Ανώνυμοι Υπερφάγοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    8

    Ανώνυμοι Υπερφάγοι

    Γεια σας. Θα ήθελα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

    Σας διαβάζω μήνες τώρα. Έχω κάνει επέμβαση sleeve πριν μερικά χρόνια, έχασα αρκετά κιλά και δυστυχώς πήρα τα μισά σχεδόν.
    Δεν κατηγορώ την επέμβαση ή το γιατρό μου, προς Θεού, μπορεί όντως να μην μου άφησε χωρητικότητα στομαχιού πχ 60-70ml που διαβάζω ότι είναι το πολύ στενό μανίκι. Μάλλον μου άφησε γύρω στα 100ml αφού εξ αρχής έπινα κανονικά 100+ml νερό, τελοσπάντων, ό, τι έγινε, έγινε. Τώρα θέλω να χάσω τα κιλά που πήρα, νέο χειρουργείο δεν μπορώ να κάνω για πολλούς λόγους.

    Θέλω να μεταφέρω τη βοήθεια που έχω πάρει από την ομάδα αυτή. Δεν κάνω διαφήμιση,το τονίζω!!! Είναι μία βοήθεια που μου ήρθε ξαφνικά, δεν μιλάμε για δίαιτες, δεν προτείνονται δίαιτες, δεν γίνεται αναφορά σε ονόματα γιατρών και άλλων ειδικοτήτων, δεν υπάρχουν γιατροί κλπ ανάμεσά μας. Η αλλαγή γίνεται "εκ των έσω" δηλ αλλάζεις εσωτερικά, ψυχικά και πνευματικά, πως βλέπεις τον εαυτό σου κ παράλληλα αναρρώνεις κ σωματικά δηλ χάνεις βάρος. Είμαι λίγο καιρό κ θα έχω χάσει 5-7 κιλά αβίαστα χωρίς να έχω ζυγιστεί. Εχω ηρεμία και γαλήνη με ένα μαγικό τρόπο κ φοράω ρούχα που φορούσα πριν πάρω τα κιλά μετά την επέμβαση.

    Ουσιαστικά πρόκειται για αναζήτηση του εαυτό μας κ τι μας οδηγει στον ψυχαναγκασμό να τρώμε κ να τσιμπολογάμε.

    Δεν κατακρίνω τις επεμβάσεις παχυσαρκίας! Αντίθετα είμαι υπέρ. Όμως όταν για ΧΨ λόγους δεν κατάφερα να χάσω όσα κιλα θα έπρεπε να χάσω ή ακόμα χειρότερα πήρα πάλι βάρος, αυτό σημαίνει πολλά για μένα.

    Αν η αιτία είναι συναισθηματικοί λόγοι, λόγοι που πηγάζουν από μέσα μας, εκεί είναι το κλειδί πιστεύω. Διότι έχω δει ανθρώπους με by pass να παίρνουν κανονικότατα βάρος επειδή τρώνε λάθος τροφές λόγω κακής διαχείρισης συναισθημάτων ή γιατί δεν τα έχουν καλά με τον εαυτό τους.

    Δεν κάνω υποδείξεις, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, απλά θέλω να μεταφέρω τη μεγάλη βοήθεια που παίρνω από αυτή την ομάδα. Απέχω από τροφές που ποτέ μου δεν κατάφερα να απέχω. Αβίαστα χάνω κιλά χωρίς να ζυγίζομαι, χωρίς να σκέφτομαι πόσα πρέπει να χάσω, μέχρι πότε, αν κάνει να τρώω εκείνο ή το άλλο.

    Όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο και ήθελα να μεταφέρω αυτή τη θετική ενέργεια που έχω αποκτήσει κ να βοηθήσω όσους είναι σε παρόμοια φάση με μένα, δηλ είτε έχουν πάρει κιλά μετά από επέμβαση κ δύσκολα τα χάνουν, είτε δεν θέλουν να κάνουν ακόμη επέμβαση κ το ψάχνουν ακόμα μέσα τους είτε για άλλο δικό τους προσωπικό λόγο. Διότι ο ψυχαναγκασμός με το φαγητό δεν οδηγει μόνο σε υπερφαγία και παχυσαρκία αλλά κ σε άλλες νόσους κ ασθένειες.

    Ελπίζω να βοήθησα, αν όχι, δεν πειράζει, ήθελα απλά να μεταφέρω ένα μήνυμα αισιοδοξίας, ένα επιπρόσθετο μήνυμα αισιοδοξίας για την επίτευξη των στόχων σας!

    Σας ευχαριστώ έστω που με διαβάσατε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Την ξέρω αυτή την βδομάδα, αλλά στην σελίδα τους είχα δει κάτι κουλά περί βοήθειας απο τον θεό και λοιπές κατ'εμέ μαλακίες (ναι είμαι άθεη) και τους ψιλοπήρα με στραβό μάτι.....για πες μας εσύ που έχεις πάει κιόλας, όντως είναι άτομα που ψάχνουν την βοηθεία μέσω του θεού κλπ;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    δυστηχως θα συμφωνησω με την Scarllet,τα ιδια εχω ακουσει και εγω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    ευχαριστούμε sleeve για την ενημέρωση, καλά έκανες και πόσταρες την εμπειρία σου, χαίρομαι πολύ που βοηθήθηκες και δεν το βάζεις κάτω, είναι πολύ σημανικό αυτό. Όσο για το τι ακριβώς γίνεται στις ομάδες αυτές, είναι στην κρίση του καθενός να δει αν του ταιριάζει αυτή η βοήθεια, για καποιους μπορεί να είναι κουλαμάρες αλλά για άλλους να λειτουργούν ευεργετικά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •