προσπαθεια για χασιμο πολλων κιλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8

    προσπαθεια για χασιμο πολλων κιλων

    καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ.το βρηκα τυχαια κοιταζοντας στο ιντερνετ και δεν θα κρυψω πως διστασα πολυ για να μπω και να γραψω αυτο που αρχιζω να γραφω.ειμαι 22 ετων και ζυγιζω 140 κιλα.καθολη την διαρκεια της ζωης μου εχω παρει και εχω χασει αρκετα κιλα για παραδειγμα στα δεκαοχτω μου ειχα φτασει να ζυγιζω 120 κιλα επεσα στα 95 μετα τα ξαναπηρα ξαναπεσα και ουτοκαθεξης φτανοντας στην παρουσα κατασταση.κανεις δεν ξερει οτι δεν νιωθω ανετα με τα κιλα μου και αυτο γιατι εγω δεν τους αφηνω να το δουν.αλλα οταν μενεις μονος σου εκει αρχιζεις και σκεφτεσαι διαφορα απο το πιο απλο που ειναι μηπως δεν της αρεσα επειδη εχω αρκετα παραπανω κιλα κτλπ. εχω αρχισει τωρα μια βδομαδα μονος μου διατροφη και συντομα θα αρχισω και καποιες αθλητικες δραστηριοτητες ετσι ωστε να υπαρξουν γρηγοροτερα αποτελεσματα .πιστευετε πως μπορω να τα καταφερω μονος μου η θα χρειαστω τη βοηθεια καποιου ειδικου η ακομα και καποιο χειρουργειο που απεναντιας ειμαι καθετος σε καθε τυπου εγχειρηση σε αυτον τον τομεα.ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Καταρχάς, καλώς ήρθες στο φόρουμ!

    Με την απόφαση σου να το προσπαθήσεις, έχεις κάνει ήδη το πιο σημαντικό βήμα για να καταφέρεις! Αν το συνδυάσεις με θέληση και επιμονή,
    δεν μπορώ να φανταστώ ότι δε θα πετύχεις τους στόχους σου!

    Όλοι μας έχουμε περάσει σκαμπανεβάσματα στο βάρος μας, άλλοι λιγότερα άλλοι περισσότερα, αλλά νομίζω κάποια στιγμή το μυαλό κάνει
    ένα κλικ και λέει τέλος, δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση θέλω κάτι μόνιμο..
    Γι ένα πιο μόνιμο αποτέλεσμα καλό θα ήταν να ακολουθήσεις μια διατροφή που ξέρεις ότι στην πορεία θα μπορείς να ακολουθήσεις μια ζωή... η στέρηση ποτέ δεν ωφέλησε κανένα.. τουλάχιστον όχι μακροπρόθεσμα!

    Λίγο-πολύ τι πρέπει να τρώμε ξέρουμε, αν νιώθεις ότι θέλεις κάποιον ειδικό να σε συμβουλέψει καλύτερα και να έχεις μια χ επιτήρηση, μπορείς να βρεις.. τώρα για το θέμα της εγχείρισης είναι ανάλογα τι θέλεις.. φυσικά και μπορείς να τα χάσεις μόνος σου με δυνατή προσπάθεια, στο φόρουμ θα βρεις και τέτοια παραδείγματα αρκετά για να δεις ότι αν το θες όλα γίνονται πιστεύω το χειρουργείο πρέπει να είναι η τελευταία λύση, όταν πραγματικά δε γίνεται να γίνει κάτι άλλο...

    πάντως καλό θα ήταν να βάζεις μικρούς και εφικτούς στόχους και μέρα με τη μέρα, βδομάδα με τη βδομάδα θα δεις θα φεύγουν τα κιλά..
    εμείς όλοι εδώ είμαστε για οτιδήποτε χρειαστείς.!! καλή αρχή στη νέα σου προσπάθεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλημέρα, είχα κι εγώ πολλά σκαμπανεβάσματα στη ζωή μου.
    Αυτό άλλαξε από όταν άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου -γυρνώντας σταδιακά σε χορτοφαγία- και να αθλούμαι.
    Η αρχή είναι το ήμιση του παντός. Αρκεί να καταφέρεις να χάσεις το 1ο κιλό. Κάνε φίλο και σύμβουλο τη ζυγαριά σου, μη τη φοβάσαι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    ευχαριστω για την ανταποκριση σας.οσο για αυτο που ειπες karen1985 με το οτι δεν παει αλλο και χρειαζομαι κατι μονιμο εχεις απολυτο δικιο.απλα οσο περνουν τα χρονια νιωθεις ολο και χειροτερα με το θεμα των κιλων και παρολο που το καλυτερο κινητρο για να τα χασεις ειναι η υγεια σου οταν το συζητας με καποιον αλλον, ομως λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν για αυτο το λογο και μονο.οσο συνειδητοποιημενος και αν εισαι με το βαρος σου δεν πιστευω οτι μπορεις να το αντεξεις γιατι ερχονται πολλες στιγμες στη ζωη σου που χανεις στιγμες,σου αρνουνται διαφορες θεσεις εργασιας λογω των παραπανω κιλων.καλως η κακως η αισθητικη πεζει μεγαλο ρολο στις μερες μας και τα λαθος προτυπα που μας δινονται καθημερινα το κανουν ολο και χειροτερο για αυτους που κινουνται εξω απο αυτα τα ορια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Σε καταλαβαίνω απίστευτα.Και εγώ κοντά στα δικά σου τα κιλά ξεκίνησα να κάνω διατροφή μετά από πολλές δίαιτες και αυξομειώσεις βάρους..κυρίως όμως έπαιρνα κιλά και σπανιότερα έχανα..Όταν ξεκίνησα διατροφή πριν 2 χρόνια περίπου,ξεκίνησα κανά 6 μηνο χωρίς γυμναστήριο.Όταν πια είχα κολλήσει σε κάποια κιλά,λογικότατο..είπα στον εαυτό μου.Ή πας γυμναστήριο που το σιχαινόμουν ή σταματάς και λες και ευχαριστώ που με χαλαρή διατροφή έχασες καμιά 10 κιλά.Και έτσι ξεκίνησα γυμναστήριο.Για να μη τα πολυλογώ.. Το νόημα σε όλα αυτά είναι ένα..Χρησιμοποίησες μία φράση που την κατανοώ αλλά που μου κάθεται κάπως..Είπες τη φράση ''γρηγορότερα αποτελέσματα''..για μένα το κλειδί στην επιτυχία είναι η αργή επιτυχία...όσο πιο αργά τόσο πιο σταθερά.Μπορεί κάπου κάπου να κουράζεσαι αλλά πολύ γρήγορα βλέπεις που έχεις φτάσει και ξαναπαίρνεις δύναμη...Καλή δύναμη λοιπόν και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    οταν καποιος εχει κανει τοσες πολλες αυξομειωσεις στη ζωη του δεν εχει παρα να προσπαθησει για το καλυτερο και το ταχυτερο.δεν αντιλεγω πως το αργο και το σταθερο ειναι το καλυτερο γιατι ετσι συνηθιζει ο οργανισμος σου σε ενα συγκεκριμενο μοτιβο διατροφης.αλλα στην αρχη σιγουρα θελεις να δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα .θα ηθελα αν υπαρχει καπου ενα λινκ για μετρημα θερμιδων και επισης ποσες θερμιδες πρεπει να προσλαμβανω τη μερα ετσι ωστε να υπαρχει απωλεια κιλων ειμαι 140 κιλα με 1.80 υψος και κινηση μετρια μεσα στην ημερα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Φίλε, να δοκιμάσεις το αργό αυτή τη φορά.
    Μετά από 1 μήνα δίαιτας που θα έχεις στεγνώσει από υγρά-αλάτια (περίοδο που δε μπορείς να υπολογίσεςι απώλεια λίπους), θα πρέπι να χάνεις 1 με 2 κιλά το μήνα, όχι παραπάνω. Η υπερβολή θα σε οδηγήσει σε στέρηση και σε επιστροφή σε παλιές κακές συνήθειες. Αυτό θα πρέπει να αλλάξεις βασικά. Συνήθειες.
    Όχι για την περίοδο δίαιτας. Για πάντα.
    Μάθε να τρως σαν άνθρωπος 80 κιλών και θα γίνεις 80 κιλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι ότι καλύτερο για έρευνα:
    http://nutritiondata.self.com/
    Υγ. σου βγάζει ότι καις 3544 kcal για καθιστική ζωή. Θα έπρεπε να καις/τρως 2600 θερμίδες. Ξεκίνα αμέσως.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Καλημερα σε όλους. Είμαι νεο μέλος. Μόλις χθες ανακαλυψα το site. Ξεκινω για χιλιοστη φορά προσπάθεια απώλειας βάρους. Φαντάζομαι ότι εδώ υπάρχει ένα κλίμα συμπαράστασης στον αγώνα μας. Αυτη τη φορά θα πάω και σε ψυχολόγο μαζί με το διαιτολογο. Καλο κουράγιο σε όλους!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Lixoudi,τα στατιστικά λένε ότι με νοσογόνο παχυσαρκία 1% τα καταφέρνει με διατροφή να χάσει το βάρος και να το ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ γιατί αυτή είναι η επιτυχία.Τότε είναι που δίνει τη λύση η χειρουργική.Καλή αρχή στην προσπάθεια σου και μακάρι να ανήκεις στο 1%

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Δε συνηθίζω να απαντάω αρνητικά μέχρι να δω κάτι που μπορεί να μου κάνει το κλικ..στέλιο είναι καλό εδώ μέσα να μη λειτουργούμε τόσο με τις στατιστικές..δε μας βοηθάει και μιλάω προσωπικά πάντα.Συγχαρητήρια που πήρες την απόφαση και έκανες την επέμβαση που επέλεξες..αλλά για κάποιους ανθρώπους η επέμβαση είναι η τελευταία λύση.Και ίσως η πιο δύσκολη. Άρα καλό είναι να μη το περνάμε σαν την ιδανική λύση γιατί δεν είναι.Έχει πολλές δυσκολίες..Και δε μπορώ να πιστέψω πως με διατροφή μονάχα το 1% μπορεί να τα καταφέρει γιατί θα φουντάρω..δε γίνεται αυτό..Με ενοχλεί αυτός ο τρόπος προσέγγισης κάποιων θεμάτων και πιστεύω ακράδαντα στην ελευθερία λόγου..αρκεί να υπάρχει ένα όριο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Και για εμάς που χειρουργηθήκαμε ήταν η ύστατη λύση,δεν μπήκαμε αβίαστα στη διαδικασία αυτή.Δυστυχώς τα στατιστικά δεν λένε ψέμματα,δες ανάμεσα μας τα αποτελέσματα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by theonick
    Καλημερα σε όλους. Είμαι νεο μέλος. Μόλις χθες ανακαλυψα το site. Ξεκινω για χιλιοστη φορά προσπάθεια απώλειας βάρους. Φαντάζομαι ότι εδώ υπάρχει ένα κλίμα συμπαράστασης στον αγώνα μας. Αυτη τη φορά θα πάω και σε ψυχολόγο μαζί με το διαιτολογο. Καλο κουράγιο σε όλους!!!!!
    Καλή αρχή, εμένα με βοήθησε πολύ ο ψυχολόγος!

    όσο για τα στατιστικά του στέλιου είναι δυστυχώς αληθινά, μου το είχε πει κάποτε ένας γαστρεντερολόγος όταν ήμουν 130+ . Το έχω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=6006 , έφαγα τέτοια κρυάδα που το πήρα απόφαση να αλλάξω τρόπο ζωής και όχι να αδυνατίσω, εάν αδυνατίσω δεν θα μου κακοφανεί :spin: , αλλά το χάσιμο κιλών δεν είναι ο βασικός στόχος αλλά το σύμπτωμα ενός καλύτερου τρόπου ζωής
    Έλα lipimeni να αυξήσουμε τα ποσοστά :bouncy: :bouncy: :bouncy: :bouncy:

    στο βιντεάκι της υπογραφής μου, εκείνο που λέει για το πως λειτουργεί η ινσουλίνη στο αίμα μας λέει ότι όταν τρώμε για μεγάλα διαστήματα τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (δεν παχύναμε με σαλάτες), γίνεται υπερέκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας και τα κύτταρα μας δημιουργούν αντίσταση στην ινσουλίνη. Αυτή είναι μια κατάσταση που μένει (άλλοι λένε ότι υποχωρεί σιγά σιγά, αλλά τα περισσότερα που έχω διαβάσει λένε ότι παραμένει) που σε κάνει να παίρνεις βάρος πιο εύκολα εάν ξωκύλεις και να χάσεις και πάλι δύσκολα μετά.
    Ναι, μπορούμε και να χάσουμε βάρος και να διατηρήσουμε τα κιλά μας αλλά με συγκεκριμένη διατροφή και άσκηση και αφότου φτάσουμε στον στόχο μας.
    Γι'αυτό μου αρέσει η low-carb φιλοσοφία, σου λέει ότι "θα σε κάνω καλά, θα σε αδυνατίσω, και θα σε διατηρήσω σε φυσιολογικά κιλά, αλλά όλα αυτά εάν διατηρήσεις αυτή τη διατροφή", δεν είναι "πείνα-τώρα-χάσε-και-μετά-φτου-ξελεφτερία". Η low-carb συνιστάται παχύσαρκους με ινσουλινοαντίσταση (διαβήτη ή σε προ-διαβητικό στάδιο) την οποία "πρέπει" (έτσι λένε τα manuals) να την διατηρήσεις για το υπόλοιπο της ζωής για συντήρηση και για να μην ξαναωθήσεις το πάγκρεας να υπερπαράξει ινσουλίνη.

    Δεν είναι όμως μόνο βιοχημικό το ζήτημα που δυσκολεύει την απώλεια, και ψυχολογικά κουραζόμαστε. Η ταλαιπωρία της πείνας είναι κουραστική, εξοντωτική, νιώθεις ότι εσύ ο ίδιος κάνεις κακό στον εαυτό σου (όντως!! αφού τον βάζεις να πεινάσει!!!) και φτάνεις σε σημείο που λες "δεν αντέχω άλλο", και δεν είναι ότι θες να κάνεις κακό στον εαυτό σου με το να μείνεις παχύσαρκος αλλά δεν αντέχεις την αυτο-κακοποίηση, την κακουχία, την αδυναμία, την αγωνία του "θα τα καταφέρω ή τσάμπα πεινάω".

    Σήμερα μου έτυχε κάτι, έγινα ένα με το χώμα και το έριξα στην ζάχαρη (απαγορεύεται ρητώς σε low-carb αλλά και σε άλλες διατροφές φαντάζομαι :sniffle: ). Μετά με έπιασε το παράπονο, γιατί το έκανα, θα τα καταφέρω ποτέ ή να πάω για χειρουργείο? Αλλά τώρα είμαι καλύτερα, δεν θα ξαναφήσω τον παράγοντα που με έριξε να με ξανασυγχήσει, από την άλλη, τόσα έχασα με προσπάθεια και με ατασθαλείες (αμέ!) και δεν κατάφερα να ξαναφτάσω 130 βάλε, άρα συνεχίζω :smilegrin:

    Και ξέχασα, λιχούδη, εδώ Πειράματα ασιτίας. Σας θυμίζει κάτι?
    Όταν η δίαιτα γίνεται υπερβολή, ειδικά αυτό το τελευταίο άρθρο αναφέρει τον όρο "τελειοθηρία"
    http://www.ipse.gr/adult.html
    Τελειοθηρία με χαρακτηρίζει εάν:
    - Αισθάνεσαι ότι επιτυγχάνεις δεν είναι ποτέ αρκετό;
    - Συχνά αναβάλεις να παραδώσεις την δουλειά σου, περιμένοντας να τα κάνεις πιο σωστά;
    - Αισθάνεσαι ότι πρέπει να δώσεις το 100% των δυνάμεών σου σε οτιδήποτε κάνεις ή αλλιώς θα είναι μέτριο ή αποτυχία;

    Εάν είναι έτσι, και όχι ότι προσπαθείς να επιτύχεις αυτό που θέλεις, τότε πράγματι προσπαθείς για τελειότητα. Η τελειοθηρία αναφέρεται σε μια ομάδα αυτό-μειωτικών σκέψεων και συμπεριφορών όπου στοχεύουν να πλησιάσουν ακραίους υψηλούς μη ρεαλιστικούς στόχους. Η τελειομανία λανθασμένα συχνά φανερώνεται στην κοινωνία μας ως επιθυμητή ή ακόμα και απαραίτητη για την επιτυχία. Ωστόσο, πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι η τελειοθηρική στάση πράγματι παρεμβαίνει αρνητικά στην επιτυχία. Η επιθυμία του ατόμου να είναι τέλειο δεν αφήνει χώρο για προσωπική ικανοποίηση και οδηγεί το άτομο να μην καταφέρει να επιτύχει τόσα όσα άλλα άτομα με ρεαλιστικούς, εφικτούς στόχους μπορούν να καταφέρουν.

    Η υγιής εναπόθεση στόχων και η επίτευξη τους είναι αρκετά διαφορετικό από την αυτό-μειωτική διαδικασία της τελειοθηρίας. Ισορροπημένα άτομα τείνουν να θέτουν στόχους βασιζόμενα στα δικά τους θέλω και επιθυμίες παρά να θέτουν στόχους αντιδρώντας σε εξωτερικές προσδοκίες. Οι στόχοι των ισορροπημένων ατόμων είναι ρεαλιστικοί, έχουν πιθανότητες επιτυχίας και στοιχειοθετούνται από εσωτερικά κίνητρα. Ισορροπημένα άτομα παίρνουν ικανοποίηση από την διαδικασία στο να επιδιώξουν να επιτύχουν ένα στόχο και όχι μόνο εστιάζοντας στο τελικό αποτέλεσμα.

    Τι μπορώ να κάνω για την τελειομανία;
    Το πρώτο βήμα για να αλλάξει κάποιος από έναν τελειομανή χαρακτήρα σε μια πιο υγιή προσωπικότητα είναι να συνειδητοποιηθεί ότι η τελειοθηρική στάση δεν είναι επιθυμητή και ούτε είναι ο μόνος δρόμος για την επίτευξη της επιτυχίας. Η τελειοθηρία είναι μια αυταπάτη. Το επόμενο βήμα είναι να προσδιοριστούν και να τροποποιηθούν οι αυτό-μειωτικές σκέψεις και συμπεριφορές όπου πριμοδοτούν την τελειοθηρική στάση.
    Το παραπάνω απόσπασμα το είχα δώσει σε τόπικ της ανορεξίας αλλά η τελειοθηρία "τροφοδοτεί" και την βουλιμία "τρώω-ό,τι-βρω-τώρα-και-θα-φροντίσω-να-λιμοκτονήσω-αύριο" http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=2#pid233369

    Λιχούδη, προσπάθησε να μην κακοπεράσεις στον τρόπο που θα διαλέξεις να χάσεις βάρος γιατί θα κουραστείς ψυχολογικά πρώτα από όλα, πόσοι εδώ μέσα την έχουμε πατήσει...??? Εμείς εδώ θα είμαστε, δες και το τόπικ για τις τριάδες γευμάτων, είναι πολύ καλό και έχει λογική πίσω του (δεν έχεις απότομα ανεβοκατεβάσματα ινσουλίνης), εάν τηρήσεις τις τριάδες (+ 2 δεκατιανά) κατά γράμμα + γυμναστική χάνεις αργά και σταθερά χωρίς να πεινάς!

    εντελώς εκτός θέματος, το λιχούδης-α και το "στρουμπουλό νεραιδάκι" είναι τα nicknames που θα ήθελα να είχα εμπνευστεί εγώ :tumble: να ανοίξουμε τόπικ με τα καλύτερα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Μπορεί να τα λέει αυτά η στατιστική παιδιά, εδώ στα Γιάννενα έχω γνωρίσει ατελείωτο κόσμο που ήταν χόντροι και με το τρέξιμο αδυνατίσαν. Δε μπορώ να τους μετρήσω. Τώρα τρέξιμο και διατροφή παν παρέα, το ένα φέρνει το άλλο. Πες το όπως θες, αλλαγή τρόπου ζωής, σήκωμα απ' την καρέκλα. 1% πάντως δεν είναι. Κάποιους μπορεί να συμφέρει να είναι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    γεια σου λιχουδη και καλη προσπαθεια!
    να σε προτεινω και εγω ενα σαιτ που εχει βοηθησει εμενα να χασω 17 κιλα μεχρι τωρα χωρις να ξοδευτω και τρωγοντας τα παντα;
    www.dietup.gr
    ο,τι καλυτερο εχω κανει εδω και καιρο...
    οτι και να κανεις ευχομαι να φτασεις τον στοχο σου και το θεμα ειναι οτι πρεπει να μαθουμε να τρωμε.
    δηλαδη να αλλαξουμε πρωτα μυαλα και μετα ολα ταλλα ειναι παιχνιδακι )

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •