διαιτα με θερμιδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10

    διαιτα με θερμιδες

    γεια σας παιδια..καλως σας βρηκα...ξεκινησα παλι διατροφη μετρωντας θερμιδες ελπιζοντας αυτη τη φορα να ειναι και η τελευταια...μια ζωη παλευω με το βαρος μου οντας μια ζωη παχυσαρκη...δεν ημουν ποτε ποτε αδυνατη...μια φορα ειχα καταφερει να κατεβω στα 105 και ξαναπηρα παλι βαρος..ξεκιναω λοιπον μετρωντας αυτη τη φορα θερμιδες(εχοντας δοκιμασει ατκινς,ντουκαν και πολλες αλλες) και ελπιζω να τα καταφερω...1,79 υψος και 123 κιλα...αναλογα με το βαρος και το υψος οι θερμιδες που πρεπει να παιρνω ειναι 1700-1900......σας φιλω και θα τα λεμε απο δω και περα....


    1,79 υψος
    20-09 123 κιλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλη επιτυχία Εχεις επισκεφτεί κάποιον ειδικό;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    εχοντας πειρα απο διαιτολογους μια ζωη:thumbdown: οχι δεν εχω παει...προσπαθω μονο με μετρημα θερμιδων(παλαιοτερα ειχα χασει κιλα με ατκινς και με ντουκαν απλα με κουρασε το μονο πρωτεινικη διατροφη)....σ ευχαριστω πολυ

  4. #4
    νόρα οι θερμίδες μου φαίνονται καλές.απλά δν φτάνει μόνο να ελέγχεις τις θερμίδες. ή μάλλον το κλειδί για να τις ελέγχεις είναι να τις μοιράζεις σωστά κατά την διάρκεια της μέρας.αν τρως πολλούς υδατάνθρακες το πρωί ή πολλές πρωτείνες κτλ μετά θα ανοίγει η όρεξή σου κ δν θα μπορείς να κρατηθείς στο θερμιδικό σου πλάνο.

    αυτήν την γιγάντια ανακάλυψη την έκανα μόλις πρόσφατα.
    ανακάλυψη γιατί ποτέ δν πίστευα οτι θα πετύχει και το είδα να δουλεύει!

    προσπάθησε να τρως κάθε τρεις ώρες ,ένα σκακ ή γεύμα που να περιλαμβάνει πρωτείνη υδατάνθρακα κ λιπαρά
    δες το θέμα τρίωρα-τριάδες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    ζηλιαρομπομπικα μου το ειδα το θεμα στα γρηγορα αλλα δεν μπορω να πω οτι το καταλαβα καλα καλα...χαχαχαχα θα πρεπει να το μελετησω..λιγο πολυπλοκο μου φαινεται...εσυ κανεις τετοια διατροφη?

  6. #6
    ναι κ είναι λες κ ανακάλυψα την αμερική.

    χρόνια βασανίζομαι όπως εσείς.με το να γυρίζω σπίτι κ να τρώω ότι μου κατέβει
    ή να βαριέμαι στην δουλειά κ όλο να μασουλάω κ να βάζω σε μία ώρα 2000 θερμίδες

    είναι πολύ απλό. τρως απλά ανα τρίωρο.τα γεύματα σου θα ναι 3 ειδών τροφές
    πχ
    γάλα,μαρμελάδα ψωμί
    μακαρόνια κρέας σαλάτα
    φασολάδα τυρί ψωμί κ σαλάτα

    κάπως έτσι

    στα ενδιάμεσα θα τρως δύο συνδιασμούς
    πχ
    φρούτο με 1 μπισκότο
    φρούτο με γιαούρτι
    ξηρούς καρπούς με αποξηραμένα
    κτλ κτλ
    διάβασε το θέμα του φόρουμ ,οι 5 πρώτες σελίδες είναι κατατοπειστικές
    για να πάρεις ιδέες για γεύματα μπορείς να γραφτείς στο diet up και εκεί έχει διάφορα μενού τα οποια τα προσαρμόζεις.
    εγώ δν ακολουθώ πιστά το διατροφικό πλάνο του ντιετ απ γιατί μου φαίνονται λίγες οι θερμίδες.
    αλλά πάνω κάτω παίρνω ιδέες για το πως θα φτιάξω το δικό μου πλάνο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    σ ευχαριστω παρα πολυ...θα το μελετησω καλα καλα...

  8. #8
    είσαι σίγουρη για τις θερμίδες που πρέπει να καταλώνεις?γιατί τώρα είδα οτι είσαι κ δίμετρη.εγώ καταλάνω τόσες κ με κοιτάς σαν μυγόφτημα από εκεί πάνω

    για να αποφασίσω πόσες θα καταναλώνω πήρα την εξίσωση αυτή


    655+(9,6Χ βάρος σε κιλά)+(1,8xύψος σε εκατοστά)-4,7xηλικία

    όπου βάρος έβαλα τα κιλά που θα ήθελα να είμαι(τώρα είμαι 76 και θα ήθελα να είμαι 60)
    και το πολ/σα με 1,375 που είναι ελαφριά άσκηση 1-3 φορές την εβδομάδα

    αν δν ασκήσε καθόλου χ 1,2

    αν υποθέσω οτι θες να φτάσεις για αρχή τα 100 κιλά είσαι το 1975 και δν ασκείσαι καθόλου μου βγάζει 2110 θερμίδες την μέρα


    δν είμαι διατροφολόγος κ δν θέλω να σε κάψω αλλά αυτό το πλάνω δουλεύει σε μένα αργά κ σταθερά.
    έχασα σε ΄1 μήνα δύο κιλά κ συνεχίζω κυρίως χωρίς να έχω διατροφικά ξεσπάσματα
    μπορεί να σου πάρει περισσότερο χρόνο απότι υπολογίζεις η θαθελες αλλά αν τρώς σαν ένας άνθρωπος 100 κιλών θα γίνεις 100 κιλά κάποια στιγμή.

    αυτά νομίζω είπα οτι ξέρω κ δν ξέρω
    ο λόγος σε εσάς

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    μπηκα σε ενα σαιτ και ελεγε οτι πρεπει να πολλαπλασιασεις το βαρος σου με το 35 και εκει σου βγαζει ποσες θερμιδες πρεπει να παρεις για να τα διατηρηρησεις..και μετα σου εβγαζε οτι στο υψος μου και στα κιλα μου για να χασω πρεπει να λαμβανω 1700-1900 θερμιδες τη μερα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Νόρα καλησπέρα. Μιας και έχουμε ίδιο ύψος και με μέτρημα θερμίδων προσπαθώ κι εγώ σου λέω οτι και με 2100 και με 1700 μια χαρά είσαι, θα χάνεις βάρος άνετα το πρώτο καιρό. Αν ξεκινήσεις με το πάνω όριο(2100) ίσως σε βάθος χρόνου να πρέπει να μει΄σεις τη πρόσληψη θερμίδων ενώ με τις 1700 θεωρώ οτι πρακτικά μπορείς να φτάσεις όσα κιλά θες αργά ή γρήγορα. Η απόφαση δική σου.

    Το σημαντικό στη δίαιτα με πρόσληψη θερμίδων είναι η σχολαστική καταγραφή, δε χωράνε περίπου στις μερίδες και ζαβολιές. Πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Ζυγιζεις, καταχωρείς στο ημερολόγιο διατροφής σου και το βράδυ αθροίζεις. Όσοι "μετράνε" θερμίδες στο περίπου τείνουν να υποτιμούν από 25% και πάνω την ημερήσια πρόσληψη τους και μετά απορούν... Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορείς να κάνεις τις παρασπονδίες σου, ίσα ίσα αυτός ο τρόπος διατροφής σου δίνει την απόλυτη ελευθερία στις επιλογές σου αλλά σου δείχνει και ποσότικα τις επιπτώσεις στο χαρτάκι σου.

    Από κει και πέρα διαφωνώ με κάποια πράγματα που σου έγραψε η ζηλιαρομπομπίκα π.χ. οι πολλές πρωτείνες δεν ανοίγουν την όρεξη(αυτό δε σημαίνει οτι προτείνω πρωτεϊνική διατροφή, κάθε άλλο) ενώ καλό θα ήταν να διαβάσεις το θέμα τρίωρα τριάδες γιατί ενώ είναι μια πολύ καλή βάση έχω την εντύπωση οτι κάποια από τα παραδείγματα που δόθηκαν είναι εντελώς λάθος(μπορεί να κάνω κι εγώ λάθος βέβαια εδώ... διάβασε για να μαθεις μόνη σου)

    Αν νομίζεις οτι μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε είμαι εδώ, είτε δημόσια είτε με πμ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    σ ευχαριστω πολυ φιλιππαρα και συγχαρητηρια για το αποτελεσμα σου...μακαρι να μπορεσω να χασω και εγω γιατι εχω κουραστει πολυ με αυτο το θεμα....με τις 1700 δεν θα χρειαστει δηλ να μειωσω αργοτερα τις θερμιδες?ειναι η πρωτη φορα που κανω θερμιδικη για αυτο και ρωταω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Θεωρώ οτι με 1700 θερμίδες μπορείς να χάσεις 40+ κιλά άνετα. Σαφώς βέβαια χάνοντας βάρος ο μεταβολισμός θα μειώνεται και ανάλογα θα μειώνεται ο ρυθμός απώλειας.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    ουαου..μου δινεις πολυ κουραγιο...40 κιλα δεν ειναι λιγα..δεν θελω να γινω κοκκαλιαρα..και 80 κιλα να παω καλη θα ειμαι(ειναι ωραια κατανομημενα τα κιλα πανω μου οποτε φευγουν και ολα μαζι απο παντου)..σ ευχαριστω παρα πολυ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η διατροφή με τα τρίωρα και τις τριάδες πραγματικα κάνει θαυματα!

  15. #15
    δν συμφωνώ με την γρήγορη απώλεια 40 κιλών γιατί μετά δημιουργείται χαλάρωση!

    εκτός κ αν δν σε απασχολεί ιδιαίτερα.για μένα είναι φόβος κ τρόμος!

    το να ανοίγει η όρεξή σου το φερα σαν παράδειγμα για το τι μπορεί να συμβεί αν περιορίσεις κάποιες από τις κατηγορίες τροφών.
    όσο για τις πρωτείνες ,μειώνουν ελαφρώς την όρεξη αλλά δν είναι αρκετές από μόνες τους.
    έχεις δοκιμάσει πρωτεινική διατροφή κ απότι κατάλαβα έχεις διαπιστώσει τα αποτελέσματα


    φιλιππάρα μπορεί να έχετε το ίδιο ύψος αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν σου το φύλο ,κ όχι από άποψη καύσης θερμίδων αλλά από άποψη ορμονών. η γυναίκα τρώει συναισθηματικά,επηρεάζετα� � από την περίοδό της, έχει πολλά θέματα τέλος πάντων. γνώμη μου είναι οτι πρέπει να βαδίζουμε αργά κ σταθερά για να είναι όσο το δυνατων πιο λίγες οι εξάρσεις.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •