ποσο αθωο ειναι αραγε το μέλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    ποσο αθωο ειναι αραγε το μέλι

    συγνωμη για τις χαζες μου απορίες πάλι! αλλα βρισκομαι σε περιοδο εξεταστικης και θέλω συνέχεια να τρωω γλυκά!:starhit::starhit:
    για να μην τρωω συνεχεια οτι γλυκο βρω μπροστα μου τρωω πολύ μέλι, δηλαδη 5-6 κουταλάκια την ημέρα!:sniff:
    γνωρίζετε αν παχαινει πολυ? το προτιμω γιατι θεωρω οτι ειναι πιο υγιεινο απο τη σοκολάτα και το καθε ειδους γλυκό.....
    επίσης σκεφτομαι να αρχίσω να τρωω και ταχίνι, δεν εχω δοκιμάσει ποτε? εχει γλυκιά γευση?απο θερμίδες πως πάει αυτό?:smirk:
    ευχαριστω!!!!:wink2:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    aiglh! λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα και το μελι και το ταχινι ειναι πλουσιο σε θερμιδες δεν γλυτωνεις κατι .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και εγω που νομιζα οτι ειναι καλυτερο απο το να τρωω σοκολατες ή γλυκά.....:sniffle::sniffle:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    ειναι σαφως πιο υγειηνο αλλα θερμιδικα ειναι το ιδιο .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Πρόκειται για έναν διατροφικό θησαυρό καθώς το ταχίνι, περιέχει πλήθος θρεπτικών συστατικών, πολύτιμων για την ανθρώπινη υγεία. Πιο συγκεκριμένα, είναι πλούσιο σε πρωτεϊνες, βιταμίνες (Ε, Β1, Β2, νιασίνη κ.α., αμινοξέα και υδατάνθρακες. Σπάνια μία και μόνο τροφή καταφέρνει να συνδυάζει όλα αυτά τα συστατικά, που είναι απαραίτητα για την καλή λειτουργία του οργανισμού και για τον λόγο αυτό, πολλοί θεωρούν, πως το ταχίνι είναι μια σούπερ-τροφή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Δεν παχαίνει με τίποτα η ποιότητα αλλά η ποσότητα, μην είμαστε αφελείς. Και δεν υπάρχει πιο δυναμωτική τροφή απ' το ταχίνι για το μυαλό και για το σώμα. Σε συνδυασμό με το μέλι που έιναι ένα φυτικό υπερφάρμακο (νέκταρ) είναι απλά υπερτροφή.

    Διατροφικά το μέλι έχει ανά 100γρ:
    82γρ υδατάνθρακες και υγρασία. Αποδίδει 304 θερμίδες. 1 κουταλάκι είναι από 15 έως 30 γρ.
    Το ταχίνι έχει αντίστοιχα:
    26,9γρ πρωτεΐνες - 1,9γρ υδατάνθρακες και 58,2γρ λιπαρά.

    Στην περίοδο που έχανα τα πολλά κιλά ήταν αυτό που με κράτησε όρθιο το ταχίνι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by giorgosdelta
    Δεν παχαίνει με τίποτα η ποιότητα αλλά η ποσότητα, μην είμαστε αφελείς. Και δεν υπάρχει πιο δυναμωτική τροφή απ' το ταχίνι για το μυαλό και για το σώμα. Σε συνδυασμό με το μέλι που έιναι ένα φυτικό υπερφάρμακο (νέκταρ) είναι απλά υπερτροφή.

    Διατροφικά το μέλι έχει ανά 100γρ:
    82γρ υδατάνθρακες και υγρασία. Αποδίδει 304 θερμίδες. 1 κουταλάκι είναι από 15 έως 30 γρ.
    Το ταχίνι έχει αντίστοιχα:
    26,9γρ πρωτεΐνες - 1,9γρ υδατάνθρακες και 58,2γρ λιπαρά.

    Στην περίοδο που έχανα τα πολλά κιλά ήταν αυτό που με κράτησε όρθιο το ταχίνι.
    το μελι εχει την ιδια θερμιδικη αξια με τη ζαχαρη ΑΛΛΑ
    1) η διατροφικη τους αξια δεν εχει καμια σχεση κ
    2) ενω η ζαχαρη ανεβαζει αποτομα τα επιπεδα ινσουλινης κ επισης αποτομα πεφτουν μετα απο λιγο, κανοντας μας να ζηταμε παλι να φαμε κατι (κατα προτιμηση γλυκο) το μελι αποδεσμευεται αργα και γι αυτο ειναι ενα κ ενα να μην εχουμε λιγουρες.
    το ταχινι ειναι οντως υπερτροφη και να το χρησιμοποιησεις με φειδω δε νομιζω να εχεις προβλημα.
    2 φρυγανιες με λιγο ταχινι κ λιγο μελι νομιζω οτι ειναι ενα τελειο σνακ (ταχινι+μελι εχουν γευση χαλβα )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Το ταχίνι συνδιασμένο με μέλι παχαίνει, θέλει προσοχή στην ποσότητα. Τα οφέλη τους είναι αναρίθμητα, όμως όπως όλα τα φάρμακα, έτσι κι αυτά αν καταναλώνονται σε τεράστιες ποσότητες καταντούν δηλητήρια.
    Προχθές άδειασα ένα βάζο με ταχίνι, στο οποίο ανακάτευα μέλι και το έτρωγα. Αυτό δεν είναι υγιές.
    Θα μπορούσα να έτρωγα 2-3 σοκολάτες, ούτε αυτό θα ήταν υγιές.
    Παν μέτρον άριστον.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εγω οταν διαβαζω και θελω μια δοση ενεργειας τρωω μια- δυο κουταλιες μέλι.....
    θελω μια δοση γλυκου και δεν ξερω τι αλλο να προτιμησω γι αυτο προτιμω αυτο και ως δευτερη επιλογη σκεφτομουν το ταχινι, αλλα απο οτι βλεπω το ταχινι παχαινει! με την εννοια οτι θα τρωω 5-6 κουταλιες την ημερα ανα τακτα χρονικα διαστηματα....
    πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη αλλα το πολυ διαβασμα και το γεγονος οτι θελω μια δοση ενεργειας για να προχωρησω δεν μου δινει πολλές επιλογες, οποτε μαλλον θα συνεχίσω το μελι στα 5-6 κουταλάκια ημερεσίως....
    σκεφτομουν και να τρωω και σοκολατα υγειας ή κανα σοκολατακι αλλα νομιζω οτι θα τρωω φουλ την ημερα κανα 5αρι......οποτε καταστροφικο :sniffle:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Κοίτα να δείς, το να εντάξεις σε μια σωστή διατροφή μέλι και ταχίνι είναι ΟΚ. Το να τρώς μόνο αυτά για να πάρεις ενέργεια δεν έχει νόημα. Δεν ξέρω τί διατροφή κάνεις, αν δεν στερείσαι υδατάνθρακες και θέλεις και γλυκό εξτρά, τότε ναι να φάς μέλι με ταχίνι. Ρώτησες αν παχαίνουν και σου είπαμε ναι. Μη πιάσεις να τα φας νηστική, θα πάρεις παραπάνω θερμίδες από αν έτρωγες κανονικά και μετά το γλυκό σου. Γενικά μη τρώς νηστική γλυκά. Φάε πρώτα αυτό που πρέπει, να πάρει ο οργανισμός σου τα θρεπτικά που χρειάζεται, και μετά τρώς και το ταχινόμελο σου.
    Τα πάντα παχαίνουν, σημασία έχει η χρήση τους.
    Δοκίμασε τα φρούτα, σε γλυκαίνουν, ανεβάζουν τη διάθεση, σε στουμπώνουν, βοηθούν και στο διάβασμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by aiglh!
    σημερα εφαγα
    πρωι
    ενα καφε και 4 κρακερ και 2 κουταλιες μέλι
    μεσημερι
    2 τοστ με τυρι και 2 κουταλιες μελι
    βραδυ
    ενα σοφτ κινγκ!
    κορίτσι μου γράφουμε μαζί στο τί έφαγα σήμερα και πήρα το θάρρος να το βάλω εδώ, ένα από τα μενού σου.
    Και τις άλλες μέρες πάνω κάτω έτσι τρώς ή ήταν η εξαίρεση?
    Δεν είναι διατροφή αυτό...ειδικά για διάβασμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    κανονικη διατροφη κανω, απο ολα τρωω! το μελι το εντασσω στο πρωινο μου και το μεσημερι μετα το φαγητο μου ως γλυκό και καμια φορα το απόγευμα για έξτρα δωση ενέργειας....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Κορίτσι μου το τοστ δεν είναι κανονική διατροφή, μαλλον σπουδάζεις μακρυά από το σπίτι σου. Εχω να σου προτείνω έυκολες λύσεις πχ να δικτυωθείς με το μανάβη και να έχεις σαλατικά και φρούτα σπίτι πάντα, να βάλεις τη μαμά να σου κάνει κρεατικά σε μερίδες έτοιμα στην κατάψυξη σου πχ μπιφτέκια, μπριζόλες (ακόμα και πίτες μπορεί να σου βάλει στην κατάψυξη, κεφτεδάκια, φακές και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστείς.
    Γενικά αν θες να νιώθεις ευεξία και να αποδίδεις στο διάβασμα σου πρέπει να τρώς κάτι το πρωί πχ τοστ με τυρί ή γάλα με δημητριακά, κάτι ενδιάμεσα πχ φρούτο με μέλι που σου αρέσει, κάτι το μεσημέρι σε στυλ κρέας-ψωμι-σαλάτα ή όσπριο-ψωμί σαλάτα ή κοτόπουλο ή άλλο φαγητό με ψωμί και σαλάτα (το λαδερό σου το συνοδεύει με τυράκι και ψωμί). Αν θες αντικαθιστάς το ψωμί με πατάτα, ρύζι, μακαρόνι.
    Το απόγευμα πάλι φρούτο με ό,τι άλλο θες να γλυκαθείς και το βράδυ μπορείς να φάς από το μεσημεριανό αν έχει περισσέψει ή γιαούρτι με φρούτα και μέλι που σου αρέσει ή τοστ και σαλάτα και πολλά πολλά άλλα.
    Πως σου φαίνεται το να τρώς? (και δεν έχω ιδέα πόσα κιλά είσαι, αυτά είναι τα βασικά ανεξαρτήτως κιλών)

    Καταλαβαίνω ότι ψάχνεις εύκολες λύσεις οι οποίες όμως ίσως αργότερα σου δυσκολέψουν τη ζωή, έχοντας μάθει σε λάθος διατροφικές συνήθειες.
    Ναι μπορείς να παχύνεις όσο λίγο κι αν τρώς, παίζει ρόλο τί τρώς και πότε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εγω΄πιστεύω πως η Αίγλη, έχει διαλέξει πολύ σωστά τις τροφές τις, κι επαυξώνω άλλο λίγο.
    Μέλι ωμό, και διάφορες γεύσεις, Καστανιά, ΚΟυμαριά, Θυμάρι, Ερείκη εναλλάξ.
    Ταχινι ολικής μόνο από παραγωγούς, όχι από Σούπερ Μάρκετ, πίστεψέ με η διαφορά είναι σαν τη μέρα με τη νύχτα.
    Σοκολάτα πικρή με 70% κακάο τουλάχιστον.
    Πιστεύω πως θα μπορούσαμε να ζήσουμε τρώγοντας μόνο αυτά.

    Όσον αφορά το θεώρημα ότι το ταχίνι - μέλι - σοκολάτα παχαίνουν, αφηστε το καλύτερα!
    Αν ξέρατε τί ποσότητες τρώνε άνθρωποι που αθλούνται κι αποζητούν απλά, θρεπτικές τροφές, θα το βλέπατε με άλλο μάτι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλά Γιώργο μου, αν άφηνες το παιδί σου να μεγαλώσει με ταχίνι μέλι και σοκολάτα αυτό είναι δικό σου θέμα, και μη προσπαθούμε να τα ρίχνουμε όλα στον αθλητισμό για να φανούν σωστά, ΟΚ επειδή ο αθλητή τρώει (που δεν το κάνει) ένα βάζο ταχινόμελο, ας το κάνω κι γω. Δε πάει καθόλου έτσι κατά τη γνώμη μου πάντα. Επίσης έχουμε να κάνουμε με ένα παιδί που σπουδάζει, διαβάζει, και δεν βλέπω πουθενά να κάνει πρωταθλητισμό.

    Το παιδί μου είναι 9 μηνών και πίνει γάλα, μετά τρώει 1 μπανάνα, 1 μήλο, 1 πορτοκάλι και 1 αχλάδι, το μεσημέρι τρώει 1 κομμάτι κρέας ή κοτόπουλο, 1 πατάτα, 1 καροτο, 1 κολοκυθι, λιγο κρεμμυδι, ντοματα, μπρόκολο ή ό,τι άλλο εποχης υπάρχει, το απόγευμα την κρέμα του (σιτάλευρο ρυζάλευρο και τα συναφή) και το βράδυ πάλι γάλα. Αυτά πρέπει να τρώει, αυτά τρώει, με ένα στομαχάκι μια σταλιά. Πόσο μάλλον ένας μεγάλος άνθρωπος που...περπατάει!
    Φυσικά υπάρχουν μάνες που δεν τα δίνουν στο παιδί όλα αυτά γιατί τα θεωρούν ανθυγιεινά ή είναι χορτοφάγοι ή 1000 ή.
    Εδώ μιλάμε για το μέσο όρο. Και όχι δεν είναι συνηθισμένο να τρώς μόνο τοστ και μέλι.

    Αίγλη καλή επιτυχία στην εξεταστική σου και συγνώμη που βγήκαμε εκτός θέματος

    PS δεν είσαι ο μόνος που αθλείσαι ή συναναστρέφεσαι αθλητές ή και τρώς ανεπεξέργαστες τροφές. Ευτυχώς!
    Αυτό δε σημαίνει ότι όλη η ζωή είναι ο αθλητισμός και το φαγητό. Εκτός κι αν πάει κανείς για πρωταθλητισμό. (που και πάλι δεν είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος τύπου φοιτητή που βιάζεται να φάει κάτι για να διαβάσει)

    Επίσης είμαστε σε φόρουμ διατροφικών διαταραχών, ας το προσέξουμε λίγο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •