κακαο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: κακαο

  1. #1

    κακαο

    καλησπεραα!αλλη μιαχ?αζη απορια μου!λοιπον ηθελα κατι σοκολατενιο,και ανοιγοντας τα ντουλαπια μου βρικα ενα βιολογικο κακαο το οποιο λεει εχει ανα κουταλια 19 θερμιδες,0,,6 υδατανθρακες και 1,1 λιπος!με σκετο βραστο νερο χωρις ζαχαρη δηλαδη δεν ειναι μια καλη λυση για τις υπογλυκαιμιες?δεν παχαινει η εμενα μου φαινετε???:saint:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    kellyjo92 χωρις ζαχαρη και γαλα θα πινετε ομως , μπορει οντως να εχει μονο αυτες τις θερμιδες και να χρησιμοποιησεις δυο κουταλακια αλλα τη γευση θα εχει ;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Άν μπορείς να τοπιείς σκέτο δε παχαίνει. Είναι πικρό όμως!
    Ήπια ένα ρόφημα κακάο, (από τα αγαπημένα μου σήμερα με μια τεράστια κουταλιά μέλι) καμιά 150θερμίδες έχουν, δεν είναι και πολύ. Και ενεργοποιεί και όλα τα περίεργα κέντρα του εγκεφάλου.
    Το σκέτο κακάο έχει περίπου ανά 100γρ, 325θερμίδες με 18,5γρ πρωτεΐνη - 47,5 υδατάνθρακες (29γρ φυτικές ίνες), 21γρ λιπαρά. Τέλεια δηλαδή.

  4. #4
    καλα δεν ειναι?ναι μπορω να το πιω σκετο τελειο ητανε!αμα δν παχαινει μου φαινετε καλη συνηθεια!ακομα και σε ενα γιαουρτακι 0,η και με μελι που ειπες πολυ ενδιαφερον..YES

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Ανακάτεψε γιαούρτι 2% με κακάο και ζαχαρίνη, θεικό γλυκό!Σκέφτομαι να πάρω ζαχαρίνη μόνο και μόνο για αυτό!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    kelly δεν θα σου πω για τις θερμίδες αλλα μονο για τις υπογλυκαιμίες..χωρίς ζάχαρη την υπογλυκαιμία δεν την γλιτώνεις..και αν έχεις ήδη πάθει υπογλυκαιμία ρόφημα η τροaφή χωρίς ζάχαρη μπορείς να φας με τα κιλά αλλα το κόμμα επίσης δεν το γλυτώνεις....μιλάω για κόμμα ως διαβητική..δεν ξέρω αν εσύ παθαίνεις υπογλυκαιμίες λόγο δίαιτας η διαβήτη. αν έχεις διαβήτη να κανεις ότι σου λέει η/ο γιατρός σου γιατί είναι εύκολο να πέσεις σε κόμμα.
    αν παθαίνεις υπογλυκαιμίες από δίαιτα σημαίνει πως η δίαιτα σου δεν είναι και πολύ καλή για τον δικό σου οργανισμό.

    μπορείς να χρησιμοποίησης ασπαρτάμη και αποβουτυρωμένο gala

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    σκετο κακαο δεν πινετε
    εγω καποτε προσπαθουσα να πιω αλλα δεν καταλαβαινεις καθολου τη γευση του,ειναι πίκρα!
    συνηθως το σκέτο κακαο το χρησιμοποιω στο γιαουρτι και ετσι καπως τρωγεται...:blush:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Κάθε τι πικρό στη φύση είναι φάρμακο:
    Ραδίκια κι Αγριόχορτα
    Καφές
    Κακάο
    Πράσινο Τσάι και Χίλια άλλα 2 βότανα
    Μέλι κουμαριάς

  9. #9
    οχι δεν εχω διαβητη..βασικα υπογλυκαιμια εγω εννοω οτι με πιανει τρελα για κατι σοκολατενιο,οχι για ζαχαρη...οποτε μια χαρα μου κατσε!και σε γιαουρτι ισως το δοκιμασω αλλα γενικα επειδη το κανα ελαφρυ ηταν μια χαρα!επισης γενικα ειναι και τι εχεις συνηθησει,εγω καφε τσαγια ολα σκετα τα πινω!εχω δοκιμασει και σταγονες στεβια που εχω ακουσει οτι ειναι καλες και ειναι και ωραιοτατο,τωρα δεν ξερω αν οντως δεν εχουνε θερμιδες η αν ειναι οντως αυτο που λενε!παντως αν ειναι λεει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    κι γω σκετα ολα ή με μέλι. Πάω να κάνω ένα κακάο, με μπριζώσατε τώρα να το δοκιμάσω :kiss:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    1 κ.γ. κακάο χωρίς ζάχαρη, 1 κ.γ. μέλι, και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!!!!! Μόνο που μου φάνηκε πολύ γλυκό και την επόμενη φορά (που ανυπομονώ ν έρθει) θα βάλω λιγότερο μέλι! Θεικό.

  12. #12
    χαχα ειδες?και εγω ενθουσιαστικα ρε συ!και δεν το πιστευω οτι εχει μονο τοσες θερμιδες!οτι πρεπει για τις κρυες μερες του χειμωνααα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    πάντως πείνασα νωρίς, ίσως τυχαίο αλλά σα να με λίγωσε (έφαγα κ παστέλι μαζί)

  14. #14
    χμμμ εγω την ωρα που το επινα σκεφτομουν οτι ετρωγα κρουσαν σοκολατας :P ολα στο μυαλο μας ειναι...το παστελι γενικα ειναι απο μονο του αρκετα γλυκο μαλλον γιαυτο σε λιγωσε...εγω τ σκεφτομαι και σαν καλη λυση οταν τρωω κατι αλμυρο και με πιανει λυσσα για σοκολατα..δεν ξερω αν θα πιασει..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Κέλλυ 100 γρ. γιαούρτι 2%, 10 γρ. κακάο, ελάχιστη (στη μύτη του κουταλιού) ζαχαρίνη ή ζάχαρη. Τέλειο! Σαν κρέμα σοκολάτα. Φιλάκια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •