Έχω μεγάλο πρόβλημα;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19

    Έχω μεγάλο πρόβλημα;;;;;;

    Είναι εδώ και καιρό που το αναρωτιέμαι, αλλά ντρέπομαι να το ρωτήσω... ντρέπομαι και να πω πως θέλω να πάω σε κάποιον ειδικό να με δει γιατί ξέρω πως θα μου πουν πως λέω βλακείες. Επίσης ντρέπομαι να εκφράσω ανοιχτά τις σκέψεις μου γιατί κάθε φορά που το κάνω ακούω σχόλια του τύπου "είσαι μια χαρά, άσε τις βλακείες" ή "αν ανησυχείς εσύ τι να πουν κι άλλες..."... είναι φανερό πως δεν καταλαβαίνουν, αλλά αυτό που βλέπω εγώ μου δημιουργεί πρόβλημα..
    Μια περίοδο είχα κόψει το φαγητό, μέχρι που το σώμα μου δεν άντεξε φυσικά και αναγκάστηκα να φάω.. Είχα χάσει πολλά κιλά, αλλά είδα και τα αποτελέσματα της αφαγίας.. Οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω κάτι σαν σωστή διατροφή. Διατήρησα τα κιλά μου στα 55. Αν ανέβω στα 56 με πιάνει πανικός. Βλέπω το σώμα μου και στεναχωριέμαι. Σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να μην τρώω. Αλλά δεν πρέπει να το κάνω. Ξέρω πως είναι. Η ξαδέρφη μου περνάει τα ίδια και δεν θέλω να επιτρέψω σε αυτόν τον διάολο να με ελέγχει όσο ελέγχει κι εκείνη. Προσπαθώ να το ελέγχω αλλά κουράζομαι. Χαλιέμαι με τα νούμερα στην ζυγαριά, με την όψη μου στον καθρέφτη.. Νιώθω άσχημα όταν τρώω κάτι για το οποίο έχω λιγούρα ή είναι πολύ νόστιμο (όπως τα γλυκά). Θυμάμαι μια φορά που το αγόρι μου ήθελε να μου κάνει καρμπονάρα με 4 τυριά. Άλλη στη θέση μου θα τρελαινόταν..! Εμένα με έπιασε πανικός! Πόσες θερμίδες! Πόσα λιπαρά! Και την ίδια στιγμή ήξερα πως δεν πρέπει να με πιάνει πανικός, αλλά δεν μπορούσα να το πολεμήσω... Τώρα που πήρα 2 κιλά, πάλι δεν μπορώ να το πολεμήσω.. Νιώθω παχιά, και ότι έχω τα μαύρα μου τα χάλια.... Θέλω να κόψω στην κυριολεξία τα σημεία που δεν μου αρέσουν... Έχω φτάσει στο σημείο να πάω πάνω από τη λεκάνη για να τα βγάλω όλα, αλλά φοβήθηκα πως δεν θα υπήρχε γυρισμός μετά, και δεν το έκανα... Εδώ και 2 χρόνια ζω με όλα αυτά, με τύψεις, με ενοχές, με συνεχή πάλη να μην ξεφύγω... Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να τα πω.. Κατά τύχη βρήκα αυτό το forum, και το θεωρώ πολύ καλό να έχει κανείς να μιλάει κάπου γιατί δεν έχουμε όλοι αυτή την ευκαιρία... Αν μπορείτε να με συμβουλέψετε κάπως θα μου ήταν πολύ ευχάριστο..!!! Δεν θέλω να τα παρατήσω τώρα και να οδηγήσω τον εαυτό μου σε αδιέξοδο......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    τα ιδια και εγω, δεν ξερω αν ποτε θα μπορεσουμε να ξεφυγουμε απο ολο αυτό!! αν και ειναι ολα στο μυαλο και εγω στο οτιδηποτε παχυντικο ετσι αντιδρω! να φανταστεις εχω να φαω πατατες τηγανιτες περιπου 3-4 χρονια και μονο στο ακουσμα οτι θα το φτιαξουν οι δικοι μου ή το αγορι μου φουντωνω! εννοειται και καρμποναρες και τα λοιπα!
    οποτε δεν εισια η μονη, τωρα σα συμβουλη να τρως απο ολα και με μετρο μην ταλαιπωρησε δηλαδη.... :P

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω..!! Να είχε γιορτή χθες ο πατέρας μου και έφερε γλυκά (κοκάκια), και λέω ας πάρω ένα... Εφαγα 2 δαγκωνιές και το υπόλοιπο πήγε στο καλάθι σκουπιδιών στα κρυφά.... γυμναζομαι καθημερινα απο μια ωρα, και κανω και καποιες επιπλεον ασκησεις pilates στο σπιτι γιατι εχω θεμα με την πλατη και ο γιατρος μου τις εγραψε μπας και δεν ποναω τοσο, σκεψου λοιπον πως αμα φαω κατι παχυντικο την ιδια μερα στην προπονηση που κανω μπορει να βαλω περισσότερη δυναμη στον σακο (κανω καρατε) η να κολυμπησω 3 χιλιομετρα αντι για 2 που κανω κανονικα (κανω και κολυμβηση).. και εννοειτα ειμαι ψοφια μετα! απλα... ολα αυτα για μενα δεν υπηρχαν ποτε πριν ... πριν τις πανελληνιες δηλαδη και το 1ο ετος στην σχολη, γιατι μετα ολα ειναι ετσι... με διαιτες, με χαπια αδυνατισματος, με γυμναστικη, με μερες που θα τρωω μονο ενα φρουτο η ενα τοστ... και τωρα πια σκεφτομαι σοβαρα να μαζεψω λεφτα να παω σε ψυχολογο... μηπως και μαθω να με αγαπω περισσοτερο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εισια πολυ λαθος!! να κανεις διατροφη να προσεχεις αλλα όχι τόσο υπερβολικα!! χανεις τη ζωή σου, το εκανα και εγω και την εχασα, εχασα πολλά. βρες αλλα ενδιαφεροντα και σταματα να σκεφτεσαι το φαγητο! τρωγε κανονικα 5 γευματα κανε λιγο γυμναστικη αλλα στα φυσιολογικα πλαισια! μην τρελενεσαι μονο σε κακο θα σου βγει! το θεμα ειναι να κρατας τα κιλα σου και να νιωθεις καλα οχι να εξαντλησε!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    πραγματικα προσπαθω... απλα ειναι σαν εμμονη! δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.... ξερω το σωστο... αλλα δεν μπορω να αποβαλλω απο μεσα μου το λαθος, καταλαβες; :sniff:
    και τωρα που ειμαι στην δουλεια σκεφτομαι τι θα φαω το βραδυ ωστε να μην ξεπερασω τις 1100 θερμιδες! απαλευτο ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    1100?? ειναι λιγες, διατηρηση κανεις!! να τρως 1500-1800!! μην στερησε τοσο!! να σου πω και εγω την αληθεια σκεφτομαι τι θα φαω το βραδυ γιατι εχω πολλες λιγουρες, αλλα δεν θα τρελαθω απαξ και φαω παραπανω!! μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου! μην παιδεύεσαι ετσι. μεθαυριο θα γινεις μητερα τι θα κανεις? δεν ξερω αν βοηθησει ο ψυχολογος ισω ς και ναι! εγω που εχω παει σε αρκετους πηρα αρκετα πραγματα αλλα τη περισσοτερη δουλεια την εκανα μονη μου1 αμα το θες μπορεις να το παλεψεις και να ζεις μια φυσιολογικη ζωη και οχι να πιεζεσαι!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    ο ψυχολογος ειναι η τελευταια μου επιλογη..! απλα η ξαδερφη μου που εχει ανορεξια εδω και χρονια (ειχε παει 36 κιλα!) τωρα τον τελευταιο χρονο παει σε ψυχολογο και την εχει βοηθησει πολυ..! εχει παει στα 47 κιλα και φαινεται πολυ καλυτερα γενικα! ειναι και διατροφολογος και με βοηθαει με τα μενου μου, αλλα δεν της εχω πει ποτε μα ποτε ολο αυτο που παιζεται μεσα στο κεφαλι μου.. ο μονος που εχει μια πολυ μικρη ιδεα ειναι το αγορι μου αλλα τον βλεπω και στεναχωριεται οποτε δεν του τα λεω και τα κραταω μεσα μου.. δεν θελω να εχει και την εννοια μου τοσο.. εχει πολλα θεματα απο μονος του ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Sissyoly , το θεμα ειναι σοβαρο, και το ξερεις ειμαι σιγουρη. Εισαι πολυ νεα, αν καταλαβαινω σωστα, και ειναι κριμα να χανεις τη χαρα της ζωης. Η χαρα σου δεν οριζεται απο το αν η ζυγαρια δειξει 56 αντι για 55!!!! Συμωφνεις, το ξερω.
    ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!!! Αν βλεπεις οτι δε μπορεις μονη αναζητησε τη βοηθεια καποιου ειδικου.
    Σε παρακαλω ΜΗΝ αφηνεις να χρονιζει το θεμα...οσο δνε κανεις κατι γιαυτο , θα αποβαινει εις βαρος σου!Το λεω απο προσωπικη πειρα...οσο αφηνουμε κατι να γινεται μονιμη κατασταση, τοσο πιο δυσκολη η διαδικασια επιλυσης του!
    Η ασκηση που κανεις ειναι υπερβολικη και ειναι κατα τη γνωμη μου ενα ειδος απολυτρωσης για τις σκεψεις που κανεις, αλλα στην ουσια δεν ειναι! Βλεπεις να λυτρωνεσαι? Νιωθεις καλυτερα μετα την ασκηση?(την υπερβολικη, το τονιζω !)Οσο κι αν ασκεισαι υπερβολικα, τοσο δεν παραμενει το προβλημα? Αρα, αναζητησε τις ριζες του προβληματος αλλου.
    Ψαξε και βρες χρονο και χρηματα για καποιον που ουσιαστικα θα σταθει διπλα σου και θα σε ενθαρρυνει στο προβλημα σου! Δεν εισαι παχυσαρκη, ουτε υπερβαρη συμφωνα με τα κιλα που αναφερεις. Εισαι φυσιολογικοτατη! Τι να πουν κι αλλες κοπελες με περισσοτερα απο σενα, οπως εγω?
    Σε εκπλιπαρω, μην αφηνεις τη νεοτητα σου να παει χαμενη ετσι μεσα στο λαβυρινθο των αρνητικων σκεψεων! Αναζητησε βοηθεια, γτ μια μερα, μετα απο χρονια θα δεις τη ζωη και τα καλυτερα χρονια σου να εχουν φυγει ασκοπα στο ανελεητο κυνηγητο του ευατου σου!
    Με πολλη αγαπη στα λεω, σα παιδι μου!
    Πολλα φιλια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •