Διαιτολόγος που να μη σου πετάει δίαιτα στα μούτρα. Υπάρχει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    Διαιτολόγος που να μη σου πετάει δίαιτα στα μούτρα. Υπάρχει?

    Χρειάζομαι επειγόντως συστάσεις για διαιτολόγο!
    Δε με ενδιαφέρει μια διαιτολόγος που απλά να σου πετάει μια δίαιτα στα μούτρα-όσο ισορροπημένη δίαιτα κι αν είναι- αλλά να σε υποστηρίζει ταυτόχρονα. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να συνεργάστηκε με κάποια διαιτολόγο που να είχε και αποτέλεσμα καθόλη τη διάρκεια της διατροφής?
    (Απο Αθηνα )

    Χρονιάρες μέρες είναι, δύσκολο να λάβω απαντήσεις, αλλά ας είναι και αργότερα.
    Σας ευχαριστώ! Πιστεύω θα βοηθήσετε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα, δεν είμαι διατροφολόγος αλλά μέσα από την πείρα μου, μπορώ να σε βοηθήσω ή έτσι θέλω να πιστεύω.
    Για επικοινωνία μέσω email ή fb.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Απο εδω giorgosdelta δε μπορεις να βοηθησεις?
    Καλη χρονια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιωργο πραγματικα αν εχεις την καλη διαθεση να μας βοηθας, να ανοιξουμε ενα θεμα να μας γραφεις, θα το εκτιμουσα πολυ! Δεν εχω το χρονο για προσωπικη επικοινωνια :crazy: Ενδιαφερομαι για καποιο προγραμμα διατροφης 2-3 ημερων για στεγνωμα, νιωθω οτι με τη χορτοφαγια εχω πολλες κατακρατησεις. Θα ηθελα μετα απο "κρεπαλες" να μαζευομαι με τροφες που στεγνωνουν καπως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    H αλήθεια είναι πως αν έχεις τέτοιες γνώσεις θα εκτιμούσα κι εγώ την βοηθειά σου....κυρίως τώρα που απο ποσότητες δεν τρώω τίποτα, χρειάζομαι φαγητά πλούσια σε θρεπτικά συστατικά. Ισως τελικά να έπρεπε να ανοίξεις κάποιο θέμα για να μπορούμε να ζητάμε τις συμβουλές σου ^_^

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    188
    Eιμαι και εγω μεσα κορίτσια.Θα ηθελα και εγω την βοηθεια του.Καλη χρονια.Χρονια πολλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλή χρονιά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Scarllet_D
    H αλήθεια είναι πως αν έχεις τέτοιες γνώσεις θα εκτιμούσα κι εγώ την βοηθειά σου....κυρίως τώρα που απο ποσότητες δεν τρώω τίποτα, χρειάζομαι φαγητά πλούσια σε θρεπτικά συστατικά. Ισως τελικά να έπρεπε να ανοίξεις κάποιο θέμα για να μπορούμε να ζητάμε τις συμβουλές σου ^_^
    Scarlet μου αυτα πρεπει να ρωτησεις το γιατρο σου, λογικα παιρνεις χαπια τωρα αφου μεσω διατροφης δε μπορεις να ανταποκριθεις στις αναγκες σου. Μην κανεις πειραματα, γνωμη πρεπει να εχουν μονο οι γιατροι σου, αν θες τη γνωμη μου βεβαια :smilegrin:
    Εγω πχ δεν εχω θεματα ουτε με σιδηρο ουτε με τιποτα, και λεω ο φιλος Γιωργος μπορει να μου δωσει συμβουλες, ειμαι ομως υγιης κι οχι απο χειρουργειο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλά εννοείται, μιλάω απλά για μια έξτρα γνώμη Απλά επειδη ντρεπομαι που παίρνω τον άνθρωπο τηλέφωνο κάθε 10 λεπτά θα μου χρησιμευε κι εμένα ένα τοπικ για γενικές διατροφικές πληροφορίες
    Οσο για συμληρώματα αφου κλείσω μήνα. Οι εξετασεις μου ήταν άριστες (!), αν εξαιρέσουμε το κλασσικό θέμα με τον σίδηρο :P Απο το οποίο έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν θα απαλαχτώ ποτέ -_- Αν και ο γιατρός λέει πως με τα συμπληρώματα που θα ξεκινήσω θα στρώσει κι αυτό....άντε να δούμε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    οι χορτοφαγοι που ξερω ανεβασαν το σιδηρο τους με τη χορτοφαγια! :shocked2: μηπως να το γυρισεις :P ρε συ το γιατρο σου παιρνε για οτιδηποτε, τι τους πληρωνουμε? Φανταζομαι για αυτο. Αλλιως χασαπηδες γινονται ολοι, το θεμα ειναι να σε υποστηριζουν μετα. Κι γω μετα την καισαρικη τον επαιρνα καθε τρεις και λιγο shoot me xaxaxaxxa
    Μπραβο για τις εξετασεις! Ειναι πολυ σημαντικο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Ειδα στα αλλα θεματα που σου ειπε κι ο Τασος που να γραφεις, μου επιτρεπεις να σου πω εδω 1 πραγμα σημαντικο? Πιστευω οτι οταν εχεις ενα συγκεκριμενο θεμα ιατρικο πρεπει να ακους 1 ατομο, καθε γιατρος εχει δικες του αντιληψεις και αλλο τροπο αντιμετωπισης κτλ. Νομιζω στα ειπε και ο Τασος. Θεωρω (χωρις να ειμαι γιατρος) οτι εισαι ασθενης καποιου αυτη τη στιγμη, απαξ και χειρουργηθηκες. Αρα ακους μονο αυτον. Πιστευω οτι αν χρειαζεσαι υποστηριξη εδω τα καταλληλοτερα ατομα ειναι τα ηδη χειρουργημενα, αν γραφεις στο αντιστοιχο θεμα λογικα θα κινηθει! Δε μπορει θα διαβαζουν! Καλη συνεχεια καλη μου! Ωρα για νανακι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Να σας δώσω συμβουλές, ευχαρίστως.
    Να ξανασυστηθώ πρώτα για κάθε ενδεχόμενο και να κάνω και μια μικρή επανεκκίνηση.

    Ονομάζομαι Γιώργος Δ. και είμαι ηλεκτρονικός καμία σχέση με διατροφολόγο και είμαι χορτοφάγος.
    Οπότε δε μπορώ να συμμετέχω σε συζητήσεις για κρέατα και τέτοια.
    Επίσης έχω κάποια πιστεύω, όπως ότι το ταχίνι είναι θρεπτικό πχ. Δε θα συμμετέχω σε συζητήσεις για το αν είναι θρεπτικό ή όχι.
    Παραπάνω πληροφορίες για το κάθε τρόφιμο μπορείτε να βρείτε σε άλλες ιστοσελίδες και ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι αγαπά.

    Χρύσα το Α και το Ω είναι να ξέρεις τι ακριβώς τρως. Πάρε λοιπόν χαρτί μολύβι και ζυγαριά και ξεκίνα. Μια βδομάδα καταγραφής θα είναι αρκετή για αρχή. Είμαι όλος αυτιά.
    Δήμητρα σε 2,3 μέρες δε στεγνώνεις εκτός κι αν μπεις στο φούρνο και ψηθείς.
    Σκάρλετ, μερικές από τις πιο θρεπτικές τροφές είναι το ταχίνι ολικής άλεσης, το μέλι, η σπιρουλίνα και η διατροφική μαγιά. Οπότε μπορείς να κάνεις μια αρχή προμηθεύοντας όλα αυτά. Προτίμησε ταχίνι από βιολογικά και μέλι δάσους από παρααγωγό που να εμπιστεύεσαι.
    Άννα ακούω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Γιωργο, τι εννοεις να ξερω ακριβως τι τρωω? Μηπως εννοεις καταγραφη των γευματων?
    Και δευτερον ποια ζυγαρια να παρω? Των τροφιμων η των ...κιλων?
    Περαν αυτου, ως αρχικο τοπικ εβαλα την ερωτηση αν ξερει καποιος ενα διαιτολογο με ουσια και κατανοηση..Σε αυτο δεν ελαβα απαντηση, αν εχετε κατι υποψιν θα το εκτιμουσα πολυ.

  14. #14
    Καλησπέρα!
    chrys, εύχομαι καλή επιτυχία στην ανεύρεση καλού διαιτολόγου!
    Η αλήθεια είναι ότι είναι δυσεύρετοι οι καλοί διαιτολόγοι.
    Καλή διαιτολόγος (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι αυτή που θα σε μάθει να τρως σωστά χωρίς να χρειάζεσαι ζυγαριές και να μπλέκεις με γραμμάρια και μαθηματικούς υπολογισμούς. Θα σε μάθει να αγαπήσεις το φαγητό, το σωστό φαγητό, θα συζητάτε τις δυσκολίες σου και θα προσαρμόζετε ανάλογα τη διατροφή.
    Μόνο έτσι μπορούμε να αποκτήσουμε ισορροπημένη (και όχι ψυχαναγκαστική) σχέση με το φαγητό (επαναλαμβάνω, σύμφωνα με την γνώμη μου πάντα).
    Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δίνουν απλά δίαιτες και παίρνουν το 20άρικο.

    Originally posted by giorgosdelta
    Προτίμησε ταχίνι από βιολογικά και μέλι δάσους από παρααγωγό που να εμπιστεύεσαι.
    Το μέλι του δάσους είναι το ίδιο με το θυμαρίσιο μέλι;
    Για μένα κορυφαίο γευστικά είναι το θυμαρίσιο!
    Δεν είμαι χημικός να ξέρω τη συστασή του, πάντως πολλοί λένε ότι είναι το καλύτερο στον κόσμο. (ψιλοάσχετο ε;!)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αχ το ταχίνι μια φορά δοκιμασα να το φάω και μου έφερε τρελή αναγούλα! (προ χειρουργείου κιόλας,πόσο μάλλον τώρα :-P )

    Κοριτσια λέτε ε; Δεν ξερω μωρέ, με ενοχλει που θυμάμαι κάτι διαφορετικό κάθε τρεις και λιγο. Ισως πρέπει να κατσω να κανω μια λιστα και να τον πα΄ρω να τα ρωτήσω όλα μαζί να τελειώνω γιατι νιώθω πως γινομαι λίγο φορτική :P χαχαχαχα
    Και ναι έχετε δικιο, είμαι άσθενής κάποιου αλλά λίγη γενική συζήτηση σίγουρα δεν βλάπτει, ίσα ίσα νομιζω θα μου δημιουργησει και παραπάνω απορίες για να ρωτήσω τον γιατρό!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •