. Μετά λοιπόν μια τραυματική εμπειρία (να πηγαίνω για ρούχα και να μην βρίσκω τίποτα) γυρνάω σπίτι με άπειρα νεύρα και ξεκινάω. Ιανουάριος αυτό. Ξεκίνησα γυμναστικές, διατροφές και γενικά πρόσεχα πολύ το τί έκανα. Πήρα και μια άδεια από τη δουλειά για να ξεκινήσω απερίσπαστος. Μέχρι το Πάσχα είχα καταφέρει και είχα χάσει 28 κιλά (είχα πάει 101 δλδ). Έλα όμως που μπήκε η άνοιξη και άρχισαν οι έξοδοι και τα μεσημεριανά ουζάκια και τα φαγητά μετά τη θάλασσα το καλοκαίρι. Αποτέλεσμα ένα χρόνο μετά να είμαι ακριβώς τα ίδια με πριν.

    Τώρα σκέφτομαι να κάνω κάποια επέμβαση. Μάλλον τη γαστρική πτύχωση. Πήγα για ενημέρωση στον Σκρέκα, καλά μου τα είπε αλλά η τιμή αλμυρή για μένα. Προσπαθώ να ξαναρχίσω τη γυμναστική σιγά σιγά μπας και γίνει τίποτα αλλά και πάλι φοβάμαι ότι θα παρασυρθώ και άντε πάλι από την αρχή.

    Αυτά τα κιλά όμως πρέπει να φύγουν με κάποιο τρόπο. Μακάρι να ήξερα ποιον. Το να πάω σε διαιτολόγο είναι λίγο δύσκολο. Εργάζομαι πλέον δύο δουλειές και γενικότερα τα γεύματα που προτείνουν δεν μου ταιριάζουν και πολύ.

    Θα μου πείτε...γιατί ρε φιλαράκι μας τα λες όλα αυτά. Σήμερα λοιπόν είναι Δευτέρα 10 Ιανουαρίου. Έχει γενέθλια η μητέρα μου. Το μεγάλο της όνειρο ένα...να χάσω εγώ κιλά. Αυτή παρά τα χρονάκια της έχει καταφέρει και διατηρήσει ένα αρκετά καλό και γυμνασμένο κορμί. 57 ετών, 1.70 ύψος και 58 κιλά. Πάει τα γυμναστήρια της ακόμα και τώρα, πάει τους χορούς της και γενικά κινείται. Έχει μια τρέλα με το βάρος γενικά. Όχι λόγω εμφάνισης κυρίως λόγω υγείας. Είναι και τόσα αυτά που ακούει στην τηλεόραση για τους παχύσαρκους όπως εγώ καλή ώρα...

    Αυτό λοιπόν που ήθελα ήταν μια επικοινωνία. Να μιλήσω λίγο με ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα. Γιατί κακά τα ψέμματα. Η παχυσαρκία είναι ένα πρόβλημα με πολλές προεκτάσεις. κοινωνικές και ψυχολογικές (και φυσικά και υγείας). Με εκνευρίζει που από ένα αθλητικό παιδί (μπάσκετ σε ομάδα πολλά χρόνια) που πήγαινα στον γύρο της Αθήνας και τον έβγαζα χωρίς να κάνω καμία στάση για ξεκούραση, έχω γίνει ένας ενήλικας που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του και κουράζεται να πάει ένα χιλιόμετρο πιο κάτω. Η να μπαίνεις να πάρεις ρούχα και να μετράς τα x που πρέπει να έχει το ρούχο πάνω του.

    Σήμερα λοιπόν και λόγω των γενεθλίων της μητέρας μου είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου αλλά και σε αυτήν και να ξεκινήσω πάλι την δίαιτα. Θα κοιτάω, έτσι σαν μορφή επικοινωνίας, να ανανεώνω αυτό το τόπικ με την "πρόοδό" μου. Αν απαντήσει κανείς και πιάσουμε κουβέντα έχει καλώς. Απλά ήθελα κάπου να τα πω αυτά και να τα γράψω.

    Σε όσους κάνουν την προσπαθειά τους και αυτοί εύχομαι καλή τύχη. Σε όσους δεν ξεκίνησαν ακόμα, μακάρι να μπορέσουν να το πάρουν απόφαση και να απαλλαγούν από αυτά τα περιττα κιλά.

    ʼντε να δούμε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλησπέρα και καλώς όρισες στην όμορφη παρέα μας. Είπες ότι πήγες σε ιδιότη γιατρό αλλα η τιμή δεν..... Σε δημόσιο νοσοκομείο πήγες? Καλό θα ήταν να αποταθείς και στα δημόσια νοσοκομια, και να πάρεις μια σειρά στην λίστα αναμονής. Ετσι, και να αποτύχεις στην δίαιτα που θα αρχίσεις σήμερα, τουλάχιστον θα έχεις πάρει ήδη την σειρά σου για χειρουργίο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    36
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Όχι δεν έχω πάει σε δημόσιο νοσοκομείο. Καλή βέβαια η ιδέα σου να έχω αριθμό αλλά δεν θέλω να υπάρχει "καβάτζα". Θα το πάρω σχετικά χαλαρά, χωρίς ακρότητες και ελπίζουμε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Δεν είναι θέμα καβάτζας. Είπες πως το αποφάσισες για το χειρουργείο. Αφου λοιπόν το οικονομικό δεν σε βοηθάει (όπως πολλους από μας) τότε καλό είναι να κάνεις κάτι σε δημόσιο. Απλά όσο θα περιμένεις, το να κάνεις μια προσπάθεια για σένα, θα σε οφελέσει. Αν και για να πω την αλήθια δεν μου φένονται και τόσο τραγικά τα κιλά σου, σε σχέση με μένα που είμαι 125 κιλά και 1,67 υψος!!!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    36
    Να σου πω...ότι έχεις δίκιο έχεις. Απλά επειδή ξέρω πως λειτουργώ καλύτερα να μην το κάνω και αν αποτύχω τότε το κοιτάω και αυτό. Τα κιλά μου ίσως δεν είναι και εντελώς τραγικά αλλά σίγουρα είναι πάρα πολλά. Επειδή μεγαλώνουμε (32 την Πέμπτη) πρέπει να χάσουμε και κανά κιλό. Γιατί η μέση έχει αρχίσει να ζορίζει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Γεια σου ΚυριεΟνειροπολε και καλως μας ηλθες!
    Ευχομαι να καταφερεις να πιασεις τον στοχο σου,με ή χωρις την οποια (σημαντικη) βοηθεια του χειρουργειου!
    Να μας ενημερωνεις σχετικα!
    Να χαιρεσαι και τη μανουλα σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Να ζήσεις!!!!! Ε τότε βάλε τα δυνατά σου, και με μια σωστή προσπάθεια θα τα καταφέρεις. αν το εχεις παρει απόφαση θα το κάνεις!!!! είσαι ελεύθερος? Αν ναι τόσο το καλύτερο ακόμα!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    36
    Ευχαριστώ ευχαριστώ! Να την χαίρομαι! Ναι ελεύθερος είμαι τους τελευταίους 4 μήνες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Και μην χάνεσε!!!! Εμείς εδώ είμαστε καθημερινά! Και στο τσατ αμμα μπορείς και μπένεις όλο και κάπιον θα πετυχένεις μέσα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Το ότι είσαι ελεύθερος είναι καλό γιατί δεν θα έχεις τίποτα να σου αποσπά την προσοχή τουλάχιστον τώρα που είναι η αρχή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    καλως ηρθες κ καλη επιτυχια
    αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι ειναι πιο δυσκολο να συντηρησουμε τα κιλα, παρα να τα χασουμε
    ειναι προφανες οτι αν δεν παρουμε αποφαση να αλλαξουμε τροπο ζωης, δεν προκειται να μας δουμε οπως θελουμε.
    δλδ ακομη κ αν κανεις χειρουργειο δε θα μπορεις να πλακωνεσαι στα ουζακια κ τα σχετικα (συμφωνα μ αυτα που γραφουν τα παιδια που γνωριζοζυν σχετικα)
    οποτε, κ αφου δοκιμασες μια φορα κ τα καταφερες, βουρ για ακομη μια προσπαθεια με διαροφη κ γυμναστικη, απλα παρτο αποφαση οτι θα πρεπει να αλλαξεις συνηθειες.
    κατα τ αλλα, οταν λες οτι δε σε βολευουν τα γευματα των διαιτολογων τι ακριβως εννοεις?
    (γιατι πχ αν πεις οτι σε βολευει να τρως μια φορα τη μερα- το βραδυ- δεν ειναι κ η καλυτερη συνηθεια.)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Γεια σου Ονειροπολε.Αν μειωσεις ποσοτητες χωρις να στερηθεις γευση κ ριχνεις πολυ περπατημα καθημερινα κ κινεισαι σαν τη μανα σου μια χαρα θα τα πας.Εμεις εδω ειμαστε για παρεα κ στηριξη κ αν σε απασχολει οτιδηποτε!Καλως ηρθες κ καλα αποτελεσματα!:thumbup:

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    28
    Τι ωραίο που είναι να μπορεί κανείς να κάνει όνειρα!!!!!!! Σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι κι εγώ λέω να κάνω άλλη μια προσπάθεια με δίαιτα μιας που μετά από πολύ ψάξιμο έχω απορίψει το χειρουργείο για δίαφορους λόγους(μεταξύ αυτών και το οικονομικό). Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αλλά πολύ θα ήθελα να συναγωνιζόμαστε αν θες κι εσύ(με την καλή έννοια πάντα βέβαια) για να παρακινούμαστε να μην τα παρατάμε..........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Καλή επιτυχία σε όλους σας παιδιά.... Πάντως Mr Dreamer το δώρο είναι για εσένα, η μητέρα είναι σημαντικό πρόσωπο στη ζωή μας αλλά γενικότερα (το έχω ζήσει με άλλα πρόσωπο) όταν κάνεις σημαντικά βήματα για τον ευατό σου να τα δωρίζεις σε εσένα. Βασικά τον ευατό μας προσπαθούμε να αγαπήσουμε ακόμα ... και με τα δώρα που προσπαθούμε να κάνουμε στους άλλους. Εγώ π.χ. έλεγα ότι θα σταματήσω να είμαι βουλιμική για χάρη του άντρα μου ..... Με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό θα ήταν μόνο για χάρη του ευατού μου!!! Η μητέρα σου σε λατρεύει όπως είσαι, αυτό είναι το σίγουρο με τις μανούλες .... απλά αγχώνεται για την υγεία σου. Δείξε στον ευατό σου πόσο τον αγαπάς .... και να έχεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    36
    Και δουλειά ακόμα...άντε μία ωρίτσα έμεινε και θα πάω σπίτι και εγώ! Να απαντήσω λοιπόν τί ενοοώ με το δεν με βολεύουν τα φαγητά των διαιτολόγων. Η μέρα μου ξεκινάει αρκετά νωρίς. Γύρω στις 8.30 πρέπει να είμαι γραφείο. Πρωινό και τα σχετικά μόλις σηκώνομαι. Γύρω στις 7 δλδ. Τα φαγητά που σου προτείνει ένας διαιτολόγος είναι μαγειρευτά. Εγώ γυρνάω σπίτι κατά τις 9.00-9.30 το βράδυ. Δεν υπάρχει περίπτωση να μαγειρέψω αυτά που λένε εκείνη την ώρα. Είμαι πτώμα. Τώρα που είμαι σε δίαιτα απλά πάω πιο αργά στην πρώτη μου δουλειά για να προλάβω να πάω γυμναστήριο το πρωί. Στις 8.00 είμαι γυμναστήριο, κάθομαι μία ώρα, γρήγορα σπίτι, ντους και μετά γραφείο. Προσπαθώ να κάνω μια καλή διατροφή μιας και μια φίλη μου είναι διαιτολόγος η ίδια και έχουμε βρει κάποια πράγματα που μπορώ νααγοράζω από έξω. Δεν είναι η τέλεια διατροφή καθώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος αλλά λειτουργεί και σίγουρα είναι καλύτερο από το να τρώω σουβλάκια κάθε μέρα.

    Γενικότερα δλδ μου είναι δύσκολο να έχω ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα ως προς το τί θα φάω. Περπάτημα καθημερινά ρίχνω. Ξεκίνησα πριν τις γιορτές και περπατάω όσο το δυνατόν περισσότερο. Πηγαίνω δλδ στη δουλειά με τα πόδια. Φτάνω πτώμα όμως...αλλά τί να κάνω.

    Κριαράκι ευχαρίστως να συναγωνιστούμε. Να λέμε κάθε βδομάδα την πρόοδό μας. Θα κάνω ότι μπορώ να σε... κερδίσω

    Εννοείται ότι το κάνω πρώτα για μένα. Οτιδήποτε κάνεις αρχικά είναι για τον εαυτό σου και μόνο. Αλλά είναι ωραίο να θυμάσαι ότι δίνεις και χαρά στους γύρω σου.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •