Καλή χρονιά ! Άντε να ξεκολλάω σιγά σιγά ... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 62 of 62
  1. #61
    καλησπερες ! χθες τελικά έκανα την καμπύλη σακχάρου . Τα αποτελέσματα δεν ήταν πλήρως φυσιολογικά . Η εξέταση , για όσους δεν ξέρουν , είναι η εξής . Στην αρχή μου μέτρησαν σακχαρο όσο ήμουν νηστικη. Μετά ήπια 1 ποτήρι (!) γλυκοζη με νερό (η απόλυτη αηδία παιδιά , σε κάθε γουλιά ήθελα να τα βγαλω!) και μετά σε ξαναμετρανε 3 φορές ανά μια ώρα . Η πρώτη μέτρηση νηστικη έδειξε 90 , φυσιολογικο. Η δεύτερη 97. Η τρίτη 96 και η τεταρτη 75 . Τις έδειξα σε ένα γιατρό γνωστό της μάνας.μου που έτυχε να ρθει σπίτι χθες , θεωροντας ότι είναι πολύ καλές και με γειωσε άσχημα. Θεώρησε ότι στην δεύτερη μέτρηση δεν ανέβασα αρκετό σακχαρο που δείχνει τάση προς υπογλυκαιμια . Σύμφωνα με αυτόν στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό είναι 1 στάδιο πριν αρχίσει κανείς να κάνει υπεργλυκαιμιες . Δηλαδή σακχαρο . Μετά μιλήσαμε (τηλεφωνικά) με το διαβητολογο της γιαγιάς μου ο οποίος είπε επίσης ότι αυτές οι τιμές δείχνουν όντως μια μικρή προδιάθεση αλλά τίποτα ιδιαίτερα ανησυχητικό . Απλώς να μετραω σακχαρο που και που και να κάνω και μια εξέταση γλυκοζηλιωμενης σε κάποια φάση . Και φυσικά να συνεχίσω ότι κάνω με δίαιτα/γυμναστική και να χάσω όσα περισσότερα κιλά μπορώ . Αυτα τα ολίγα και τρομακτικα...

  2. #62
    μακάρι! στην οικογένεια υπάρχει σεβαστό ιστορικό διαβήτη και επειδή την εχω ζήσει την ασθένεια αυτή και τις συνέπειες της "απ τα μέσα" , την τρεμω. Θα μου πεις "και τι έκανες για να την αποφύγεις;" μαλακιζομουν θα σου πω. Απλώς ελπίζω να άλλαξα μυαλα νωρίς και να μην ισχύσει αυτό που λένε ότι "οι μαλακίες πληρώνονται" ...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •