Και τωρα τι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243

    Και τωρα τι?

    Καλησπερα, η αληθεια ειναι πως δεν ξερω γιατι επελεξα το θεμα παχυσαρκια... μιας και πλεον δεν θεωρουμε παχυσαρκη συμφωνα με τον δεικτη της ζυγαριας μου και το δεικτη μαζας σωματος ειμαι στο φυσιολογικο βαρος... 63 κιλα με υψος 1.65 Ας πω την ιστορια μου, γιατι εσεις θα με καταλαβαιτε... Παντα παχυσαρκη ημουν απο παιδι... τον τελευταιο χρονο ομως αλλαξα ... η παχυσαρκια ομως αλλαξε? Αρχισα απο τα 105 κιλα και με διατροφη και πολυ πολυ πολυ γυμναστικη εχασα 42 ολοκληρα κιλα... το κατωτερο που εφτασα ηταν τα 58 κιλα τα οποια και ηθελα να κρατησω αλλα δεν τα καταφερα... Η παχυσαρκια ξανα ξυπνα ... τον τελευταιο εναμιση μηνα πειρα 5 κιλα απο υπερφαγικα... ισως για αυτο να γραφω... δεν με νοιαζουν τα 5 κιλα αρκει να μεινουν 5, να το σταματησω εδω, δεν θελω να γυρισω πισω, εκανα τοσο αγωνα ... τοσο κοπο ... δεν θελω η ψυχολογια της παχυσαρκιας να με γυρισει εκει που ημουν... νομιζα οτι το χα νικησει οτι ειχα βρει το κλειδι να μην ξεσπαω στο φαγητο... αλλα... Ισως αν λεω συνεχεια... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ και ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΠΡΙΝ ΞΑΝΑΓΙΝΩ... φοβαμαι οτι μαζι με το βαρος εχασα και την αμυνα μου και τωρα ο εαυτος μου κανει βηματα πισω ... επαναλαμβανωντας παλιες κακες πρακτικες που θυμαται...

    Στην προσπαθεια απωλειας σταθηκατε χωρις να το ξερετε αρωγοι... εμπενα στο φορουμ και εβλεπα την προσπαθεια του Φιλιπαρα και αλλων παιδιων και επερνα κουραγιο... με βοηθησατε χωρις να το γνωριζεται...

    Πρεπει να πω πως μαζι με την απωλεια ηρθε και η χαλαρωση ... μεγαλη... πολυ μεγαλη... παρολη την γυμναστικη... η μονη λυση πλαστικη... τα χρηματα δεν υπαρχουν... ομως το προβλημα εχει λυση ... αρα καποια στιγμη θα λυθει αρκει να διατηρησω την απωλεια... Θελω γνωμες απο παλιους πως καταφεραν και διατηρησαν την απωλεια ... Τα 5 κιλα που πηρα δεν ειναι θεμα θα τα ξαναχασω οπως εχασα ΟΛΛΑΑΑ τα προηγουμενα το θεμα πως να ελεξω τον ευατο μου και να απαλλαγω απο την υπερφαγια τον τελευταιων 50 ημερων (ισως και η μεγαλη χαλαρωση και η απογοητευση που νιωθω οταν βλεπω την γυμνη εικονα να παιζει ρολο στην υπερφαγια)...

    Παρακαλω τις εμπειριες σας... Προσπαθω με τις 3αδες γευματων και με το να φευγω απο το σπιτι και να πηγαινω βολτες να αποσπαω τον εαυτο μου... 1.5 χρονο λειτουργουσε και ειχε θεαματικα αποτελεσματα... τον τελευταιο 1.5 μηνα ομως λογο διαφορων πιεσεων ψυχολογικων δεν λειτουργει... Αν καποιος εχει εμπειρια η καποια αλλη ιδεα θα ηθελα την γνωμη σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    284
    καλησπερα!!!
    το κατορθωμα σου ειναι πραγματικα αξιοσημειωτο, εδιωξες ολοκληρο ανθρωπο απο πανω σου και μαλιστα σε εναν μονο χρονο;;; φανταζομαι οτι εκτος απο την ασκηση θα περασες κι απο αρκετη πεινα!!! αυτος ειναι και ο λογος τωρα που η ψυχη σου αντιδραει...
    εγω θα σου προτεινα σε αυτην την φαση να μην σκεφτεσαι καν πως θα διωξεις αυτα τα 5 κιλα. προσπαθησε συνεχιζοντας φυσικα την ασκηση να δωσεις σωστη θρεψη στο σωμα σου με μοναδικο σκοπο να κοψεις τα υπερφαγικα. αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος να σταματησεις την ανηφορα. στο λεω εγω που εχοντας στο μυαλο μου να διωξω το ενακιλο που πηρα στις γιορτες καταφερα να παρω αλλα πεντε! σου προτεινω να επισκεφτεις το τοπικ σχετικα με διατροφη με 3ωρα/3αδες-2αδες
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3090
    καθως και το
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=6118

    πιστευω εχει πολλα να παρεις...

    καλη δυναμη για την συνεχεια γιατι απο δω και περα χρειαζεται ακομα περισσοτερη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση... Ναι η αληθεια ειναι οτι και πεινασα... και κουραστικα... και ισως σε καποια σταδια το παρακανα... με την εννοια οτι περασα απο την φαση της πολυ αυστηρης διαιτας και της εντονης ασκησης... θα τολμουσα να πω οτι σε καποια σταδια εκει μετα την απωλεια των 35 πρωτων κιλων που η ζυγαρια κολουσε που εχανα δυσκολα, το παρακανα... πεινασα πολυ... και ηξερα τι με περιμενε... Ηξερα οτι θα υπαρχει δηλαδη πισωγυρισμα για αυτο λεω πως δεν με νοιαζουν τα 5 που πειρα... οπως ειπα ειμαι απο παιδι παχυσαρκη ( μαλλον ημουν ... αληθεια ειμαι πληκτρολογησα για αυτο και το αφησα ετσι... αχ... δεν εχω συνηθισει να λεω ημουν παχυσαρκη... πολλα χρονια συνηθεια και δυσκολευομαι να δεκτω και την νεα εικονα μου, που ειναι σαφως βελτιομενη πολυ ... ρε ρουχα βεβαια γιατι ανευφ χμμμμ πολυ χαλαρωση... και το οτι δεν ειμαι πλεον παχυσαρκη) για αυτο φοβαμαι... Απλα θελω να τα σταθεροποιησω εννοω να μεινω εδω στα 63 και σιγα σιγα σιγα να κανω παλι βηματα προς τα κατω... Απλα μετα ξυπνησε η υπερφαγια ... κανω 3 τριαδες... ετσι τα εχασα τα κιλα κιολας με αυτον τον τροπο αλλα δεν βοηθαει πια... λες και με πιανει λυσσα... καποιες μερες τα καταφερνω και το νικαω εγω... αλλες με νικαει το υπερφαγικο... εκανα πολυ πολυ δουλεια με τον ευατο μου ξερω τις αιτιες της υπερφαγιας μου... ειναι παντα ψυχολογικη πιεση, ενταση, κακη διαθεση... απλα εκεινο που με λυπει ειναι οτι ειχα πιστει οτι ειχα αποσυνδεσει την ψυχολογια μου απο το φαγητο... και τωρα 1.5 μηνα βλεπω πως δεν απαλαχτηκα τελικα... και πως για παντα θα παλευω με την παχυσαρκια... εννοω σε επιπεδο του πως εκλαμβανω το φαγητο, την σχεση μου μαζι του και το οτι δεν θελω να καλυπτω αλλα κενα μεσω του φαγητου... Αυτο με τρομαζει... Απο την αλλη νιωθω χαρα που αντιλαμβανομαι οτι πλεον ξερω οταν πλησιαζει ενα υπερφαγικο και προσπαθω με λογικα επιχειρηματα να το αντικρουσω αλλιως με το τρικ του παω για καφε, βγαινω εξω κτλ... Ας πουμε τωρα γραφω τοσα πολλα γιατι ακριβως ειμαι στην φαση που θελω να φαω τα παντα ολαααα... ενω εχω φαει ενα πολυ ισορροπημενο βραδινο με σαλατα, τονο και φρουτο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Και ετσι για να δωσω και περισοτερα στοιχεια για την ιστορια μου θα πω οτι ολα ξεκινησαν τον Οκτομβρη του 2011 τοτε ημουν 105 κιλα... μεχρι τον Νοεμβρη του 2012 ειχα φτασει στα 58... τα κρατησα απο τον Δεκεμβρη του 2012 μεχρι πριν ενα-μιση μηνα ... απο κει και μετα εκει αρχιζει η ανηφορα... βεβαια προσπαθω να βλεπω το θετικο, δηλαδη οτι απο τον Ιουλιο που ημουν παλι 63 μεχρι σημερα εχουν περασει 7 μηνες ... δηλαδη πανω απο μισο χρονο ειμαι σε δεικτη μαζας σωματος φυσιολογικο ουτε καν υπερβαρο... ξερω πως για να πω οτι το αποτελεσμα ειναι ασφαλες πρεπει να εχουν περασει 5-6 χρονια (και πολλα παραπανω αλλα 5 τουλαχιστον) που εχω διατηρησει την απωλεια ... Αλλα με βοηθαει να σκεφτομαι οτι να σιγα-σιγα τον καβατζοσαμε τον χρονο που δεν ειμαστε παχυσαρκη... σιγα σιγα θα καβατζοσουμε και την 2 ετια μετα την 3ετια... κτλ... Αυτη τη φορα θελω να τα κρατησωωωωωωωωωωωωω.... Εχω ξαναχασει κι αλλες φορες 20 και 25 κιλα... αλλα τα ξαναπειρα... ποτε ομως δεν ειχα χασει ολααααα τα κιλα... τωρα το εκανα... Αν μου ελεγε καποιος οτι θα τα χανα χωρις επεμβαση θα τον ελεγα τρελλο... καμια φορα και γω δεν το πιστευω... τα επαναλαμβανω στον εαυτο μου γιατι οσο πιο γρηγορα το συνειδητοποιησω (αλλα οχι να επαναπαυτω) τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχω να κανω πισογυρισματα (εννοω, ελα τωρα την χαλασες την διατροφη, πηρες 5 κιλα... φαε οσο θες... αυτο εκανα παλιοτερα, αυτο κανω 1.5 μηνα τωρα)

    Εχω την δυναμη ομως ... ΤΟ ΝΙΚΗΣΑ ... ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ... (τα γραφω για να με εμψυχωνω... ) και ισως και για να δωσω πλεον θαρρος και σε καναν αλλο που ειναι τωρα στην αρχη... γιατι η αληθεια ειναι πως διαβαζα κ ξαναδιαβαζα την προσπαθεια του Φιλιπου και ελεγα μεσα μου... καποιοι τα καταφεραν και εσυ μπορεις... και ΝΑΙ ... ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ... ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ... (ειδα το θεμα ενα χρονο μετα... και τον Ιουλιο με την σειρα μου θα γραψω και γω ... το υποσχομαι σε μενα ... προσωπικο στοιχημα λοιπον ... )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    nowwhat , ειναι δικο μου το θεμα ενα χρονο μετα ... . Παραλληλες πορειες ειχαμε , εγω ειχα ξεκινησει κανενα μηνα πιο μπροστα , κι απο λιγο πιο κατω , εσυ ενα μηνα μετα κι απο λιγο πιο πανω . Παρολα αυτα εσυ εχεις φτασει το στοχο σου κι εγω ειμαι ακομη στη διαδρομη . Παρολα αυτα ειμαι ευχαριστημενη , γιατι ξεκινωντας ουτε εγω το πιστευα οτι θα εφτανα εδω που εφτασα . Τα θεματα που σε βασανιζουν , της συντηρησης βασανιζουν και μενα αν ποτε φτασω στο στοχο μου . Κατα τη γνωμη μου ενα πραγμα πρεπει να σε απασχολησει , πως θα σταθεροποιησεις τη διατροφη σου ! Αν αυτο καταφερεις εχεις πετυχει και τη συντηρηση και θα φυγουν και τα 5 κιλακια . Διαβασε το τοπικ με τις τριαδες και θα παρεις ιδεες . Και η διατροφη η δική μου σ αυτο το μοτιβο ειναι πανω κατω , ασχετα αν δεν γραφω τι εφαγα καθε μερα . Δεν το κανω γιατι νοιωθω να με αγχωνει αυτη η καθημερινη καταγραφη , Δεν χρειαζεται κοπος , μονο τροπος και τον εχεις . Εδειξες μια απιστευτη δυναμη εχοντας χασει τοσα κιλα . Την εχεις και για τη συντηρηση . Εγω οταν το χαλαω λεω , οκ οτι εγινε εγινε , παμε παρακατω , δεν θα ξαναγυρισεις και στα 100 με μια μ@λ@κια , μονο στοπ εδω , δεν γινεται παντα να επανελθω αμεσως αλλα ολο και πιο συχνα , ολο και πιο ευκολα , ε που θα μας παει καποια στιγμη θα μας βγαινει φυσικα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    284
    nowwhat σε νιωθω οσο δεν παιρνει... κι εγω εχω χασει αλλες 2 φορες απο 30 κιλα και πολλες περισσοτερες 5-10-15... τοτε καβαλουσα το καλαμι ελεγα αδυνατησα ας το χαρω τωρα, και τα χαιρομουν με τον πιο λαθος τροπο. επιστρεφοντας στις παλιες κακες διατροφικες συνηθειες. γιατι ελεγα ενταξει μωρε αφου τα καταφερα θα τα ξανακαταφερω αντε αλλη μια μερα. και η μερα γινοταν εβδομαδα μηνας κλπ και την εχανα την μπαλα... αυτος ο φοβος μας τωρα μπορει να γινει και καλος. δειχνει οτι δεν εχουμε πλεον ψευδαισθησεις αλλα δυστυχως μας παραστρεσαρει κι εξου και τα υπερφαγικα... πρεπει να χαλαρωσουμε και να δουμε τα πραγματα στις κανονικες τους διαστασεις. δεν θα παρουμε κιλα αν φαμε λιγο παραπανω απο καθαρες τροφες που εχουν να μας δωσουν. τα υπερφαγικα μας βαζουν βαρος. και πρεπει να επικεντρωθουμε στην εξουδετερωση τους. πρωτα πρεπει να πιστεψουμε οτι το θεμε και μπορουμε. ειδα οτι η τριαδα σου ηταν σαλατα τονος και φρουτο. θα επιμεινω να μελετησεις το πρωτο λινκ που σου εδωσα γιατι πραγματικα η παραγωγη σεροτονινης κανει καλη δουλεια στην περιπτωση μας. και για να την επιτυχουμε ειναι απαραιτητος ο συνδιασμος πρωτεινης-αμυλου. δεν θα επεμενα αν δεν το εβλεπα να κανει δουλεια σε μενα. πραγματικα οι τριαδες εχουν γινει το αγχωλυτικο μου!!! σχετικα με την χαλαρωση σε καταλλαβαινω αλλα να ξερεις δεν ειναι αυτη η τελικη μορφη. εναμιση χρονο που καταφερα να διατηρηθω κατω απο 70 κιλα εχω δει τεραστια βελτιωση σε αυτο το θεμα. και να φανταστεις εγω εχασα τα κιλα χωρις γυμναστικη!!! θελει και το δερμα μας το χρονο του και σταδιακα κατα ενα μεγαλο ποσοστο επανερχεται. ενταξει δεν θα γινω και μοντελο αλλα ειλικρινα καμια σχεση με το πως ημουν περισυ...
    τελος να σου πω οτι και σε αυτον τον αγωνα για την μη προσληψη επιπλεων βαρους και για την εξαφανιση των υπερφαγικων μας ειμαστε πολλες!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Dora καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση,

    Ναι ειχαμε παραλληλες πορειες... συγχαρητηρια και σε σενα για την απωλεια σου... διαβαζα ποστ σου και σε πολλα σημεια συμφωνουσα με τα λεγομενα σου... Χτες εγραψα σε σας για να αποφυγω ενα υπερφαγικο και τα καταφερα... :bouncy:

    Το θεμα διατροφη και παχυσαρκια νομιζω οτι ολοι μας που χουμε περασει απο κει ειναι πολυ παραπανω απο καλη διατροφη, μαρουλια, ψητα, μπροκολα κτλ... εγω αρχισα να αλλαζω οταν αρχισα να προσπαθω να μην τρωω τα συναισθηματα μου... Οταν αρχισα αντι να τρωω την λυπη μου, το αγχος μου να το συζηταω... δεν πειγα σε ψυχολογο ουτε σε διατροφολογο ... ειπα στον ευατο μου κοριτσι... εισαι οτι σκεφτεσαι και τρως και αρχισα δειλα δειλα να τρωω οσα εχουν να μου προσφερουν κατι και να προσπαθω να σκεφτομαι οσο γινεται θετικα... δεν το ειπα ξεκαθαρα... δεν ξυπνησα μια μερα που εγινε το κλικ που λεμε, εγινε σιγα-σιγα και χωρις η αληθεια ειναι να το καταλαβω απολυτα... το μονο που ειπα ξεκαθαρα την μερα που αρχισα διατροφη ηταν πως κοπελια εισαι μονη σου σε αυτο τον δρομο... εσυ μπορεις να σε βοηθησεις και κανενας αλλος οι αλλοι θα σε στηριξουν αν θελουν και μπορουν αλλα εσυ θα βοηθησεις τον εαυτο σου (τα γραφω ολα, γιατι περα απο την δικη μου συντηρηση, σκεφτομαι πως οπως εγω διαβαζα τα ποστ σας και επερνα θαρρος, βοηθεια, ισως αυριο καποιος διαβασει αυτο και τον βοηθησει...)

    Η αληθεια ειναι πως ειμαι περιφανη για μενα εδω που εφτασα... δεν ειναι ο στοχος ο στοχος ειπαμε ειναι το 58 που αγγιξα αλλα οχι για πολυ... ειμαι ομως ικανοποιημενη απο το γεγονος οτι ειχα καταφερει να αποσυνδεσω τον φαυλο κυκλο κακη διαθεση νευρα αγχος με την υπερφαγια... Και τωρα που ενιωσα οτι ξαναξυπνα τρομαξα... Ομως ξαναξυπνησε μεχρι προχτες ... γιατι χτες ηταν μια καλη μερα χωρις υπερφαγικο, ενω ειχε ολες τις συνθηκες για να γινει...

    Εγω κατεγραφα και ακομα καταγραφω τι τρωω τα παντα ακομα και μια ελιτσα... οχι εμμονικα αλλα θελω να εχω τον ελεγχο στο τι προσφερω στο σωμα μου... Η βασικη ερωτηση που κανω πλεον στον ευατο μου πριν επιλεξω να φαω κατι ειναι τι σου προσφερει κοριτσι ? Και η επομενη ειναι πεινας αληθεια? η πεινα η ψυχη σου, βαριεσαι κτλ και για αυτο θες να φας...

    Τις πιο πολλες φορες πλεον τα καταφερνω... οχι να αντισταθω, δεν μ αρεσει ο ορος αντιστεκομαι διοτι ειναι σαν να επιβαλλω στον εαυτο μου οτι υπαρχουν κακες τροφες... Κακες τροφες δεν υπαρχουν... κακος τροπος να τρεφεσαι ομως υπαρχει και εγω πολλα χρονια το εκανα ... τωρα θελω να ξερω τον λογο που τρωω κατι ... για παραδειγμα θα φαω το γλυκο μου (συνηθως προτειμω σοκολατα 70% κακαο... ) ή και κανονικο γλυκο κομπλε με τις θερμιδες του, το σουβλακι μου αλλα θελω οταν το τρωω να ξερω οτι το τρωω γιατι θελω να μου προσφερει μια μικρη απολαυση ... και οχι γιατι ετσι με εκδικουμε...

    Βλεπω πως εχω αλλαξει... οχι σωματικα αυτο ειναι το τελευταιο... τα κιλα ειναι το λιγοτερο... εχω αλλαξει προσεγγιση στο φαγητο... για αυτο και πανικοβληθηκα μετα τον 1.5 μηνα γιατι ηταν λες και ξυπνησε για λιγο ο παλιος κακος αυτοκαταστροφικος μου τυπος...

    Ξερω ομως πως καμια προσπαθεια δεν παει χαμενη... Δεν ξυπνησε ο κακος μου εαυτος, απλα μου υπενθυμισε πως η αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα παντα θα υπαρχει ως στοιχειο χαρακτηρα, αλλα εμαθα με μικρα βηματα να την διαχειριζομαι... Ισως τελικα αυτο να ειναι το κλειδι... οτι εμαθα και μαθαινω να διαχειριζομαι τις στιγμες αδυναμιας μου... Αυτο μαλλον ηταν η δυναμη που λεμε οτι δειξαμε, η δυναμη δεν ηταν στο να μην φαω το λιπαρο και "κακο" γευμα... η δυναμη και η αλλαγη μαλλον δεν ηρθε στην ζυγαρια αλλα στον τροπο που διαχειριζομαι τι τρωω και γιατι το τρωω (εμενα η ζυγαρια πλεον εγινε η καλη μου φιλη... οχι τωρα στα 63 αλλα απο τοτε που ανεβηκα στα 105... ανεβαινα εβλεπα το 102, 100... 70 και ελεγα φιλεναδα, εμεις οι δυο αντι να χουμε πολεμο ειμαστε συνεργατες και οπως σε ολες τις φιλιες με στεναχωρησε πολλες φορες και αυτη αλλα τα ξαναβρησκουμε χαχαχαχα)

    Σε καθε μαχη λενε υπαρχουν οι παραπλευρες απωλειες σε μενα αυτο ειναι η χαλαρωση, ειναι μεγαλη, αλλα ξερω οτι εχει λυση... Θα τα διατηρησω ειμαι πεπεισμενη πλεον... γιατι η παχυσαρκια δεν ηταν τελικα η αιτια ηταν το συμπτωμα η αιτια ηταν αλλου ... και εγω μαλλον την καταλαβα, οποτε δεν την φοβαμαι πλεον στο να με γυρισει πισω... μπορει καμια φορα να ξεφευγα 50 μερες ... αλλα την αιτια την βρηκα, την αποδομησα την αρνητικη σκεψη απο το τρωω το ψυγειο... και ετσι δεν πρεπει να την φοβαμαι...

    Πισωγυρισματα μικρα παντα θα υπαρχουν... αλλα ανακαλυπτεις ποτε εσυ ο ιδιος σε σαμποταρεις και σε γυριζεις πισω εχεις παραλληλα ανακαλυψει πως να αλλαξεις αυτη τη συμπεριφορα...

    Και παμε λοιπον σημερα που μια νεα μερα ξεκινησε να συνεχισουμε απο εκει που ειχαμε μεινει ... 63 Βασικος στοχος ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ... ε και αν στην πορεια χασω και κανα κιλακι ακομα μεχρι το 58 οκ... καλα θα ναι... και να μην χασω ομως δεν τρεχει τιποτα... Βρηκα τον εαυτο μου μεσα σε ολο αυτο το δρομο... οκ... καποιες μερες θα τον ξαναχασω αλλα οχι για πολυ... τι 5 πανω 5 κατω... ειναι νουμερο... εγω ομως δεν ειμαι νουμερο στην ζυγαρια... ειμαι ανθρωπος με καλες και κακες μερες και εκεινες τις κακες μερες ειναι που αποσυνδεσα απο το φαγητο... :starhit:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    florage σε ευχαριστω... Αρχικα για την χαλαρωση θα πω οτι στην δικη μου περιπτωση ειναι εκτεταμενη στην κοιλια υπηρχε και πριν την απωλεια απο τις προηγουμενες προσπαθειες αρα και οσοοοοο και αν βελτιωθει δεν θα φτιαξει... θελει χειρουργιο πηγα σε δερματολογο και πλαστικο το επιβεβαιωσαν αλλα ξερω πως εχει λυση... οχι μοντελο δεν θελω να γινω ... Απλα θελω να βελτιωθει διοτι η αληθεια ειναι πως ενα μπικινι που το χω μεγαλο καημο, δεν μπορω να βαλω... Αλλα σιγα σιγα θα διατηρησω την απωλεια και μετα βουρ για πλαστικη μολις μαζεψω το κομποδεμα... (Στην τελικη σκεφτομαι, οκ... θα ειχες δωσει 15000 για βαρυατρικη και μετα θα ηθελες αλλα τοσα για πλαστικη τωρα εχεις το κοστος μονο της πλαστικης χαχαχαχα)

    Οσο για την σεροτονινη... Το βραδυνο μου ηταν ως εξης δεν το εγραψα πληρως, σαλατα πολυχρωμη φουλ εξτρα εξοπλισμενη που λεμε με τονο, 1 παξιμαδακι , κ μια κουταλια λαδι... οποτε ηταν πληρες... Μετα εφαγα και το φρουτακι μου... ... Βασικο σε μενα στην αυξηση της σεροτονινης παιζει η γυμναστικη και ο χορος ... μολις νιωσω τα σκουρα φευγω απο το σπιτι... περπαταω παω βολτα, καφε ή αλλιως βαζω μουσικη δυνατα και χορος ... χορος ... χορος... χαχαχαχαχα...

    Ναι ειμαστε πολλοι που προσπαθουμε να τα διατηρουσουμε τελικα ... ολα τα βηματα εγιναν οποτε... η επιτυχια... πανω -κατω σιγουρακι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Καλως το το κοριτσι το καλιγραμμο!!!!!!!!:exclamation::exclamat ion::exclamation::exclamation:

    Καλως την ομοιοπαθουσα που οπως τα καταφεραν οοοολοι ετσι θα τα καταφερει και αυτη!!!!!!!
    Ο προβληματισμος σου ειναι προβληματισμος ολων των ανθρωπων που εχουν χασει εστω και μια φορα στη ζωη τους κιλα και επιθυμουν να μην τα ξαναπαρουν πισω.
    Μεσα σαυτους και εγω που ξαναπιανω τον δρομο της επιστροφης απο την αρχη.
    Το να παριες πισω 5 κιλα-που αυτο το εχω δει σε πολλους ανθρωπους που εχουν χασει πολλα κιλα...-δεν ειναι η καταστροφη,
    Το μεγαλο μπραβο που πρεπιε να πεις στον εαυτον σου ειναι που ακουσες το καμπανακι του SOS και εστριψες τιμονι την τελευταια στιγμη.Ακουσες τις φωνες και ανοιξε το μυαλο σου.Αυτο ειναι το θεμα και μπραβο σου γιαυτο.
    Ισως το γεγονος οτι πεινασες...ισως το γεγονος οτι εκοψες για ενα χρονο-δεν ειμαι σιγουρη, δεν εισαι αναλυτικη σαυτα που ετρωγες...-τους υδατανθρακες και δη το ψωμι, ισως οτι πεινασες πολυυυυυ, ισως οτι κουραστηκες και κοπιασες με την πολυωρη διαρκη γυμναστικη...
    ΟΟΟΟΟΛΑ αυτα να σε κουρασαν...ολα αυτα να σε τσιτωσαν.Χαλαρωσε λιγο και αγαπησε περισσοτερο τον εαυτον σου.Θα στο ανταποδωσει συντομα.
    Οχι δεν θα φυγεις απαυτα τα κιλα που εχεις χασει.Εκει θα εισαι και δεν θα πας παραπανω.Το νιωθω, επειδη ακουσες την φωνη μεσα σου.Συνεχισε και μακαρι και εγω μια μερα να γραψω μια ιστορια σαν και την δικη σου!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    marimari, γεια και ευχαριστω...

    Τωρα σε οτι αφορα την διατροφη, τους υδατανθρακες του ειχα και εχω περιορισει αλλα οχι κοψει, δεν εκανα πρωτεινικη διατροφη ετρωγα απο ολα... κυριως ομως πρωτεινη (κοτοπουλο, ψαρι, τονους εχω φαει απο δαυτα),σαλατα (σε καθε κυριως γευμα με 1 κουταλακι λαδι, βραστα, ψητα, ωμα λαχανικα φουλλλλ... φροντιζα παντα να ειναι πολυχρωμη ξεγελαγα το ματι μου) και υδατανθρακες μεσα στην μερα απο φρουτα, γερμανικο ψωμι (1/2 φετα, το ετοιμο) και βρωμη (2-3 κουτ σουπας)
    Περασα βεβαια μια περιοδο που λογο αγχους πιεσης οχι απο την διατροφη αλλα απο αλλα δικα μου θεματα δεν μπορουσα να φαω πολυ... και καπως ετσι εφτασα το 58 ... δεν το κρατησα πολυ βεβαια, αλλα αυτο δεν εχει σημασια... το πισωγυρισμα το τελευταιο διαστημα εγινε για πολλους λογους μαλλον... λιγο οτι ηταν χειμωνας και ο καιρος δεν βοηθουσε για εξοδο απο το σπιτι, λιγο η αγχωτικη περιοδο που περναω, λιγο η στερηση που ειχα σε καποιες τροφες και λογικο ηταν θα εβγαινε... το περιμενα να πω την αληθεια... ο λογος που αγχωθηκα δεν ηταν τα κιλα ηταν απο που προερχονταν... δηλαδη τα υπερφαγικα... αυτη η καταραμενη μιση -μια ωρα που ετρωγα σαν να μην υπαρχει αυριο... εκει ενιωσα πως ξαναχασα την μπαλα...

    Το καλο ειναι οτι συνεχιζω απο κει που το αφησα οχι με στοχο να χασω πλεον αλλα να τρωω για να με θρεψω... Για παραδειγμα σημερα η διατροφη ειχε ως εξης (καλα σημερα ηταν και λιγο χαλαρα λογω της μερας και επειδη ηξερα πως θα φαω εκτος σπιτιου την προσαρμοσα)
    Πρωι: 1 μηλο +1 αγγουρακι
    Μεσημερι: 1 πιατο χορτα βραστα με λαδακι, 1 ντοματα, 5 μυδια αχνιστα, 5 κουταλιες ρεθυθια φουρνου, 1 κομματι λαγανα
    Απογευμα: 1 παξιμαδακι+λιγο ανθοτυρο (μεγεθος σπιρτοκουτο)
    Το βραδυ θα φαω ενα γιαουρτακι με βρωμη και φρουτο (νηστεια, ξενηστεια εγω το γαλακτοκομικο μου το τρωω) Για να ειμαι ειλικρινης πρωτα με μενα και μετα με σας ... εκλεψα και κανα 2-3 κουταλιες χαλβα σιμιγδαλενιο με σοκολατα στην διαρκεια της μερας που ναι μεν δεν ειναι διατροφικα λαθος γιατι εχει ελαιολαδο, ξηρους καρπους και η σοκολατα που ειχα βαλει ηταν 70% κακαο μαυρη αλλα ειναι φουλ στις θερμιδες...

    Αλλα ειπαμε σημερα δεν ηταν μια τυπικη μερα... Αν και τωρα που βλεπω τι εφαγα, δεν τα χω παει ασχημα...

    Καλη συνεχεια σου ευχομαι και να τα λεμε... Να σκεφτεσαι οτι θα ερθει και η δικη σου η σειρα να πεις την ιστορια σου και θα ναι πετυχημενη... πιστεψε αν πριν 1.5 χρονο σχεδον που ξεκιναγα μου ελεγε καποιος οτι θα εχανα τοσα κιλα... θα κουναγα απλα το κεφαλι μου και θα ελεγα καλα ναι... τα χω ξανακουσει... το χω δει το εργο... μονο με επεμβαση γινονται αυτα, δεν γινονται θαυματα κτλ... Κουνια που με κουναγε τελικα ... Το θαυματα γινονται αρκει να τα πιστεψει κανεις... Δεν θυμαμαι σε ποιου το τικερακι ελεγε απο κατω τρωγε ως ενας ανθρωπος 60 κιλων και θα γινεις 60 κιλα... αλλα αυτο μου ειχε μεινει σαν συμβουλη... Το δικο μου μοτο ειναι τρωγε το φαι σου κ οχι την ψυχη σου... (δηλαδη, φαε για να θρεψεις το σωμα σου σωστα, αλλα οχι συναισθηματικα)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Teleia και τα 2 μοτο!!!!!!!!!!!
    Καλα, δεν ετρωγες και πολους υδατανθρακες.
    Μιση φετα ψωμι πας για πρωτεινικη διατροφη.
    Οσπρια, υδατανθρακες μεσα απο ρυζι, μακαρονια επαιρνες;
    Γιατι ετσι οπως μου τα λες ειναι σαν να εκανες κατι σαν ατυο που κανω και εγω (σχεδον Ατκινς...) αλλα δυστυχως δεν μπορεις να πας πολύ μακρια με αυτην.
    Θεωρω οτι πρεπει να κανεις μια πιο ισορροπημενη διατροφη με περισσοτες ινες απο μαυρο ψωμι, μαυρα μακαρονια κτλ.
    Η τοσο απλή διατροφη δεν μπορει να σε συνοδεψει βαθος χρονου.
    Ειμαστε οοολες και οοολοι εδω και θα το συχυταμε.Μακαρι να διαβασεις και την δικη μου ιστορια....αληθεια το θελω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Οχι υδατανθρακες τρωω και ετρωγα απλα προτιμουσα τους συνθετους (κριθαρι, βρωμη, πολυσπορα, αλλα και υδατανθρακες απο τα φρουτα φρεσκα η ξερα, οσπρια, λαχανικα) Γενικα τα μακαρονια μου φερνουν πεινα... δεν ξερω γιατι ακομα και τα μαυρα μπορει να με χορτενουν αλλα μετα απο μιση ωρα θελω απεγνωσμενα γλυκο πραγμα που μου λεει οτι μαλλον μου ανεβαζουν γρηγορα την γλυκοζη στο αιμα...

    Οσο για την απλη διατροφη γενικα προσπαθω ναι να κραταω την διατροφη μου με απλους κανονες που σημαινει σε καθε γευμα κυριο να εχω τρια βασικα πραγματα:
    1. σαλατα (οταν μιλαω για μεσημερι/βραδυ πολυχρωμη παντα με πανω απο 2-3 ζαρζαβατια) η φρουτο (οταν μιλαω για πρωι)
    2. πρωτεινη (προτειμω κοτα, τονο, ψαρι, αυγο, κουνελι, χοιρινο χωρις ορατο λιπος, γαλα λαιτ, γιαουρτι λαιτ, ανθοτυρο, κοτατζ, γαλοπουλα φετες)
    3. υδατανθρακα (προτειμω παξιμαδακι κριθινο, πληγουρι, ψωμι πολυσπορο γερμανικο, βρωμη κτλ) και λιγο λιπος (ελαιολαδο σε σαλατα, οι ξηρους καρπους 5-6 σε γιαουρτια κρεμουλα βρωμης με γαλα κτλ)

    Ενδιαμεσα τωρα συνηθως φρουτο με κραταει πολυ το μηλο το αχλαδι αλλα και ολα τα φρουτα γενικα μ αρεσουν αν θελω αλμυρο τρωω καροτα, αγγουρια κτλ, αν θελω γλυκακι τρωω 2 πτι μπερ ολικης κ 2 αποξηραμενα βερικοκα/δαμασκηνα/συκα σιγουρα μεσα στην μερα τρωω σοκολατα περνω 70% κακαο και κοβω την καθε μπαριτσα της γνωστης εταιριας σε 3 κομματια ... μεσα στην μερα θα φαω δηλαδη μια μπαριτσα σε μεγεθος οσο ενα κιντερ μπαρ... (μπορει να εχει γυρω στις 70-80 θερμιδες αλλα μου δινει ενεργια και γενικα ενω ειναι γλυκο κατα ενα περιεργο τροπο δεν μου φερνει πεινα μετα... ενω τα πτι μπερ ας πουμε με κανουν να πειναω...

    Πινω αρκετο καφε 2 φλυτζανες την μερα... με γαλα και στεβια...
    Πινω πολλα υγρα... τσαι, λουιζα, χαμομηλι, τηλιο, ενα με μηλο και κανελα, γενικα δεν μ αρεσει το νερο σκετο οποτε το χειμωνα πεινω αφεψηματα το καλοκαιρι πινω νερο κρυο με λεμονι, λαιμ, κτλ...

    Και προσπαθω καθε μερα να κανω ασκηση μισης ωρας το λιγοτερο...

    Δεν προτεινω την διατροφη μου σε κανεναν δεν ειμαι ειδικος απλα εμενα αυτη δουλεψε... τωρα για το οτι ειναι απλη και στεγνη ναι ειναι ... αλλα οκ... αν κατι το ζηλεψω θα το φαω... εννοω μακαροναδα, γλυκο κανονικο, σουβλακι...

    Το κακο με μενα ειναι τα υπερφαγικα που κατα περιοδους με πιανουν και βασιζονται στην ψυχολογια μου περισοτερρο και οχι στην πραγματικη πεινα ... αλλα εκει με βελτιωνω και εμενα και την σχεση μου με το φαγητο...

    υ.γ: Την ιστορια σου θα την γραψεις αρκει να θελεις να σε βοηθησεις... μονο εσυ μπορεις... το μεγαλυτερο μαθημα της παχυσαρκιας για μενα γιατι πολλα μαθηματα μπορει να μας δωσει ειναι οτι ο μονος που σε βοηθα πραγματικα ειναι ο εαυτος σου οι αλλοι η θα σε στηριξουν ή οχι... Αλλα στο πως συμπεριφερομαστε στο σωμα μας ... ισχυει οτι εγω εχω το καρπουζι εγω και το μαχαιρι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Να πω βεβαια... οτι στο συνολο της μερας στην φαση που εκανα αυστηρη διατροφη ακολουθουσα τα παραπανω αλλα οι θερμιδες μου περιοριζονταν στις 1200-1300 την μερα οποτε εδινα βαση στα πολλα φρουτολαχανικα για να με φουσκωνουν και τα αλλα απο λιγο... Επισης στην φαση της αυστηρης διατροφης εκανα πολυ πολυ πολυ ασκηση κατα βαση αεροβια περιπου 1.5-2 ωρες καθε μερα ομως...

    Κατι αλλο επισης που ισως επαιξε ρολο... επειδη αρχικα τα κιλα μου ηταν πολλα στην αρχη οι θερμιδες μου ηταν γυρω στις 1500-1600 αλλα η ασκηση γρηγορο περπατημα δεν μπορουσα κατι αλλο με κουραζε ηταν εκει στο 2ωρο την μερα...

    Μετα τα πρωτα 25 μειωσα τις θερμιδες στις 1200 και αρχισα και πιο γρηγορη ενταση ασκησης τρεξιμο εναλαξ βαδυν ποδηλατο, χορο αλλα παλι τις ιδιες ωρες ...

    Επισης περασα για καποιο διαστημα και λογο δικων μ θεματων την φαση που δεν μπορουσα να φαω ... αυτο δεν ηταν για να αδυνατισω αλλα συνεβαιναν διαφορα θεματα και εκει περιπου για κανα μηνα ισως και λιγο παραπανω επερνα γυρω στις 900 θερμιδες με την ιδια ασκηση (τοτε επιασα και το θεαματικο 58... αλλα τι να το κανεις ) μετα απο αυτον τον μηνα ηρθε και ο 1.5 μηνας υπερφαγιας και λογικο ηταν που πηρα τα 5 και ειμαι αισιος 63...

    Τωρα απλα θελω να διατηρησω την απωλεια κινουμενη σε διατροφη κοντα στις 1300 την μερα με ασκηση παντα... Θα μου πεις μα αυτες ειναι θερμιδες για να χασεις... ναι, οταν ξεκινας διατροφη τωρα για μενα το ιδανικο ειναι σιγα σιγα σιγα σιγα να αυξησω θερμιδες και να παω στις 1500-1700 την μερα ... αυτο θελει σταδιακα... οποτε επιμονη υπομονη και αν χασω και κανα περισευουμενο στην πορεια καλως ... αν οχι καλα ειμαστε και δω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by nowwhat
    Το θεμα διατροφη και παχυσαρκια νομιζω οτι ολοι μας που χουμε περασει απο κει ειναι πολυ παραπανω απο καλη διατροφη, μαρουλια, ψητα, μπροκολα κτλ... εγω αρχισα να αλλαζω οταν αρχισα να προσπαθω να μην τρωω τα συναισθηματα μου... Οταν αρχισα αντι να τρωω την λυπη μου, το αγχος μου να το συζηταω... δεν πειγα σε ψυχολογο ουτε σε διατροφολογο ... ειπα στον ευατο μου κοριτσι... εισαι οτι σκεφτεσαι και τρως και αρχισα δειλα δειλα να τρωω οσα εχουν να μου προσφερουν κατι και να προσπαθω να σκεφτομαι οσο γινεται θετικα... δεν το ειπα ξεκαθαρα... δεν ξυπνησα μια μερα που εγινε το κλικ που λεμε, εγινε σιγα-σιγα και χωρις η αληθεια ειναι να το καταλαβω απολυτα... το μονο που ειπα ξεκαθαρα την μερα που αρχισα διατροφη ηταν πως κοπελια εισαι μονη σου σε αυτο τον δρομο... εσυ μπορεις να σε βοηθησεις και κανενας αλλος οι αλλοι θα σε στηριξουν αν θελουν και μπορουν αλλα εσυ θα βοηθησεις τον εαυτο σου (τα γραφω ολα, γιατι περα απο την δικη μου συντηρηση, σκεφτομαι πως οπως εγω διαβαζα τα ποστ σας και επερνα θαρρος, βοηθεια, ισως αυριο καποιος διαβασει αυτο και τον βοηθησει...)
    <αυτό!!!!! Ακριβώς!

    Καλή δύναμη αγάπη μ :thumbup:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    nowwhat εγω βλεπω ενα οριμο ατρομο που ειναι ετπιμο να συνεχισει μονο προστα με το θεμα της διατροφης του και χαιρομαι παααααααρα πολύ.Θα μαι εδω , θα σε συμβουλευομαι, θα σε συμβουλευω-ηλικιακα σε τρωω φανταζομαι- και ολα θαρθουν ομαλα.
    Καλημερα και καλη συνεχεια στον δρομο σου!!!!!!!!!:love:

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •