έχει κολλήσει η ζυγαριά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    έχει κολλήσει η ζυγαριά...

    Καλησπέρα παιδιά. Με λένε Αναιζία και είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θα ήθελα όμως της πολύτιμη βοήθειά σας. Εδώ και ένα χρόνο είμαι σε φάση δίαιτας (17 αυγούστου έκλεισα τον ένα χρόνο). Από τότε έχω καταφέρει να χάσω 19 κιλά. Άλλωτε τα έχανα με στερητική δίαιτα (δεν έμεναν όμως μακρυά μου για πολύ) και άλλωτε με μια διατροφή ούτε σωστή ούτε σκάρτη. Τους τελευταίους 4 μήνες αποφάσησα να δοκιμάσω να μετράω τις θερμίδες. Έχασα έκτοτε γύρω στα 8 κιλά. Το πρόβλημά μου όμως είναι πως τις τελευταίες 2 εβδομάδες η ζυγαριά δεν λέει να δείξει γραμμάριο παρακάτω. Ίσα ίσα που από την υπερβολική μου προσπάθεια, έφτασα στο σημείο όλη την ημέρα να τρέφομαι με μικρογεύματα (10 αμύγδαλα, ένα γιαούρτι, ένα ποτήρι γάλα κτλ/όχι παραπάνω από 1000 θερμίδες) μέχρι το βράδυ και μετά, λόγω της πείνας, έτρωγα 2 πιτοτυλιχτά. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, ή αν αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα, πως καταφέρατε να το ξεπεράσετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3256

  3. #3
    δεν ήξερα ότι λέγεται "φαινόμενο πλατό". οκ, σ'ευχαριστώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Τίποτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Δυστυχως συμβαίνει σε όλους αργά ή γρήγορα :/ Καποιος διατροφολόγος μπορει να σ εβοηθήσει να το αντιμετωπίσεις, ή ενναλακτικά ψάξε πληροφορίες στο διαδίκτυο

  6. #6
    Άλλη μια φορά που μου είχε συμβεί ήταν όταν είχα χάσει τα πρώτα 5 μου κιλά. Ήμουν στα 93 και δεν μπορούσα με τίποτα να κατέβω παρακάτω. Το πόσες ώρες έφαγα στο γυμναστήριο και το πόσο στερητική ήταν η δίαιτα που έκανα, δεν λέγεται. Αλλά και πάλι, η ζυγαριά μου δεν έλεγε να κατέβει. Βρήκα τότε μια χημική δίαιτα στο internet με πορτοκάλια, μήλα, πατάτες και σαλάτα, και την ακολούθησα. Πράγματι, μέσα σε 3 εβδομάδες έχασα 8 κιλά, τα οποία και δεν πήρα πίσω γιατί δεν άφησα τον εαυτό μου να "κυλίσει". Το θέμα μου όμως είναι πως δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό και δε πιο πολύ δεν θέλω να επαναλάβω εκείνη την δίαιτα γιατί και τον μεταβολισμό μου θα χαλάσω αλλά και θα βγω από την σειρά της "ισορροπισμένης διατροφής". Ίσως να πρέπει να απευθυνθώ αυτή την φορά σε κάποιον ειδικό...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αυτο θα ήταν το ιδανικό! Αλλά επίσης αν ρίξεις τις θερμίδες σου λίγο και αυξήσεις ασκηση θα δουλέψει. Τουλάχιστον η διατροφολογος μου αυτό μου έχει πει πως θα κάνουμε όταν κολλήσει η ζυγαριά.

  8. #8
    ok! θα το δοκιμάσω και σε μια εβδομάδα θα σου πω τ'αποτελέσματα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Εγώ κολλάω συνέχεια στο 75-76 -.- ,ελπίζω τώρα που το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα να ξεκολλήσω

  10. #10
    μακάρι και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, γιατί ξέρω το πόσο δύσκολο είναι αυτό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    πάντως πέρα από το να ρίξεις τις θερμίδες που εφόσον λες πως κάνεις αρκετά στερητική δίαιτα πιστεύω καλύτερα να μην το κάνεις, σε μένα πάντα έπιανε, μετά από περίοδο που πρόσεχα αρκετά, το να αυξήσω τις θερμίδες!!εκεί που κόλλαγα, έτρωγα 1-2 μέρες πιο πολύ και μετά η ζυγαριά κατέβαινε..

    ίσως εχεις ρίξει τις θερμίδες παραπάνω από όσο πρέπει και ο οργανισμός αντιστέκεται και δεν χάνει!

  12. #12
    Originally posted by baklavadaki
    πάντως πέρα από το να ρίξεις τις θερμίδες που εφόσον λες πως κάνεις αρκετά στερητική δίαιτα πιστεύω καλύτερα να μην το κάνεις, σε μένα πάντα έπιανε, μετά από περίοδο που πρόσεχα αρκετά, το να αυξήσω τις θερμίδες!!εκεί που κόλλαγα, έτρωγα 1-2 μέρες πιο πολύ και μετά η ζυγαριά κατέβαινε..

    ίσως εχεις ρίξει τις θερμίδες παραπάνω από όσο πρέπει και ο οργανισμός αντιστέκεται και δεν χάνει!
    Ναι, όταν είπα για στερητική δίαιτα, μιλάγα για λιγότερες από 1200 θερμίδες. Ο γενικός κανόνας που ακολουθώ είναι:
    -1500 με 1600 θερμίδες ημερισίως (και ας προέρχονται και από παγωτό...στην τελική δεν θα στερηθώ για να μην μου γυρίσει το μάτι)
    -το λιγότερο 1 λίτρο νερό
    -προσπαθώ να περπατάω για 45 λεπτά (γρήγορο περπάτημα) και όποτε μπορώ να γυμναστώ (είτε γυμναστήριο είτε με dvd ασκήσεων στο σπίτι).
    Αυτό το πρόγραμμα με κάλυπτε για πολύ καιρό. Το θέμα μου όμως είναι πως τον τελευταίο καιρό δεν κάνει βήμα μπρος. Θες ότι είναι η ζέστη; Θες ότι γύρισα από τις διακοπές του καλοκαιριού και "χαλάρωσα"; Αυτά και πολλά άλλα μου έχουν περάσει από το μυαλό, αλλά ξέρεις, η δίαιτα δεν θέλει "θεωρίες"...
    όταν μου λες, baklavadaki ότι αύξανες τις θερμίδες για 1-2 μέρες, 1ον) πόσο τις αύξανες και 2ον)δεν σου έδειχνε η ζυγαριά κάποιο σκαμπανέβασμα (ή λιγότερη μείωση από το αναμενόμενο μετά)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Originally posted by anaisia_1989
    μακάρι και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, γιατί ξέρω το πόσο δύσκολο είναι αυτό!
    Ευχαριστώ πάρα πολύ, επίσης !!! Είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ, αλλά μέσα από το φόρουμ βρίσκω δύναμη να μην τα παρατήσω!!! Αυτό που με σώζει είναι ότι ασχολούμαι πολύ με την άσκηση και πιστεύω ότι πρέπει στον καθένα από μας να γίνει κομμάτι της ζωής μας ανεξαρτήτως των κιλών που θέλουμε να χάσουμε

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    καλως ηρθες Αναισια,μη στεναχωριεσαι που θα παει θα ξεκολλησει,προσπαθησε μονο να μην κανεις πολλες ατασθαλιες και οσο μπορεις να κινησαι πιο πολυ,δεν θα σε συμβουλευα να τρως πολυ λιγες θερμιδες γιατι οπως λες μετα θα σου γυρισει μπουμεραγκ και θα φας περισσοτερο,κανε υπομονη και που θα παει θα παρει μπρος η ζυγαρια

  15. #15
    μην τρως λίγες θερμίδες καταστρέφεις τον μεταβολισμό σου. στο τέλος για να χάνεις θα πρέπει να τρως 400 θερμίδες. αυτό δν γίνεται!

    γνώμη μου είναι να τρως 1500-1600 θερμίδες, αλλά να τις χωρίζεις σε γεύματα ανα τρίωρο έστι ώστε να τις καις στο ενδιάμεσο.

    το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς διατροφολόγο γιατί αν σαρέσει το φαί κ δν θες να λιμοκτονείς,καλύτερα να βρεις μια πατέντα ώστε να χάνεις χωρίς να πεινάς.

    σε εμένα πιάνει το να τρώω ένα ολοκληρωμένο γεύμα ανα τρεις ώρες(όταν λέω ολοκληρ εννοώ πρωτείνη-υδατάνθρακας-λίπη.)

    πχ πρωινό ψωμί ολικ αλ,γάλα ,μαρμελάδα

    κτλ κτλ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •