απλα καποιος να καταλαβει... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    8
    επειδη κι εγω τη στηριξη περιμενα και απο 75 που ημουν οταν εκανα την πρωτη προσπαθεια να χασω κιλα εφτασα 95 πλεον καταλαβα οτι μπορει να μη την εχω ποτε το θεμα ειναι να στηριξεις εσυ τον εαυτο σου . στο δικο μου σπιτι υπαρχει η λογικη φαε οτι θελεις αρκει να κανεις εμετο αμεσως μετα... για το τι γλυκο κυκλοφορει στο σπιτι καθε φορα που ξεκιναω διαιτα δε θελω να σου πω!!!!! απλα αστους να μιλανε και συνεχισε τον δρομο προς τον στοχο σου , μπορει να κανεις και πισωγυρισματα
    δε σημαινει οτι σταματας , να συνεχιζεις!!!!
    [/url]

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    Originally posted by lita
    επειδη κι εγω τη στηριξη περιμενα και απο 75 που ημουν οταν εκανα την πρωτη προσπαθεια να χασω κιλα εφτασα 95 πλεον καταλαβα οτι μπορει να μη την εχω ποτε το θεμα ειναι να στηριξεις εσυ τον εαυτο σου . στο δικο μου σπιτι υπαρχει η λογικη φαε οτι θελεις αρκει να κανεις εμετο αμεσως μετα... για το τι γλυκο κυκλοφορει στο σπιτι καθε φορα που ξεκιναω διαιτα δε θελω να σου πω!!!!! απλα αστους να μιλανε και συνεχισε τον δρομο προς τον στοχο σου , μπορει να κανεις και πισωγυρισματα
    δε σημαινει οτι σταματας , να συνεχιζεις!!!!
    αρχικα πολυ χαιρομαι που ξεκινησες στα κιλα μου και εχεις χασει 5...θελω να δω στην ζυγαρια το 8 μπροστα...ας ειναι και 89.999

    τουλαχιστον εδω βρισκω ανθρωπους που εχουν το ιδιο προβλημα και με κανει να νιωθω οτι για να τα καταφερνει εκεινος/η μπορω και εγω...
    καλη δυναμη στο δρομο σου !!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Εγώ είχα και έχω όλη τη στήριξη του κόσμου από την οικογένεια μου!
    Πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι η στήριξη ή μη στήριξη που έχουμε από τους γύρω μας!
    Καλό είναι να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεων μας, κανείς δεν μας ταΐζει με το ζόρι και κανείς δεν ευθύνεται αν θέλουμε να τσακίζουμε κάθε μέρα κέικ, σοκολάτες και πιτόγυρα!
    Όσο θα ψάχνουμε στους γύρω μας να ρίξουμε το φταίξιμο σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνουμε το πραγματικό πρόβλημα! Οι αιτίες του τύπου φταίει ο ένας που δεν καταλαβαίνει, φταίει το άγχος, ο Ερμής που είναι ανάδρομος και ο καιρός που είναι πιο κρύος και πιο βροχερός απ' ότι τον ήθελα, δεν είναι παρά φτηνές δικαιολογίες για να δίνουμε στον εαυτό μας άλλοθι για το γιατί τρώει τόσο πολύ και γιατί δυσκολεύεται να κάνει δίαιτα! Είναι πολύ σκληρό να δούμε την αλήθεια κατάματα αλλά αν δεν τη δούμε ποτέ δεν θα λύσουμε το πρόβλημα μας!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    need to lose φυσικα και κανεις δε μας ταιζει με το ζορι και σαν ενηλικα ατομα ξερουμε τι ειναι καλο για μας και τι οχι,αλλα δε μπορει να μη παιζει ρολο το υποβαθρο στον καθε ανθρωπο,τοσος κοσμος εχει προβληματα με το φαγητο και οσο παει γινεται χειροτερο,δε τρως απλα επειδη αλλαξε ο καιρος,κατι φταιει μεσα σου,κατι συμβαινει,σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.

    χαρακτηριστικα παραδειγματα
    http://charliechaplingr.blogspot.gr/...post_9529.html

    δε μπορει να βλεπουμε ενα προβλημα -γιατι ειναι προβλημα η υπερφαγια ή η λιγοφαγια- τοσο πεζα...παντα θα πρεπει να αναζητουμε τα βαθυτερα αιτια
    και αφου δουμε τα αιτια αντιμετωπιζουμε το προβλημα
    πως γινεται να εχω τοσο εξαρτηση απο το φαγητο;κατι εφταιξε,φυσικα δε θα κατηγορω τη μανα μου αιωνιως που δε με ταιζε σωστα ή δεν ηξερε τον τροπο να το κανει και και και
    παραδειγμα σου φερνω,
    αλλα αν ξερω το αιτιο μπορω να βοηθηθω και για το αποτελεσμα

    ειναι και δυσκολη η ωρα ελπιζω να με καταλαβες

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    οπως ειπες ειχες ολη την στηριξη απο την οικογενεια σου.
    η χτινα λεει οτι δε την εχει,δε κατηγορει βεβαια τον πατερα της ή την οικογενεια της,αναφερεται σε περιστατικα.
    αυτοι μπορει να την λατρευουν,αλλα κατι συμβαινει εδω στον τροπο που θελουν να τη βοηθησουν δε νομιζεις;
    ταπεινη μου γνωμη παντα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Συγνωμη tina αλλά μου φαίνεται οτι ψάχνεις για δικαιολογίες. Δεν είναι ο πατέρας σου ο λόγος που δε τα καταφέρνεις. Αν δε συνειδητοποιήσεις αρχικά οτι εξαρτάται αποκλειστικά από σένα θα ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο. Και να πως την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος απ'αυτά που γράφεις αν θες κιόλας να χάσεις, πάντως η ικανοποίηση κάποιου τρίτου για μένα δεν είναι αρκετά ισχυρό κίνητρο για να τα καταφέρεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by lineal
    need to lose φυσικα και κανεις δε μας ταιζει με το ζορι και σαν ενηλικα ατομα ξερουμε τι ειναι καλο για μας και τι οχι,αλλα δε μπορει να μη παιζει ρολο το υποβαθρο στον καθε ανθρωπο,τοσος κοσμος εχει προβληματα με το φαγητο και οσο παει γινεται χειροτερο,δε τρως απλα επειδη αλλαξε ο καιρος,κατι φταιει μεσα σου,κατι συμβαινει,σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.

    χαρακτηριστικα παραδειγματα
    http://charliechaplingr.blogspot.gr/...post_9529.html

    δε μπορει να βλεπουμε ενα προβλημα -γιατι ειναι προβλημα η υπερφαγια ή η λιγοφαγια- τοσο πεζα...παντα θα πρεπει να αναζητουμε τα βαθυτερα αιτια
    και αφου δουμε τα αιτια αντιμετωπιζουμε το προβλημα
    πως γινεται να εχω τοσο εξαρτηση απο το φαγητο;κατι εφταιξε,φυσικα δε θα κατηγορω τη μανα μου αιωνιως που δε με ταιζε σωστα ή δεν ηξερε τον τροπο να το κανει και και και
    παραδειγμα σου φερνω,
    αλλα αν ξερω το αιτιο μπορω να βοηθηθω και για το αποτελεσμα

    ειναι και δυσκολη η ωρα ελπιζω να με καταλαβες
    Αν θες να μάθεις γιατί έχεις τόση εξάρτηση από το φαγητό θα σου πρότεινα να ψάξεις σχετικά με τη λειτουργία της πέψης σε συνδυασμό με τους υδατάνθρακες και κυρίως τη ζάχαρη. Πιστεύω πως πραγματικά η εξάρτηση από το φαγητό προέρχεται κυρίως από τη δυτικού τύπου διατροφή. Πάρα πολύ ζάχαρη και πάρα πολλοί απλοί υδατάνθρακες μας βάζουν σε έναν φαύλο κύκλο.
    Σε καμιά περίπτωση δεν βλέπω πεζά ένα τέτοιο θέμα αλλά καλά είναι να μη το βλέπουμε και ακριβώς από την άλλη μεριά. Συμφωνώ ότι προφανώς έχουμε εκπαιδευτεί λάθος σε ότι αφορά τη σχέση μας με το φαγητό αλλά στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε.
    Το τι φταίει το ψάχνω χρόνια! Έχω καταλήξει ότι σε μεγάλο βαθμό φταίει το ότι έμαθα να κρύβω τους φόβους και τις ανησυχίες μου πίσω από το φαγητό. Να παρηγοριέμαι άμεσα και εύκολα όταν νιώθω άσχημα τρώγοντας π.χ. μια σοκολάτα. Προφανώς είναι ένας μηχανισμός που τον έμαθα σε πολύ μικρή ηλικία. Τον έμαθα όμως επειδή μου άρεσε το φαγητό! Δεν θα ήταν γελοίο να πλακώνομαι στο φαγητό κάθε φορά που ένιωθα άσχημα ενώ δεν μου αρέσει το φαγητό; Στην ηλικία που άλλοι έμαθαν να χειρίζονται τα συναισθήματα τους με άλλο τρόπο εμείς μάθαμε την εύκολη λύση του φαγητού. Μεγαλώνοντας δεν δώσαμε το περιθώριο στον εαυτό μας να αλλάξει τον τρόπο που χειρίζεται το φαγητό. Είχαμε την εύκολη λύση. Μέχρι εδώ βλέπω το βάθος που λες αλλά για πάμε λίγο στην αρχή! Το κλειδί είναι ότι μας αρέσει πολύ το φαγητό. Δεν φτάσαμε στο βάρος που είμασταν γιατί πάντα περνούσαμε χάλια έτσι δεν είναι; Μάλλον μας αρέσει πάρα πολύ το φαγητό. Σε αυτό δεν μας φταίει κανείς. Ούτε εμείς φταίμε! Πρέπει όμως να μάθουμε να χειριζόμαστε αυτή την αδυναμία μας και να αποσυνδέσουμε τα συναισθήματα μας όσο γίνεται από το φαγητό. Η δουλειά είναι όλη δική μας, αφορά καθαρά εμάς και πρέπει να βρούμε τον τρόπο να το κάνουμε. Προφανώς κάτι κάνουμε λάθος, δεν είμαστε οι μόνοι στον κόσμο που πονάμε και στεναχοριώμαστε, υπάρχουν γύρω μας και άλλοι πολλοί άνθρωποι που μπορεί να περνάνε και 100 και 1000 φορές πιο δύσκολα αλλά δεν θάβουν τα μούτρα τους στο φαί. Τα πάντα είναι θέμα επιλογής! Μόνο εσύ επιλέγεις αν θα φας ή όχι κανένας άλλος. Πως μπορείς λοιπόν να ρίχνεις το φταίξιμο σε οποιονδήποτε άλλο; Νομίζω ότι οι περισσότεροι προτιμούν να βρίσκουν δικαιολογίες γιατί έτσι νιώθουν πιο βολικά. Αν καταλάβουν την αλήθεια θα πρέπει να δράσουν, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να μειώσουν το φαγητό και να κόψουν τις κακές συνήθειες. Πόσοι όμως πραγματικά το θέλουν αυτό από τα βάθη της ψυχής τους; Ειλικρινά και αληθινά; Λίγοι! Είναι πολύ πιο εύκολο λοιπόν, επειδή δεν μπορούν να παραδεχτούν στον εαυτό τους ότι δεν κάνουν κάτι να λύσουν το πρόβλημα, να τον παραμυθιάζουν λέγοντας ότι φταίνε εξωγενείς παράγοντες. Γίνετε τόσο αυτόματα όλο αυτό που δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by lineal
    οπως ειπες ειχες ολη την στηριξη απο την οικογενεια σου.
    η χτινα λεει οτι δε την εχει,δε κατηγορει βεβαια τον πατερα της ή την οικογενεια της,αναφερεται σε περιστατικα.
    αυτοι μπορει να την λατρευουν,αλλα κατι συμβαινει εδω στον τροπο που θελουν να τη βοηθησουν δε νομιζεις;
    ταπεινη μου γνωμη παντα
    Οχι δεν το νομίζω!
    Ακούμε μόνο τη μια πλευρά και δεν μου αρέσει να βάζω συμπεράσματα όταν δεν ξέρω τι λέει και η άλλη!
    Δεν ξέρω π.χ αν η χτινα πήγαινε και τους παρακαλούσε να τη βοηθήσουν και να της δώσουν λεφτά για να κάνει λιποαναρρόφηση. Δεν ξέρω σε τι απελπισία μπορεί να τους έφτασε. Αν το παιδί μου ήταν 100 κιλά θα ένιωθα μεγάλη απελπισία και σίγουρα όχι για τον λόγο που νομίζει η χτινα!
    Θα φοβόμουν πάρα πολύ για όλα τα προβλήματα υγείας που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας παχύσαρκος και θα λυπόμουν για όλα τα ψυχολογικά προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κατάσταση. Θα λυπόμουν για την κακοποίηση του σώματός του και για άλλα πολλά! Θα προσπαθούσα να το βοηθήσω με κάθε δυνατό τρόπο. Αλλά στο τέλος τέλος αν το έβλεπα να χλαπακιάζει συνέχεια θα τα έπερνα μαζί του και θα έκανα αυτό που κάνει ο μπαμπάς της! Θα έμπαινα φρουρός στην κουζίνα. Φαντάσου που έχει φτάσει ο άνθρωπος. Δεν φαντάζομαι πως αυτό μπορεί να λύσει το πρόβλημα αλλά ακόμα και αυτό θα περάσει κάποια στιγμή από το μυαλό σου!Σου φαίνεται για άνθρωπος που αδιαφορεί για το παιδί του; Κάθε άλλο! Ξέρω πολλούς που δεν θα έδιναν δεκάρα ούτε για λιποαναρρόφηση ούτε για τον αν η κόρη τους είναι 100 ή 200 κιλά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by filipparas
    Συγνωμη tina αλλά μου φαίνεται οτι ψάχνεις για δικαιολογίες. Δεν είναι ο πατέρας σου ο λόγος που δε τα καταφέρνεις. Αν δε συνειδητοποιήσεις αρχικά οτι εξαρτάται αποκλειστικά από σένα θα ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο. Και να πως την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος απ'αυτά που γράφεις αν θες κιόλας να χάσεις, πάντως η ικανοποίηση κάποιου τρίτου για μένα δεν είναι αρκετά ισχυρό κίνητρο για να τα καταφέρεις.
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο!!!!:thumbup:

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    τωρα τι να πω τα ιδια???πιο πανω εγραφα οτι δεν κατηγορω μονο τους δικους μου και γνωριζω απολυτα οτι ειναι δικη μου επιλογη και οτι εχω συναισθηση των ευθυνων...φυσικα δεν ειναι ο κυριος λογος η κατασταση στο σπιτι αλλα σιγουρα δεν βοηθαει στην οποια προσπαθεια θελω να κανω...

    νιντ το λουσ και φιλιπαρας αυτα που λετε μου θυμιζουν φρασεις του τυπου"εισαι απλα χοντρη και σαρεσει το φαι δεν θες σταληθεια να χασεις"που εχω ακουσει απο ανθρωπους και πραγματικα ειναι τοσο μακρυα απο την πραγματικοτητα..ετσι το αντιλαμβανεστε εσεις...οκ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by xtina990
    τωρα τι να πω τα ιδια???πιο πανω εγραφα οτι δεν κατηγορω μονο τους δικους μου και γνωριζω απολυτα οτι ειναι δικη μου επιλογη και οτι εχω συναισθηση των ευθυνων...φυσικα δεν ειναι ο κυριος λογος η κατασταση στο σπιτι αλλα σιγουρα δεν βοηθαει στην οποια προσπαθεια θελω να κανω...

    νιντ το λουσ και φιλιπαρας αυτα που λετε μου θυμιζουν φρασεις του τυπου"εισαι απλα χοντρη και σαρεσει το φαι δεν θες σταληθεια να χασεις"που εχω ακουσει απο ανθρωπους και πραγματικα ειναι τοσο μακρυα απο την πραγματικοτητα..ετσι το αντιλαμβανεστε εσεις...οκ
    Λυπάμαι αν απ' όσα έγραψα το μόνο που κατάλαβες είναι αυτό!
    Είπα πως πρέπει να βρούμε τρόπο να αποσυνδέσουμε το φαγητό από τα συναισθήματα μας. Το είσαι απλά χοντρή δεν το λέω. Το ότι σου αρέσει πολύ το φαγητό και δεν είσαι έτοιμη να το αποχωριστείς το υποθέτω αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Ακόμη και έτσι να είναι αυτό δεν σημαίνει κάτι ούτε είναι κακό. Μπορεί τη μια ημέρα να μην είμαι έτοιμος να κάνω κάτι και μετά από 2-3 ημέρες να είμαι πιο έτοιμος από ποτέ! Δεν ξέρεις πότε μπορεί να σου γίνει ένα κλικ και να αλλάξεις στάση στα πάντα! Πρέπει όμως να εντοπίσεις τι φταίει. Αυτό που τονίζω πάνω είναι ότι πρέπει πρώτα από όλα για να δράσουμε να καταλάβουμε πόσο πολύ φταίμε για την κατάσταση που βρισκόμαστε έτσι ώστε να βρούμε τον δρόμο για να κάνουμε κάτι. Με τίποτα δεν θα ήθελα να νιώθεις ότι δέχεσαι επίθεση! Εγώ θα ήθελα με κάθε δυνατό τρόπο να σε βοηθήσω!
    Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μας πεις τι πιστεύεις εσύ ότι φταίει. Ειλικρινά και χωρίς αναστολές. Μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε ένα δρόμο για να πάμε παρακάτω. Τι νιώθεις όταν κάνεις δίαιτα; Τι σε κάνει να την παρατάς; Τι θα ήθελες να αλλάξεις;

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    Με τίποτα δεν θα ήθελα να νιώθεις ότι δέχεσαι επίθεση! Εγώ θα ήθελα με κάθε δυνατό τρόπο να σε βοηθήσω!
    Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μας πεις τι πιστεύεις εσύ ότι φταίει. Ειλικρινά και χωρίς αναστολές. Μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε ένα δρόμο για να πάμε παρακάτω. Τι νιώθεις όταν κάνεις δίαιτα; Τι σε κάνει να την παρατάς; Τι θα ήθελες να αλλάξεις; [/quote]

    δεν πιστευω οτι φταιει ενα πραγμα μονο..ισως ειναι ενα συνολο πραγματων ετσι οπως το σκεφτομαι.
    οταν κανω διαιτα νιωθω σουπερ δυνατη και ετοιμη να αλλαξω..και τα παραταω για τον εξης λογο:στερουμε πραγματα για ενα μηνα ας πουμε για 2 μηνες και χανω λιγο σε σχεση με την προσπαθεια που εχω καταβαλει.δλδ 2 μηνες ουτε που εκανα καμια ατασθαλια και ολα αυτο γτ?για 2 κιλα?για 3 κιλα?και λενε οτι στην αρχη τα κιλα φευγουν ευκολα..αμα αρχιζω ετσι πως θα ναι μετα...
    και μετα αρχιζει να κερδιζει εδαφος το φαγητο..γτ απογοητευομαι...
    αυτο που θα ηθελα να αλλαξει και παιζει σημαντικο ρολο ειναι η αποφασιστηκοτητα και η δυναμη..το να μην τα παραταω..
    αλλα αυτο πως γινεται να μην τα παρατας???????

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by xtina990
    Με τίποτα δεν θα ήθελα να νιώθεις ότι δέχεσαι επίθεση! Εγώ θα ήθελα με κάθε δυνατό τρόπο να σε βοηθήσω!
    Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μας πεις τι πιστεύεις εσύ ότι φταίει. Ειλικρινά και χωρίς αναστολές. Μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε ένα δρόμο για να πάμε παρακάτω. Τι νιώθεις όταν κάνεις δίαιτα; Τι σε κάνει να την παρατάς; Τι θα ήθελες να αλλάξεις;
    δεν πιστευω οτι φταιει ενα πραγμα μονο..ισως ειναι ενα συνολο πραγματων ετσι οπως το σκεφτομαι.
    οταν κανω διαιτα νιωθω σουπερ δυνατη και ετοιμη να αλλαξω..και τα παραταω για τον εξης λογο:στερουμε πραγματα για ενα μηνα ας πουμε για 2 μηνες και χανω λιγο σε σχεση με την προσπαθεια που εχω καταβαλει.δλδ 2 μηνες ουτε που εκανα καμια ατασθαλια και ολα αυτο γτ?για 2 κιλα?για 3 κιλα?και λενε οτι στην αρχη τα κιλα φευγουν ευκολα..αμα αρχιζω ετσι πως θα ναι μετα...
    και μετα αρχιζει να κερδιζει εδαφος το φαγητο..γτ απογοητευομαι...
    αυτο που θα ηθελα να αλλαξει και παιζει σημαντικο ρολο ειναι η αποφασιστηκοτητα και η δυναμη..το να μην τα παραταω..
    αλλα αυτο πως γινεται να μην τα παρατας??????? [/quote]

    Θα προσπαθήσω να σου πω τι σκέφτομαι γύρω από όλα αυτά. Που έχω καταλήξει. Αυτά που λες μου συνέβαιναν τα προηγούμενα 6-7 χρόνια και έτσι κατάφερα να φορτωθώ 20 κιλά! Το θέμα βάρους και φαγητού με απασχολεί από τα 14 και έχω φτάσει στα 36! Στην πορεία έκανα πολλά λάθη λόγω του ότι ήμουν μικρή και δεν είχα τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά και την ωριμότητα να συμπεριφερθώ διαφορετικά. Θα σου πω τι βοήθησε εμένα ελπίζοντας ότι μπορείς να βρεις κάτι που θα σου κάνει καλό. Ας πάρουμε με τη σειρά αυτά που λες.
    Πιστεύω πως το γεγονός ότι νιώθεις αρχικά σουπερ δυνατή και μετά εγκαταλείπεις σε κάνει να αισθάνεσαι χάλια και να αναρωτιέσαι τι είναι αυτό που θα αλλάξει αυτή την φορά και θα τα καταφέρεις. Η αίσθηση της δύναμης που σταδιακά χάνεται είναι κάτι που το έχουμε βιώσει όλοι. Είναι η ερώτηση που βασάνιζε το μυαλό μου και αυτή τη φορά που άρχισα δίαιτα.
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτή την φορά θα πετύχεις;
    Αποφάσισα ότι θα το κάνω ότι και να χρειαστεί, δεν θα το παρατήσω ότι και να γίνει. Ότι το θέλω όσο ποτέ στο παρελθόν. Εντόπισα τα λάθη που έκανα τις προηγούμενες φορές και αποφάσισα να μην τα ξανακάνω. Αυτό που προτείνω είναι να δουλέψεις πολύ το θέμα μέσα σου, να βγάλεις τσαμπουκά, να γίνεις επιθετική απέναντι σε όσα σε εμποδίζουν να φτάσεις εκεί που θέλεις! Για εμένα το βασικότερο σκάλωμα ήταν οι τηγανητές πατάτες. Γύρισα πίσω και είδα πόσο κακό έχω υποστεί επειδή νιώθω ότι δεν μπορώ χωρίς αυτές και τσατίστηκα! Ειλικρινά και σε βάθος. Δεν είναι δυνατόν ένα κολοφαγητό και μια γεύση να καθορίζουν τη ζωή μου! Θύμωσα, πάρα πολύ! Πείσμωσα και δεν θέλω να τις ξαναφάω! Αποφάσισα να μην τις ξαναφάω και αυτό λειτούργησε λυτρωτικά! Πρόσεξε! Δεν τις απαγόρευσα στον εαυτό μου, αυτό προφανώς θα έφερνε αντίθετα αποτελέσματα. Αποφάσισα με όλο μου το είναι ότι δεν θέλω να τις ξαναφάω αν είναι να μου γ@μανε τη προσπάθεια που κάνω να χάσω κιλά!
    ποιές είναι οι τροφές παγίδες για εσένα, τις έχεις εντωπίσει;

    Αποφάσισα να μη νιώθω καημένη όταν θα χάνω λιγότερο απ' όσο είχα αρχικά πιστέψει. Δεν υπάρχει πουθενά καμιά εγγύηση για το πόσο θα χάνουμε κάθε μήνα. Το σώμα έχει διαφορετικές απόψεις από το μυαλό σου. Εσύ πρέπει να ξέρεις πως αν κολλήσεις πιστά στο πλάνο σου θα ανταμειφθείς όπως και να έχει. Υπάρχουν περιπτώσεις που κολλάμε και δεν χάνουμε γραμμάριο και άλλες που χάνουμε πιο πολύ, αν ξέρουμε ότι κάνουμε το σωστό δεν χρειάζεται να ανησυχούμε, αργά ή γρήγορα τα πράγματα θα πάνε στη σωστή κατεύθυνση
    Αποφάσισε να αφήσεις στο σώμα σου να σε πάει εκεί που θες στον ρυθμό που μπορεί

    Το ότι χάνεις αργά ίσως να οφείλεται σε κάποια λάθη που κάνεις και δεν λαμβάνεις υπόψη. Μπορείς να ποστάρεις στο τοπικ "τι έφαγα " τι τρως κάθε μέρα σε περίπτωση που κάνεις δίαιτα και να σε βοηθήσουμε
    Μπορεί να πρέπει να βγάλεις για ένα διάστημα από τη διατροφή σου τελείως τη ζάχαρη και τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες.

    Το να προσπαθείς να τα καταφέρεις μόνο με τη δύναμη της θέλησης είναι ένας άνισος αγώνας! Πρέπει να μάθεις σχετικά με τη διατροφή, να δεις ποιες είναι οι τροφές που σε κρατάνε χορτάτη και ποιες είναι αυτές που σου προκαλούν λιγούρες. Θέτοντας αυτά υπό έλεγχο οι πιθανότητες να πετύχεις τον σκοπό σου πολλαπλασιάζονται.

    Τώρα σε τι φάση είσαι; έχεις ξεκινήσει διατροφή; σκέφτεσαι να ξεκινήσεις; όταν είσαι έτοιμη είμαστε εδώ και μπορούμε να πάμε μαζί! Υπάρχουν πολλοί που τα καταφέραν και είμαι σίγουρη ότι μπορείς και εσύ! Θα είμαστε εδώ ότι και να χρειαστείς, αν πέφτεις θα σε σηκώνουμε! Αρκεί να είσαι δεκτική και να μη θυμώνεις, όλες οι παρατηρήσεις εδώ μέσα γίνονται με αγάπη και πάνω στην προσπάθεια να βοηθήσουμε.

    Μπορείς να το κάνεις!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    οι τροφες σιγουρα που τα κατασρεφουν ολα ειναι τα γλυκα(ειμαι τρελη για την σοκολατα,σκοτωνω ανρθωπο)φυσικα τα ετοιματζιδικα, και οι υδατανρθακες (ψωμι λευκο μακαρονια κτλτκ)
    ειμαι στην φαση απο την παρασκευη που εχω αρχισει και προσεχω τι τρωω και με τεσταρω αν μπορω να πω οχι στην τυροπιτα ας πουμε και να προτιμησω τον χυμο...
    ολα ενταξει μεχρι σημερα και απο αυριο εχω σκοπο να αρχισω κανονικα μια υποθερμιδικη διατροφη (1400 υπολογιζω)χωρις καθολου γλυκα και ολα αυτα για να παρω μπρος...
    ααα και σκεφτομαι να κανω λιγη παρεα την μερα με το ελειπτικο του σπιτιου...αλλα αυτο ειναι πιο δυσκολη αποφαση...θα προσπαθησω για το 20λεπτο τουλαχιστον..
    σε ευχαριστω για την υποστηριξη... :tumble:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by xtina990
    οι τροφες σιγουρα που τα κατασρεφουν ολα ειναι τα γλυκα(ειμαι τρελη για την σοκολατα,σκοτωνω ανρθωπο)φυσικα τα ετοιματζιδικα, και οι υδατανρθακες (ψωμι λευκο μακαρονια κτλτκ)
    ειμαι στην φαση απο την παρασκευη που εχω αρχισει και προσεχω τι τρωω και με τεσταρω αν μπορω να πω οχι στην τυροπιτα ας πουμε και να προτιμησω τον χυμο...
    ολα ενταξει μεχρι σημερα και απο αυριο εχω σκοπο να αρχισω κανονικα μια υποθερμιδικη διατροφη (1400 υπολογιζω)χωρις καθολου γλυκα και ολα αυτα για να παρω μπρος...
    ααα και σκεφτομαι να κανω λιγη παρεα την μερα με το ελειπτικο του σπιτιου...αλλα αυτο ειναι πιο δυσκολη αποφαση...θα προσπαθησω για το 20λεπτο τουλαχιστον..
    σε ευχαριστω για την υποστηριξη... :tumble:
    Ο χυμός δεν είναι καλή επιλογή επίσης, καλύτερη από την τυρόπιτα σαφέστατα, αλλά όχι καλή! Αύριο μπορούμε να πούμε περισσότερα. Μη στεναχωριέσαι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Με λίγα έξυπνα κόλπα ο δρόμος σου θα είναι ευκολότερος. Καλή νύχτα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •