διπολική διαταραχή και νοσηλεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22

    διπολική διαταραχή και νοσηλεία

    Καλησπέρα σε όλους.

    θέλω να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου. Η μητέρα μου πάσχει απο διπολική διαταραχή, και εδώ και 3 μήνες βρίσκεται σε μανιακή φάση. Την προηγούμενη Πέμπτη τη μεταφέραμε με εισαγγελική εντολή στο Δρομοκαίτειο. Την Παρασκευή το βράδυ έφυγε, και σήμερα την εντοπίσαμε και την ξαναπήγαμε πίσω. Το πρώτο πράγμα που είπε ήταν ότι με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναφύγει!! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να την περιορίσουν, να της δέσουν το ένα πόδι. Φοβάμαι πολύ μήπως την κακομεταχειριστούν. Νιώθω πολύ άσχημα, είναι πολύ οδυνηρό να βλέπεις την μητέρα σου σε αυτή την κατάσταση. Κλαίω συνέχεια, έχω γίνει ένα ράκος. Αλλά νομίζω πως είναι για το καλό της. Εσείς τι πιστεύετε? Γνωρίζετε άλλα δημόσια νοσοκομείο που να έχουν κλειστό τμήμα? Είναι εύκολο να την μεταφέρουμε? Νομίζω ότι τα πράγματα περιπλέκονται γιατί είναι στη μέση και η εισαγγελική παραγγελία. Θέλω να αναφέρω ότι μέχρι τώρα δεν είχε νοσηλευτεί σε δήμόσιο νοσοκομείο, μόνο σε ιδιωτκές κλινικές, οπότε δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα!!! Ενα οικογενειακό γιατρό που συμβουλεύτηκα, μου είπε ότι και στα δημόσια νοσοκομεία γίνεται καλή δουλειά, και ότι η διαφορά με τα ιδιωτικά είναι οι εγκαταστάσεις. Να είναι όμως έτσι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω απαντησεις στα ερωτηματα σου απλως να σου ευχηθω ολα να πανε καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    mboumbou,
    ο οικογενειακός γιατρός που συμβουλευτηκες, σε γενικές γραμμές, έχει δίκιο. Λέω σε γενικές γραμμές διότι το χέρι μου στη φωτιά δεν θα το έβαζα για τίποτα, ιδιωτικό ή δημόσιο.
    Είναι οδυνηρό να βλέπεις έναν δικό σου άνθρωπο περιορισμένο κατ αυτόν τον τρόπο. Ομως, είναι άλλο πράγμα ο περιορισμός και άλλο η κακομεταχείρηση. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, η θεραπεία στην οποία υποβάλλεται θα αρχίσει σύντομα να αποδίδει και να καταλαγιάζει τη φάση της μανίας, οπότε μετά δε θα χρειάζεται ο περιορισμός. Σε εκείνη τη φάση και αν η μητέρα σου φανεί δεκτική, θα είναι πολύ χρήσιμο να εκπαιδευτεί ώστε να αναγνωρίζει τα (προ)συμπτώματα της διαταραχής της και έτσι να προλαμβάνει πιθανή υποτροπή.

    Καλή δύναμη σου εύχομαι και υπομονή, πολύ υπομονή.
    Με όλη αυτή τη δυσκολία που περνάς, μη αμελείς να φροντίζεις και τον εαυτό σου. Είναι πολύτιμο, τόσο για σένα όσο και για την καλυτερη επικοινωνία και φροντίδα της μητέρας σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Θα πρεπει να ξερετε οτι ακομα στις μερες μας στο Δρομοκαιτειο δενουν κοσμο με λουρια στο κρεβατι.
    Και αυτο κυριως δε για να μενουν ησυχοι οι νοσηλευτες.
    Απο οσο γνωριζω δεν τους κακομεταχειριζουν (η τουλαχιστον δεν γνωριζω κατι τετοιο) αλλα δεν ειναι και το καλυτερο.

    Θα σου προτεινα να ψαξεις καποιες δομες επανενταξης, τουλαχιστον θα ειναι καλυτερα απο το Δρομοκαιτειο.
    Δεν θα το ξερεις αλλα υπαρχουν πολλες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ αν ο αλλος θελει να βλαψει τον εαυτο του τον δενουν φανταζομαι δεν μπορουν να τον αφησουν να αυτοκαταστραφει.
    Βασικα δεν ξερω δεν εχω εμπειρια απο ψυχιατρεια μονο ενα βιβλιο ειχα διαβασει σχετικα \"Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει\" νομιζω λεγοταν του Paolo Cohelio (νομιζω το σκοτωσα στην ορθογραφια το ονομα)...και περιεγραφε μια ασθενη σε ενα ψυχιατρειο...ειχε παρει μερος αθελα της στο ψυχοπειραμα ενος ψυχιατρου...και στο τελος ...ασε δεν λεω το τελος μηπως θελει να το διαβασει κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by keep_walking
    Εμ αν ο αλλος θελει να βλαψει τον εαυτο του τον δενουν φανταζομαι δεν μπορουν να τον αφησουν να αυτοκαταστραφει.
    Aυτός είναι ο βασικός λόγος της καθήλωσης.

    Αν δε συντρέχει λόγος αυτοκαταστροφής ή κινδύνου για τους υπόλοιπους ασθενείς, τότε συντρέχει λόγος... καταγγελίας/μήνυσης.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω ξερω οτι το να δενουν ασθενεις με λωριδες (οπως συμβαινει στο δρομοκαιτειο) απαγορευεται....
    για να μην παμε το τι μεθοδους ειχαν πριν το 1990 στη Λερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εσυ σκεψου οτι εμπαινες σε ενα ψυχιατρειο και ηθελες να βλαψεις τον εαυτο σου...πως θα σε περιοριζανε?
    Θα επρεπε μιας και εισαι και αντρας να σου ειχανε ενα γομαρι διπλα σου που θα σε κοιταγε στα ματια επι 24ωρου βασεως και αυτο να το καναν για καθε ασθενη με τετοιο σκεπτικο.
    Τα δωματια τα χτισμενα με αφρολεξ γυρω-γυρω ή δεν ξερω εγω τι φανταζομαι υπαρχουν μονο στις ταινιες και ο ζουρλομανδυας νομιζω ειναι χειροτερος.
    Εκτος αν σε ριξουν νοκαουτ με ισχυρα φαρμακα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Συγγνωμη mboubou που φυγαμε απο το θεμα και σε τρομοκρατουμε μαλλον;(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking

    Εκτος αν σε ριξουν νοκαουτ με ισχυρα φαρμακα.
    οχι και ισχυρα αλλα αυτο κανουν.
    Σε πλακωνουν στα ταβορ Χ 3 και στανιαρεις.
    Δεν λεω οτι ειναι καλο αυτο, αλλα απο το να σε δενουν....

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κρίνο, πράγματι η Λέρος των περασμένων δεκαετιών είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, όμως από τότε έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα. Ομως, ας μη συνεχίσουμε τη κουβέντα αυτή στο θέμα της mboumbou. Ευχαρίστως να ανοίξουμε νέο θέμα να το κουβεντιάσουμε.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    mboumbou, εύχομαι η μητέρα σου να είναι καλύτερα.απαντώ καθυστερημένα, αλλά ήθελα να σου πω ότι λογικό είναι να θέλει να φύγει από εκεί μέσα.έχω νοσηλευτεί και σε ιδιωτική κλινική και σε δημόσιο νοσοκομείο για τον ίδιο λόγο με τη μητέρα σου.στην ιδιωτική κλινική με ναρκώνανε με αλοπερντίν από ότι έμαθα και γι\'αυτό δε με δέσανε, αν και δε ξέρω αν το έκαναν εκεί.είχα προσωπικό φρουρό τη μαμά μου που είχε επιστρατεύσει μέχρι και ασθενείς να της δίνουν αναφορά για τις κινήσεις μου.ωστόσο ήταν αδύνατο να τη κοπανήσεις γιατί είχε ασφάλεια φυλακής.στο δημόσιο όταν με μεταφέρανε, ήμουν πια ένα άβουλο ον, οπότε δεν είχανε πρόβλημα μαζί μου.ξέρω όμως πως κι εκεί δένανε κόσμο.δε πήγα να δω, αλλά άκουγα μια ασθενή που φώναζε.πόνεσα εκείνη την ώρα και ένιωσα πως ήταν ξεφτίλα να πάω να τη δω, γιατί δεν ήταν θέαμα η γυναίκα.το θεωρώ φοβερό να σε δένουνε, αλλά εξίσου φοβερό να σε ακινητοποιούν και να σου χώνουν μια ένεση και να μη ξέρεις πως θα ξυπνήσεις.συγνώμη αν ήμουν ωμή, αλλά έτσι μου βγήκαν.πολύ θα ήθελα να μας πεις τα νέα της μαμάς σου.εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    Η μητέρα μου είναι καλύτερα. Νοσηλεύεται ακόμη, αλλά πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα βγεί. Ναι το ξέρω ότι είναι σκληρό να σε δένουνε, όταν την είδα σε αυτή την κατάσταση, έπαθα αποκόληση αμφιβληστροειδούς απο το πολύ κλάμα. Πάντως όσο σκληρό και αν ήταν, είμαι πεποισμένη ότι ήταν για το καλό της. Ηταν πολύ επικύνδυνο να κυκλοφορεί στους δρόμους σε μανιακή φάση. Θα μπορούσε να είχε συμβεί οτιδήποτε. Πάντως θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σε όσους πάσχουν απο διπολική διαταραχή, το οποίο είναι το εξής, είναι άραγε μέρος της αρρώστειας, ένα πρωί, να σηκωθείς και να δηλώσεις, ότι δεν χρειάζομαι πλέον χάπια, και να τα κόψεις? Γιατί στην περίπτωση της μητέρας μου αυτό ήταν πάντα το θέμα. Διέκοπτε από μόνη της τα φάρμακα, ή έκανε το γιατρό στον ευατό της, δηλαδή αυξομείωνε δοσολογίες με αποτέλεσμα να υποτροπιάζει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ δεν ξερω για τη διπολικη διαταραχη...αλλα τουλαχιστον στη σχιζοφρενεια ειναι σχεδον κανονας αυτο που λες δηλαδη ο ασθενης να κοβει τα φαρμακα του...το εκανα και εγω εφαγα τα μουτρα μου δεν ξερω ποσες φορες και δεν το ξανακανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •