είναι όλα αυτα κληρονομικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19

    είναι όλα αυτα κληρονομικά;

    Εχω μια ερώτηση να κάνω, το εχω ψάξει λιγάκι άλλα δεν εχω καταλήξει κάπου!
    είναι οι διατροφικές διαταραχές κληρονομικές?
    εγώ ας πούμε παλεύω με τα συμπτώματα της ανορεξίας εδώ και 2 χρόνια κοντά, και είχα μια συζήτηση με την αδερφή μου και κατάλαβα πως κ εκείνη κάνει παρόμοιες σκέψεις για τον εαυτό της.. εκείνη ξεσπάει αλλιώς όμως, έχει τάσεις υπερφαγίας, στις οποίες δεν μπορεί να αντισταθεί... σε αντίθεση με μένα που. μπορούσα κ εμένα με ένα τοστ όλη μέρα και το θεωρούσα πολύ φυσιολογικό κ. όλας! Τέλος πάντων από ανορεξία και βουλιμία υποφέρει και η ξαδέρφή μου εδώ και χρόνια... δεν γίνεται 3 άτομα με τόσο στενή συγγένεια να έχουν το ίδιο πρόβλημα... γ αυτό είπα να ρωτήσω και αν γνωρίζετε κάτι μου λέτε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ενδειξεις ερευνας που να δειχνουν κληρονομικοτητα μεσα από κυτταρα και τετοια δεν υπαρχουν, τωρα αμα μια μανα ειναι ανορεξικη σαφως με τη συμπεριφορα της θα το περασει και στο παιδι, δεν χρειαζεται να ναι με λεξεις αρκει η μη λεκτικη συμπεριφορα και οι πραξεις της

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Γονιδιακά σίγουρα δεν είναι οι ΔΠΤ. Αν και συγκεκριμένα για την παχυσαρκία έρευνες δείχνουν πως πιθανόν να υπάρχει μια κληρονομικότητα αλλά ακόμα δεν ξέρουν το πως και το γιατί.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    Μάλιστα... απλά σκέφτηκα πως είναι περίεργη σύμπτωση να έχουμε 3 άτομα παρόμοια θέματα... γιατί δεν είναι κάτι που το κάναμε φανερό ώστε να πάρουμε παράδειγμα η μια από την άλλη...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Θα εκπλαγεις με το ποσα άτομα γυρω σου εχουν τέτοια θέματα χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    Εδώ εχω εκπλαγεί που τα εχω εγώ, που στο σχολείο έτρωγα 2 σάντουιτς απ όλα κ πρόσθετα και μια κρεπα στις κο πανες και απλά δεν με ένοιαζε! η αδερφή μου μου ζήτησε την βοήθεια μου, και να της βρω ψυχολόγο.. άλλα δεν έχουμε τα λεφτά για να πάει κ δεν ξέρω τι να κάνω... ξέρετε αν εχω κάποια άλλη λύση πάνω σε αυτό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Δυστυχώς ένας ψυχολόγος με ειδικευση σε συνδυασμό με κάποιον διατροφολόγο είναι η καταλληλότερη επιλογη αλλα αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα πρέπει να προσπαθήσει να το δουλέψει μόνη της όσο γίνεται!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    19
    θα την συμβουλέψω και θα της δείξω και το φορουμ εδω, σε περιπτωση που θελει να μιλησει και να μην νιωθει ανετα να το κανει προσωπο με προσωπο ... οσο να ναι βοηθαει να γραφεις αυτα που σκεφτεσαι σε ανθρωπους που δεν θα σε βλεπουν καθε μερα κ θα σκεφτεσαι πως μεσα τους σε κριτηκαρουν γιατι ξερουν ..! anyway ευχαριστω πολυ ολους σας!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •