Ανώνυμοι Υπερφάγοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    8

    Ανώνυμοι Υπερφάγοι

    Γεια σας. Το ίδιο θέμα ανάρτησα και στην κατηγορία "παχυσαρκία" αλλά πιστεύω ότι και εδώ μπορεί να φανεί χρήσιμο.

    Θα ήθελα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

    Σας διαβάζω μήνες τώρα. Έχω κάνει επέμβαση sleeve πριν μερικά χρόνια, έχασα αρκετά κιλά και δυστυχώς πήρα τα μισά σχεδόν.
    Δεν κατηγορώ την επέμβαση ή το γιατρό μου, προς Θεού, προφανώς δεν έκανε για μένα αυτό το είδος επέμβασης. Τώρα θέλω να χάσω τα κιλά που πήρα γιατί νέο χειρουργείο δεν μπορώ να κάνω για πολλούς λόγους.

    Φυσικά, για να φτάσω στο να κάνω επέμβαση, είχα εξαντλήσει κάθε προσπάθεια. Ίσως αν συνέχιζα στον ψυχολόγο-ψυχίατρο, να είχα δει αποτέλεσμα στον έλεγχο του φαγητού, όμως δεν μπόρεσα να συνεχίσω.

    Έτσι εκεί που έλεγα δεν έχω άλλη επιλογή, τελμάτωσα, έμαθα για τους ΑΥ και είμαι εδώ τώρα να σας πω τις εντυπώσεις μου. Δεν κάνω διαφήμιση,το τονίζω!!! Είναι μία βοήθεια που μου ήρθε ξαφνικά, δεν μιλάμε για δίαιτες, δεν προτείνονται δίαιτες, δεν γίνεται αναφορά σε ονόματα γιατρών και άλλων ειδικοτήτων, δεν υπάρχουν γιατροί κλπ ανάμεσά μας.

    Η αλλαγή γίνεται "εκ των έσω" δηλ αλλάζεις εσωτερικά, ψυχικά και πνευματικά, πως βλέπεις τον εαυτό σου κ παράλληλα αναρρώνεις κ σωματικά δηλ χάνεις βάρος ελέγχοντας το φαγητό. Είμαι λίγο καιρό κ έχω χάσει κάποια κιλά αβίαστα χωρίς να έχω ζυγιστεί. Εχω ηρεμία και γαλήνη με ένα μαγικό τρόπο και δεν εχω μανία να χάσω Χ κιλά σε Ψ μέρες.

    Ουσιαστικά πρόκειται για αναζήτηση του εαυτό μας κ τι μας οδηγει στον ψυχαναγκασμό να τρώμε κ να τσιμπολογάμε. Ουσιαστικά εγώ διαπιστώνω ότι έτρωγα τα συναισθήματά μου που δεν μπορούσα να ελέγξω και να αντιμετωπίσω. Ακούγονται κάπως αυτά που γράφω όμως στην πράξη κάνοντας υπομονή λίγο καιρό διαπίστωσα ότι όσα ακούω πιάνουν τόπο μέσα στο μυαλό μου και τα εφαρμόζω.

    Δεν κάνω υποδείξεις, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, απλά θέλω να μεταφέρω τη μεγάλη βοήθεια που παίρνω από αυτή την ομάδα. Απέχω από τροφές που ποτέ μου δεν κατάφερα να απέχω. Αβίαστα χάνω κιλά χωρίς να ζυγίζομαι, χωρίς να σκέφτομαι πόσα πρέπει να χάσω, μέχρι πότε, αν κάνει να τρώω εκείνο ή το άλλο.

    Όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο και ήθελα να μεταφέρω αυτή τη θετική ενέργεια που έχω αποκτήσει κ να βοηθήσω όσους είναι σε παρόμοια φάση με μένα, δηλ είτε έχουν πάρει κιλά μετά από επέμβαση κ δύσκολα τα χάνουν, είτε δεν θέλουν να κάνουν ακόμη επέμβαση κ το ψάχνουν ακόμα μέσα τους είτε για άλλο δικό τους προσωπικό λόγο. Διότι ο ψυχαναγκασμός με το φαγητό δεν οδηγει μόνο σε υπερφαγία και παχυσαρκία αλλά κ σε άλλες νόσους κ ασθένειες.

    Ελπίζω να βοήθησα, αν όχι, δεν πειράζει, ήθελα απλά να μεταφέρω ένα μήνυμα αισιοδοξίας, ένα επιπρόσθετο μήνυμα αισιοδοξίας για την επίτευξη των στόχων σας!

    Σας ευχαριστώ έστω που με διαβάσατε!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    6
    Γειά σου...

    Αυτό ακριβώς έψαχνα...βρήκα μία σελίδα ανώνυμων υπερφάγων στο διαδίκτυο...μπορείς να μου πεις σε ποιο πήγες? και u2u δεν με πειράζει...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1
    Καλωσήρθες Βίκυ και καλή αρχή στην προσπάθεια σου!! Επικεντρώσου σε μια σωστή και πλήρη διατροφή με φρούτα και λαχανικά που θα σε βοηθήσουν και να συγκεντρωθείς καλύτερα στο διάβασμα. Δίνεις Πανελλαδικές;;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •