Και ''πέφτουμε''
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202

    Και \'\'πέφτουμε\'\'

    και δυστυχώς το πέφτουμε,δεν συμβαδίζει με τα κιλά..Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο μήνα,περνάω τη φάση του δεν είμαι καλά,δεν έχω όρεξη για τίποτα...γυμναστήριο πάω όποτε μα όποτε μου ξυπνήσει,δηλαδή μία φορά την εβδομάδα..τρώω ότι πέσει στα χέρια μου και ξεκίνησα τα γνωστά: θα φάω σήμερα για τελευταία μέρα και απο αύριο το ράβω.Έλα όμως που και αύριο κάνω ακριβώς τα ίδια..Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.. έχω να ζυγιστώ στανταράκι 3 εβδομάδες.Δεν ξέρω αν πήρα και τι πήρα..ένα πρήξιμο στο πρόσωπο σαν να το βλέπω,αλλά σε καμία περίπτωση δεν τολμάω να ανέβω στη ζυγαριά.Αφήστε η πείνα..πεινάω σε βαθμό που δεν το πιστεύω.Τι να κάνω ρε παιδιά? αρχίζω και το χάνω μου φαίνεται..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Originally posted by lipimeni
    και δυστυχώς το πέφτουμε,δεν συμβαδίζει με τα κιλά..Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο μήνα,περνάω τη φάση του δεν είμαι καλά,δεν έχω όρεξη για τίποτα...γυμναστήριο πάω όποτε μα όποτε μου ξυπνήσει,δηλαδή μία φορά την εβδομάδα..τρώω ότι πέσει στα χέρια μου και ξεκίνησα τα γνωστά: θα φάω σήμερα για τελευταία μέρα και απο αύριο το ράβω.Έλα όμως που και αύριο κάνω ακριβώς τα ίδια..Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.. έχω να ζυγιστώ στανταράκι 3 εβδομάδες.Δεν ξέρω αν πήρα και τι πήρα..ένα πρήξιμο στο πρόσωπο σαν να το βλέπω,αλλά σε καμία περίπτωση δεν τολμάω να ανέβω στη ζυγαριά.Αφήστε η πείνα..πεινάω σε βαθμό που δεν το πιστεύω.Τι να κάνω ρε παιδιά? αρχίζω και το χάνω μου φαίνεται..

    lipimeni, αυτα τα λογια θα μπορουσα να τα εχω γραψει εγω η ιδια. οποτε δε θα σου δωσω συμβουλες, μιας και δεν πιανουν ουτε στον ιδιο μου τον εαυτο. αυτο που θα σε ρωτησω, και φυσικα αν θες θα μοιραστεις μαζι μας, γιατι περνας τη φαση του "δεν ειμαι καλα". Και το γενικα, ετσι, κτλ κτλ ειναι δικαιολογιες που δεν πιανουν. ειναι δικαιολογιες που λεμε στους φιλους μας για να μας αφησουν στη μιζερια μας. Αν παλι δε θες να το μοιραστεις με τους υπολοιπους, μοιρασου το με τον ιδιο σου τον εαυτο.
    Αξιζει να χαλαει η ψυχολογια σου; Μηπως ειναι και οι συνθηκες του σπιτιου που δε σε αφηνουν να ξαναμπεις στον "ισιο δρομο"; εγω πχ υστερα απο μια ασχημη ψυχολογικη περιοδο πηρα τον...ανηφορο (της ζυγαριας) και στο σπιτι δεν ηταν και οτι πιο βοηθητικο το περιβαλλον-εννοωντας οτι τα ντουλαπια ειναι γεματα πατατακια, μπισκοτα, κριτσινια, σπιτικα κεικ κ γλυκα του κουταλιου.
    κανε μια εκ βαθεων συζητηση με τον εαυτο σου

  3. #3
    lipimeni θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω κ κυρίως με την σάρα γιατί όλοι ξέρουμε οτι τα κιλά κ το φαγητό δν είναι ο βασικός λόγος μιζέριας μας ,αλλά βάζουμε τον εαυτό μας σε αυτό το τριπάκι για να χουμε να κατηγορούμε κάτι.
    οπότε τι σου συμβαίνει πραγματικά?
    θα σε συμβούλευα να αρχίσεις πάλι να πηγαίνεις γυμναστήριο. κ μάλιστα να περιποιήσε πριν πας. κ να κάνεις μια ανανέωση στην γκαρνταρόμπα σου. μια καινούρια φόρμα,ένα κολάν από αυτά τα μοντέρνα,ίσως μια καινούρια σάκα ή κανα σουτιέν πλήρης στήριξης κανα καινούριο θερμός. κατιτις τέλος πάντων

    είμαι σίγουρη οτι όλοι θα σου έχουν πει να αλλάξεις ψευδώνυμο. προκαταβάλεσαι να είσαι λυπημένη! άμα ξυπνάς το πρωί κ λες τώρα είμαι λυπημένη θα είσαι για το υπόλοιπο της μέρας. δν πειράζει να λέμε κ κανα ψεματάκι στον εαυτό μας (αααα!είμαι σούπερ!τα περνάω γαμάτα!)
    τον έχουμε πια αποτελειώσει με την απόλυτη ειλικρίνεια και κυνικότητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Και πεφτουμε και ΞΑΝΑΣΗΚΟΝΟΜΑΣΤΕ...

    1. Ανεβαινεις στην ζυγαρια ... το να κλεισεις τα ματια στο προβλημα, δεν σημαινει οτι εχεις λυσει το προβλημα...

    2. Ξανασκεφτομαστε τις ισως υψηλες προσδοκιες που ειχαμε για το πως θα ηταν ή ειναι ή θα ειναι η ζωη μας οταν αδυνατισουμε... Καμια φορα (το επαθα και εγω) στην προσπαθεια να χασουμε βαρος δημιουργουμε στον εαυτο μας υψηλοτατες προσδοκιες για το οτι η ζωη μας μετα την απωλεια θα αλλαξει ριζικα σε ολους τους τομεις προς το καλυτερο... Η αληθεια απεχει λιγο... καλο ειναι να εχουμε υψηλες προσδοκιες αλλα εκεινο που αλλαζει σιγουρα ειναι οτι καποια μικρα καθημερινα πραγματα γινονται λιγο ευκολοτερα π.χ να βρουμε ενα οκ μπλουζακι, τζιν κτλ... Ολα τα αλλα χρειαζονται δουλεια εκ μερους μας, δουλεια που θα καναμε ή πρεπει να κανουμε ανεξαρτητα με το τι δειχνει η ζυγαρια μας...

    3. Συναισθηματικη υπερφαγια ή υπερφαγικα επεισοδια... και ποιος δεν εχει περασει απο κει... ειμαστε πολλοι... διατροφικα νομιζω ξερεις τι ειναι σωστο και τι οχι... οπως λιγο πολυ ξερουμε ολοι οποτε δεν γραφω κατι αλλο εδω

    4. Οπου νιωθεις οτι δεν μπορεις να το αντιμετοπισεις μονη σου ζητα βοηθεια, οι μεγαλες αλλαγες βαρους θελουν χρονο πρωτα για να τις συνηδητοποιησουμε, να αποδεχτουμε τα νεα δεδομενα, κτλ... Αν η απωλεια προηλθε απο βαρυατρικη ή σε συνεργασια με γιατρο/διατροφολογο ζητα την συμβουλη του γιατρου σου να σε καθοδιγησει ισως χρειαζεται αναπροσαρμογη διατροφης, ελεγχος σε βιταμινες κτλ... Αν εχασες βαρος "μονη σου" απευθυνσου σε ενα γιατρο να σε καθοδηγησει για ενα βασικο ελεγχο (ελλειψη π.χ βιταμινης 12, σιδηρος κτλ)

    Αποδεχομαστε οτι ειμαστε ανθρωποι και διατροφικα θα εχουμε και τις καλες και τις κακες μας μερες... Σημασια εχει οι κακες υπερφαγικες μερες να λιγοστευουν... Δεν ειμαστε μηχανες ομως αν ηταν ετσι ολοι θα ακολουθουσαμε τους κανονες της υγειηνης διατροφης και δεν ειχαμε προβληματα βαρους... Και ενα κολπακι που σε μενα πιανει επειδη το χω και γω το σημερα ειναι η τελευταια μερα που τρωω αυριο το ραβω κτλ... Σκεφτομαι απλα πως τι σημαινει τελευταια μερα που τρωω? Μπορω να φαω τα απειρα οποια μερα θελω εγω καμια δεν ειναι η τελευταια και κανενα τροφιμο δεν ειναι απαγορευμενο αρα ας αφησω την σοκολατινα για καβατζα να την φαω στα γενεθλια του ταδε φιλου που ειναι το Σαββατο και την πιτσα καβατζα να την φαω την Κυριακη που θα παω σινεμα... (πολλες φορες πιανει... αλλες οχι, το παν ειναι ποσες φορες κερδιζω εγω και ποσες το υπερφαγικο )

    Φιλια και ανεβα στην ζυγαρια, ενα νουμερο ειναι, τα πραγματα δεν μπορει να ειναι τραγικα ... και ακομα κι αν πηρες 3-4 κιλα ταρακουνημα θα ειναι για να εχεις κινητρο να τα χασεις ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Πόσο σε καταλαβαίνω.....ειλικρινα δεν έχω συμβουλη να σου δώσω γιατί μιάμιση βδομάδα τώρα στην ίδια φάση είμαι κι εγώ. Αλλά το πήρα απόφαση κι αυριο το πρωί θα ξαναζυγιστώ. Κι ο θεός μαζί μας.....(τι λέω η άθεη....)

  6. #6
    για πες....
    δν νομίζω πια να ήρθε κ η καταστροφή του κόσμου με μιαμιση βδομάδα!

    άντε μη το βάζουμε κάτω,σκεφτείτε εικόνες.φεύγει ο σεπτέμβρης(μεταβατικός μήνας) κ έρχεται οκτώβρης.
    τον έχω συνδέσει με 2 γιορτές φίλων μου πολύ κοντινών μου,που πάντα περνάμε πολύ καλά.
    επίσης με τσιμπούσια κ κρασιά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

    επίσης με κρυουλάκι ,παλτά, χουχούλιασμα ,ταινίες κ βιβλία!είναι ωραίος μήνας μαρέσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    112,3 δυστυχώς

    Και ναι είναι υπέροχος μήνας!! Κι εγώ τον αγαπώ αλλά δεν μου άρεσε αυτή η αυξηση >.<

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1

    Mohsin

    άντε μη το βάζουμε κάτω,σκεφτείτε εικόνες.φεύγει ο σεπτέμβρης(μεταβατικός μήνας) κ έρχεται οκτώβρης.
    τον έχω συνδέσει με 2 γιορτές φίλων μου πολύ κοντινών μου,που πάντα περνάμε πολύ καλά.
    επίσης με τσιμπούσια κ κρασιά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

    Success is 100 % guaranteed with the 642-999 .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •