203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 257
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ακη τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!!!

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Mιλάω κι εγώ... Αυτές είναι αλλαγές!
    Μπράβο!!!
    Και στα δικά μου! :grin:

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Αγαπημένοι μου Φίλοι και Αγαπημένες μου Φίλες,

    Καλησπέρα.

    Σήμερα έχω μισοδευτερογενέθλια. Δηλαδή μισό χρόνο στη νέα μου ζωή! Και μόλις ζυγίστηκα. Ειμαι 148.500!!! Δεν το πιστεύω ότι το νοητό φράγμα του εκατονταπενηντάκιλου έσπασε....Βέβαια...ως πλήρως ειλικρινής με τον εαυτό μου και με την πορεία ανακάλυψης της νέας μου ζωής, οφείλω να πω ότι ήταν μια πορεία χαρμολύπης. Από τη μια ένα μικρό, μουδιασμένο και ακαθόριστο πένθος για το σώμα που καθημερινά αποχαιρετώ, μια μικρή αποχαιρετιστήρια βόλτα στα τεράστια παντελόνια και τα μανικάκια που πλέον σαν φασουλής μπορώ να φορώ από εκείνη την εποχή...αλλά και μια μικρή δειλή χαρά για το ταξίδι στη βαρκούλα του πελάγους...Γιατί για πέλαγος πρόκειται. Για ωκεανό συναισθημάτων και αλλαγών που απαιτούν παρακολούθηση και ενημερότητα. Το σώμα να παρακολουθεί την ψυχή και το πνεύμα...και τούμπαλιν. Σε αυτό το ταξίδι, που σαφώς συνεχίζεται...συνοδοιπόρος και οιακοστρόφος ο Θεράπων Ιατρός μου, η σχέση μου μαζί του αλλά και η Οικογένειά μου. Πιο πολύ όμως, ο εαυτός...αυτός που αφήνω και αυτός που αναδύεται...6 μήνες λοιπόν...μειον 60 κιλά σχεδόν πάνω / κάτω...και μια μικρή υπόσχεση αγάπης για τη ζωή που φεύγει και για εκείνην που έρχεται...Κατηφοριά ποτέ καμιά σε κορυφές δεν ανεβαίνει..που σημαίνει ότι πάντα μπροστά, μόνο μπροστά...ακόμη κι αν φαντάζει κατηφόρα..θέλει κόπο, γιατί στην ουσία είναι ανήφορος...Αυτή είναι η υπόσχεση σήμερα μετά τους 6 μήνες...Να συνεχίζω να ανηφορίζω στις κορυφές που ποτέ δεν τόλμησα μέσα μου και γύρω μου να αγγίξω...ακόμη κι αν στα μάτια των άλλων φαντάζουν κατηφόρες...Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους εσάς, το λιμάνι μου, το μέρος που ξεκίνησα...και το μέρος που πάντα θα γυρίζω..μήπως με τα μικρά αλλά αισιόδοξα και φρεσκοραμμένα πανιά μου παρασύρω στο πέλαγος της αλλαγής μικρά κουρασμένα και υπερφορτωμένα καραβάκια που βολοδέρνουν χρόνια τώρα στην ακτή ενώ το ταξίδι της αλλαγής τους περιμένει...και θέλουν μια πνοή ανέμου, ένα χάδι συνοδοιπόριας...μια μικρή υπόσχεση αγάπης για να ξεκινήσουν...Και πάλι Σας Ευχαριστώ.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Απλά θέτω τον σεβασμό μου! :love::love::love:

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Μπράβο Άκη! Και εις κατώτερα!

  6. #156
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    21
    φίλε Άκη σε χαιρετώ,
    πραγματικά όσα περιγράφεις για την νέα σου ζωή είναι καταπληκτικά... είναι πανέμορφο να νιώθεις ότι απαλλάσσεσαι από ένα θηρίο που σου έτρωγε την ψυχή και το σώμα για χρόνια τώρα. Συνέχισε την εκπληκτική πορεία σου γιατί δίνεις θάρρος και κουράγιο σε πολλούς από εμάς.

  7. #157
    Originally posted by Άκης
    Αγαπημένοι μου Φίλοι και Αγαπημένες μου Φίλες,

    Καλησπέρα.

    Σήμερα έχω μισοδευτερογενέθλια. Δηλαδή μισό χρόνο στη νέα μου ζωή! Και μόλις ζυγίστηκα. Ειμαι 148.500!!! Δεν το πιστεύω ότι το νοητό φράγμα του εκατονταπενηντάκιλου έσπασε....
    εισαι θεος, ηλιος καλοκαιρινος!!!
    μπραβο ρε θεριο!

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλημέρα σε όλους και όλες!
    Θερμά Ευχαριστώ για τα λόγια σας και την ανατροφοδότηση.
    Και βέβαια συνεχίζω...έχω ένα μεγάλο ταξίδι να ολοκληρώσω..και δεν πρόκειται ποτέ να κατεβάσω τα πανιά μου..όσο κι αν χτυπάει ο αγέρας, όσο κι αν η ανατολή αργεί να φανεί, όσο κι αν με κυκλώνουν υπόγεια ρεύματα...Η Ιθάκη με αναμένει...και έχω μάθει πολύ καλά να αγνοώ τις Κίρκες και τους Λωτοφάγους..παρόλο που οι λωτοί είναι τα αγαπημένα μου φρουτα!!!

    Καλές Γιορτές σε όλους!
    Ας γίνουμε νοσταλγικές φάτνες αναγεννημένης προσωπικής προσδοκίας!

    Καλή Χρονιά!!

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Σήμερα άλλαξα τους χάρτες μου. Ενώ μένω 10 χρόνια στην περιοχή, ποτέ μα ποτέ δεν τόλμησα να πάω στο σούπερ μάρκετ με τα πόδια. Απέχει μόλις 1 χιλιόμετρο από το σπίτι μου. Σήμερα λοιπόν, με τσουχτερό αέρα, περπάτησα ως εκεί...και ψώνισα όχι μόνο τα ψώνια μου αλλά και μια μικρή στιγμή ευτυχίας γιατί..άλλαξα τους χάρτες μου. Βαδίζω πια θαρρετά σε αχαρτογράφητες για μένα περιοχές που ποτέ δεν περπάτησα ή δεν ήξερα πόσο μακρυά είναι με τα πόδια...Και νιώθω περίεργα γιατί αναρωτιέμαι πόσα άραγε τέτοια καινούργια μονοπάτια θα ανακαλύψω περπατώντας...Αχαρτογράφητ� �ς μέσα μου και γύρω μου...αλλά γεμάτος όρεξη για νέες εξερευνήσεις. Συγκινημένος και ξαφνιασμένος που τόλμησα κάτι τόσο απλό, να πάω στο σούπερ και να επιστρέψω με τα πόδια...αλλά και περήφανος που κάθε μικρό μου βήμα, δειλό το ομολογώ, με φέρνει πιο κοντά σε όσα ποτέ δεν τόλμησα να έχω...και παράλληλα προσεκτικός γιατί κάθε βήμα πρέπει να γίνεται με συνειδητότητα και στόχευση...

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Άκου τώρα τι θα πάθεις... το έπαθα κι εγώ για μια διαδρομή 1Km όπως αυτή που περιγράφεις εσύ την οποία ούτε που μου περνούσε από το μυαλό για 10 χρόνια να την κάνω με τα πόδια...
    Αφού την έκανα 1, 2, 3 φορές άρχισα να την κάνω χωρίς να το σκέφτομαι καν και μετά από 2-3 μήνες μου ήταν αδιανόητο να πάρω αυτοκίνητο για να κάνω μια "τόσο μικρή" διαδρομή. Το θεωρούσα εντελώς ξεφτίλα!!! (λέω το θεωρούσα γιατί δεν μένω πια εκεί).

    Εδώ που μένω τώρα κάνω μερικές φορές μια διαδρομή κυκλική 2,5 χιλιομέτρων που μου παίρνει περίπου ένα μισάωρο. Το θεωρώ πολύ εύκολο πια... αφού παλιότερα έκανα περπάτημα μιας ώρας. Προχτές κοίταξα στο Google maps να δω σε τι απόσταση είναι το σπίτι ενός φίλου και είδα ότι είναι στα 2,7χλμ. Είναι δύο στάσεις του μετρό συν λίγο περπάτημα προς και από το μετρό. Ε αυτό μου φάνηκε "αδύνατο" να το περπατήσω και να κάνω 35-40 λεπτά αν και χιλιομετρικά είναι κάτι πολύ εύκολο για μένα. Στα 2,7χλμ είναι και μια παλιά μου δουλειά που κι αυτό μου φαίνεται τεράστια απόσταση. Γενικά με το περπάτημα ισχύει ότι μια διαδρομή που την έχεις κάνεις λίγες (κυριολεκτικά λίγες όμως) φορές σου γίνεται παιχνιδάκι... 3-4 φορές και δεν το σκέφτεσαι μετά καν!!!

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Να τα και τα ωραία... Επιτέλους ε; Μπράβο Άκη. Υπέροχη αίσθηση να κατακτάς κάθε φορά και κάτι που ούτε καν υποψιαζόσουν πως το θες (δική μου ανάγκη ). Όταν κάποια στιγμή περπατούσα αρκετά, έβλεπα μια ανηφόρα στην περιοχή μου κι έλεγα στον εαυτό μου, όταν θα καταφέρω να την ανέβω, θα μαι σε τοπ φυσική κατάσταση. Σε δυο μήνες την ανεβοκατέβαινα καθημερινά. Και τι ευεξία ψυχική ήταν εκείνη!!! Εύχομαι να ξαναμπορέσω σύντομα, όπως και σε σένα καλή συνέχεια!!!

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by Medousa
    Εύχομαι να ξαναμπορέσω σύντομα
    Δεν παίζει να μην ξαναμπορέσεις και το ξέρεις πολύ καλά...

    Πριν 30 χρόνια έκανα μια διαδρομή 1,8χλμ φορτωμένος με την τσάντα για να πάω σχολείο και έλεγα ότι μια τόσο μεγάλη διαδρομή δεν θα μπορούσα να την ξανακάνω ποτέ. Και όμως αυτή την απόσταση και πάλι κουβαλώντας μια τσάντα πλάτης (με λάπτοπ και λοιπά) την κάνω καθημερινά πλέον για χαβαλέ...

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Και οι εκπλήξεις συνεχίζονται. Άφωνος από το νέο μου ζύγισμα...139.400...σχεδόν αστρονομικό για μένα..Είχα μια ελπίδα να με βρει ο νέος χρόνος κάτω από 150 κιλά...Τελικά..δέχθηκα αίτηση διαζυγίου από τη ζυγαριά μου...και το πιο σημαντικό είναι ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ..χαχαχα..πλεον θα βρω καινούργια ζυγαριά να φλερτάρω...όχι την πρώην μου που είχε όριο μέχρι 250 κιλά..αλλά με μια πιο μικρή...τεκνατζού...τύπου μπάνιου..και όχι πλάστιγγας...Καλή Χρονιά λοιπόν...

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλή χρονιά,αστέρι μου,ανάλαφρη κι ηλιολουσμένη μας!
    Κανόνισε,όπως τρέχεις,να κάνεις σκι χωρίς εμένα!
    Στάσου,μύγδαλααααααααα!!!

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Originally posted by NADINE
    Καλή χρονιά,αστέρι μου,ανάλαφρη κι ηλιολουσμένη μας!
    Κανόνισε,όπως τρέχεις,να κάνεις σκι χωρίς εμένα!
    Στάσου,μύγδαλααααααααα!!!
    Καλέ ποιο σκι? Προς το παρόν κατεβαίνω άλλες πίστες...όσο για τα μύγδαλα...δώσε κάτι καλέ κυρία!!

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •