10 χρονια μετα τη χολοπανγκρεατικη παρακαμψη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5

    10 χρονια μετα τη χολοπανγκρεατικη παρακαμψη....

    Γεια σας, ειμαι καινουργια ,

    Θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου και τα προβληματα που εχω μετα απο 10 χρονια που εχουν περασει απο την εγχειριση μου.
    Δυστιχως δεν ημουν πολυ ενημερωμενη οταν εκανα την επεμβαση και ημουν και πολυ μικρη και γιαυτο οτι εχω μαθει ειναι τα τελευτεα δυο χρονια μεσα απο το διαδικτιο!

    Εκανα την επεμβαση σε ηλικια 18 ετων, δεν την ειχα επιλεξει, ειχα παει για δακτιλιο, ο οπιος τοποθετηθηκε αλλα μεσα σε 4 μερες τον απεριψε ο οργανισμος μου(φριχτοι πονοι, να μην μπορω να αναπνευσω κτλ) .
    Την τεταρτη μερα της επεμβασης δακτυλιου ξαναχειρουργηθηκα , επειγον χειρουργιο, και απο οτι εμαθα μετα απο 3 μηνες μου ειχαν κανει αναδιπλωση στομαχου και χολοπανγκρεατικη παρακαμψη κατα Σκοπιναρο.
    Πολλες επιπλοκες, 6 μηνες στο νοσοκομειο.
    Το αποτελεσμα φυσικα ηταν θετικο, εχασα κιλα, εχασα πολλα κιλα.
    Ημουν 110 κιλα με υψος 1 70 και εδω και πολλα χρονια διατηρς το βαρος μου στα 58 κιλα.
    Θα ηθελα να μοιραστω και αλλες λεπτομεριες μαζι σας και να ακουσω και την καθημερινοτιτα σας, την ποιοτητα ζωης σας μετα την εγχειρηση και τα οποια προβληματα μπορει να υπαρχουν.

    Με συγχωρητε για τα τυχων ορθογραφηκα λαθη μου!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    petalouditsa, καλώς όρισες και με μεγάλο ενδιαφέρον θα ακούσουμε την εμπειρία σου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Γεια σου Μακ και καλησπερα και στους υπολοιπους,

    Η εμπειρια μου απο την επεμβαση δεν ηταν πολυ καλη , ταλαιπωριθηκα πολυ με συριγκιο, παρεντερικες διατροφες, (μετα την δευτερη επεμβαση, την χολοπανγκρεατικη Σκοπιναρο)ατονιες, λιποθυμιες, τριχωπτωση , αβιταμινωση, ωστεοπορωση ομως το αποτελεσμα ηταν το καλυτερο και πιστευω πως αν υπηρχε ενημερωση απο τον γιατρο μου δεν θα ειχα ολα αυτα τα προβληματα......
    Τα κιλα τα εχασα, τα διατηρω 10 χρονια, εχω υιοθετησει εναν πιο υγειηνο τροπο ζωης , καμια σχεση με το φαγητο και την ποιοτητα που ετρωγα πριν και μπορω να πω πως πλεων δεν θυμαμαι καλα τον εαυτο ως παχυσαρκη.....

    Ισως να ειναι ενα θετικο οτι εκανα την επεμβαση σε μικρη ηλικια αποτε εχω σβησει ολες τισ κακες στιγμες , τον ρατσισμο, και τα βλεματα αποδοκιμασιας και εχω κρατησει τα θετικα που ηρθαν μετα....
    Διστιχως δεν εχω εποικοινωνια με τον γιατρο μου, με δισκολευει αυτο , πριν απο δυο χρονια αφαιρεσα δυο παραθυροιδεις αδενες(οι γιατροι ειπαν οτι ειναι απο το χολοπανγκρεατικο, οτι ειναι κατι σαν συνεπεια της δυσαποροφησης, και της αβιταμινωσης)
    Δεν επερνα βιταμινες, και οι παραθυρωειδεις ελεγχουν την βιταμινη Δ και το ασβεστιο στο αιμα, γιαυτο και στα 26 μου απεκτησα ωστεοπορωση.

    Αυτα προς το παρων, εσυ τι επεμβαση εχεις κανει εαν εχεις κανει?και πως ειναι η καθημερινοτητα σου?

    Καλο απογευμα ¨)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Πεταλουδίτσα καλωσόρισες,
    μεγάλη περιπέτεια πέρασες και μάλιστα σε μικρή ηλικία. Ελπίζω τώρα να έχεις μπει σε μία σειρά και να λαμβάνεις τα συμπληρώματα που απαιτούνται εφ όρου ζωής για την επέμβαση που έχεις κάνει. Θα στο επισημάνουν και τα μέλη του φόρουμ που έχουν κάνει ανάλογη επέμβαση ότι δεν νοείται να κάνεις επέμβαση δυσαπορόφησης και να μην λαμβάνεις συμπληρώματα. Η υποθρεψία είναι δεδομένη και θα έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας στο μέλλον.
    Δεν σκέφτεσαι να απευθυνθείς σε κάποιον άλλον βαρίατρο ώστε να σε κατευθύνει σε ότι έχει να κάνει με τη διατροφή σου αλλά και με τα συμπληρώματα σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Καλωσήρθες,έχεις κάνει Σκοπινάρο και δεν παίρνεις συμπληρώματα;και δεν έχεις και επικοινωνία με το γιατρό σου;οι επεμβάσεις παχυσαρκίας θέλουν εφ όρου ζωής παρακολούθηση.Δεν γίνεται σε δυσαποροφητική επέμβαση να μην σου είπαν να παίρνεις συμπληρώματα.Όπως επίσης πρέπει να σε βλέπει και διατροφολόγος,πρέπει να μπεις σε μια 'σειρά' έστω και με μεγάλη καθυστέρηση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Πεταλουδίτσα, καλώς ήρθες!

    Είναι σπουδαίο ότι χειρουργήθηκες σε νεαρή ηλικία και, όπως λες και η ίδια, δεν πρόλαβες να γνωρίσεις την απαξίωση που βιώνεις ως υπέρβαρη.

    Είμαι περίεργη, ποιος σε "έσπρωξε" σε χειρουργείο και μάλιστα διπλό, σε αυτή την ηλικία... Δεν το λέω αρνητικά, απλά αναρωτιέμαι..

    Είχα πολλά χρόνια θέμα με τα κιλά μου και έκανα δακτύλιο στα 38 μου, αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα. Οι πιέσεις από το περιβάλλον μου τρομερές, για πολλά χρόνια. Αλλά περίμενα να δω πότε και αν θα καταφέρω να χάσω κάποια κιλά μόνη μου, με φυσικές μεθόδους. Δεν τα κατάφερα και έτσι είδα και απόειδα σε μεγάλη ηλικία, κυρίως για λόγους υγείας.

    Τολμώ να πω ότι είμαι η ντροπή του δακτυλίου. Τρώω τα πάντα όλα, δεν τηρώ κανένα κανόνα και επαναπαύομαι στο ότι έχασα κάποια κιλά. Δεν με επαινώ. Κάνω λάθος, το ξέρω, αλλά βολεύομαι..
    Αλλιώς ξεκίνησα. Με το σκεπτικό να εκπαιδευτώ ώστε να ζω σε μόνιμη πλέον βάση με έναν πιο υγιεινό τρόπο διατροφής και κάποια στιγμή να βγάλω το δακτύλιο, αλλά στο μεταξύ να έχω μάθει να τρώω σωστά. Απέτυχα και το παραδέχομαι. Γνωρίζω καλά πως αν βγάλω αύριο κιόλας το δακτύλιο, μέσα σε λίγους μήνες θα γίνω όπως ήμουν πριν τον βάλω. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου!

    Αυτό που θα ήθελα να πω, αν σκοπός μας εδώ είναι να δώσουμε ένα στίγμα, είναι να υπηρετούμε επακριβώς την επέμβαση που επιλέγουμε. Να τιμούμε την επιλογή μας.
    Ξέρω πως είμαι πάρα πολύ τυχερή. Ο δακτύλιος μου"ταίριασε", ας το πούμε κι έτσι, αλλά δεν τον τίμησα. Έφαγα μέχρι σκασμού, μέχρι να σνησυχήσω ότι θα τον σπάσω, ήπια λεμονάδα με σόδα, προκειμένου να ξεφουσκώσω από το υπερβολικό φαγητό, αλλά και πάλι δεν με πρόδωσε. Έκανα ακρότητες, γιατί ήξερα πως έχω "καλό εργαλείο" και κυρίως συμβατό με μένα.

    Δεν είναι, όμως, αυτό το ζητούμενο. Πρέπει να μας ενδιαφέρει κυρίως η υγεία μας, οργανικά και ψυχικά και μετά να ακολουθεί η εμφάνισή μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    εγώ πεταλουδίτσα έκανα γαστρικό by pass κατα royx Y το μεγάλο μπαι πας που λένε. και είμαι πανευτυχής με την επέμβαση μου. δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα και μάλιστα ο διαβήτης μου κοντεύει να εξαφανιστεί ...και είμαι ινσουλινοεξαρτώμενη....
    μακαρι να μπορουσα να την είχα κανει οταν ήμουν μικρούλα και εγώ ...πολλα χρόνια απο τη ζωή μου δεν είχα χάσει....τέλος καλό όλα καλά βεβαια..και ποτέ δεν είναι αργά
    :roll::roll:

    δεν γνωρίζω για τον δικό σου τύπο επέμβασης να πω την αλήθεια...πως γίνετε αυτή η επέμβαση?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Καλησπερα σε ολους, χαρικα πολυ που ειδα τα μυνημα τας εστω και με καθηστεριση,

    Ελι δυστιχως δεν εχω βρει καποιον γιατρο που να μην τον φοβαμαι, καποιον που να μου εμπνεει εμπιστοσυνη, καποιον ιδικο στην δικη μου επεμβαση που δεν θα με κοιταξει και θα πει θελω 5-6 εξετασεις να κανεις.....και συνηθως αυτες οι εξετασεις θα ειναι γαστροσκοπιση, διαβαση εντερου και αλλες τετιες ωραιες εξετασεις......
    Την προηγουμενη εβδομαδα ημουν σε εναν γαστρεντερολογο γνωστου ιδιωτικου νοσοκομειου για ενα προβλημα διαρειας που με ταλαιπωρει απο τον δεκεμβριο και το μονο που ειχε να πει ηταν γαστροσκοπηση και οτι το εντερο μου ειναι μια χαρα...........
    Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ευκολα, γιατι τα εζησα.........

    Στελιο κατα καιρους αυτα τα 10 χρονια επερνα βιταμινουλες και οποτε ημουν καλα τις σταματαγα, οπως και τωρα δεν περνω τιποτα απλα τροω ηγιεινα.....

    Αβα δεν θα ελεγα οτι με εσπρωξε καποιος , θημαμαι πηγα στον γιατρο πεμπτη και δευτερα μπηκα στο χειρουργειο.....Μπορεις να το πεις και ανωριμοτητα, μπορεις να το πεις και ενθουσιασμος, οταν ακουσα οτι μεσα σε λιγους μηνες θα εχω χασει ολα τα περιτα κιλα......
    Δεν ηξερα τισ επιπλοκεσ, δεν ηξερα οτι μετα θα υπαρξει μεταεγχειριτικη περιοδος, δεν ηξερα φυσικα οτι θα πανε και τοσο στραβα τα πραγματα.....
    Και ηταν το 2002, φαντασου τοτε δεν ηταν και ευρεως γνωστη αυτη η επεμβαση αλλα ουτε και ο δακτυλιος..
    Θυμαμαι ακομα και τωρα τον γιατρο μου που ελεγε θα τρως οτι θελεις για την υπολοιπη ζωη σου...και δεν θα παχαινεις, ουτε βιταμινες αναιφερε, ουτε εξετασεις ουτε τιποτα.....

    Νιναπ το χολοπανγκρεατικο κατι σαν το γαστρικο ειναι απο οτι εχω καταλαβει μονο που κανουν και αναδιπλωση στο στομαχι...θεωρηται πιο δυσκολη επεμβαση. Δεν ειμαι σιγουρη γιατι, κατι παραπανω κοβουν , τι να πω....

    Παντως και εγω το ιδιο αισθανομαι οτι το αποτελεσμα παροτι περασα δυσκολα και ταλαιπορηθηκα ηταν αυτο που ηθελα....Δηλαδη να ειμαι αδυνατη, υγειεις, ομορφη και με μια κανονικη ζωη....Τα προβληματα υπαρχουν αλλα ελπιζω να βρω εναν γιατρο που να μπορω να εμπιστευτω....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Με δυσσαποροφητικό χειρουργείο δεν γίνεται να υπάρχουν καλοί δείκτες μόνο από την τροφή.Εκτός αν έχεις κάνει κάποια επέμβαση 'πατέντα' να την πω; δεν έχεις το πρακτικό της επέμβασης και το χαρτί του γιατρού που να περιγράφει ακριβώς τι σου έκανε;Η χολοπαγκρεατική έχει 3 ' εκδόσεις' Μαρσώ, Σκοπινάρο, Καλφαρέντζος και δεν έχει καμμία σχέση με ανδίπλωση στομάχου.Αναδίπλωση είναι η πτύχωση που έχει ξεκονήσει πριν 3-4 χρόνια χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι.Γιατρός εμπιστεύσιμος και άριστος γνώστης υπάρχει, ειδικός σε χειρουργεία παχυσαρκίας.και διαιτολόγος επίσης εξειδικευμένη σε τέτοιους ασθενείς.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Γεια σου Στελιο,
    Εχω καποιο χαρτι που περιγραφει ο γιατρος μου τι ακριβως εχει κανει και με μια ζωγραφια μαλιστα και γραφει χολοπανγκρεατικο κατα σκοπιναρο και αναδιπλωση στομαχου.
    Αυτο το χαρτι δειχνω σε οποιον γιατρο παω....
    Εσυ εαν επιτρεπετε εχεισ καπιον καλο γιατρο?Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις καπως το ονομα του?δεν ξερω εαν επιτρεπετε να μου τοπ πεις εδω η να σου δωσω το εμαιλ μου....
    Σε ευχαριστω πολυ ¨)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Θα στα στείλω σε προσωπικό μήνυμα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Originally posted by peta_lou_ditsa Νιναπ το χολοπανγκρεατικο κατι σαν το γαστρικο ειναι απο οτι εχω καταλαβει μονο που κανουν και αναδιπλωση στο στομαχι...θεωρηται πιο δυσκολη επεμβαση. Δεν ειμαι σιγουρη γιατι, κατι παραπανω κοβουν , τι να πω....
    Καλημέρα Πεταλουδίτσα. Και στον δικό μου τύπο επέμβασης μου απομόνωσαν από το "παλιό" μου στομάχι, ένα μικρό μέρος του
    το οποίο είναι και το ενεργό στομάχι που έχω τώρα. Το "νέο" στομάχι έχει μέγεθος ενός μεγάλου αυγού. Πως ακριβώς λέγετε αυτή η επέμβαση που έκανες για να το ψάξω;

    Βιταμινούλες θα πέρνεις συνέχεια πεταλουδίτσα μου ακόμη και αν αισθάνεσε καλά. Για πάντα !!!

    Και εγώ είμαι καμένη από γιατρούς (όχι τις επέμβασης) και τώρα που γύρισα Ελλάδα αναγκάστηκα να πάω απλά στο Παπαγεωργίου εδώ στη Θεσσαλονίκη που είναι το μόνο νοσοκομείο στην πόλη που κάνει τέτοιου είδους επεμβάσεις και απλά να κλείσω ένα ραντεβού με έναν χειρούργο παχυσαρκίας αφού ακόμα είμαι στους 8 μήνες απο την επέμβαση. Πήγενε σε νοσοκομείο και όχι σε κλινικές (νομίζω είναι καλύτερα). Δες ξανά έναν γιατρό και μιλησέ του ανοιχτά. :wink2:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    τώρα είδα το κατά σκοπινάριο..παω να το ψάξω...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    Καλημερα σας,
    Θα αρχισω με τους γιατρους μηπως καταφερω και μπω σε μια σειρα , με βοηθησε και ο Στελιος !!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Originally posted by peta_lou_ditsa
    Καλημερα σας,
    Θα αρχισω με τους γιατρους μηπως καταφερω και μπω σε μια σειρα , με βοηθησε και ο Στελιος !!!
    μου έστειλε και μένα μήνυματακη ο Στέλιος μας, και μου είπε για το 424. αλλά το 424 δεν είναι μόνο για στρατιωτικούς και τις οικογένειές τους Στέλιο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •