Γεια σας!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8

    Γεια σας!!

    Ειμαι 35 ετων ,μενω πειραια και εχω ενα αγορακι 4 ετων.Πηρα στην εγκυμοσυνη 30και κιλα ,με πολυ κοπο εχασα τα 20 και εμεινα με 10 τα οποια δε φευγουν τοσο απλα.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι χανω 3-4 αλλα μετα τα ξαναπαιρνω.Θελω να κανω την διαιτα ατκινς αλλα δεν εχω διαιτολογο να με βοηθησει.Γνωριζετε καποιον στο πειραια?:sniffle:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η άτκινς είναι πρωτεϊνικη διαίτα, κατι που γενικά κανένας διαιτολόγος δεν θα στο προτείνει αν δεν έχεις κάποιο μεγάλο θέμα υγείας και να πρέπει άμεσσα να χάσεις κιλά, γιατι όπως γινεται με καθε διαιτα που αδυνατιζεις γρηγορα μετά ξαναπαχαίνεις! Εμένα η διατροφολόγος μου είναι στο Ψυχικο αν σε ενδιαφέρει, για Πειραιά δεν ξέρω κάτι δυστυχώς :/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8

    Εχεις δικιο!

    Βρηκα αρκετους διαιτολογους κοντα στη περιοχη μου και κανεις δεν αναλαμβανει να μου φτιαξει μενου με την ατκινς.Βρηκα μια κοπελα που μιλησω μαζι της την πεμπτη.Ελπιζω να μη μου πει τα γνωστα,κοτοπουλο ψητο με σαλατα,γιαουρτι 0% που ειναι μπλιαχ,κτλ:sniffle:

  4. #4
    γειά σου. αν και νέο μέλος κεγώ τολμώ να πω την γνώμη μου. φρόντισε να έχεις μαγειρεμένο φαί κάθε μέρα. κ μπες σε πρόγραμμα. τρώγε πέντε γεύματα κάθε 2 έως 4 ώρες και αμέσως θα χάσεις κιλά.

    ξέρω οτι τώρα με το παιδί θα δυσκολευτείς πολύ να μπεις σε πρόγραμμα αλλά μην πέσεις στην παγίδα να τρως όποτε ναναι οτι ναναι ούτε να κάνεις ανορθόδοξες δίαιτες.

    όπως κ ότι κ να συμβεί ετοίμαζε φαγητό. μαγείρευε τρεις φορές την εβδομάδα και τρώγε ένα φαγητό 2 μέρες. μια μέρα ,πες τον άνδρα σου να μαγειρεύει για σένα ή κάποια φίλη η την μαμά σου.

    λογικά πάνω κάτω ίσως κάνεις αυτό που έκανα εγώ όταν έφυγα από το πατρικό μου για να συγκατοικίσω με τον φίλο μου.
    κατήργησα τα γεύματα ,έτρωγα όποτε μου ρχόταν, μαγείρευα αλλά όποτε ναναι κ έτρωγα μεγάλες ποσότητες. μετά έμπαινα σε δίαιτα κ παρέλειπα γεύματα, μετά με έπιανε πείνα κ ότι έχανα το έπαιρνα αμέσως κτλ κτλ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    συμφωνω με τα παιδια και να κανεις την ατκινς δεν μπορεις να την κανεις μια ζωη,απλα αλλαξε μικρο πραγματα στη διατροφη σου ,οχι πολλα γλυκα και λιπαρες τροφες,να τρως μικρογευματα ,πιοπολυ γυμναστικη ,δεν ειναι αναγκη να πηγαινεις απαραιτητα γυμναστηριο το περπατημα ,ακομη και το παιχνιδι με το παιδι σου γυμναστικη ειναι,σιγα σιγα θα δεις οτι θα τα χασεις τα κιλα αλλα θα τα διατηρησεις κιολλας..

  6. #6
    κανένας διαιτολόγος δεν θα σου την κάνει αυτή την χάρη! Πίστεψε με, δεν την εγκρίνουν και δεν την δίνουν. Καλύτερα να δοκιμάσεις αυτό που λέει η ζηλιαρομπομπίκα. Φρόντισε να φτιάξεις η ίδια το μενού της εβδομάδας. Αν δεν θες να πέσεις στην μονοτονία του "ψητό-σαλάτα" (που δεν είναι ανάγκη να περιοριστείς και εσύ αλλά και οι δικοί σου σε αυτό) κανόνισε έτσι τις μέρες σου ώστε να τρως 1 φορά την εβδομάδα ψάρι, κόκκινο κρέας, ζυμαρικά, όσπρια, λαδερά και 2 φορές λευκό κρέας. Φυσικά όλα σου τα γεύματα θα συνοδεύονται από μπόλικη σαλάτα. Μαγείρεψε τα όλα κανονικά (μιας και έχεις άντρα και παιδί, δεν μπορείς να τους στερείς την "γεύση) αλλά βάλε στο πιάτο σου μικρή μερίδα.
    Όσο για γυμναστήριο, δεν ξέρω αν έχεις χρόνο, αλλά αν όχι (που φαντάζομαι αφού το παιδάκι σου είναι μικρό ακόμα) προσπάθησε να περπατάς για 30 λεπτά την ημέρα. Θα σε βοηθήσει αρκετά για να κάνει μια καλή αρχή προς τα κάτω, ο δείκτης της ζυγαριάς σου.

    *Ένα κόλπο που πιάνει σε μένα. Φάε πρώτα την σαλάτα. Έτσι και γεμίζεις το στομάχι αλλά και στο τέλος σου μένει η γεύση του φαγητού.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    ξερετε τι κανω εγω?μου αρεσει το φαι,και ενω π.χ τρωω τη μπριζολιτσα τη ψητη με τη πρασινη σαλατα,μπορει να παρασυρθω απο τη γευση και να φαω και δευτερη.Μπορει την επομενη μερα να ειμαι εκτος σπιτιου και να μη φαω τιποτα.Ετσι ομως μενω σταθερη.Με διαιτολογο εχασα 20κιλα σε 3 μηνες,μονη μου εχω χασει 4κιλα σε 2χρονια.Βεβαια ειχα ξαναφωναξει τον ιδιο διαιτολογο και οι επομενες διαιτες μπηκαν στο συρταρι.Δεν ξερω γιατι το κανω αυτο,αφου το πιο απλο ειναι το να ακολουθεις τη διατροφη μεχρι να φτασεις στο στοχο σου.Τωρα ειμαι 69κιλα,θελω να παω 60 οπως οταν εμεινα εγκυος.56 κιλα τα εφτιαξα με τον αντρα μου.Για γυμναστηριο σας δινω συμβουλη ,μην πατε οταν ξεκινατε διαιτα.Οι θερμιδες που καιγονται ειναι ελαχιστες μπροστα στη πεινα και τη λιγουρα που νιωθεις μετα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ναι αλλά βοηθάει στην σύσφιξη....

  9. #9
    κι όμως κάνεις λάθος. το να χάσουμε κιλά δν είναι το ζητούμενο,ένα από τα ζητούμενα είναι να βελτιωθεί η εμφάνιση.

    αν πηγαίνεις στο γυμναστήριο δν σου ανοίγει η όρεξη. το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.ίσα ίσα οι ενδορφίνες που εκρινονται σε κάνουν να νιώθεις κ πιο ευτυχισμένη κ καλυμμένη κ άρα δύσκολο να καταφύγεις στο φαγητό

    αν πηγαίνεις στο γυμναστήριο όχι για να περάσεις καλά,ούτε κ να βελτιώσεις το σώμα σου αλλά μόνο κ μόνο για να κάψεις θερμίδες κ να έχεις περισσότερο περιθώριο να φας ,τότε ναι πάλι δν θα σου κοπεί η όρεξη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Κι εμένα μου την ανοίγει την όρεξη κι ας πηγαινω για λόγους υγείας και εμφάνισης και οχι για τις θερμίδες :P

  11. #11
    http://www.otherside.gr/2009/04/99-l...ia-gymnastiki/

    εδώ λέει οτι βοηθάει στην μείωση της όρεξης για μικρό χρονικό διάστημα

    εγώ ποτέ δν πεινάω ,αν πριν το γυμναστήριο πιω μία πορτοκαλάδα κ μετά φάω ένα γιαούρτι(ακολουθώντας κανονικά τα υπόλοιπα γεύματα)

    αντιθέτως αν δν πάω γυμναστήριο το τι θα καταναλώσω δν λέγεται από την βαρεμάρα κ μόνο

    επίσης λόγο της κατακράτησης υγρών μετά το γυμναστήριο είμαι αρκετά πρισμένη για να έχω όρεξη να φάω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μακάρι να δουλευε και σε μένα αυτό

  13. #13
    μπορεί να μην σου ανοίγει την όρεξη το γυμναστήριο!να σου την ανοίγει κανας γυμναστής!:bouncy:

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    χαχα!αναλογως και την γυμναστικη που θα κανεις.Πηγα σε ενα που εκανε κυκλικο προγραμμα,που ειναι μονο για γυναικες,30λεπτα διαρκει.Γυρναγα σπιτι και ενιωθα τα ποδια μου βαρια,και μια πεινα......αλλο πραμα!Μετα γραφτηκα στου δημου και εκανα λιγο πιλατες,πολυ ωραιο,(βοηθαει και στο σεξ ),χιχιχι,αλλα ζορικο και αυτο,δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται.Το καλυτερο για εμενα ειναι το ποδηλατο!!!Εκανα καθε μερα 1 ωρα.

  15. #15
    μη μου πεις πήγαινες curves!

    απαίσιο γυμναστήριο για μένα!
    έχασα ένα χρόνο από την ζωή μου!

    δν ταιριάζει σε όλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •